Македонците со највисока платежна моќ во регионот

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Има тутунари и ред други одгледувачи на земјоделски гранки со поголеми површини кои земаат и над 6 000 евра на година! Што прави една месецчна плата од 500 евра.

Ова чисто како пример.
Донекаде точно. Пресмета ли трошоци за да ги добиеш тие 600 евра или не? Моментално сите цени за земјоделските призводи паѓаат, а трошоците растат. Има такви земјоделци но тие се далеку поретки отколку оние со помала површина.
 
T

Tetro

Гостин
Има тутунари и ред други одгледувачи на земјоделски гранки со поголеми површини кои земаат и над 6 000 евра на година! Што прави една месецчна плата од 500 евра.

Ова чисто како пример.
Од тие 6000 евра на година, треба да плати ќирија за нивата, гориво за некое превозно средство до нивата и назад, да го регистрира истото за да не му закачат казна од 400 евра и да му го одземат возилото, да плати губрива, семиња, да се храни секој ден. Башка што тоа семејство за да се одлучи да произведе тутун за да добие на крај 6000 евра, треба да има барем четворица работоспособни луѓе.

Значи една весела математика:
6000 - 2000 (општи трошоци на годишно ниво) = 4000/12 месеци= 333евра/4 луѓе=83 евра месечно. да си купиш патики овој месец, и да ги јадеш врвките од патиките за вечера.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А кој вработен зема 15 000 евра на година?
Дури и на светските статистики, пишува дека Македонија има огромен неформален сектор во економијата, кој чини 20 % од бруто домашниот производ!
Има некој што зема,но незнам дали сум сретнала фирма на земјоделец :) Значи немаат солидни доходи.
Секоја земја има сива економија,јас побарав објаснување за бројката 9% невработеност ? КАжа пример со земјоделци,значи од 33% невработени сите се земјоделци или има уште некој со солидни доходи што не е пријавен?
Кога би зборувала за сивата економија само би ја спомнала стапката на сиромаштија кај нас 31.1% во 2009,нели ти се совпаѓаат горе доле некои бројки? Ако ние сме 9% невработени, дали мизеријата би била над 30%? Има некоја нелогичност Кадаиф?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Брат некој да не ти го провалил пасвордот? аххаха Чоузи бе ало :) ти си?
:pos: :pos: :pos:

Стварно и мене чудно ми падна

--- надополнето ---

Типична преродба :icon_lol:
Чим и Цитро почна да мрчи чат пат ќе се преврти светот.
Цитро за економија од увек мрчел, ама ти се правиш неудрена.. Мислиш лав имам на гз тетовирано, па ги бранам :poss:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
Има тутунари и ред други одгледувачи на земјоделски гранки со поголеми површини кои земаат и над 6 000 евра на година! Што прави една месецчна плата од 500 евра.

Ова чисто како пример.
Aхххх, болест.. Незнам откај ви текна преку земјоделците да се докажувате на ваква тема. То бива да си неписмен, бива, ама дотолку неписмен да си за да не ти текне дека еден земјоделец не може да направи профит од 6000 евра..:uvo:

Клучно во целава приказна е како прават просек, а уште поважно за мене е што има во нашата а што во соседните "кошници"? Се кладам во што сакате дека нашата е најплитка.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Џабе му објаснувате на Кадаифов...Џабе. Уште ко ја видов математикава што ја напрај за земјоделциве дека му иделе 500 евра годишно, јасно е.
Иначе, просто не ми се веруа дека уште некој мисли дека просечната плата во македонија е 20.500 денари(пред некоја година колку рекоја дека беше 24.000? :facepalm:). Бардовци да појдиш, и да му го кажиш ова на пациентите ќе ти се смејат. А од друга страна, гледај овде што се случува... На овие ни докторине од The Shooter Island не можат да му помогнат...

П.С Леандра, свеж сум сеа :)
 
С

сашенко

Гостин
Aхххх, болест.. Незнам откај ви текна преку земјоделците да се докажувате на ваква тема. То бива да си неписмен, бива, ама дотолку неписмен да си за да не ти текне дека еден земјоделец не може да направи профит од 6000 евра..:uvo:

Клучно во целава приказна е како прават просек, а уште поважно за мене е што има во нашата а што во соседните "кошници"? Се кладам во што сакате дека нашата е најплитка.
Е ова никој не спомна претходно.Се замолува тој што ја отвори темава ако има и податоци што има во кошниците да сподели со нас овде...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Абе многу си паметен бе :pos2:
Фала за црвената репутација, убав ти на бато.

Само не знам зашто не се согласуваш, ваљда од горе така некој ти кажал...

И викате 20.000 просечна плата и убаво се живеело :pos:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Епа тогаш, жал ми е што сте сиромашни, што да ви правам.:smir:
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Па во администрација врти сучи по 20 000 земат просек . А во приватниот сектор сигурно 80 % е под овај ''просек''.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Aхххх, болест.. Незнам откај ви текна преку земјоделците да се докажувате на ваква тема. То бива да си неписмен, бива, ама дотолку неписмен да си за да не ти текне дека еден земјоделец не може да направи профит од 6000 евра..:uvo:

Клучно во целава приказна е како прават просек, а уште поважно за мене е што има во нашата а што во соседните "кошници"? Се кладам во што сакате дека нашата е најплитка.
Прашај ги тутунарите, лозарите, и некои земјоделци во Струмица.
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
vaka ako prodolzime so stastistikive na vladava ke gi nadmineme i zapadnjacive

Super sme bile be nie pa podobri sme od bosancive aauuu BRAVO poleka poleka i tie ke ne pominat pa politicarive nasi ke nemaat so kogo vo regionov da ne sporeduvaat i ke pocnat da ni kazuvaat deka nie podobro ziveeme od afrikanskine zemji i nekoja budala ke se utesi so toj fakt.Neznam samo dali ima kaj nas normalni luge sto mozat da poveruvaat deka prosecna plata kaj nas e 20000den i me interesira matematikava za prosekov.Inaku onie skoro 40%nevraboteni i onie siroti sto zemaat neredovno 1000den socialna pomos kako ke se presmetaat tie i kako li ke ja napolnat kosnicata tie.I da vi kazam deka vladava nasa stvarno e za falenje si ja rabotat rab nema sto koga slusam sitel,kanal5,mtv se prasuvam dali sonuvam ili jave e toa, jas nesum videl tolku falenje na televiziive i toa ne bile provladini zamisli abe rozi cvetaat vo drzavava nasa blazesini.
На четричлено босанско семејство му требаат две просечни плати за да ја наполни потрошувачката кошничка



Добро бе народе македонски, нормални ли се овие???

До вчера ако некој го спомнеше моето име првата асоцијација што ќе ја добиеше беше ВМРО !

Сега планирам да си го сменам името во АНТИ-ВМРО !

Никој не вика дека не работат но овие веќе ги преминаа сите граници.

Видете каде сме во светот по стапка на невработеност:




Стотици милиони евра годишно ни одат за флегматичната неефикасна админстрација.

40 милиони евра се дадоа за компјутери за неписмена средношколска багра да игра кантер и ДОТА.

Со тие пари ќе се направеше институт кој ќе работеше за создавање на технолошки иновации.
Софтвер,портабл компјутери,бела теxника,медицински апарати...
100 врвни наши инжињери ќе работеа на создавање на овие прототипови.

Прототипите ќе беа презентирани пред јавноста пред странски и домашни инвеститори,пред нашите луѓе од дијаспората, пред обичните македонски граѓани...

Не сум економист сигурно ќе се изнајде некаков модел.
Самите граѓани (кои имаат депозити во банките од фантастични 2.5 милјарди евра) ќе инвестираат во дел од овие проекти.

Ќе се формираа компании со парите на граѓаните.

Нека се направат кампањи кои ќе одат 24/7 во медиумскиот етер.

Нека се охрабруваат граѓаните да не ги чуваат парите под перница или во банка тука нека ги инвестираат во акции на извозни компании, во комании кои пласираат готови производи.

Преку курот од муабети за Ау и Шато.
Ако сакаме да излезме од летаргијава ќе мора самите тоа да го сториме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom