Зошто модерната жена се плаши од брак?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Прво, и основно, во повеќето големи корпорации одлуките ги донесуваат многу повеќе од двајца. Само миникомпанија има еден човек кој одлучува. А во бракот, барем во РМ, е дозволено да бидат само двајца, така да, да може да одлучуваат двајца.
Јас мислам дека баба ми била пресреќна жена, зошто дедо ми заработувал и повеќе од доволно за да ја издржава неа, уште тогаш, да живее посебно, а не со неговите родители, да им пружи се што треба на децата, и на крајот, баба ми работела кога децата и пораснале, зошто и било досадно по дома. Ама таков маж денес не се наоѓа! Меѓутоа, ако не биле среќни ПОВЕЌЕТО жени тогаш, а и денес, не се разведуваат заради ,,децата,, и ,,што ќе рече светот,,, потоа, финансиски ако се зависни од мажот, што би правеле без него? Ти прави се слеп, ама не сум јас слепа и добро знам колку жени се јавуваат на СОС линијата за семејно насилство, и сите тие уствари, само сакаат да се пожалат, а ретко која има храброст да се разведе или да го пријави мажот. Јас 1000 пати кажав, веќе е глупаво да повторувам, секој треба да ја има онаа улога која го прави среќен. Ти си сакал да бидеш доминантен во бракот, и ете си нашол жена што и одговара така. Ако де, убаво за неа ако и одговара. Нека проба татко ми, да го видам, да го каже ,,последниот,, збор. Или мајка ми. Не сум слушнала нешто такво, а и не сум видела да ти кажам.
Потоа, ти кажа една ситуација, која е нормално да се случи, и ете мене ми се случила, мн. повеќе од еднаш. Ако е тоа инцидентно, и не се случува секој втор ден, се може да се среди. Не еднаш дечко ми се вратил од работа со некого, иако во 99 проценти ми пишувал бар СМС да знам, зошто може јас по пижами седам во дневна на крај краишта, или ми стој куп за пеглање на даска во сред дневна, итн. И секако, кога доаѓал, јас сум ги послужувала со тоа што сакале, и ако се луѓе кои мене не ми се пријатели се повлекувам во друга соба. Истото и тој го прави за мене, кога јас изненадно ќе дојдам со некого. Не паметам кога последен пат јас сум направила кафе за моите другарки кога доаѓале, ако е тој тука. Него му одговара да го прави за мене истото, што го правам јас за него, зошто така е праведно.
И има рамноправни врски, не го видов тоа на филм, го гледам секој ден во моето семејство, и престани нема, та нема. Ако ти не си видел не значи дека нема.
точно така во големите корпорации има повеќе луге кои одлучуваат со гласање со просто мнозинство.ако можеш ти мене да ми најдеш просто мнозинство од двајца ок.
после гледам бабати била среќна пошто дедоти заработувал доволно.....
значи како што можам да заклучам опсесија ти се парите.или ги немаш доволно или ги имаш премногу.
за сос линијата можеби и се јавуваат не велам не.и јас сум против семејно насилство.ама колку се јавуваат од што си го барале.швалерај ова она паметна од поке и ред други работи.
и за крај ако го прочита цел мој пост внимателно а не преку редови ке забележеше дека кај мене е далеку од феудално опшетство само се има ред, а кога се има ред се има и мир.да сакав да се убедвам и да се нагодувам за се секој ебан ден ке учев за адвокат.и во најголемите демократии не се дозволено.си има ред.
и да можеби има рамноправни врски не велам не , но јас тие што ги знам завршиле со рамноправен редослед на гледање на децата( еден викенд тој еден таа, за нова година кај тато за божик кај мама).
ако и некоја опстанала не го исклучува правилото туку само го потврдува.при мојата неодамнешна посета на мои роднини во германија каде нели се многу понапредни од нас( посебно жените) рокот на тарење на бракот е во просек некои 3 до 4 години.после секој на своја страна и затоа младината име таква каква што име е. и аман прекини да мешаш врска со брак.не е тоа исто.не е исто ако си ја скршиш раката и некој да ти рече леле знам колку боли а никогаш си ја нема скршено.бракот е обврска откажување созревање одговорност.а врската е демо сметка .служи за вежбање.
и еве ти една дефиниција филозофска пошто мислам дека филозофијата ти лежи.
Бракот е место каде взаемно се делат и се решаваат проблемите кои всушност не би постоеле доколку не сме во брак
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Јас не се препукувам дискутирам, а ти влагаш во тешки филозофии кои врска немаат никаква со темата, па уште и онака ептен паметно индиректно навредуваш. Ме заболе мене за твоето мислење, искрено. Пати во својот магичен круг, каде што ти си ептен интелигентен и освестен, па и толку добро живееш, што можеш секому да кажеш дека згрешил!
А кое друштво, дури и најглупавиот член, ќе сфатеше до сега кое е и за што е.
Али нвм. Не бива со секого муабет. Има луѓе кои избегале на часот по македонски каде што учевме што е тоа дијалог.
you give the woman's a bad name ...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
За кого како брат. Реалноста не постои независно од перцепцијата. А сите си имаме различна перцепција, во зависност од тоа на колку висока позиција се наоѓа точката од која набљудуваме. Така да, јас разбирам колку им е таму се' розево, мило и убаво. Разбирам и зошто тие не разбираат дека постои и друга реалност од нивната. Јеби га, рибата не може да знае како е надвор во светот, додека не ја извадиш од вода.
Добро знам како се живее во Миладиновци, Петровец и др скопски села. Си имам работа и со тие луѓе. Им го знам менталитетот, ама тоа не е нешто ново. Во семејство каде што децата се брат и сестра, братот се школува, а сестрата после средно гледаат што побрзо да ја омажат. Таа истата, ако случајно имала сексуален партнер, смислува 1001 причина како да го излаже маж и што и се случило, зошто не е невина, а можеш слободно тоа да го провериш на гламстик.мк . Истата таа, врвно доживување и е кога маж и е задоволен од ручекот.
Јас, не велам дека нема луѓе кои немаат услови поинаку да живеат.
Туку, велам, кој како си ја наредил.
--- надополнето: May 31, 2011 11:44 PM ---
you give the womens a bad name ...
О, па и од англиски си бегал? Срамота.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас не се препукувам дискутирам, а ти влагаш во тешки филозофии кои врска немаат никаква со темата, па уште и онака ептен паметно индиректно навредуваш. Ме заболе мене за твоето мислење, искрено. Пати во својот магичен круг, каде што ти си ептен интелигентен и освестен, па и толку добро живееш, што можеш секому да кажеш дека згрешил!
А кое друштво, дури и најглупавиот член, ќе сфатеше до сега кое е и за што е.
Али нвм. Не бива со секого муабет. Има луѓе кои избегале на часот по македонски каде што учевме што е тоа дијалог.
Prvo, ti ne bi prepoznala teska filozofija pa taa da se oblece vo rozovo, da se kaci na Risticeva i da vika jas sum teska filozofija.
Vtoro, navedi barem edna moja navredliva recenica? Ona sto tebe te vrega ovde, se tvoite povremeni soocuvanja so vistinata za masko zenskite odnosi...
Treto, se veli stradaj, pati e srbizam, i ne znam od kade ti e idejata deka stradam. Naprotiv, odlicno se zabavuvam vo ova tema, a i ti si zasluzna za toa.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
точно така во големите корпорации има повеќе луге кои одлучуваат со гласање со просто мнозинство.ако можеш ти мене да ми најдеш просто мнозинство од двајца ок.
после гледам бабати била среќна пошто дедоти заработувал доволно.....
значи како што можам да заклучам опсесија ти се парите.или ги немаш доволно или ги имаш премногу.
за сос линијата можеби и се јавуваат не велам не.и јас сум против семејно насилство.ама колку се јавуваат од што си го барале.швалерај ова она паметна од поке и ред други работи.
и за крај ако го прочита цел мој пост внимателно а не преку редови ке забележеше дека кај мене е далеку од феудално опшетство само се има ред, а кога се има ред се има и мир.да сакав да се убедвам и да се нагодувам за се секој ебан ден ке учев за адвокат.и во најголемите демократии не се дозволено.си има ред.
и да можеби има рамноправни врски не велам не , но јас тие што ги знам завршиле со рамноправен редослед на гледање на децата( еден викенд тој еден таа, за нова година кај тато за божик кај мама).
ако и некоја опстанала не го исклучува правилото туку само го потврдува.при мојата неодамнешна посета на мои роднини во германија каде нели се многу понапредни од нас( посебно жените) рокот на тарење на бракот е во просек некои 3 до 4 години.после секој на своја страна и затоа младината име таква каква што име е. и аман прекини да мешаш врска со брак.не е тоа исто.не е исто ако си ја скршиш раката и некој да ти рече леле знам колку боли а никогаш си ја нема скршено.бракот е обврска откажување созревање одговорност.а врската е демо сметка .служи за вежбање.
и еве ти една дефиниција филозофска пошто мислам дека филозофијата ти лежи.
Бракот е место каде взаемно се делат и се решаваат проблемите кои всушност не би постоеле доколку не сме во брак
А не читаш дека како пример ги наведувам моите родители? Или тие не се во брак, или ти намерно го прескокнуваш тој дел? Како тие не се разведоа, како се сеуште заедно, како секој денар заедно го вложуваат, како од 0 стигнале до нешто повеќе, како? Повеќе од 20 и кусур години се веќе во брак, како тоа успеало, а татко ми го нема последниот збор? За да се има ред, треба да се има согласност од двете страни, а ако двете страни се договорат да нема ,,последен збор,, од никого, тогаш има и РЕД. Ама мажот, само затоа што е маж, не значи и дека треба редот да го носи. А ти кажувам, зошто растев во такво семејство. Батали врска. Ете ти пример на БРАК.
--- надополнето: May 31, 2011 11:50 PM ---
Prvo, ti ne bi prepoznala teska filozofija pa taa da se oblece vo rozovo, da se kaci na Risticeva i da vika jas sum teska filozofija.
Vtoro, navedi barem edna moja navredliva recenica? Ona sto tebe te vrega ovde, se tvoite povremeni soocuvanja so vistinata za masko zenskite odnosi...
Treto, se veli stradaj, pati e srbizam, i ne znam od kade tie idejata deka stradam. Naprotiv, odlicno se zabavuvam vo ova tema, a i ti si zasluzna za toa.
Тогаш, мило ми е што се забавуваш. Остави го ти мојот македонски, барем на кирилица да пишуваше па да се загрижев.
А од каде ти е таа добра проценка на моето интелектуално ниво?
Мислам дека покомпетентни луѓе од тебе, кои имаат поинакво мислење за мојата перцепција на машко женските односи, и другите филозофии, се многу порелевантни фактори од некој си форумџија. Така да, ама ич не ми е гајле, искрено. Уживај и понатаму, нема повеќе да ти одговарам, како што кажав, не секој е вреден за разговор. Зошто не знае што значи разговор, дебата итн....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А не читаш дека како пример ги наведувам моите родители? Или тие не се во брак, или ти намерно го прескокнуваш тој дел? Како тие не се разведоа, како се сеуште заедно, како секој денар заедно го вложуваат, како од 0 стигнале до нешто повеќе, како? Повеќе од 20 и кусур години се веќе во брак, како тоа успеало, а татко ми го нема последниот збор? За да се има ред, треба да се има согласност од двете страни, а ако двете страни се договорат да нема ,,последен збор,, од никого, тогаш има и РЕД. Ама мажот, само затоа што е маж, не значи и дека треба редот да го носи. А ти кажувам, зошто растев во такво семејство. Батали врска. Ете ти пример на БРАК.
Vidi, mozebi tatko ti e roden papucar. Mozebi ebel nesto od strana, pa posle imal griza na sovest. Na koj mu e vsusnost gajle za seto toa osven tebe, zatoa sto si dobila mnogu los primer?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Vidi, mozebi tatko ti e roden papucar. Mozebi ebel nesto od strana, pa posle imal griza na sovest. Na koj mu e vsusnost gajle za seto toa osven tebe, zatoa sto si dobila mnogu los primer?
А зошто лош пример? Ебел на страна? Папучар? Да, верувам дека сонуваш да имаш татко како мојот. Целиот живот си го посвети на мене. Ама нвм. Ај фак оф. Навистина си досаден. Навистина.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А не читаш дека како пример ги наведувам моите родители? Или тие не се во брак, или ти намерно го прескокнуваш тој дел? Како тие не се разведоа, како се сеуште заедно, како секој денар заедно го вложуваат, како од 0 стигнале до нешто повеќе, како? Повеќе од 20 и кусур години се веќе во брак, како тоа успеало, а татко ми го нема последниот збор? За да се има ред, треба да се има согласност од двете страни, а ако двете страни се договорат да нема ,,последен збор,, од никого, тогаш има и РЕД. Ама мажот, само затоа што е маж, не значи и дека треба редот да го носи. А ти кажувам, зошто растев во такво семејство. Батали врска. Ете ти пример на БРАК.
--- надополнето: May 31, 2011 11:50 PM ---

Остави го ти мојот македонски, барем на кирилица да пишуваше па да се загрижев.
.
Mislam deka e pomalo zlostorstvo protiv makedonskiot jazik da se napise stradam na latinica, od kolku pati na kirilica. Posebno sto ona prvoto e povrzano se objektivni poteskotii, a vtoroto so nedoucenost...
--- надополнето: May 31, 2011 11:53 PM ---
А зошто лош пример? Ебел на страна? Папучар? Да, верувам дека сонуваш да имаш татко како мојот. Целиот живот си го посвети на мене. Ама нвм. Ај фак оф. Навистина си досаден. Навистина.
Nervozna? Kade ti e sega kulturata? Fak of? Toa li ti e nivoto od koe gi navede site onie baranja?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Mislam deka e pomalo zlostorstvo protiv makedonskiot jazik da se napise stradam na latinica, od kolku pati na kirilica. Posebno sto ona prvoto e povrzano se objektivni poteskotii, a vtoroto so nedoucenost...
Објективни потешкотии? Хм, објасни му ти на американецот, дека од објективни потешкотии, пишуваш на кирилица англиски јазик. А збор, како збор, ех, да е еден. Да не почнуваме, каде што не треба, колку само турцизми имаме, па никому не пречат.
--- надополнето: May 31, 2011 11:55 PM ---
Mislam deka e pomalo zlostorstvo protiv makedonskiot jazik da se napise stradam na latinica, od kolku pati na kirilica. Posebno sto ona prvoto e povrzano se objektivni poteskotii, a vtoroto so nedoucenost...
--- надополнето: May 31, 2011 11:53 PM ---

Nervozna? Kade ti e sega kulturata? Fak of? Toa li ti e nivoto od koe gi navede site onie baranja?
За никакви луѓе никаква култура. Секој според заслугите.
Со Владе сме спротивни во речиси секое сфаќање, па сеуште не ми е досаден. Ама ти, ти си нешто посебно. Коњска мува, може капа да ти симне.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Објективни потешкотии? Хм, објасни му ти на американецот, дека од објективни потешкотии, пишуваш на кирилица англиски јазик. А збор, како збор, ех, да е еден. Да не почнуваме, каде што не треба, колку само турцизми имаме, па никому не пречат.
Turcizmite ne smetaat, bidejki poveketo se usvoeni kako del od Makedonskiot jazik. Pati zvuci kako da go kazal Zingo...
:D
--- надополнето: May 31, 2011 11:58 PM ---
Објективни потешкотии? Хм, објасни му ти на американецот, дека од објективни потешкотии, пишуваш на кирилица англиски јазик. А збор, како збор, ех, да е еден. Да не почнуваме, каде што не треба, колку само турцизми имаме, па никому не пречат.
--- надополнето: May 31, 2011 11:55 PM ---

За никакви луѓе никаква култура. Секој според заслугите.
Со Владе сме спротивни во речиси секое сфаќање, па сеуште не ми е досаден. Ама ти, ти си нешто посебно. Коњска мува, може капа да ти симне.
Vistinata te bocka, ne jas. Kuceto koe treba da spie so tebe i so mazot ti v krevet, idealniot maz papucar od bajkite na site feminstki, i primerot koj mazot ti treba da go zeme od tatko ti...

Koma...
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Добро знам како се живее во Миладиновци, Петровец и др скопски села. Си имам работа и со тие луѓе. Им го знам менталитетот, ама тоа не е нешто ново. Во семејство каде што децата се брат и сестра, братот се школува, а сестрата после средно гледаат што побрзо да ја омажат. Таа истата, ако случајно имала сексуален партнер, смислува 1001 причина како да го излаже маж и што и се случило, зошто не е невина, а можеш слободно тоа да го провериш на гламстик.мк . Истата таа, врвно доживување и е кога маж и е задоволен од ручекот.
Јас, не велам дека нема луѓе кои немаат услови поинаку да живеат.
Туку, велам, кој како си ја наредил.
Ништо ти не знаеш. Ако си била во контакт со тие луѓе, не значи дека знаеш како живеат. Кога навистина би знаела, можеби би го сфатила тој нивни "менталитет" и би го оправдала. А не да им' продаваш муда за бубрези, рецепти за среќа, успех и разни други модели, кои успеваат само на хартија, а во пракса се деструктивни.
И не, мила, не е се' во тоа "Кој како си ја наредил". Има многу голем удел, кој какви коцки добил на стартот кога требало да почне да ги реди. Ама како што реков погоре, за да го знаеш ова, треба да ѕирнеш малку над површината. Искрено ти/ви посакувам да не ти/ви се случи тоа и да останеш/те таму каде што е фино и убаво засекогаш. Само немој на останатите да им' држите лекции како се преживувало во сурови услови. Не сте осетиле, не знаете.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
А не читаш дека како пример ги наведувам моите родители? Или тие не се во брак, или ти намерно го прескокнуваш тој дел? Како тие не се разведоа, како се сеуште заедно, како секој денар заедно го вложуваат, како од 0 стигнале до нешто повеќе, како? Повеќе од 20 и кусур години се веќе во брак, како тоа успеало, а татко ми го нема последниот збор? За да се има ред, треба да се има согласност од двете страни, а ако двете страни се договорат да нема ,,последен збор,, од никого, тогаш има и РЕД. Ама мажот, само затоа што е маж, не значи и дека треба редот да го носи. А ти кажувам, зошто растев во такво семејство. Батали врска. Ете ти пример на БРАК.
случајно ако не забележа напишав
и да можеби има рамноправни врски не велам не , но јас тие што ги знам завршиле со рамноправен редослед на гледање на децата( еден викенд тој еден таа, за нова година кај тато за божик кај мама).
ако и некоја опстанала не го исклучува правилото туку само го потврдува
така да го зедов во предвид бракот на твоите родители.ама ако сакав да зборувам со твоите родители да ги викнеме и моите па нека си ги кажат маките.
исто така напишав
и аман прекини да мешаш врска со брак.не е тоа исто.не е исто ако си ја скршиш раката и некој да ти рече леле знам колку боли а никогаш си ја нема скршено
колку што знам ти не си во брак а јас сум така да искуството ми дава за право да те посоветувам јас тебе а не ти мене како се води заедница пошто јас знам а ти си видела.
и мислам дека малце си млада(20 години баш и не се некоја предиспозиција за мудрост) и неискусна во мноогу полиња на животот за да ми кажуваш каде се на таткоми нивите, исто како и јас да му кажувам на некој пензионер како се стигнува до пензија.немој да ме сватиш погрешно пошто воопшто не ми е тоа намерата само сакам да кажам дека и покрај тоа што си учена и образована и незнам што сепак си како личност далеку од созреана а јас пак на моја страна ја имам животната школа која не се учи на училиште туку се живее.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Turcizmite ne smetaat, bidejki poveketo se usvoeni kako del od Makedonskiot jazik. Pati zvuci kako da go kazal Zingo...
:D
--- надополнето: May 31, 2011 11:58 PM ---

Vistinata te bocka, ne jas. Kuceto koe treba da spie so tebe i so mazot ti v krevet, idealniot maz papucar od bajkite na site feminstki, i primerot koj mazot ti treba da go zeme od tatko ti...

Koma...
Папучар затоа што готви?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Turcizmite ne smetaat, bidejki poveketo se usvoeni kako del od Makedonskiot jazik. Pati zvuci kako da go kazal Zingo...
:D
--- надополнето: May 31, 2011 11:58 PM ---

Vistinata te bocka, ne jas. Kuceto koe treba da spie so tebe i so mazot ti v krevet, idealniot maz papucar od bajkite na site feminstki, i primerot koj mazot ti treba da go zeme od tatko ti...

Koma...
Кутар, беден, неизживеан македонски мажу. Вистината за вас, македонските мажи, не да ме боцка, рак рана имам. Ама затоа и не гледам да биде ,,пристоен,, дечко. Од таквите, имам ноќни мори. Ај што си многу паметен и писмен, ама барем да читаше малце повеќе, кој што напишал, добро ќе беше.
Јас не ја гледам причината за нашата понатамошна дискусија, која ти очајно ја продолжуваш, ама ајде.
Поентата е, дека, јас го најдов тоа што го барам кај повеќе од 1 маж, а какви сте вие, и од какви семејства изгледувате, не знам и не ме интересира. Кучиња што спијат со нив, познавам барем преку 15 парови, вегетеријански семејства. Парови, кои работат многу, и имаат многу финансиски, познавам и такви, што воопшто шпорет немаат дома, оти не им е потребен. Моите пријателки, дел од нив веќе во брак, имаат брак за каков што јас зборувам. Некои од нив се повеќе од 5 години во брак.
Јас ќе си го уредам животот онака како што јас сакам и ми е убаво. Тоа го правам сега, ќе го правам и за 10 години. Знам дека нема да имам финансиски проблеми, па да му ја мислам како и што. А маж по моја мерка, ќе најдам.
Ама ти, кажи ми, ти, дали веќе го најде тоа што го бараш?
Ако го најде, зошто си на форум, а не со неа?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ништо ти не знаеш. Ако си била во контакт со тие луѓе, не значи дека знаеш како живеат. Кога навистина би знаела, можеби би го сфатила тој нивни "менталитет" и би го оправдала. А не да им' продаваш муда за бубрези, рецепти за среќа, успех и разни други модели, кои успеваат само на хартија, а во пракса се деструктивни.
И не, мила, не е се' во тоа "Кој како си ја наредил". Има многу голем удел, кој какви коцки добил на стартот кога требало да почне да ги реди. Ама како што реков погоре, за да го знаеш ова, треба да ѕирнеш малку над површината. Искрено ти/ви посакувам да не ти/ви се случи тоа и да останеш/те таму каде што е фино и убаво засекогаш. Само немој на останатите да им' држите лекции како се преживувало во сурови услови. Не сте осетиле, не знаете.
Vidi, im odnela nekolku pati iskinati (no cisti, gordo dodava taa) alista, i se pocustvuvala deka go otplatila svojot dolg, i deka moze da go prodolzi zivotot sonuvajki za bracna harmonija na ravnopravni partneri, koi spijat so pesot v krevet...

Aleluja...
--- надополнето: Jun 1, 2011 12:08 AM ---
Папучар затоа што готви?
Da. Sto tebe ne ti e jasno?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom