Државата скинува социјална помош - уште колку време остана до банкрот?

P

Princ

Гостин
@VaZoLjIN: И јас се согласувам со тебе дека работа за работникот има, ама збориме за работа како работа од 8 до 3-4 или за работа со пристојна месечна плата?
Дека второто не е баш лесно да се најде, посебно не денес.

@Hawk2401: И немој штабови на темава, ќе се скараме во 2 чекори.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Абе ваљда и ти живееш во оваа земја.Како бе сите мои роднини,пријатели што ги знам работат.Мењаат работни места.Искрено не познавам човек што бара а неможе да најде работа.Може нема да зима 500 евра плата и да прчи к...р цел ден ама работа има за тие што сакаат да работат.Да државата не ни цвета и јас до пред една година работев за 200 евра буквално со оган каде што можеш во секој момент да загинеш.Ама стварно не ги разбирам луѓето што неможат да најдат работа.Татко ми работи занаетчиска работа цел живот.Две години бара некој да му помага (чирак) за 700 денари дневница.Доаѓаат 2-3 дена и готово демек нешто зафатени биле и не доаѓаат повеќе.Епа нема бе брат и јаре и паре.Ако сакаш да работиш има работа,ама кај нас повеќето се на она :Тражим послу,боље да је ненаџем.
Баш затоа што живеам и имам работено (или молено) на доста места и газди, а за чирак овде Скопје...зависи за која работа. Автомеханичарите земаат чираци, земаат големи пари (добар дел нормално непријавени/неоданочени), а на чираците им даваат многу мали пари за цел ден работа и во знаеме какви услови. Затоа и бегаат. Секој гледа да му е подобро. Конкретно од еден механичар неколкумина му избегаа во големите сервиси за тојота или слични коли каде ќе имаат работно време и поголеми примања, каде ќе се пријавени односно ќе има како така понормален работен однос.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
@VaZoLjIN: И јас се согласувам со тебе дека работа за работникот има, ама збориме за работа како работа од 8 до 3-4 или за работа со пристојна месечна плата?
Дека второто не е баш лесно да се најде, посебно не денес.

@Hawk2401: И немој штабови на темава, ќе се скараме во 2 чекори.
Unemployment rate:
33.1% (2010 est.)
country comparison to the world: 183 32.2% (2009 est.)
source https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mk.html

--- надополнето ---

Искрено не познавам човек што бара а неможе да најде работа.
Еве , не спомнувам штаб.
179 Mali
30.00​
2004 est.​
180 Mauritania
30.00​
2008 est.​
181 Libya
30.00​
2004 est.​
182 Equatorial Guinea
30.00​
1998 est.​
183 Macedonia
33.10​
2010 est.​
184 Afghanistan
35.00​
2008 est.​
185 Yemen
35.00​
2003 est.​
186 Marshall Islands
36.00​
2006 est.​
187 Gaza Strip
Само да се види во кое друштво сме со невработеноста. Помина времето кога демагози можеа да лажат.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Поглупаво нешто немам слушнато.. посебно овој дел. Искрено не познавам човек што бара а неможе да најде работа.
Ова кога се собирате во штабот си го зборите измеѓу себе, или од зеленото кога пушите па илузии имаш?
Да бев у некој штаб немаше да се мачам ко црнец 3 години али нема везе.Кој дел не ти е јасен?Сакаш работа?Пиши ми на ПП да се најдеме јас ќе ти најдам работа за 200 евра месечно ПРИЈАВЕН,8 работни саати.Прва и втора смена.Имаш 30 мин пауза за јадење.Секако ако не си ретардиран и ако можеш да постигнеш да работиш рамно со жените вработени таму.Уствари да бе овие (работоспособните) бараат работа 1000 евра плата,па не им одговара платата.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Да бев у некој штаб немаше да се мачам ко црнец 3 години али нема везе.Кој дел не ти е јасен?Сакаш работа?Пиши ми на ПП да се најдеме јас ќе ти најдам работа за 200 евра месечно ПРИЈАВЕН,8 работни саати.Прва и втора смена.Имаш 30 мин пауза за јадење.Секако ако не си ретардиран и ако можеш да постигнеш да работиш рамно со жените вработени таму.Уствари да бе овие (работоспособните) бараат работа 1000 евра плата,па не им одговара платата.
Одговорено ти е горе. Лажеш многу, а пред фактите и Боговите молчат. Изгледа ти си повеќе и од Бог. Толку ќе кажам.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Да бев у некој штаб немаше да се мачам ко црнец 3 години али нема везе.Кој дел не ти е јасен?Сакаш работа?Пиши ми на ПП да се најдеме јас ќе ти најдам работа за 200 евра месечно ПРИЈАВЕН,8 работни саати.Прва и втора смена.Имаш 30 мин пауза за јадење.Секако ако не си ретардиран и ако можеш да постигнеш да работиш рамно со жените вработени таму.Уствари да бе овие (работоспособните) бараат работа 1000 евра плата,па не им одговара платата.
Се надевам нема да е многу лично моето прашање. Ако е, слободно прескокни го :)
Наместо да барате човек за работа, зошто да не заштедите 17-18 (25 дена по 700) илјади (плус даноци, осигурувања...) со тоа што ти како син ќе работиш како занаетчија/чирак?

Башка што градежните работници одеа повеќето во странство (оние кои беа слободни) каде се печалеа поголеми пари. Мој колега одеше Црна Гора и зема доста добри пари према тука.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Баш затоа што живеам и имам работено (или молено) на доста места и газди, а за чирак овде Скопје...зависи за која работа. Автомеханичарите земаат чираци, земаат големи пари (добар дел нормално непријавени/неоданочени), а на чираците им даваат многу мали пари за цел ден работа и во знаеме какви услови. Затоа и бегаат. Секој гледа да му е подобро. Конкретно од еден механичар неколкумина му избегаа во големите сервиси за тојота или слични коли каде ќе имаат работно време и поголеми примања, каде ќе се пријавени односно ќе има како така понормален работен однос.
Занаетчиски работи (градежни) нема чирак што зема помалку од 600 денари дневница.Да,не се пријавен но тоа се 250 евра месечна плата.Секако е подобро отколку 2000 денари социјална помош.Ама нема лежење цел ден,нели.Јас целиот годишен одмор го користам за да работам приватно.Знам не би требало да е така.Но попрво би си го одработел лебчето одколку да плачам пред влада (која и да е) со надеж дека парите ќе ми паднат од небо.

--- надополнето ---

Се надевам нема да е многу лично моето прашање. Ако е, слободно прескокни го :)
Наместо да барате човек за работа, зошто да не заштедите 17-18 (25 дена по 700) илјади (плус даноци, осигурувања...) со тоа што ти како син ќе работиш како занаетчија/чирак?
Ќе ти одговорам.Работам со стариот од 8 одд.(нормално преку лето и во викендите).Откако завршив средно почнав активно да работам секој божји ден.Чекав верски празник за да одморам.И све беше ОК додека не се оженив.Занаетчиските работи (граѓевински) ги нема во зима.3 месеци остануваш без пари.И ова не беше проблем додека не станав татко.Морав да барам постојана работа за да ја пребродувам зимата,а во слободно време продолжив со приватното.Работев многу физичка тешка работа,нормално за мали пари - пошто скапана ни е државата.Ама со работа и со труд ми дадоа ново раотно место.Не се големи пари ама работата е пред ПС.Затоа неможам да работам со татко ми повеќе.Одам кога сум слободен и кога ќе земам одмор.Сите мои другари одеа по некое време со мене и со татко ми и се откажуваа.Земаа по 700 денари,ама тешко било.Еве ќе речам не зависеа од тие пари - па не мораа да работат тоа.Тате носи - мама меси.Но за оние (работоспособни) што се жалат дека малце им било социјалното или дека им го укинале,неможе да ми биде жал.И ваквите работи (чирак) е сигурно подобро решение него плачење пред собрание.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Занаетчиски работи (градежни) нема чирак што зема помалку од 600 денари дневница.Да,не се пријавен но тоа се 250 евра месечна плата.Секако е подобро отколку 2000 денари социјална помош.Ама нема лежење цел ден,нели.Јас целиот годишен одмор го користам за да работам приватно.Знам не би требало да е така.Но попрво би си го одработел лебчето одколку да плачам пред влада (која и да е) со надеж дека парите ќе ми паднат од небо.

--- надополнето ---



Ќе ти одговорам.Работам со стариот од 8 одд.(нормално преку лето и во викендите).Откако завршив средно почнав активно да работам секој божји ден.Чекав верски празник за да одморам.И све беше ОК додека не се оженив.Занаетчиските работи (граѓевински) ги нема во зима.3 месеци остануваш без пари.И ова не беше проблем додека не станав татко.Морав да барам постојана работа за да ја пребродувам зимата,а во слободно време продолжив со приватното.Работев многу физичка тешка работа,нормално за мали пари - пошто скапана ни е државата.Ама со работа и со труд ми дадоа ново раотно место.Не се големи пари ама работата е пред ПС.Затоа неможам да работам со татко ми повеќе.Одам кога сум слободен и кога ќе земам одмор.Сите мои другари одеа по некое време со мене и со татко ми и се откажуваа.Земаа по 700 денари,ама тешко било.Еве ќе речам не зависеа од тие пари - па не мораа да работат тоа.Тате носи - мама меси.Но за оние (работоспособни) што се жалат дека малце им било социјалното или дека им го укинале,неможе да ми биде жал.И ваквите работи (чирак) е сигурно подобро решение него плачење пред собрание.
Добро бе лубрициран сега нас не убедуваш и лажеш или самиот себеси ? шое работава абе толку самиот на себе си контрраш да чисто сумњам дека си способен за нешо поише од штемајзот и чекичот ама искрено ти велам ај препрочитај се едно два три пати па кажи кога ке видиш што не е во ред со твојот пост
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Добро бе лубрициран сега нас не убедуваш и лажеш или самиот себеси ? шое работава абе толку самиот на себе си контрраш да чисто сумњам дека си способен за нешо поише од штемајзот и чекичот ама искрено ти велам ај препрочитај се едно два три пати па кажи кога ке видиш што не е во ред со твојот пост
Кој па тебе ти збори бе монтер?
И ти да не си без работа што се буниш?Ајде иди таму пред собрание барај да ти платат од буџет за 8 саати дремење пред коперација.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Кој па тебе ти збори бе монтер?
И ти да не си без работа што се буниш?Ајде иди таму пред собрание барај да ти платат од буџет за 8 саати дремење пред коперација.
ТОООООООО интелигенцијо наша монтерска браво алал да ти е на завидното ниво на интелигенција.
ај сега извади ливчето од штаб да видиш што одговор да пишеш
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
ТОООООООО интелигенцијо наша монтерска браво алал да ти е на завидното ниво на интелигенција.
ај сега извади ливќето од штаб да видиш што одговор да пишеш
Незнам какви тоа ливчиња ви делат од штаб.Немам време за по штабови.Очигледно некој овде знае како се одвивват работите таму.На тие ливчиња ве регрутираат можеби утре да бидете социјален случај,вчера беше тутунар после кој знае што ќе глумиш - стечаец на 20 години.Смешен си бе мајсторе.И пак ќе те прашам и ти ли си невработен?Да не бараш работа случајно?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Незнам какви тоа ливчиња ви делат од штаб.Немам време за по штабови.Очигледно некој овде знае како се одвивват работите таму.На тие ливчиња ве регрутираат можеби утре да бидете социјален случај,вчера беше тутунар после кој знае што ќе глумиш - стечаец на 20 години.Смешен си бе мајсторе.И пак ќе те прашам и ти ли си невработен?Да не бараш работа случајно?
АУУУУУУУУ
колку само паметно од твоја страна ц ц ц ц ц ц ле ле ле ле ама ме понижи сега :pos2: не се секриај ти за мене за работа аман молимте,немој да си го замараш хлавчето пошо ти трена за ѓтемување уте може прстињата да си ги искршиш поради недостаток на концентрација. иначе сум бил и стечаец фала на загриженоста:toe:
 
P

Princ

Гостин
dobro poznat и VaZoLjIN се банирани од форум на по 24 часа засега, а кога ќе се вратат ако продолжат со штабови ќе одат на по 7 дневен бан.
Постовите нека останат како конкретен пример за тоа како НЕ треба да се дискутира.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Да бев у некој штаб немаше да се мачам ко црнец 3 години али нема везе.Кој дел не ти е јасен?Сакаш работа?Пиши ми на ПП да се најдеме јас ќе ти најдам работа за 200 евра месечно ПРИЈАВЕН,8 работни саати.Прва и втора смена.Имаш 30 мин пауза за јадење.Секако ако не си ретардиран и ако можеш да постигнеш да работиш рамно со жените вработени таму.Уствари да бе овие (работоспособните) бараат работа 1000 евра плата,па не им одговара платата.
Во Македонија може да се најде работа никој не го негира тоа.

Но биди искрен и кажи ми дали ако на 100 илјади невработени, смртно сериозни утре им текне да најдат работа, дали ќе успеат во тоа?

Со 12 илјади денари кои ги спомнуваш не можеш да издржаваш фамилија не можеш да плаќаш пелени,кашички,купки и чаеви, со тие пари не можеш да плаќаш рати за стан/кирија не можеш да купиш компјутер, да ставиш бензин во колата да платиш рата за колата да купиш маица бар еднаш во годината, со тие пари не можеш ни на одмор да си дозволиш, што е најбитно во оваа држава од педерите во потписот кои ги имам споменато си спречен да ја оствариш биолошката потреба да формираш своја фамилија !

hint:читај потпис
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Одговорено ти е горе. Лажеш многу, а пред фактите и Боговите молчат. Изгледа ти си повеќе и од Бог. Толку ќе кажам.
Коментарот ти е без никаква поента и тотално редундантен. Кој сака да работи ке најде работа.

Моите имаат фабрика. Доаѓаат луѓе на 2-3 дена и не се појавуваат веќе...тешко им било, не знаеле, ова било она било. Па уште не сакаат да бидат пријавени зашто ке го изгубат социјалното...Убаво кажаа, кој сака да најде работа ке најде. Нема да зема 1000 евра ама нема да преживува со 2000...или и јас лажам...или можда сум моментално у штаб :о Или едноставно некои луѓе не сакаат да ја видат реалната слика.

Поентата е, меѓу другото, дека има луѓе што работат и земаат социјална помош во исто време. Колку да е непоштена државата, толку е непоштен и народот.

П.С

Обично кога човек нема пристоен одговор, почнува со обвинувања, навредувања и превзема слични прости мерки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom