Каков монитор користите?

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Ides vo prodavnica, go gledas najskapiot monitor i toj monitor sto ti faka oko vo sustina, gledas gledas i zaklucuvas deka ustvari nema nekoja kuznae kakva razlika vo odnos na cenata pomegu tie dva monitora i si go kupuvas monitorot sto ti se dopaga... toa so panelite nema vrska so rabotite i e marketinski trik za "tie" poiskusnite da kazeme :)
Primer jas imam Lg Flatron 2243S i drugarce ima Samsung P2470 jas koga sedam kaj nego na monitor ne gledam nikakva druga razlika osven toa sto monitorot e pogolem od mojot za 2 inca i ima vgraden tv tjuner... potpolno ista slika ima full hd 1980x1080. Mojot kosta 6000 den, Samsungot kosta 18000 den presmetajte sami ponataka.
Па тоа и е поентата, Samsung се overrated кога станува збор за монитори. А тоа со панелите и те како има врска, си требал да направиш споредба со некој монитор со IPS панел, а не TN vs TN.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.918
Па тоа и е поентата, Samsung се overrated кога станува збор за монитори. А тоа со панелите и те како има врска, си требал да направиш споредба со некој монитор со IPS панел, а не TN vs TN.
За мене IPS монитор исто што и SSD. Корисен и со големи подобрувања за разлика од TN/HDD, али со многу поголема (и неисплатлива) цена. Додуша почнаа да паѓаат цените на IPS мониторите, ама сеуште недоволно за да дадам толку пари за монитор.
За SSD-то ќе треба да почекаме уште неколку години за да им се спуштат цените. Сега-засега се тотално неисплатливи. (n)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
За мене IPS монитор исто што и SSD. Корисен и со големи подобрувања за разлика од TN/HDD, али со многу поголема (и неисплатлива) цена. Додуша почнаа да паѓаат цените на IPS мониторите, ама сеуште недоволно за да дадам толку пари за монитор.
За SSD-то ќе треба да почекаме уште неколку години за да им се спуштат цените. Сега-засега се тотално неисплатливи. (n)
Па 200 евра за квалитетен монитор не е голема цена според мене. Пред 5 години дадов 300 евра за 17 инчен TN монитор, па и затоа 22/23 инчен eIPS монитор за 200 евра сега ми изгледа многу исплатливо.
Со SSD-ињата делумно ќе се согласам со тебе, зашто сеуште држат висока цена тие со поголем капацитет. Ама и тие се многу поисплатливи сега отколку порано, а 60ГБ е доволно за да ставиш ОС и неколку програми, а тоа е и најбитно, ОС да ти биде на SSD, а за storage имаш дискови од 1ТБ за 50тина евра.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
јас користам Samsung SyncMaster P2050 одличен е :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Па 200 евра за квалитетен монитор не е голема цена според мене. Пред 5 години дадов 300 евра за 17 инчен TN монитор, па и затоа 22/23 инчен eIPS монитор за 200 евра сега ми изгледа многу исплатливо.
Со SSD-ињата делумно ќе се согласам со тебе, зашто сеуште држат висока цена тие со поголем капацитет. Ама и тие се многу поисплатливи сега отколку порано, а 60ГБ е доволно за да ставиш ОС и неколку програми, а тоа е и најбитно, ОС да ти биде на SSD, а за storage имаш дискови од 1ТБ за 50тина евра.
Vo koj smisol kvaliteten? Ti si kupil LCD monitor za 300 evra pred 5 godini koj sto bil vo toa vreme 10-15cm tenok za razlika od prethodno koritenite CRT koi sto zafakaa pola biro ako ne i celo vo nekoi slucai, za toa si platil 300 evra da ne se zalazuvame... na denesno vreme toa so ips panelite ima uloga dokolu se bavis profesionalno so toa odnosno za rabota, a za igranje igri i facebook toa e dzabe frlanje pari. Istata funkcija ke ja pravi i bilo koj monitor duplo poeftin ako ne i troduplo... bukvalno istata
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.599
Поени од реакции
2.220
Philips 192EL


Извини Boshe ова шо го копирав од кај тебе, ама исти монитор сме користеле(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom