Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Греота е да не го клокаш тој процесор, за тоа е создаден. :cool:
Знам ама нејќу да го чепкам барем на старт :) нека си седи каков што е додека не дојде време за клокање, не ми е компјутеров за една година само, ќе дојде време и за клокање понатека кога ќе измислат нови чуда.
Сакам кога купувам компјутер да ми трае 5+ години, сегашниов му е 9та година и сеа е срање ама едино нешто што му сменив е ХД пошто рикна пред 3 години + му додадов малце рам, ме кошташе околу 1000 марки кога го земав тогаш.

Абсолутно ќе го исполни.
И боље што не си ја земал, overrated piece of crap.

П.С. Се надевам ќе користиш WIN7.
Секако вин7, и тоа веројатно 64 битна пошто планирам да додадам упте 2x2gb рам понатека.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Се надевам дека го виде дополнетиот дел од постот, многу битни подесување за SSD производите.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Да да фала ќе го средам тоа, треба вторник среда да го имам компјутерот :)
Него имаше пишано за дефрагментација, не треба да се прави дефрагментација на тој диск никогаш?

И кажи ми, ќе треба нешто да чепкам/подесувам/оптимизирам во биосот кога ќе го одбијам ПЦто?

Веројатно ќе следат и нови прашање од моја страна понатека посебно ако се решам за оверклок пошто не сум чепкал до сеа и ќе ми требаат совети.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
1.Никогаш.

2, најверојатно, boot order, и слични ситници, можеби нешто минимално..која матична не ни кажа?

3. C states, можеби е препорачливо да ги изгасиш за максимални перформанси (oвие опции нудат power saving ожности) т.е. редукција на работата на процесорот, кога си на idle, јас лично секогаш ги гасам, или местам во Control panel - Hardware & Sound - Power Options - High Performance (активирај)..потоа - change plan settings - change advance power settings - hard disk turn off - never (активирај) Processor power managеment - minimum processor state 100% (активирај)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.201
Поени од реакции
14.514
Кажав матичната прва е пишана, Asus P8P67
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.146
1.Никогаш.

2, најверојатно, boot order, и слични ситници, можеби нешто минимално..која матична не ни кажа?

3. C states, можеби е препорачливо да ги изгасиш за максимални перформанси (oвие опции нудат power saving ожности) т.е. редукција на работата на процесорот, кога си на idle, јас лично секогаш ги гасам, или местам во Control panel - Hardware & Sound - Power Options - High Performance (активирај)..потоа - change plan settings - change advance power settings - hard disk turn off - never (активирај) Processor power managеment - minimum processor state 100% (активирај)
Најдобро е ако постигнеш оверклок со активни Ц стејтс, за кога ќе си сурфаш по нет да не работи под фул.
Треба малку експериментирање, макар што клокање на 2500к е no-brainer, само еден клик и се прави на 4.0гхз.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Кажав матичната прва е пишана, Asus P8P67
Aх не видов, епа ако имаш Asus матична тогаш заборавив на C-states, остави ги уклучени на Asus плочи гаснењето на C-States ќе ти ги намали перформансите на хард дисковите/SSD-то, значи намести си/aктивирај само minimum processor state - 100% - High performance power plan, и hard disk turn off - never (последново ќе ти реши многу евентуални проблеми, верувај ми)


Најдобро е ако постигнеш оверклок со активни Ц стејтс, за кога ќе си сурфаш по нет да не работи под фул.
Треба малку експериментирање, макар што клокање на 2500к е no-brainer, само еден клик и се прави на 4.0гхз.
Jас сакам да работи full нон стоп, тоа е и поентата ! i know i know, planet hates me :D
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
optimalna konfiguracija do 30 000 denari? ke bide koristena za gaming , photo and video editing.
Blagodarnost odnapred :)
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
optimalna konfiguracija do 30 000 denari? ke bide koristena za gaming , photo and video editing.
Blagodarnost odnapred :)
H/P67 матична со сокет 1155
I3-2100/2120
4 GB-DDR3 (Mushkin,Patriot,Kingston)
ATI 5770 1 GB GDDR5
WD 500 GB
CD/DVD RW.
CASE 550/600 W
Отприлика толку ќе фати :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.554
Поени од реакции
28.997
може ли некој да ми даде совет за процесор и графичка?
матичната ми е MSI MS-7392
сегашниот процесор ми е Intel Pentium Dual CPU e2200 @ 2.20 GHz
сегашната графичка ми е NVIDIA GeForce 8600 GT 256
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
може ли некој да ми даде совет за процесор и графичка?
матичната ми е MSI MS-7392
сегашниот процесор ми е Intel Pentium Dual CPU e2200 @ 2.20 GHz
сегашната графичка ми е NVIDIA GeForce 8600 GT 256
Не ти се исплати ништо на LGA775. Ама кажи и какво напојување имаш и колку те лимитира буџетот :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
може ли некој да ми даде совет за процесор и графичка?
матичната ми е MSI MS-7392
сегашниот процесор ми е Intel Pentium Dual CPU e2200 @ 2.20 GHz
сегашната графичка ми е NVIDIA GeForce 8600 GT 256
Дали е со DDR2 меморија графичката? како и да е еве неколку порепораки.

Прво, ако имаш 2гб рам ти требаат уште 2, многу е ефтина во секој случај.

Второ, еве три графички па ти според буџет избери си која сакаш..процесор нов не би купувал за тој вид на матична/платформа...него би собрал некој денар и би идел на сосема нов компјутер во иднина, додека графичката која сега ќе ја купиш ќе ти остане и за идната конфигурација, за некој медиум сетинг во игрите, затоа давам малце поскапи опции за да времето не ги изеде, т.е. новите игри кои излагаат да можеш да ги играш.

1 Amd 5670- 5200 денари.

2. Amd 6750 - 6100 денари.

3. Nvidia GTS 450 - 6200.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Intel i5 2300
MB H67
4GB ddr3
geforce GTS 450
1TB HDD
под 30.000 ке те фати
Која плоча? Од кој производител? Една плочка рам или дуал ченел? Од кој производите е дискот? Напајање?
Вака само можеме да нагаѓаме за што станува збор.

Ај кога веќе се умешав, да предложам и ја конфиг:

CPU: Core i3 2100
MB: Gigabyte Z68X-UD3-B3 (y)
RAM: 2GB DDR3 1600Mhz Kingston CL9 HyperX Genesis x2 (ако има некаде мемории со 1.5V нека каже некој, овие се ептен на граница за SB 1.65V, не успеав да најдам на 1.5V :confused:)
GPU: ASUS ENGTS450 DIRECTCU/DI/1GD5
HDD: Samsung Spinpoint F3 1TB (би требало да го има у Вортекс/Нико)
PSU: Chieftec 500W (у Мебиус)

@ Mr.D Имаш куќиште и режач?

Горенаведеното изнесува 32025 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom