Зошто модерната жена се плаши од брак?

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
А дали и пост-модерната жена се плаши од брак !?
Тоа и ви го кажувам. Нема жена што се плаши од брак. Јас досега сум слушала безброј приказни, а богами и општо непишано правило е дека мажот е тој што се плаши од брак. Дека жената се плашела од еден нејзин сон, да не беше форумов немаше ни да знам дека е возможно. А и не е.
Погледни само. Маж ја отворил темава. Абер немате како функционираме, дефинитивно :D
 
С

сашенко

Гостин
Глупости.Како прво ова е индивидуално прашање, и не зависи од полот како ке размислуваш ти за бракот, формирањето семејство, живеењето во заедница и прифаќањето на обврските кои следуваат со тоа туку од карактерот, воспитанието и средината во која си растен.Не само оваа туку и сите тие приказни од типот ова е типично за машките а ова за женските се смешни и глупави.Тоа што ние знаеме дека девојчињата како мали кога си играат со кукли од мали размислуваат за бракот не е некоја гаранција дека оваа девојка кога ке порасне ке го има истото мислење за тоа.Тоа девојче може да се разорача уште од првото љубовно искуство и да го смени целиот став што досега го градела.Ова девојче може кога ке порасне воопшто да не размислува за брак.Ова девојче може да сака да ужива во животот без обврски, да не се врзува со никого, да пие, да се забавува, да запознава многу дечки, да се дружи и воопшто да не помисли за брак и нормален мирен живот.Многу млади девојки размислуваат на таков начин денеска и мислам дека тоа е целта на темава овде.Мислам дека тоа модерна девојка на ваков тип на девојка се однесува.Зошто модерните девојки се плашат од брак е темава така? Епа јас мислам дека не е тоа баш некој страв, туку тие не ни размислуваат за тоа.Животот им е убав вака.Забава, многу момци, авантури, дружње, незаборавни моменти.Некој на кого му пошло ова од рака тешко дека ке сака да се откаже од сето тоа и да отиде кај некој дома да му пере, да му чисти, да чува деца и да се кара со свекрва.Денес ретко кој од младите брачни парови можат да си дозволат стан и да се оддалечат од старците дома.Повеќето гледаат да поминат поевтино и со свадбите и да присоберат некои пари да им останат.Станот е плус трошок.И да се откажат од животот кој го живееле до сега, да ги даваат своите пари и да ја потрошат целата своја младост крерајки дом и да ја пропуштат својата младост?За некого тоа е премногу голема жртва за нешто што можеш да го добиеш и без тој документ.Да не заборавам да ја спомнам и кариарата.Многу млади девојки си ја ставаат кариерата на прво место и воопшто не размислуваат за брак.Имаат мажи покрај себе, не им е потребен брак или било какво официјализирање на врската.Може да има и љубов и страст и среќа а да не биде врзана со никаков документ и тоа и е совршено јасно.Такви девојки денес има многу така да паѓа во вода тоа дека сон на секоја девојка е да биде во бел фустан пред олтар со принцот од нејзините соништа.Не се сите луѓе за брак, и тука нема врска дали си машко или женско.Ставот е индивидуален, секој може различно да размислува за ова и да има различни ставови.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Знаете која е најголемата смешка и иронија? Тоа што секое женско, ама апсолутно секое уште од седум години додека си игра со Барбика сонува за својата свадба, планира нешто во глава, кова некој план макар колку и да бил наивен и невозможен. Жените го обожаваат бракот како институција, и тоа токму како што е замислен, полн со љубов, пријателство и сигурност. Се кладам дека секоја жена која се омажила или ќе се омажи, видела ако не се, тогаш барем една од овие карактеристики кои ја привлекле да стане нечиија жена. Така што муабетов е комплетно нелогичен. И бај д веј, нели мажите бегаа како од огин од бракот, сега по маубетов гледам едвај чекаат да најдат некоја да ја оженат, а ова жениве бре бегаат од брак. Колку сакаш небулози.
Свадбата како настан, и самиот брак не е исто :)
Јас знам како ќе ми изгледа свадбата, не знам кој ќе биде младоженецот.
Поентата е, дека невестата на секоја свадба е центар на вниманието, односно тоа е нејзиниот ден и нејзините 5 минути слава. Не се крие самиот брак како позадина тука :)
--- надополнето: Jun 4, 2011 2:13 AM ---
Ќе навлеземе оф топик, ама не постои можност да се зближиш или да засакаш личност по било која основа, ако не ја разбираш. Ондак си се зближил со привид, туѓинец. Немаш поим кој е човекот, Во тој случај можеш да ја фатиш за рака било која во некоја гужва и да си ја сакаш, зашто она ќе си биде она што е. Ме разбираш?;)
Не се согласувам. Мене како психолог професија ми е да ги разбирам луѓето, подобро и од што самите се разбираат себе. Но, не сите луѓе се психолози, дури мене ми пречи често таа ,,професионална деформација,,. Едноставно, прифаќањето на некој таков каков што е, а не и неговото разбирање, е блискоста и приврзаноста. За некого да разбереш, треба да биде сосема искрен со тебе, а не верувам дека ти сосема искрено на девојката ќе и кажеш дека понекогаш додека мастурбираш замислуваш чопор жени, или уште полошо, нејзината другарка. Да не се правиме будали, и тоа се случува.
Тоа, според мене, потекнува од вековното учење дека ,,господовите патишта се чудни,, со други зборови, учени сме од секогаш да прифаќаме, а не да анализираме.
Јас анализирам, мажи, жени, деца, заедно и посебно. И ништо корисно не добивам од тоа, освен нормално да им помогнам ако ми се пациенти, или да ги изманипулирам во приватниот живот.

Јас не секогаш го разбирам дечко ми. Не разбирам од каде му е ќеифот да им даде 200 евра на трубачите. Не разбирам зошто прави некои работи. Не разбирам, зошто не размислувам како него. Но го прифаќам. Тоа не значи дека не го познавам или дека помалку го сакам. Како што кажав - тоа значи дека го прифаќам.

Кога се трудиш некого да разбереш, прво и основно, го гледаш субјективно. Ако некого гледаш субјективно, немаш шанси да успееш во намерата за разбирање.
Е, замисли, јас и ти се запознаваме во поинакви услови и јас ти се допаѓам, излегуваме, се дружиме, и ете можеби сакаме да започнеме врска. Почнуваме да зборуваме за поважни работи, и ти пример дознаваш дека јас ете, не знам и не сакам да готвам. И сега ако почнеш ти тука да ме анализираш, никогаш нема да успееш да изградиш врска со мене, зошто нема да најдеш одговор ниту на ова, ниту на куп други прашања (зошто баш со овие луѓе се дружи, зошто сака обична свадба, а не традиционална, зошто повеќе сака зима, од лето... итн). Поедноставно, и поправилно, е да ме прифатиш.
Кој маж може да разбере кога една жена плаче по 100 пат на Титаник? Или кога ќе и се скрши штиклата? Или кога другарка и има проблем? Кој маж ќе разбере зошто на една жена и е поважно да се дошминка, отколку да стигне на време? Која жена ќе разбере што е толку специјално во натпреварот (карикирам) меѓу Барса и Реал? Која жена ќе разбере што е забавно во пиењето пиво и зборувањето за фудбал?
--- надополнето: Jun 4, 2011 2:24 AM ---
Глупости.Како прво ова е индивидуално прашање, и не зависи од полот како ке размислуваш ти за бракот, формирањето семејство, живеењето во заедница и прифаќањето на обврските кои следуваат со тоа туку од карактерот, воспитанието и средината во која си растен.Не само оваа туку и сите тие приказни од типот ова е типично за машките а ова за женските се смешни и глупави..
Јас се согласувам со тебе.
Сепак фактот дека денес на девојките им е овозможена слобода која ја немале пред 20 и кусур години, си го прави своето. Не само забавата, туку и амбициозноста.
Јас немам време за забава нешто многу, но имам обврски (како и поголемиот дел од моите пријателки), и немаме баш време да размислуваме за нешто повеќе од ова што го имаме сега. А не е тоа, дека не сакаме деца, или не сакаме обврски. Немаме време.
И делот, дека ќе бидеме принудени да живееме со старите, или да живееме под кирија... Мислам дека е тоа мотив повеќе, една жена да се образова што може повеќе и да најде што подобро работно место, за што поскоро да најде свое место за живеење (нормално со кредит, но, за да добиеш таков, треба и да имаш доволно добри месечни примања). Не е вистина дека се плашиме од брак, само го одложуваме прилично за една декада подоцна, од нашите мајки и баби.
Не е секогаш така, ете пред некое време се породи другарка од средно. Неа тоа и беше целта, да се омажи и да оформи семејство, што е и природно кај луѓето кои после средно немаат амбиција да студираат, се вработуваат, и со самото тоа се една декада ,,постари,, од оние другите.
Тоа, барем според психологијата која ја учам, е така. И мажите, и жените, кои се поамбициозни (оние по забавата што се, верувај, ги има помалку) само го одложуваат бракот, ретко кој останува надвор од него. Сепак, иако не е единствена, бракот е најчеста форма на врска, која резултира со потомство, кое пак, мислам дека 99% од луѓето го посакуваат.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Свадбата како настан, и самиот брак не е исто :)
Јас знам како ќе ми изгледа свадбата, не знам кој ќе биде младоженецот.
Поентата е, дека невестата на секоја свадба е центар на вниманието, односно тоа е нејзиниот ден и нејзините 5 минути слава. Не се крие самиот брак како позадина тука :)
--- надополнето: Jun 4, 2011 2:13 AM ---

Не се согласувам. Мене како психолог професија ми е да ги разбирам луѓето, подобро и од што самите се разбираат себе. Но, не сите луѓе се психолози, дури мене ми пречи често таа ,,професионална деформација,,. Едноставно, прифаќањето на некој таков каков што е, а не и неговото разбирање, е блискоста и приврзаноста. За некого да разбереш, треба да биде сосема искрен со тебе, а не верувам дека ти сосема искрено на девојката ќе и кажеш дека понекогаш додека мастурбираш замислуваш чопор жени, или уште полошо, нејзината другарка. Да не се правиме будали, и тоа се случува.
Тоа, според мене, потекнува од вековното учење дека ,,господовите патишта се чудни,, со други зборови, учени сме од секогаш да прифаќаме, а не да анализираме.
Јас анализирам, мажи, жени, деца, заедно и посебно. И ништо корисно не добивам од тоа, освен нормално да им помогнам ако ми се пациенти, или да ги изманипулирам во приватниот живот.

Јас не секогаш го разбирам дечко ми. Не разбирам од каде му е ќеифот да им даде 200 евра на трубачите. Не разбирам зошто прави некои работи. Не разбирам, зошто не размислувам како него. Но го прифаќам. Тоа не значи дека не го познавам или дека помалку го сакам. Како што кажав - тоа значи дека го прифаќам.

Кога се трудиш некого да разбереш, прво и основно, го гледаш субјективно. Ако некого гледаш субјективно, немаш шанси да успееш во намерата за разбирање.
Е, замисли, јас и ти се запознаваме во поинакви услови и јас ти се допаѓам, излегуваме, се дружиме, и ете можеби сакаме да започнеме врска. Почнуваме да зборуваме за поважни работи, и ти пример дознаваш дека јас ете, не знам и не сакам да готвам. И сега ако почнеш ти тука да ме анализираш, никогаш нема да успееш да изградиш врска со мене, зошто нема да најдеш одговор ниту на ова, ниту на куп други прашања (зошто баш со овие луѓе се дружи, зошто сака обична свадба, а не традиционална, зошто повеќе сака зима, од лето... итн). Поедноставно, и поправилно, е да ме прифатиш.
Кој маж може да разбере кога една жена плаче по 100 пат на Титаник? Или кога ќе и се скрши штиклата? Или кога другарка и има проблем? Кој маж ќе разбере зошто на една жена и е поважно да се дошминка, отколку да стигне на време? Која жена ќе разбере што е толку специјално во натпреварот (карикирам) меѓу Барса и Реал? Која жена ќе разбере што е забавно во пиењето пиво и зборувањето за фудбал?
Speechless.

П. С. Како за психолог, слаба перцепција имаш. Преиспитај тој дел.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Не знам дали се плаши или не.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Speechless.

П. С. Како за психолог, слаба перцепција имаш. Преиспитај тој дел.
Живее во петиот дензитет на мултиверзумот. Не пробувај да се разбереш. Културни разлики се културни разлики :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Глупости.Како прво ова е индивидуално прашање, и не зависи од полот како ке размислуваш ти за бракот, формирањето семејство, живеењето во заедница и прифаќањето на обврските кои следуваат со тоа туку од карактерот, воспитанието и средината во која си растен...
.Не се сите луѓе за брак, и тука нема врска дали си машко или женско.Ставот е индивидуален, секој може различно да размислува за ова и да има различни ставови.
Nemak poim kolku ne si vo pravo. Polot vo ogromna merka go odreduva karakterot, a na toj nacin i stavovite i dilemite sprema poveketo prasanja vo zivotot...

I ne moras da go citas Vajninger za ova da go sfatis, empiriskata evidencija debelo mu odi vo prilog na ovaj stav. Samo feminstkite i "evoluiranite" mazi koi sakaat da karat nekoj poen kaj "modernite" zeni go tvrdat sprotivnoto..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Ќе навлеземе оф топик, ама не постои можност да се зближиш или да засакаш личност по било која основа, ако не ја разбираш. Ондак си се зближил со привид, туѓинец. Немаш поим кој е човекот, Во тој случај можеш да ја фатиш за рака било која во некоја гужва и да си ја сакаш, зашто она ќе си биде она што е. Ме разбираш?;)
можам да ти речам дека не си во право.ако ја разбереш , ако ја сватиш тогаш значи дека таа ке стани потполно предвидлива како некој гледан филм, досадна со други зборови.ке се изгуби магијата ке се изгуби непредвидливоста интересното занимливото.некои работи треба да останат неоткриени.
не е исто кога таа ке ти каже што сака или што очекува( исто и за мажот се подразбира), отколку сам да се потрудиш и да ја изненадиш.мислам и случајно ако погодиш ке биди многу посреќна и повозбудена затоа што ете и си ги прочитал мислите без да ти каже. е сега многу пати и ке промашиш тотално ама тоа е тоа интерсното.малце кавга малце разбирање пошто ако брачната вода одвреме навреме не се разбранува ке стани бара.смрдлива и зелена и никаква.
get my point !
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Speechless.

П. С. Како за психолог, слаба перцепција имаш. Преиспитај тој дел.
Мене како психолог професија ми е да ги разбирам луѓето, подобро и од што самите се разбираат себе.

а не верувам дека ти сосема искрено на девојката ќе и кажеш дека понекогаш додека мастурбираш замислуваш чопор жени, или уште полошо, нејзината другарка. Да не се правиме будали, и тоа се случува.

Е, замисли, јас и ти се запознаваме во поинакви услови и јас ти се допаѓам, излегуваме, се дружиме, и ете можеби сакаме да започнеме врска. Почнуваме да зборуваме за поважни работи, и ти пример дознаваш дека јас ете, не знам и не сакам да готвам.
She is spot on isn`t she ? :D
Дали Тим Робинс е модерна жена која се плаши од брак !?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Свадбата како настан, и самиот брак не е исто :)
Јас знам како ќе ми изгледа свадбата, не знам кој ќе биде младоженецот.
Поентата е, дека невестата на секоја свадба е центар на вниманието, односно тоа е нејзиниот ден и нејзините 5 минути слава. Не се крие самиот брак како позадина тука :)

Не се согласувам. Мене како психолог професија ми е да ги разбирам луѓето, подобро и од што самите се разбираат себе. Но, не сите луѓе се психолози, дури мене ми пречи често таа ,,професионална деформација,,. Едноставно, прифаќањето на некој таков каков што е, а не и неговото разбирање, е блискоста и приврзаноста. За некого да разбереш, треба да биде сосема искрен со тебе, а не верувам дека ти сосема искрено на девојката ќе и кажеш дека понекогаш додека мастурбираш замислуваш чопор жени, или уште полошо, нејзината другарка. Да не се правиме будали, и тоа се случува.
Тоа, според мене, потекнува од вековното учење дека ,,господовите патишта се чудни,, со други зборови, учени сме од секогаш да прифаќаме, а не да анализираме.
Јас анализирам, мажи, жени, деца, заедно и посебно. И ништо корисно не добивам од тоа, освен нормално да им помогнам ако ми се пациенти, или да ги изманипулирам во приватниот живот.

Јас не секогаш го разбирам дечко ми. Не разбирам од каде му е ќеифот да им даде 200 евра на трубачите. Не разбирам зошто прави некои работи. Не разбирам, зошто не размислувам како него. Но го прифаќам. Тоа не значи дека не го познавам или дека помалку го сакам. Како што кажав - тоа значи дека го прифаќам.

Кога се трудиш некого да разбереш, прво и основно, го гледаш субјективно. Ако некого гледаш субјективно, немаш шанси да успееш во намерата за разбирање.
Е, замисли, јас и ти се запознаваме во поинакви услови и јас ти се допаѓам, излегуваме, се дружиме, и ете можеби сакаме да започнеме врска. Почнуваме да зборуваме за поважни работи, и ти пример дознаваш дека јас ете, не знам и не сакам да готвам. И сега ако почнеш ти тука да ме анализираш, никогаш нема да успееш да изградиш врска со мене, зошто нема да најдеш одговор ниту на ова, ниту на куп други прашања (зошто баш со овие луѓе се дружи, зошто сака обична свадба, а не традиционална, зошто повеќе сака зима, од лето... итн). Поедноставно, и поправилно, е да ме прифатиш.
Кој маж може да разбере кога една жена плаче по 100 пат на Титаник? Или кога ќе и се скрши штиклата? Или кога другарка и има проблем? Кој маж ќе разбере зошто на една жена и е поважно да се дошминка, отколку да стигне на време? Која жена ќе разбере што е толку специјално во натпреварот (карикирам) меѓу Барса и Реал? Која жена ќе разбере што е забавно во пиењето пиво и зборувањето за фудбал?

Јас се согласувам со тебе.
Сепак фактот дека денес на девојките им е овозможена слобода која ја немале пред 20 и кусур години, си го прави своето. Не само забавата, туку и амбициозноста.
Јас немам време за забава нешто многу, но имам обврски (како и поголемиот дел од моите пријателки), и немаме баш време да размислуваме за нешто повеќе од ова што го имаме сега. А не е тоа, дека не сакаме деца, или не сакаме обврски. Немаме време.
И делот, дека ќе бидеме принудени да живееме со старите, или да живееме под кирија... Мислам дека е тоа мотив повеќе, една жена да се образова што може повеќе и да најде што подобро работно место, за што поскоро да најде свое место за живеење (нормално со кредит, но, за да добиеш таков, треба и да имаш доволно добри месечни примања). Не е вистина дека се плашиме од брак, само го одложуваме прилично за една декада подоцна, од нашите мајки и баби.
Не е секогаш така, ете пред некое време се породи другарка од средно. Неа тоа и беше целта, да се омажи и да оформи семејство, што е и природно кај луѓето кои после средно немаат амбиција да студираат, се вработуваат, и со самото тоа се една декада ,,постари,, од оние другите.
Тоа, барем според психологијата која ја учам, е така. И мажите, и жените, кои се поамбициозни (оние по забавата што се, верувај, ги има помалку) само го одложуваат бракот, ретко кој останува надвор од него. Сепак, иако не е единствена, бракот е најчеста форма на врска, која резултира со потомство, кое пак, мислам дека 99% од луѓето го посакуваат.
Јас имам сосема поинакво мислење :). Баш напротив мислам дека треба и мора да се потрудиш да го разбереш партнерот инаку ќе си имате повремени јаки бранувања и конфликти во врската. Тоа што ти го велиш како разбирање мене ми се чини дека мислиш на одобрување и во тој случај би се согласил дека не мора сите постапки на партнерот да ги одобруваш и со нив да се согласиш ама ако не ја разбираш неговата мотивација (во позадина) зашто така постапува караниците и недоразбирањата ви се загарантирани.

Банален пример, девојката сака стан во Лептокарија машкото во Центар, секој со своја мотивација зашто е така најдобро. Ако двајцата не се разбираат и прифатат зашто и со која причина другиот така мисли може да се инатат и натегаат до бескрај со добри шанси да ги испуштат и двата стана или додека на едниот не му пукне филм и попушти. Затоа според мене разбирањето, како твојата втора половина функционира е од огромна важност за опстанокот на таа врска. Впрочем твојот партнер за брак е твојата втора половина од едно ЦЕЛО и ако него не го разбираш што и како фукционира исто како себе да не се разбираш а тоа не е баш пријатно за успешна врска на долги патеки. И сама знаеш дека најголем дел од конфликтите и недоразбирањата доаѓаат баш од тоа неразбирање или недостаток на желба за разбирање на желбите на другиот.

Според мене разбирањето на партнерот is a must ако сакаш да функционирате беспрекорно долги години но за некој (маж) за кој не си сигурна си во право, не мораш да го разбереш доволно е да го прифатиш :). Сепак прифаќам дека можеби тебе ти е доволно само да прифатиш без да разбереш, јас пак напротив сакам да ја разберам партнерката и тоа што повеќе ја разберам толку подобро за двајцата.

Тоа што велиш за да ги знаеш сите факти мора да биде партнерот сосема искрен со тебе, на теорија би требало да е така но само кога би го имале овој еден ум и би се раководеле единствено со надворешните сетила па што влезе во нив од тоа да вадиме заклучок. Само не е така, не ги имаш само тие сетила на располагање туку имаме и нешто што се вика интуиција (која многу навлезени во егзактен начин на мислење премалку ја користат) и која помага да разбереме состојба и донесеме исправно решение токму во ситуација кога не ги имаме сите факти на располагање.

Инаку Бубу кој е луд да мастурбира и да мисли на чопор жени кога има едно прекрасно суштество дома кое е олицетворение на неговите мечти (така треба да биде нели?). Никогаш не сум ги сфаќал мажите кои мастурбираат а имаат девојка, какво трошење на драгоцена енергија. За фантазиите нема да спорам но со тек на време и нив ќе ги дознаеш, можеби не 100% но верувај најбитните нема да ти промакнат :).

Во однос на жените и твоите примери со Титаник, штиклите и шминката. Тука премногу ги потценуваш мажите затоа што не само што ве разбираме па тоа се најбанални примери каде 100% знаеме зашто тоа го правите и зашто сте сентиментални на Титаник, зашто ни касните ама шмиката мора да е беспрекорна или зашто сакате високи штикли :). Ве разбираме предобро, затоа и ве сакаме и заради тоа со ќеиф ќе ви дадеме марамче кога ќе ви потечат солзички на Титаник или ќе одиме на шопинг да си купите нов пар штикли иако дома веќе имате 50 пара :).

За слободата и потомството. Не верувам дека е одложувањето на бракот заради преголемата желба за кариера кај жената туку повеќе би се задржал на животните услови на двајцата во врска.

Приметувам дека најчести примери ти се дека двајцата ќе немаат услови да живеат сами (ќе мораат со родителите) или пак нема да имаат доволно финансии за убав живот. Исто најчесто зборуваш во прво лице и ја потенцираш важноста за кариера на жената, слободата и да се забавува. Мене ми е тоа малку преурането гледање на нештата (без лутење) :).

Оној момент кога ќе го најдеш животниот партнер (ако имаш среќа да го најдеш затоа што немаш гаранција) треба да почнеш да мислиш во множина, нема повеќе ЈАС туку НИЕ. Вие сте веќе едно ЦЕЛО, две тела со една душа и така и само така можете да бидете појаки и да остварите цели и желби што како единки не би имале никакви шанси да ги постигнете.

Изгледа дека некои девојки (не сите) не сфаќаат што значи заедничко планирање на битни животни состојби. Ете да речеме им треба стан и 1000 евра месечен буџет за некаков нормален живот за да живеат сами.

На еден начин ќе размислувааат и дејствуваат ако двајцата бркаат независни кариери и само делат трошоци а на сосема друг ако седнат и направат план и се прашаат: Како ние двајца за најкраток рок да земеме стан под кирија од 300 евра (или сопствен на кредит) и да имаме буџет од 1000 евра. Некои девојки не сфаќаат каков буст на енергија и елан дава жена која стои позади нас и не поддржува во плановите или уште подобро активно учествува во нив. Ама клучот е во НИЕ и нејзината мотивација да те подбутне да го извадиш максимумот од себе како маж, нешто што една жена ќе знае да го направи со вистинскиот партнер. Тука е клучот за заедничкиот успех како заедница или брак, we act as one. Секогаш кога девојками активно ме поддржувала сум имал многу поголема ефикасност на сите полиња нешто што треба да се има во предвид во една врска. Со вистинскиот партнер покрај себе можеш практично се, дури и работи што сам би ти биле комплетно неостварливи иако мнозинството никогаш не стигнуваат до таа фаза и си остануваат како заедница на две единки верувајќи дека е тоа нивниот максимум.

Ако веќе имаш или еден ден имаш таков партнер ќе ме разбереш предобро за што зборам а со искуството ќе сфатиш дека можностите за дејство во вистинска заедница (или брак) се практично бескрајни :).

И да сублимирам, ми се чини дека модерната жена не се плаши од бракот како институција туку од можноста да се врзе и да има потомство со погрешен партнер при што со текот на времето би морала да се откаже од сопствените желби, идеали и мечти. Како резултат на тоа би ги загубила постепено и креативноста, сексуалноста и женственоста и со тоа би престанала да биде жена туку би се претворила во најобична домашна помошничка.

Пс. Извини што напишав ферман ама сакав се да опфатам од твојот пост што ми западна за око ;).
 
С

сашенко

Гостин
Nemak poim kolku ne si vo pravo. Polot vo ogromna merka go odreduva karakterot, a na toj nacin i stavovite i dilemite sprema poveketo prasanja vo zivotot...

I ne moras da go citas Vajninger za ova da go sfatis, empiriskata evidencija debelo mu odi vo prilog na ovaj stav. Samo feminstkite i "evoluiranite" mazi koi sakaat da karat nekoj poen kaj "modernite" zeni go tvrdat sprotivnoto..
Друже поентата беше дека немаат сите мажи исто мислење за бракот, и немаат сите жени исто мислење за бракот.Тоа е индивидуаално и зависи од многу други работи.Нема логика да речеш дека сите жени имаат исти став кон бракот и дека сите од мали сонуваат да стапат во брак.НЕМА ЛОГИКА И НЕМА ВРСКА.Можеби како жени имаат поинакви видувања од мажите и имаат некои слични мислења ама неможат сите да делат исто мислење само поради тоа што се од ист пол.Полот нема толкаво влијание овде.Дека има влијание има ама не толкаво па сите од тој пол да имаат ист став за една работа.За не се согласувам со претходните постови..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Друже поентата беше дека немаат сите мажи исто мислење за бракот, и немаат сите жени исто мислење за бракот.Тоа е индивидуаално и зависи од многу други работи.Нема логика да речеш дека сите жени имаат исти став кон бракот и дека сите од мали сонуваат да стапат во брак.НЕМА ЛОГИКА И НЕМА ВРСКА.Можеби како жени имаат поинакви видувања од мажите и имаат некои слични мислења ама неможат сите да делат исто мислење само поради тоа што се од ист пол.Полот нема толкаво влијание овде.Дека има влијание има ама не толкаво па сите од тој пол да имаат ист став за една работа.За не се согласувам со претходните постови..
Ja razbrav jas poentata, samo mislam deka e pogresna. Site zeni imaat ist stav za brakot, sakaat da se mazat. Na nekoi od niv na mladi godini glavata im e napolneta so feministicki bubacki, no iskustvoto i realnosta gi teraat bubackite, kaj nekoi pobrzo, kaj nekoi posporo. Polot PRESUDNO vlijae na karakterot. Kako velat, ako ja isfrlis prirodata niz vrata, ke ti se vrati niz prozor.

Mojot sovet do zenite e da ne odat protiv sopstvenata priroda, zatoa sto ke bidat nesrekni. Toa voedno ne znaci deka treba da izberat nekoj vol koj ke go trpat cel zivot. Prosto... Imaat oci, um, neka biraat, no istovremeno i neka ponudat nesto vredno. Feministicki nebulozi ne se bas vredna roba na pazarot...
 
F

Frankie Yale

Гостин
Инаку Бубу кој е луд да мастурбира и да мисли на чопор жени кога има едно прекрасно суштество дома кое е олицетворение на неговите мечти (така треба да биде нели?). Никогаш не сум ги сфаќал мажите кои мастурбираат а имаат девојка, какво трошење на драгоцена енергија.
Abe vidi, nemoze sekoj da fati desetka pa mora da fantazira zosto moral da se zadovoli so kit samo za da ne ostane neozenet. Taka? :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom