dj

Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
јас бев DJ една година и онака миксав..Би ти предложил неколку професионални алатки.
1-Virtual DJ
2-Traktor DJ
3-Fruity Loops (za profesionalci)
4-DSS DJ

Што понови верзии најдеш тоа подобро :) Со среќа!
Од овие попрофесионални здравје :pos:
Другар, то ти што го сакаш, едната да свири на звучници, другата на слушалки, ти треба прво миксета. Ако има миксета, симнуваш VirtualDJ, и таму во config во sound setup и во outputs одбираш external mixer.
од ко че го средиш ова. Че си купиш кабел, од едната страна бананче 3 мм, а од другата страна да завршува со 2 пина. Во лаптопот( за микрофон кај што е ) го ставаш бананчето, а од другата страна, кај што се двата пина, че си купиш две разделници( тие се по 30 денари, значи треба од едната страна женско, кај што ќе влегува машкиот пин, а од другата страна да се разделува во 2 машки) и едниот разделник ќе го ставиш на едниот пин, а другиот на другиот пин. и сега едниот разделник, оди во едниот канал од миксетата, а другиот во другиот канал од миксетата. и така ќе имаш контрола на двата канали, и ќе можиш да си слушаш одделно песните.(нормално треба да знајш како се работи на миксета) Единствена мана во ова е , што звукот што излегува е моно, ама ич да не се секираш, од 1000 души, двајца ако сетат јас глава ја сечам.

Иначе, многу ми се смешни другиве коментатори, као нешо професионалци, и сега туторијали ќе правеле ова она, а безвезе зборуваат. :)
Без навреда.
Иначе батка, ако сакаш сериозно да се занимаваш со диџејство, или купи си професионални ЦД плеери( ако сакаш професионален дџ да бидиш) или земи си МИДИ контролер, што ќе го поврзиш на лаптоп, сега барем тие се ефтини, за околу 200 евра имаш солидни(ова за мене е полупрофесионално).
Иначе, лично, многу сум противник на софтвер, оти прај децава да си мисла дека зна да пушта музика, а уствари појма нема. И на бабми Душанка да и дам ВиртуалДЏ; и да и покажам, че знај да микса.
И многупати, некој така пресни во ДЏ-јството, окуражени оти на магично стапче стегнале, и му се измиксала сама песната, па се замислува Роџер Санчез, ко че ги качам в кабина да пушта на Pioneer 800, уплав ги фајча, не зна која песна му свири, која му е побрза, која поспора...али то е, техникава оди напред, не можиме ништо тука...
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Иначе, многу ми се смешни другиве коментатори, као нешо професионалци, и сега туторијали ќе правеле ова она, а безвезе зборуваат. :)
Без навреда.
Слободно цитирај ме и кажи шо е безвезе.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Не, ама мислам дека те разбрав отприлика. Побарај во некој продавница за техника http://ecx.images-amazon.com/images/I/3135jWwAQKL.jpg, околу 500 денари е. Од ко ќе купиш, ќе го снимиш овај програм http://www.asio4all.com/. Од ко ќе го напрајш ова, прашај ако не мојш да се снајш ќе ти поможам... И исто така е доста важно пред да почниш со миксање е да научиш граматика...:)
Ова ти што го зборуваш, врска нема. Значи тој те праша како да ги слуша на слушалки одделно песните, а ти му викаш да си купи екстерна (никаква) звучна картица, нешто што го има и во лаптопот.

Немам пуштано во клуб, и не можам да ти кажам од прва рака, ама бираш песни според атмосфера и стил кој го пратиш во сетот(глупо е, а и тешко од хаус да преминиш на драм н бејс) а за мискањево све е моментрална креативност или увежбаност(ако си нешо посериозен). За песниве можам комотно да ти кажам дека 50% од диџеиве кај нас шо пуштет по клубој воопшто не се запознаени со новитетиве од електронскава музика. Пуштет некој комерцијални работи шо сите ги знает и не е тешко да се најдет, за разлика од светскиве диџеи кои шо се постојано информирани за све шо е ново и актуелно (преку социјални мрежи,блогој и страни за продажба на музика), да не речам непознато за појќето слушатели. Исто така ако си комбинација од ДЏ и продуцер, пушташ необјавени твој песни за да ја натераш публикава да збеснит, буквално. :)
Во главно то е то.
И ова од памет го зборуваш. Значи со денешниов интернет денеска, не постои песна што не можи да се најди, прво. Второ, остај ти во главата што ти се врти, демек ако надиш некој песни неслушнати, МНОГУ ЈАКИ, или пак твои, дека ќе падни дискотеката, или кафичот. То нигде не функционира. Функционира само кај суперстар ДЏ-и, медиумски напумпани, така што секој што ќе појди на журка оди да скока, а на истата музика, другата вечер во друг кафич да појди, ко мисир че дреми.
Еве ти еден пример. Пример, јас го симнувам последниот микс од Роџер Санчез. И го пуштам в кафич, да си тера 2 сати. Мислиш дека делириум че се случи? Врска нема, че стојат сите го здрвени....
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Ова ти што го зборуваш, врска нема. Значи тој те праша како да ги слуша на слушалки одделно песните, а ти му викаш да си купи екстерна (никаква) звучна картица, нешто што го има и во лаптопот.


И ова од памет го зборуваш. Значи со денешниов интернет денеска, не постои песна што не можи да се најди, прво. Второ, остај ти во главата што ти се врти, демек ако надиш некој песни неслушнати, МНОГУ ЈАКИ, или пак твои, дека ќе падни дискотеката, или кафичот. То нигде не функционира. Функционира само кај суперстар ДЏ-и, медиумски напумпани, така што секој што ќе појди на журка оди да скока, а на истата музика, другата вечер во друг кафич да појди, ко мисир че дреми.
Еве ти еден пример. Пример, јас го симнувам последниот микс од Роџер Санчез. И го пуштам в кафич, да си тера 2 сати. Мислиш дека делириум че се случи? Врска нема, че стојат сите го здрвени....
Му препорачвам никаква зато шо е евтина и вршит работа. Ваљда немат од почеток да дават пари за уба екстерна звучна картичка шо е минимум 4-5000 денари. А за то како успеваш да добијаш два излези на лаптоп со 2.1 звучна картичка, те молам просветли не.

Се глеат дека си ограничен на Македонија. Овде состојбава е алармантна(како и све друго). Чим ова го коментираш очигледно не беше на Eric Prydz септемврито во Скопје, да видиш шо е журка. Ни медиумски напумпана, во четврток, убајна. Е тој изваде баш такви песни шо ти прам муабет и прашај било кој шо беше таму дали не падна на гз. Функционират ова сегде, дури некогаш и кај нас, само морат да е четврток и ДЏов да не е од рангот на Гета(и Тиесто во последно време).

Лесно е да ја најш Морена морена или некој такви песни, во глобала лесно е да најш секаква песна освен некоја ептен нова, ама да спушташ секој ден и од нив да селектираш шо чинит а шо не, е то е малку потешко.

И на крај за сетојве од светскиве ДЏ. Тие не се праени да ја збудалет публикава, тие се праени за на радио, за себепромовирање и за промовирање на нови песни и изведувачи, не за пуштање во кафич... уствари се за пуштање во кафич, а не во клуб.

Поздрав, ако не пуштам музика не значит дека не сум информиран.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Му препорачвам никаква зато шо е евтина и вршит работа. Ваљда немат од почеток да дават пари за уба екстерна звучна картичка шо е минимум 4-5000 денари. А за то како успеваш да добијаш два излези на лаптоп со 2.1 звучна картичка, те молам просветли не.

Се глеат дека си ограничен на Македонија. Овде состојбава е алармантна(како и све друго). Чим ова го коментираш очигледно не беше на Eric Prydz септемврито во Скопје, да видиш шо е журка. Ни медиумски напумпана, во четврток, убајна. Е тој изваде баш такви песни шо ти прам муабет и прашај било кој шо беше таму дали не падна на гз. Функционират ова сегде, дури некогаш и кај нас, само морат да е четврток и ДЏов да не е од рангот на Гета(и Тиесто во последно време).

Лесно е да ја најш Морена морена или некој такви песни, во глобала лесно е да најш секаква песна освен некоја ептен нова, ама да спушташ секој ден и од нив да селектираш шо чинит а шо не, е то е малку потешко.

И на крај за сетојве од светскиве ДЏ. Тие не се праени да ја збудалет публикава, тие се праени за на радио, за себепромовирање и за промовирање на нови песни и изведувачи, не за пуштање во кафич... уствари се за пуштање во кафич, а не во клуб.

Поздрав, ако не пуштам музика не значит дека не сум информиран.
Прво че те ЗАМОЛАМ,ова ретко го правам ама стварно че те ЗАМОЛАМ да не тресиш глупости!

Че си земам за право да зборувам во туѓо име и да те просветлам па макар ако треба и че ти нацртам!

Јас бев на Ерик Придз и си поминав екстра. Го слушав втор пат,првиот пат Градиште. Ерик Придз пушта музика лично од својте продукции и траки шо ги прај лично сам! И не само тоа,му ги имам малтене сите,вклучувајчи го и меш апот Not going home Insomnia. Ја наведов тракава како момент на вечертa кога се акнаа сите од земја! Башка од Glow и The End! Ова ти го кажувам ради то шо денеска е МНОГУ лесно да ја набавам таа музика ако сакам! Интернетов (најголемото зло за продуцентите и артистите) чуда прај!

Иначе,истата музика по истиот редослед со истите траки ЈАС или БИЛOКОЈ друг ОСВЕН Ерик Придз да ти ја пушти,јас ти тврдам дека че речиш: Ништо посебно,онака баам бууум просечно! А кога е во прашање Ерик Придз тебе бато те фаќа еуфорија од самата помисла дека ја слушаш траката ЛИЧНО од чоеко шо ја создал! Значи тука е во прашање ПСИХИЧКИОТ момент,а не објективноста демек мноооогу беше јак чоеков,сите на г'з паднаа!
За тоа толку пошто шо и да коментирам понатаму излишно е,а и не си прв пациент на кој шо сум се ОБИДУВАЛ да му објаснам нешто шо сметам дека е така ама џабе било,други ни се фрекфенциите :smir:

Е сега за 2.0 , не за 2.1 како шо кажа ти звучна да ми ти објаснам. Пошто 2.1 ти е два сателити плус вуфер (бас),а 2.0 ти е СТЕРЕО,значи два звучника лев и десен!

Е па вака: На лаптоп имаш ИЗЛЕЗ за слушалки од 3.5 милиметарски џек. Е сега тој 3.5 мм џек треба од стерео да го претвориш во два различни моно канали и пак тие два моно канали да ги претвориш во "стерео". Ова по секоја логика и наука не е изводливо да се напрај пошто од стерео можиш моно,а не обратно,ама еве еден покушај колку од мисла да ти биди дека демек е можно. И зато стерео го пишав во наводници!

За да го напрајш ова нешто потребна ти е мала ЛОГИКА пред се,а потоа и успех во остварувањето на ова сега шо че го напишам.

Т.е. МОРАВ да го нацртам за да ти стани јасно!



Мислам дека ОДПРИЛИКА че сватиш шо ти нацртав вака описно!

Ова е малце НАЛБАТСКИ,т.е. ФУШАРСКИ сработено,ама знаеш како велат. Колку пари толку музика!


Иначе за делот кај шо те болдирав. Тоа шо го кажа е ТЕШКО ради секојдневната хиперпродукција. Се некој "ПРОДУЦЕНТИ" се изродија по светов. Јас во ДЕНОТ сметнувам НАЈМАЛКУ 500мб музика,цели пакувања од сите можни подстилови на хаус музика. Во тие 500 мб да речиме дека има околу 100 и кусур песни. Знајш колку че одберам мене лично шо ми ги фајча увото? 5 до 10!
Другото е сето или ТЕШКО срање или пак можда мене вкусот ми е истанчен!
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Прво че те ЗАМОЛАМ,ова ретко го правам ама стварно че те ЗАМОЛАМ да не тресиш глупости!

Че си земам за право да зборувам во туѓо име и да те просветлам па макар ако треба и че ти нацртам!

Јас бев на Ерик Придз и си поминав екстра. Го слушав втор пат,првиот пат Градиште. Ерик Придз пушта музика лично од својте продукции и траки шо ги прај лично сам! И не само тоа,му ги имам малтене сите,вклучувајчи го и меш апот Not going home Insomnia. Ја наведов тракава како момент на вечертa кога се акнаа сите од земја! Башка од Glow и The End! Ова ти го кажувам ради то шо денеска е МНОГУ лесно да ја набавам таа музика ако сакам! Интернетов (најголемото зло за продуцентите и артистите) чуда прај!

Иначе,истата музика по истиот редослед со истите траки ЈАС или БИЛOКОЈ друг ОСВЕН Ерик Придз да ти ја пушти,јас ти тврдам дека че речиш: Ништо посебно,онака баам бууум просечно! А кога е во прашање Ерик Придз тебе бато те фаќа еуфорија од самата помисла дека ја слушаш траката ЛИЧНО од чоеко шо ја создал! Значи тука е во прашање ПСИХИЧКИОТ момент,а не објективноста демек мноооогу беше јак чоеков,сите на г'з паднаа!
За тоа толку пошто шо и да коментирам понатаму излишно е,а и не си прв пациент на кој шо сум се ОБИДУВАЛ да му објаснам нешто шо сметам дека е така ама џабе било,други ни се фрекфенциите :smir:

Е сега за 2.0 , не за 2.1 како шо кажа ти звучна да ми ти објаснам. Пошто 2.1 ти е два сателити плус вуфер (бас),а 2.0 ти е СТЕРЕО,значи два звучника лев и десен!

Е па вака: На лаптоп имаш ИЗЛЕЗ за слушалки од 3.5 милиметарски џек. Е сега тој 3.5 мм џек треба од стерео да го претвориш во два различни моно канали и пак тие два моно канали да ги претвориш во "стерео". Ова по секоја логика и наука не е изводливо да се напрај пошто од стерео можиш моно,а не обратно,ама еве еден покушај колку од мисла да ти биди дека демек е можно. И зато стерео го пишав во наводници!

За да го напрајш ова нешто потребна ти е мала ЛОГИКА пред се,а потоа и успех во остварувањето на ова сега шо че го напишам.

Т.е. МОРАВ да го нацртам за да ти стани јасно!



Мислам дека ОДПРИЛИКА че сватиш шо ти нацртав вака описно!

Ова е малце НАЛБАТСКИ,т.е. ФУШАРСКИ сработено,ама знаеш како велат. Колку пари толку музика!


Иначе за делот кај шо те болдирав. Тоа шо го кажа е ТЕШКО ради секојдневната хиперпродукција. Се некој "ПРОДУЦЕНТИ" се изродија по светов. Јас во ДЕНОТ сметнувам НАЈМАЛКУ 500мб музика,цели пакувања од сите можни подстилови на хаус музика. Во тие 500 мб да речиме дека има околу 100 и кусур песни. Знајш колку че одберам мене лично шо ми ги фајча увото? 5 до 10!
Другото е сето или ТЕШКО срање или пак можда мене вкусот ми е истанчен!
Освен за 2.1 делот кај не бев во право? Едноставно јас така го решив проблемов со добивање на два излези за слушалки. И не мојш ти да ми кажиш дали сум се забављал ради музиката или се ложам на Ерик. Само потврдвиш она шо реков и ги негираш глупостиве на твојот пријател ди_џеј.

едит:
ево слика и за тебе.
Untitled.jpg

МНОГУ Е ЛОГИЧНО. ТРЕБА ДА СИ МНОГУ ГОЛЕМ ЛОГИЧАР АКО САКАШ ДА ГО РЕШИШ ПРОБЛЕМОВ.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Не, ама мислам дека те разбрав отприлика. Побарај во некој продавница за техника http://ecx.images-amazon.com/images/I/3135jWwAQKL.jpg, околу 500 денари е. Од ко ќе купиш, ќе го снимиш овај програм http://www.asio4all.com/. Од ко ќе го напрајш ова, прашај ако не мојш да се снајш ќе ти поможам... И исто така е доста важно пред да почниш со миксање е да научиш граматика...:)
Му препорачвам никаква зато шо е евтина и вршит работа. Ваљда немат од почеток да дават пари за уба екстерна звучна картичка шо е минимум 4-5000 денари. А за то како успеваш да добијаш два излези на лаптоп со 2.1 звучна картичка, те молам просветли не.

Се глеат дека си ограничен на Македонија. Овде состојбава е алармантна(како и све друго). Чим ова го коментираш очигледно не беше на Eric Prydz септемврито во Скопје, да видиш шо е журка. Ни медиумски напумпана, во четврток, убајна. Е тој изваде баш такви песни шо ти прам муабет и прашај било кој шо беше таму дали не падна на гз. Функционират ова сегде, дури некогаш и кај нас, само морат да е четврток и ДЏов да не е од рангот на Гета(и Тиесто во последно време).

Лесно е да ја најш Морена морена или некој такви песни, во глобала лесно е да најш секаква песна освен некоја ептен нова, ама да спушташ секој ден и од нив да селектираш шо чинит а шо не, е то е малку потешко.

И на крај за сетојве од светскиве ДЏ. Тие не се праени да ја збудалет публикава, тие се праени за на радио, за себепромовирање и за промовирање на нови песни и изведувачи, не за пуштање во кафич... уствари се за пуштање во кафич, а не во клуб.

Поздрав, ако не пуштам музика не значит дека не сум информиран.
Другар, ти му препорачуваш екстерна звучна каритчка, шо реално за таквото му е, пошо во самио лаптоп си има интерна стопати поуба од таја смрдената од 250ден (толку е во Прилеп)...тој фино лепо те праша за како да ги поделиш песнита, да можиш едната да свири на мастерот(на звучниците) а другата само на слушалки. Ако ми го прочита постот јас објаснив како да го напрај тоа што го бараше.
Е сега за музиката, дејан ти објасни, исто и јас во претходниот пост, дека е до ЕУФОРИЈАТА, дека го гледаш пред тебе ЕРИК ПРАЈДЗ. И ти кажав, да му го снимев сетот во Колосеум, и да го пуштев во ВИП - Прилеп, ТАПА ќе беше. И НЕ МИ СЕ КОНТРАЈ ЗА ОВА, ОТИ НЕ СИ ПРОБАЛ И НЕ ЗНАЈШ, САМО ОД ИНАЕТ ЧЕ МИ ЗБОРУВАШ!
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Освен за 2.1 делот кај не бев во право? Едноставно јас така го решив проблемов со добивање на два излези за слушалки. И не мојш ти да ми кажиш дали сум се забављал ради музиката или се ложам на Ерик. Само потврдвиш она шо реков и ги негираш глупостиве на твојот пријател ди_џеј.
Добар си! Сам себе го убија,али на крајот се извади со мене дека сум го кажал истото шо и ти. А фино те замолив да не тресиш глупости ;)
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Сум скокал на ДЏи во Охрид, не знам ни како се викет... Сакате да ме убедите дека немат љуѓе шо уживет во музикава, туку само дркет на ДЏов? Барем за мене не мојте да ме убедите. Неам пробано со то делењето ама за 250 денари го добиваш истото без проблем. Мастер на поуба-вградена звучна картичка а монитор на усб картичкава. Не знам за други нашини, ама ова е евтино и работат.

--- надополнето ---

Добар си! Сам себе го убија,али на крајот се извади со мене дека сум го кажал истото шо и ти. А фино те замолив да не тресиш глупости ;)
Не беше баш фино. И го кажа истото шо и јас. Тврдам.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Сум скокал на ДЏи во Охрид, не знам ни како се викет... Сакате да ме убедите дека немат љуѓе шо уживет во музикава, туку само дркет на ДЏов? Барем за мене не мојте да ме убедите. Неам пробано со то делењето ама за 250 денари го добиваш истото без проблем. Мастер на поуба-вградена звучна картичка а монитор на усб картичкава. Не знам за други нашини, ама ова е евтино и работат.

--- надополнето ---



Не беше баш фино. И го кажа истото шо и јас. Тврдам.
Брат, ете пак сам си кажуваш. Во ОХРИД, на одмор појден и таму те фаќа еуфорија. Дали така скокаш, ко че излезиш петок, сабота в град?
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Брат, ете пак сам си кажуваш. Во ОХРИД, на одмор појден и таму те фаќа еуфорија. Дали така скокаш, ко че излезиш петок, сабота в град?
Охрид живеам, и времето ко се дешаваше ова беше зима.
 
?

..........

Гостин
За љубителите на електронска музика, секоја најобична ноќ може да биде прекрасна, доколку диџејот знае да направи сите да скоКат. Сега ке речете до името било како што членот посочи погоре за Ерик, така е да се каже, меѓутоа на таква журка одат сите и оние кои се поради музиката и оние кои се поради диџејот и плус оние комерцијалисти а кој се во најголем број, шо немат врска од електронска музика а највеќе скокат :)

Значи јас слушам електронска музика од шесто одделение 1998, сум бил на повеќе диџеј, сум бил во разни дискотеки и клубови кои преферираат електронска музика, а најубаво сум поминал на диџеј од Унгарија кој случајно се погоди да гостува во локален клуб и тоа непланирано, детето беше на моја возраст и успеа мртвата публика да ја соблече и да ја тресне од земја, направи невидена еуфорија....

сакам да кажам-ГАД ИЗ ДА ДИЏЕЈ:vozbud: или го бива или не го бива

--- надополнето ---

Аха и уште нешто.. значи диџејот ја диктира музиката, диџејот треба да наметне стил тој треба да креира еуфорија и возбуда, пр. сите слушаат комерцијални х траки, кои во одреден период се хитови и тој преферира да ги микса тие траки, ја викам заеби вози си филм, вози го она кое го имаш во глава диктирај, тиси креаторот, труј ги со минимал, со хаус, со прогресив денес утре нареден викенд и имаш публика :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
За љубителите на електронска музика, секоја најобична ноќ може да биде прекрасна, доколку диџејот знае да направи сите да скоКат. Сега ке речете до името било како што членот посочи погоре за Ерик, така е да се каже, меѓутоа на таква журка одат сите и оние кои се поради музиката и оние кои се поради диџејот и плус оние комерцијалисти а кој се во најголем број, шо немат врска од електронска музика а највеќе скокат :)

Значи јас слушам електронска музика од шесто одделение 1998, сум бил на повеќе диџеј, сум бил во разни дискотеки и клубови кои преферираат електронска музика, а најубаво сум поминал на диџеј од Унгарија кој случајно се погоди да гостува во локален клуб и тоа непланирано, детето беше на моја возраст и успеа мртвата публика да ја соблече и да ја тресне од земја, направи невидена еуфорија....

сакам да кажам-ГАД ИЗ ДА ДИЏЕЈ:vozbud: или го бива или не го бива

--- надополнето ---

Аха и уште нешто.. значи диџејот ја диктира музиката, диџејот треба да наметне стил тој треба да креира еуфорија и возбуда, пр. сите слушаат комерцијални х траки, кои во одреден период се хитови и тој преферира да ги микса тие траки, ја викам заеби вози си филм, вози го она кое го имаш во глава диктирај, тиси креаторот, труј ги со минимал, со хаус, со прогресив денес утре нареден викенд и имаш публика :)
Апсолутно си во право! Значи АПСОЛУТНО! Меѓутоа има едно ОГРОМНО НО,а тоа НО е ова:

Никој газда не е луд да чека да му поминат X викенди во твоето "терање на филмот",а со тоа да трпи загуби. Доколку ти (билoкој пуштач на музика) немаш некоја медиумска поткрепа,колку и да бидиш квалитетен џабе е! Пошто ти во очите на таа публика си анонимен! Mалку се тие што ќе се заинтересират и што ќе речат: Види го малиов парче праи. Пак ќе повторам - ПСИХИЧКИОТ момент преовладува! А тие кои што ги кажа што појма немаат од музика,а најмногу играaт....па тоа е тој психички момент. Ееееј на журка сум дојден треба да се изнаиграм без разлика колку е добро или колку е тапа!

Одамна раскрстив со тие претходни очекувања за некој Дј! така се имам заебано неколку пати. Сум очекувал едно,а сум добил друго. Не бе брат,појди без грам очекувања и остај го чоекот нека ти понуди тоа шо има зацртано во главата како концепт! па тек после ќе отцениш дали го бива или не ! :smir:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
За љубителите на електронска музика, секоја најобична ноќ може да биде прекрасна, доколку диџејот знае да направи сите да скоКат. Сега ке речете до името било како што членот посочи погоре за Ерик, така е да се каже, меѓутоа на таква журка одат сите и оние кои се поради музиката и оние кои се поради диџејот и плус оние комерцијалисти а кој се во најголем број, шо немат врска од електронска музика а највеќе скокат :)

Значи јас слушам електронска музика од шесто одделение 1998, сум бил на повеќе диџеј, сум бил во разни дискотеки и клубови кои преферираат електронска музика, а најубаво сум поминал на диџеј од Унгарија кој случајно се погоди да гостува во локален клуб и тоа непланирано, детето беше на моја возраст и успеа мртвата публика да ја соблече и да ја тресне од земја, направи невидена еуфорија....

сакам да кажам-ГАД ИЗ ДА ДИЏЕЈ:vozbud: или го бива или не го бива

--- надополнето ---

Аха и уште нешто.. значи диџејот ја диктира музиката, диџејот треба да наметне стил тој треба да креира еуфорија и возбуда, пр. сите слушаат комерцијални х траки, кои во одреден период се хитови и тој преферира да ги микса тие траки, ја викам заеби вози си филм, вози го она кое го имаш во глава диктирај, тиси креаторот, труј ги со минимал, со хаус, со прогресив денес утре нареден викенд и имаш публика :)
Зависи од местото, од публиката што оди таму, и од менталитетот. Значи се случува некогаш, во сабота претежно, да се направи еуфорија ТОП (јас ко ќе пуштам музика), ама има некои саботи МРТВО Е. А и тогаш ко ќе е ТОП, пак тоа е 30-40 % од публиката, другите дрема. А еуфорија се случува, имам заприметено, не ради музиката, ради луѓето што се долу. Пример, ако се погоди некое друштво откачно, и запијано, да урла, да скока, да свири, како на журка, одма шири позитивна атмосвера, и тие околу нив почнува да игра, да скока, и така се шири ко рак низ цел кафич, а јас уствари пуштам некој си песни, не траки, песни, Гуета,ваму таму... и нормално дека после кога ќе видам дека има разположение за забава, почнувам јас да наметнувам, а тие да ме пратат, и станува уште подобро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom