Идеален човек?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Постои ли идеален човек?

Знам дека нема дефиниција за иделаен човек, но како би го дефинирале? што треба да поседува еден иделаен човек?

Познавате ли некој таков?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Луѓето се контрадикторни.
Секој обид за идеализирање е апсурден.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кога човекот е во рамнотежа со потребите и можностите, емоциите, околината, природата....може да се каже дека е идеален!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.739
Поени од реакции
12.177
Мислам дека и нема дефиниција за идеалност -за секого идеална личност е нешто различно и емотивно и физички...сепак среќни сме што има голем избор (6 милијарди).
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.700
Поени од реакции
13.355
тоа е најголемата човечка илузија - идеалност. Од премногу трагање за идеалност, не го чувствуваме оноа што е идеално за нас - животот.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
тоа е најголемата човечка илузија - идеалност. Од премногу трагање за идеалност, не го чувствуваме оноа што е идеално за нас - животот.
Are we really happy here
With this lonely game we play
Looking for words to say?
That we carry on this way
We're lost in this masquerade

Да бидеш идеален за некого воопшто не значи и да бидеш совршен...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Може мсн? :pipi:

Таков човек тешко е и да се опише,ако јас наведам 5 карактеристики за идеален човек,за 100 други тие нема да бидат добри...
Aко ти наведеш 5 карактеристики за идеален човек, утре-задутре ќе најдеш човек со сосема други пет и ќе го идеализираш.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Aко ти наведеш 5 карактеристики за идеален човек, утре-задутре ќе најдеш човек со сосема други пет и ќе го идеализираш.
Да не филозофираме,такво нешто не постои.Секој има безброј мани,така да идеализирањето е можно на прв поглед,после тоа тешко да остане изидеализиран :smir:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Не баш :D
Aли повели :)
:wink:

Идеалноста е субјективна, за мене има многу идеални нешта, многу идални луѓе. Истите за некој друг ќе бидат глупости.
Ништо не е универзално.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
тоа е најголемата човечка илузија - идеалност. Од премногу трагање за идеалност, не го чувствуваме оноа што е идеално за нас - животот.
Прекрасно. Апсолутно прекрасно кажано.
Никогаш не сум ја разбрала потребата од “конструирање“ на идеален човек. Зошто? Која е потребата? Зошто мора да има дефиниција за идеално? Многу работи во нашите очи се совршени, а на некој друг да му се чинат максимално погрешни и залудни.
Мислам дека е доволно да се посветиме да го извлечеме најдоброто од животот додека можеме, да го направиме најдоброто со она што го имаме во зависност од условите и околностите и она што нам ни пречи кај себе да го подобриме.
Не треба да го бараме и креираме идеалниот човек, затоа што со самата потрага се губиме самите себе.

За мене единствена совршеност е љубовта како чувство, како нераскинлива врска.
 
А

Антоние

Гостин
Идеален човек претставува концептот за човекот како херојско битие, со неговата среќа како единствена морална цел на неговиот живот, со продуктивното постигнување како негова најблагородна активност, и разумот како негов единствен апсолут.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.739
Поени од реакции
12.177
Никогаш не сум ја разбрала потребата од “конструирање“ на идеален човек.
Робот, сајборг...со тек на време идеалноста ќе ни досади
 

Kajgana Shop

На врв Bottom