Помош, софтверски проблеми и совети

M

Mr.InF3ction

Гостин
Симнав Виндовс 7, зип фајл, пробувам со Nero burning rom да направам boot DVD, но ми вели дека еден фајл е поголем од 2ГБ и не може да биде исо фајл систем двд-то туку да ставам уфо. Одам на burn ufo file system, ми го реже цд-то со виндовсот, го ставам во пц и ми дава опција да го инсталирам директно оперативниот систем, но не сака да ми бутира преку вака режаното двд. Чаре?
зип фајл? мислиш .iso?Ако си симнал таа верзијата што порано го спомна на темата Windows7 само десен клик на .ISO фајлот и open with> Nero Burning room и само ќе одбереш брзина 4 и режај. Самото е бутабилно не треба ништо да чепкаш.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Симнав Виндовс 7, зип фајл, пробувам со Nero burning rom да направам boot DVD, но ми вели дека еден фајл е поголем од 2ГБ и не може да биде исо фајл систем двд-то туку да ставам уфо. Одам на burn ufo file system, ми го реже цд-то со виндовсот, го ставам во пц и ми дава опција да го инсталирам директно оперативниот систем, но не сака да ми бутира преку вака режаното двд. Чаре?
Тоа iso-то не треба директ да го закачиш како датотека туку да го отвориш и неговата содржина да ја снимиш. Со nero burning rom ти иди Recorder->Burn Image, ко на сликава.
 
G

GucciMane

Гостин
Пред малце ми се рестартираше сам компјутерот, а пред тоа бришев некои програми шо не ги користам и од стартам го исклучив даемон тулс да не ми се пушта и на крај ме праша дали да се рестартира одма компјутерот или не и ја стиснав не..поради тоа да не е? а иначе ваљда не е до напојувањето, зошо го сменив пред 10-тина дена.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Пред малце ми се рестартираше сам компјутерот, а пред тоа бришев некои програми шо не ги користам и од стартам го исклучив даемон тулс да не ми се пушта и на крај ме праша дали да се рестартира одма компјутерот или не и ја стиснав не..поради тоа да не е? а иначе ваљда не е до напојувањето, зошо го сменив пред 10-тина дена.
Може да биде и матичната види дали има некој подуени кондезатори
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Епа чим само ЛИЧИ а НЕ Е ipod shuffle, нема shuffle :)
хахах да да :) а ако се вратиш поназад и видиш што сум прашал ке видиш дека барам дали има некоја програма за Shuffle :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
хахах да да :) а ако се вратиш поназад и видиш што сум прашал ке видиш дека барам дали има некоја програма за Shuffle :)
Како мислиш “програма“ за да прави Shuffle? Пушти ги на РС преку винамп, ете ти :)
Или прекрсти ги песните до бројка напред и намести си редослед.

Не ти е јасно прашањето што точно бараш....
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Како мислиш “програма“ за да прави Shuffle? Пушти ги на РС преку винамп, ете ти :)
Или прекрсти ги песните до бројка напред и намести си редослед.

Не ти е јасно прашањето што точно бараш....
Првото прашање е многу јасно ама сеа ме мрзи да се враќам па да го постирам пак :)
Иначе кога би можел Винамп да пуштам на мп3 би добил нобелова награда :)
Прекрстување на песните?? :unsure: Море Shuffle му е мајката....ама кога нема ни царот не јаде...Ке си ги слушам по ред :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
дали може во Ехелот кога пишивам нешто, и идам после на hyperlink ставам линк, и кога ке кликнам на пишаниот текст, ми го отвара линкот што сум го ставил, е сеа ме интересира има ли некоја финта овој ист начин линкот да ми го отвори без интернет?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
дали може во Ехелот кога пишивам нешто, и идам после на hyperlink ставам линк, и кога ке кликнам на пишаниот текст, ми го отвара линкот што сум го ставил, е сеа ме интересира има ли некоја финта овој ист начин линкот да ми го отвори без интернет?
Зачувај го веб сајтот во некој фолдер и после кога ќе ставаш линк, најди си го сајтот што си го ставил во фолдерот и толку.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
Зачувај го веб сајтот во некој фолдер и после кога ќе ставаш линк, најди си го сајтот што си го ставил во фолдерот и толку.
само текстот го зачувува, сликите не ?
 
H

HITCH

Гостин
Мене ми треба помош!

Како да најдам лозинка од програма? Имам една програма која работи само со лозинка, но јас ја заборавив лозинката, каде да ја најдам?

Фала! :смир:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Мене ми треба помош!

Како да најдам лозинка од програма? Имам една програма која работи само со лозинка, но јас ја заборавив лозинката, каде да ја најдам?

Фала! :смир:
А да кажеше името на "програмата"?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Симнав Виндовс 7, зип фајл, пробувам со Nero burning rom да направам boot DVD, но ми вели дека еден фајл е поголем од 2ГБ и не може да биде исо фајл систем двд-то туку да ставам уфо. Одам на burn ufo file system, ми го реже цд-то со виндовсот, го ставам во пц и ми дава опција да го инсталирам директно оперативниот систем, но не сака да ми бутира преку вака режаното двд. Чаре?
За џабе се измачив, во ред ми биле и 2те цд-иња што претходно ги изрежав, проблемот бил до ДВД-ромот на компјутерот кој е пред умирање и не сака да бутира. Ги пробав на лаптопот си работат цд-ињата си бутира од нив.

Е сега за да го средам компјутерот направив бутабилно усб, го ставив виндовсот на него, бутира компјутерот ос усб, го покажува она Windows is loading components и потоа кога треба да ми го даде екранот со инстал виндовс итн ми ја покажува само плавата позадина од тоа и стрелката, не ми дава никакви опции. Го чекав половина час не сака. Може да прави проблем самиот Виндовс што го симнав? Инаку конфигуранцијата што ја имам и виндовсот што ги симнав ги имам постирано во темата виндовс 7, еве ги мислењето.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За џабе се измачив, во ред ми биле и 2те цд-иња што претходно ги изрежав, проблемот бил до ДВД-ромот на компјутерот кој е пред умирање и не сака да бутира. Ги пробав на лаптопот си работат цд-ињата си бутира од нив.

Е сега за да го средам компјутерот направив бутабилно усб, го ставив виндовсот на него, бутира компјутерот ос усб, го покажува она Windows is loading components и потоа кога треба да ми го даде екранот со инстал виндовс итн ми ја покажува само плавата позадина од тоа и стрелката, не ми дава никакви опции. Го чекав половина час не сака. Може да прави проблем самиот Виндовс што го симнав? Инаку конфигуранцијата што ја имам и виндовсот што ги симнав ги имам постирано во темата виндовс 7, еве ги мислењето.
Како го направи бутабилно USB-то?

Симни го програмчево, инсталирај го и преку него направи си бутабилно USB со Windows 7 на него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom