ХТВ2 имаше пренос ама одустала
има шпекулации дека некоја си арена и спортклуб се тепаат за правата
ако е спортклуб одлично ќе биди ама арена ако победи а ја нема на кабловските а и некој од нашите не ја откупи, замунда е спасот или некои други такви сајтови
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kakav nas KERS čeka?
Autor Goran Slavić Srijeda, 09 Ožujak 2011 11:16 PDF | Ispis | E-mail
F1Racingov kolumnist Goran Slavić pripremio je reportažu o sistemu za obnovu kinetičke energije (KERS) koja je prije nekoliko dana objavljena na talijanskoj televizijij RAI.
piše: Goran Slavić
Matulji, Hrvatska
...................................................
82 dodatna konja raspoloživa kroz 6.6 sekunda po krugu
Premda je KERS bio gotovo pokopan krajem 2009. i „zamrznut“ voljom momčadi 2010., ponovno je uskrsnuo 2011. voljom FIA-inog čelnika Jeana Todta, nadahnutog idejama ekološke Formule. Vodeća tvrtka u tome sektoru je bolonjski Magneti Marelli koja je upravo u godini KERS-ovog uvođenja slavila svoju devedesetu obljetnicu postojanja. Sada, dvije godine kasnije, Talijani ga nude momčadima po cijeni koja iznosi otprilike tridesetinu onoga što su momčadi uložile u njega prve godine postojanja. No još uvijek ima onih, poput Mercedesa, koji i dalje za njega troše pozamašne svote. Danas je na čelu tvrtke Magneti Marelli Powertrain 52-godišnji inženjer Roberto Dalla. U godinama Ferrarijevih uzastopnih naslova bio je u Maranellu odgovoran za elektroniku. Magneti Marelli osim što surađuje s Ferrarijem, svojim sustavom opskrbljuje Renault, Red Bull i Toro Rosso. KERS je u odnosu prema 2009. usavršen, no parametri koje je odredila FIA ostali su nepromijenjeni: 82 dodatna konja raspoložila 6,6 sekunda po krugu. To je ograničenje jednako za sve, no mnogi se pitaju je li to dovoljno i kako to postići?
„Čitao sam u tisku“, rekao je Dalla, „jednu izjavu Sama Michaela, tehničkog direktora Williamsa, koji je za nas konkurencija. Prema njegovim riječima, kada su napustili KERS, automobil je išao brže. S jedne strane sam zadovoljan jer to znači da njihov sustav nije dobro funkcionirao, no s druge sam zabrinut jer vodi prema onome što se dogodilo prije dvije godine“. Drugim riječima, za onoga tko ga proizvodi KERS bi trebao nuditi mnogo veći potencijal, što će se doista i dogoditi 2013. Zašto bi onda taj uređaj bio nužan i sada, kada je u 2009. pobijedio s McLarenom i Ferrarijem u tek pokojoj utrci, dok su ga dvije tada najkonkurentnije momčadi Brawn i Red Bull ostavile po strani?
Što je napravljeno u razvoju KERS-a do sada?
Popis intervencija je dug. „Prije svega drastično smo smanjili težinu i obujam, oko 20%, ne zadirući pritom u prirodu sustava. Od elektronske jedinice uspjeli smo izvući ponešto više, otprilike 25%. Povećali smo učinkovitost, omogućujući momčadima da značajno uštede na baterijama. Radeći zajedno s momčadima poboljšali smo hlađenje. Svaka baterija, ovisno o momčadi, može se hladiti vodom ili uljem. Tekućina kruži oko kutije s baterijama i elementi su praktično uronjeni u nju, odvojeni samo tankim slojem materijala kako bi se izbjegli problemi električne provodljivosti. Ova tekućina, kojoj je temperatura u pravilu 60° može biti korištena bilo za elektroniku ili električni motor. U prvim studijama iz 2008. dolazilo se i do 120°. Potom smo radije smanjili radnu temperaturu i napravilo manje komponente“.
Ako je FIA željela više naglasiti ulogu sabiranja energije i ako za to postoji raspoloživa tehnologija, zašto je KERS u razvoju konjskih snaga ostao onaj isti od pred dvije godine? I ne radi li se tu možda o političkoj odluci zbog Mercedesovog protivljenja?
„Prije njegovog prihvaćanja“, govori Dalla, „bilo je momčadi koje su htjele povećati količinu sabrane energije na 800 Kilojoulea, što je dvostruko više od danas. Recimo da su pojedini „Latini“, primjerice Renault, htjeli 800. Za druge „Latine“, mnogo bliže nama (čitaj Ferrari) nismo znali što misle, dok Nijemci nisu bili odveć uvjereni. U stvarnosti i danas je tako jer neće sve momčadi raspolagati KERS-om. Nadamo se da će optimizacijom koju smo postigli, KERS ove godine doista činiti razliku“.
Kako Magneti Marelli konkurira?
No recimo pokoju i o bolonjskoj tvrtki. Magneti Marelli Motorsport, jedna od tvrtki Marellijeve grupacije smještena je u povijesnom središtu u Bolonji, gdje je nekoć bilo sjedište Webera. Magneti Marelli ima svoje podružnice osim u lombardijskoj Corbetti, još u Velikoj Britaniji, Francuskoj i SAD-u. Ima oko 120 zaposlenih koji vrte 20 milijuna eura. Osim što opskrbljuje sve momčadi Formule 1 ubrizgačima, angažirana je u Superbikeu, MotoGP (Yamaha) te u različitim američkim prvenstvima, uključujući i utrke ubrzanja. Danas momčadima Formule 1 nudi KERS po cijenama koje nitko drugi nije pokušao ponuditi: „S milijunom dolara može se odraditi čitavu sezonu 2011., a s još pet, možda i manje, jer mi ne nudimo čitav sustav, zajamčene su sve preinake potrebne za prilagodbu automobilu. Ne zanima nas koncept tehnologije koja nije prihvatljiva za momčadi“. Ukupna cijena opskrbe i asistencije iznosi 4,3 milijuna eura. Stoga se mnogi pitaju zašto velike momčadi (osim Red Bulla) troše mnogo više? „Pravila o KERS-u loše su napisana te fiksiraju cijenu od milijun dolara za dijelove i pet za istraživanje i razvoj. Svi se više-manje slažu oko toga. Međutim, nije jasno je li tih 5 milijuna namijenjeno globalnoj opskrbi ili pojedinoj momčadi. Zasigurno je netko tko je obavio uspješniji posao od nas, to shvatio tako da se radi o svoti namijenjenoj momčadima i napravio rješenje od petnaest milijuna dolara“.
Dva KERS-a od 2013.
Nova revolucija u tehničkom pravilniku za 2013. mogla bi se sažeti u nekoliko šturih riječi: 4-cilindrični linijski motor obujma 1,5 litara, izravno ubrizgavanje, KERS i turbo-kompresor. Naoko, sve ovo izgleda jednostavno, ali je u zbilji mnogo složenije jer će postojati dva KERS-a. Jedan će biti onaj sadašnji, postojeći, a kod drugoga će se raditi o sustavu sabiranja energije iz turbo-kompresora. To je pobliže objasnio ing. Dalla: „Fizički će se raditi o dvama motorima: jedan koji pokreće automobil i jedan koji upravlja turbom. Jedan će zadržati filozofiju sadašnjeg KERS-a, osim što će mu se udvostručiti snaga i udeseterostručiti energetski kapacitet od 400 kilojoulea na 4 megajoulea. Od ove vrijednosti 2 će se koristiti za motor. Vrijeme korištenja KERS-a povećat će se deset puta (66 sekunda po krugu). S obzirom da će se udvostručiti i korištena snaga, u praksi će vrijeme korištenja biti pet puta veće od aktualnog (33 sekunde po krugu). Dio te energije moći će se usmjeriti u baterije, a drugi izravno u KERS. Najzanimljivije je to što u ovom potonjem slučaju neće postojati ograničenja. Što bolje pripremiš i iskoristiš uređaj, postizat ćeš bolje rezultate. Ovo zbog toga jer FIA nastoji pridodati što manji značaj sustavu akumuliranja, a mnogo više onom izravnog korištenja. Nemojmo zaboraviti da je baterija uvijek onaj dio koji povećava troškove. Pravila nameću i minimalnu težinu baterija od 25 do 30 kilograma“.
Sabiranje energije iz ispušnog kolektora
Srce čitavog sustava je tzv. „turbo compound“. Drugi Magnetijev inženjer Guccione objasnio je način njegovog rada: „Radi se praktički o KERS-u koji koristi dosadašnju tehnologiju, ali namjesto da pokreće automobil, pokreće kompresor. On ne sabire energiju iz brzine automobila, već iz ispušnog kolektora. U konvencionalnom turbo-motoru turbina i kompresor čine jedno tijelo ugrađeno na jednoj osovini. Ovaj novi uređaj ima u sredini električni motor koji koristi okretaje turbine poput dinama, proizvodeći električnu snagu. Ili obratno, kada radi kao motor, pomaže turbini pri niskom režimu. Na taj način izbjegava se klasično „kašnjenje“ zbog inercije turbine. Razmišljamo o prenošenju tehnologije koju smo usvojili od aktualnog sustava sabiranja energije. Jedina velika razlika je u tome što aktualni KERS radi na oko 40.000 okretaja u minuti ili neznatno više, dok će novi imati režim od 130.000 okretaja u minuti“.
Zajedno s novom tehnologijom sustava ubrizgavanja (koji će imati pritisak do 500 bara), potencijal novih motora doista je velik. Očekuje se da će postojati razlike kao nekoć koje će ovisiti o više ili manje uspješnoj razradi turbo-sustava koji neće biti ograničen kao ni pritisak. Motori će se ipak razlikovati od onih iz osamdesetih premda je njihova arhitektura slična. Turbinu će pokretati električni motor namjesto izravno plinovi iz ispušnog kolektora stoga će ona moći pojačati pritisak napajanja pri svim režimima. Da bi se ovo shvatilo potrebno je spomenuti stari BMW-ov motor iz 1983. ugrađen u Brabham. Bio je to najjači motor ikada napravljen u Formuli 1, ali je pri niskom režimu okretaja imao gotovo smiješnu snagu. Tek kada se papučica gasa dobrano stisnula i pokrenula veliku turbinu, počeo je pumpati kompresor i vozač je raspolagao grubo i naglo povećanom snagom od 1400 KS. Takvog prijelaza kod motora u 2013. neće biti jer će oni snagu razvijati progresivno i mnogo elegantnije, ali se njihova snaga neće mnogo razlikovati od sadašnje. Razlog tome su strogi parametri koji se tiču potrošnje goriva.
„FIA-ine ideje temelje se na aktualnim vrijednostima snage (ispod 750 KS), ali se inzistira na smanjenju potrošnje od oko 35%. To su shvatile i momčadi te započele ubrzano raditi na motorima s izravnim ubrizgavanjem“.
http://www.f1racing.com.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=4301&catid=58&Itemid=86