Економски факултет (reloaded)

Член од
10 ноември 2009
Мислења
38
Поени од реакции
2
Сакав да прашам каков е предметот Меѓународна економија и колку одприлика поени дава за презентирање пошто презентирав и не ми кажа колку поени давала, ќе ми додала после прв колокфиум... А да колокфиумите кажа на пишување се само дали знаете се вртат ли тестови скрипти некаде зо овој предмет, ај некој што го имал нека каже!
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Kaj moze da se najdat testovi po Menadzment na covecki resursi i dali ima skraten materijal-skripta?

--- надополнето ---

Колеги, знае некој кои делови треба да се учат по статистика(тие што паѓаат на колоквиум), кои делови нема да ги има или евентуално каде може да се земе скратен материјал-скрипта?
Па статистика скоро се треба да се учи. Малку има исфрлени делови. Добро е што бараат најосновни работи, не дават многу со теорија, задачите пак им се исти како од книга и од вежби. Не е тешко, треба само редовно вежбање, и читање теорија пред колоквиум. За скрипта неам слушнато дека има.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
1
ама па кај нејзе у книга е ептен скратено,сигурно само од нејзината да учам?..малце е незгодно да се учат и двете книги зошо теоријата е различно формулирана и ако учам од двете книги ке се испобунам...+ на предавања бар сеа на почетокот не ни решила ниедна задача..е сеа не знам за на вежби..додека кај драган се утепуваат од решавање..а какви се тие незгодни прашања ..во вид на мали задачи или теорија?
Епа кога има многу се буните, сега кога е скратено пак се чини! Значи одиш по слајдовите, и бараш у нејзината книга и читаш. Тоа што го нема кај неа, го читаш од кај Славе. Не од двете бидејќи како што кажа и самиот ќе се испобуниш. За задачи нема ни да реши некоја, сам решавај ги. Барем лани ние немавме вежби туку ако останеше некој час ќе дадеше некоја задача и тоа сами ние да си ја решаваме. Инаку прашањата не се задачи, од теоријата се и малку се нејасни. Да не те плашам дека се нерешливи сеа ама треба да се обрне повеќе внимание, за разлика од задачите кои беа лесни и главно беа слични на тие од нејзината книга.

п.с Мислам дека во Либро имаше колоквиуми за кај неа, така да не е лошо да си ги купиш :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.143
Поени од реакции
860
Луѓе што е ова што го слушам за тие проклети картички за евиденција, дозволени биле само 3 отсуства и ако имаш повеќе од 3, не си можел да го полагаш предметот?!

А што да правам јас што ми се поклопуваат еден предмет од овој семестар и еден презапишан од претходно, каде да одам попрво :S
 
Член од
21 октомври 2010
Мислења
36
Поени од реакции
0
ima li nekoj sto znae dali utre ke moze da si gi zememe kartickite,i ako gi davaat od kolku casot bi bilo toa?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Луѓе што е ова што го слушам за тие проклети картички за евиденција, дозволени биле само 3 отсуства и ако имаш повеќе од 3, не си можел да го полагаш предметот?!

А што да правам јас што ми се поклопуваат еден предмет од овој семестар и еден презапишан од претходно, каде да одам попрво :S
Кој го кажува тоа...
Еве и мене ако ми текне ќе ви кажам дека ако ве нема три дена на Кајгана ќе треба од ново да се регистрирате :pos:
Знае ли некој како беше со картичките на правен?
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Инфо нешто за Project Management ако има некој искуство..? :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.143
Поени од реакции
860
Кој го кажува тоа...
Еве и мене ако ми текне ќе ви кажам дека ако ве нема три дена на Кајгана ќе треба од ново да се регистрирате :pos:
Знае ли некој како беше со картичките на правен?
Мене ми пренесе колешка, а нејзе кој и` кажал не знам :)
А за сигурно ви тврдам дека Љубомир Дракулевски на некое предавање кажал дека ако го изгласаат него за декан, картичките ќе одат Goodbye :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Мене ми пренесе колешка, а нејзе кој и` кажал не знам :)
А за сигурно ви тврдам дека Љубомир Дракулевски на некое предавање кажал дека ако го изгласаат него за декан, картичките ќе одат Goodbye :)
А кои се кандидати за декан?
Напред Дракулевски!!! :)
 
Член од
24 септември 2010
Мислења
67
Поени од реакции
2
Вонреден студент сум, прва година и ме интересира ако може некој од Е-бизнис да ми каже за книгата Статистика. Во книжарава ми рекоа дека ја немаат таа од Калина. Најдов некоја „Статистичка анализа“ - Калина Треневска Благоева, издание од 2003-та. Во предговор пишува дека била наменета за студентите на департманот Економија. Дали од таа треба да учам или има некоја друга?
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
Вонреден студент сум, прва година и ме интересира ако може некој од Е-бизнис да ми каже за книгата Статистика. Во книжарава ми рекоа дека ја немаат таа од Калина. Најдов некоја „Статистичка анализа“ - Калина Треневска Благоева, издание од 2003-та. Во предговор пишува дека била наменета за студентите на департманот Економија. Дали од таа треба да учам или има некоја друга?
Тоа е книгата што ќе ти треба, но ќе ти треба и таа од Славе за некои делови кои Калина ќе ги нагласи дека треба да се учат дополнително (или ако сакаш да прочиташ нешто повеќе за материјалот кој го има кај Калина бидејќи не е толку јасен). Мислам дека ќе можеш да користиш и постари изданија од книгата од Славе, може и копија.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Колеги од УКИМ, ќе ве замолам некој од вас да ми каже од кои автори ви се учебниците по Економика на претпријатие и Макроекономија. Ии дали покрај учебниците, користите и некои друг материјал, скрипти ова-она за полесно учење.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
^ Економиката е од Димитар Бојаџиоски, имаше скрипти во книжариците во Мавровка.
Макроекономија го користевме преводот од Michael Burda & Charles Wyplosz, мислам дека беше 5то издание.
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Не сретнав ништо што ми е занимливо минатите страни, па доколку сум пропуштила, се извинувам. Сакам да прашам за Економика на внатрешна трговија и Маркетинг на трговски претпријатија. Ме интересира каков е составот на колоквиумите и дали треба да учам само набројуванки и дефиници, или?

Едит: Асистентката Марија(или пак Драган) - статистика каде држи вежби?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom