Државата скинува социјална помош - уште колку време остана до банкрот?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Нема што да скинува државата едноставно од Октомври лани нема дадено социјална помош, нема што да се кине сето скинато е....
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Никола да те вида тебе живи со 2000 денари Социјална помош.
Ти бе да земаш 2000 денари Социјална помош е нема да собираш железа а???
Дај Никола еднаш прекини со глупавите Капиталистички пропаганди.
Ако одиме со логика на капитализам, никаква социјална помош не треба да им се дава.
Кој колку ќе заработи толку ќе треба да има.
Социјалната помош е за оној кој не може да се снајде.
Најдобро е да има чист капитализам и секој да има да работи и заработува колку му се капацитетите.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Ак одиме со логика на капитализам, никаква социјлна помош не треба да им се дава.
Кој колку ќе заработи толку ќе треба да има.
Социјалната помош е за оној кој не може да се снајде.
Никола дури и “најкапиталистичката“ земја на планетава Америка дава социјална помош од која може да се преживее и има причина за тоа е сега пошто си паметен на мајка . Седни и размисли па пиши зошто се има социјални безбедносни мрежи и социјална помош
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.175
Поени од реакции
2.845
Ако одиме со логика на капитализам, никаква социјална помош не треба да им се дава.
Кој колку ќе заработи толку ќе треба да има.
Социјалната помош е за оној кој не може да се снајде.
Најдобро е да има чист капитализам и секој да има да работи и заработува колку му се капацитетите.
Во Македонија Социјалната помош ти е 2000 денари. И плус не ќе ти ја даваат редовно.
И четворицата да се невработени на еден од Фамилијата следува Социјална помош.

А во Норвешка и Шведска социјалната помош е некаде 1100 евра. Ако се невработени таму и мажот и жената на двајцата ги следува Социјална помош.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
абе јез да на прв поглед звучи страшно со тоа укинување ама би се зачудиле кој се зимаат социјална помош бес потреба само колку ги има па ваљда ги кинат тие не оние на кој стварно им треба
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.812
Поени од реакции
4.504
so samoto toa sto zaev ja dal izjavata deka socijalcite ostanale bez socijalna pomos ostava somnez za pristrasnost kon vistinitosta
a drugo, ja klasificira temava vo politika - nedozvoleno na ovoj forum
navistina i jas bi sakal da se otvori forum politika za da moze da prodiskutirame aktuelni politicki nastani ama pravila si se pravila, ke go pravam toa na drugo mesto
samo ke napomenam deka ednite ne ubaduvaat deka ziveeme vo raj a drugite ne ubeduvaat deka poloso ne bilo
fakt e deka poloso bilo mnogu poveke, ama deka moze podobro moze uste poveke
mislam deka treba da prestaneme da kukame koga toa navistina ne e bas za kukanje, zivotot ne e lesen, nikade ne e lesen, nie nikogas nema da bideme kako amerikancite ama ne sme barem kako africki pleminja pa da bideme na rabot na egzistencijata
kako za pokazatel imam komsija koj sobira plasticni sisinja anikogas nema nisto prokomentirano za beda, ustvari toj od sram nikogas za nisto ne komentira, a imam druga komsika koja celo vreme kuka deka nemozat da gi skoluvaat decata normalno a imaat dvajcata rabota, sinot vozi motor a kerkata ima dva plakari so cevli
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Во Македонија Социјалната помош ти е 2000 денари. И плус не ќе ти ја даваат редовно.
И четворицата да се невработени на еден од Фамилијата следува Социјална помош.

А во Норвешка и Шведска социјалната помош е некаде 1100 евра. Ако се невработени таму и мажот и жената на двајцата ги следува Социјална помош.

Епа оди во Норвешка. Таму платата е далеку поголема од нашата, невработеноста е помала и давачките можат да покријат толкава социјална помош.

--- надополнето ---

Никола дури и “најкапиталистичката“ земја на планетава Америка дава социјална помош од која може да се преживее и има причина за тоа е сега пошто си паметен на мајка . Седни и размисли па пиши зошто се има социјални безбедносни мрежи и социјална помош
Не е Америка капиталистичка помош и таму има државни интервенции, плус има огромен број на бездомници.
Во Македонија скоро сите имаат барем покрив над глава што не е случај во САД.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.175
Поени од реакции
2.845
Епа оди во Норвешка. Таму платата е далеку поголема од нашата, невработеноста е помала и давачките можат да покријат толкава социјална помош.
Норвешка иако по дефиниција не е Социјалистичка држава, ама тој Социјализам во Норвешка е вистинскиот.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
so samoto toa sto zaev ja dal izjavata deka socijalcite ostanale bez socijalna pomos ostava somnez za pristrasnost kon vistinitosta
a drugo, ja klasificira temava vo politika - nedozvoleno na ovoj forum
Комшија мој примател на социјална помош има изјавено дека нема примено социјална помош од Октомври, и му верувам затоа што човекот преживува буквално од солидарноста наша маалска.....
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
јас подржувам укинување на лажмните социјалци кој од земјоделие или некаква тргоивија заработувааат солидно
п.с сакам тиа што му се укинаа на лажните социјалци да се дуплираа помошта на вистинските т.е на тиа што му треба бидејки се укинаа ајле и може да се зголемат на вистинските .
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Епа оди во Норвешка. Таму платата е далеку поголема од нашата, невработеноста е помала и давачките можат да покријат толкава социјална помош.

--- надополнето ---



Не е Америка капиталистичка помош и таму има државни интервенции, плус има огромен број на бездомници.
Во Македонија скоро сите имаат барем покрив над глава што не е случај во САД.


цццццц само за државник си.
Ако било бетер у Америка не џабе ќе идеа од овде луѓе таму :tapp:
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
јас подржувам укинување на лажмните социјалци кој од земјоделие или некаква тргоивија заработувааат солидно
п.с сакам тиа што му се укинаа на лажните социјалци да се дуплираа помошта на вистинските т.е на тиа што му треба бидејки се укинаа ајле и може да се зголемат на вистинските .
Тоа ми беше зборот и мене... не мора да им се дуплира,ама да се накачи колку што е можно повеќе (а сепак да не биде доволно за убав живот-да се тражи работа а да не се потпира на држава додека некој работи за него). Ако почнеме да наведуваме на кому се треба да му се скрати-листата е предолга (од ромите кои и работат и питаат и трошат за алкохол и со песна си го завршуваат секој ден, до луѓе кои НЕ САКААТ да работат а имале прилика за тоа). А инаку искрено ми е жал за вакви случаи како што беше спомнат и би сторил се што е во рамките на моите можности да им се помогне, но мислам (и се надевам) дека тие се 1 на 100+... така да, ова што се прави според мене има преодна оценка.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Јас не знам овде што се дискутира прекинување додавање лажни социјалци питање пијанење и зголемување на помоштта....
Нема социјална од Октомври за никого ни за лажни ни за вистински социјалци.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Забегавте малку со дискусии дали треба или не социјална помош, со колку може да се преживее итн... Поентата не е во тоа, туку она што го наведе Лупос:

BTW знам дека било која власт не ги чепка социјалци па мајка јана да е
Тоа значи едно нешто БАНКРОТ СМЕ !
Никој не сака да изгуби 40 000 до 50 000 гласови
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Јас не знам овде што се дискутира прекинување додавање лажни социјалци питање пијанење и зголемување на помоштта....
Нема социјална од Октомври за никого ни за лажни ни за вистински социјалци.
Нема ни да има додека зема кој што стигне од државата и додека се поддржуваат луѓе кои ја крадат истата (со изговори дека не се единствени и требало сите одеднаш да се фатат - треба ама не може, 1 по 1)... Ако функционира се како што треба, ќе има. А како што гледам нит функционира нит па ќе функционира, што ради неспособноста на институциите, што заради поддршката од народот за криминалот (со што се попречуваат ионака неспособните институции).
ЕДИТ: Забегавме од темава... :kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom