Желба за теолог?

Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
A znae li nekoj kaj ima nekoe stvarno dobro skolo po Teologija. Mene toa mnogu me interesira.
Znam za vo Hrvatska vo Osjek imalo taka mi kazaa :)
Да, тоа ти е според мене најдоброто на балканов. Имаш и во Београд и во Нови Сад некои добри школи.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
A znae li nekoj kaj ima nekoe stvarno dobro skolo po Teologija. Mene toa mnogu me interesira.
Znam za vo Hrvatska vo Osjek imalo taka mi kazaa :)

Ако сакаш „џипови“ да возиш, запишувај се Скопје на Православниот теолошки факултет, од тоа школо подобро „здравје.
Ако се запишуваш Осиек, Београд или Нови Сад, не ти бега „шкода 100 МБ“ ако најдиш некоја хаварисана, а можи и без незе да останиш, саде со пешачка.



Со почит, Госпел.
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Ме поттикна желбата да му служам полновремено на Бог и да правам Христови ученици - согласно Христовиот аманет „направете ги сите народи Мои ученици“ (евангелието по Матеј 28:19). Во иднина се замислувам како плодоносен Христов работник кој зад себе оставил многу Христови ученици со сличната визија: и тие да прават други Христови ученици способни да поучуваат други и така да го шират Божјото царство овде на земјата.
Моето посакувано работно место е полновремен вероучител и евангелизатор.
што ке праиш коа ке сватиш дека се било за џабе и дека господ не постои хаха самото тоа што непостои доказ за негово постоење е доказ дека тој не постои за тоа и сам си свесен кажи ми која е користа од таа работа која се основа на лага

--- надополнето ---

Вистинските христијани не мислат само на своите деца и својата фамилија. Тие се загрижени и за останатите милијарди луѓе кои не го познаваат Христос и евангелието, а според нивното убедување овие познавања им се животоважни и спасоносни. Но бидејќи тие немаат време (затоа што работат друго), а ја согледуваат големата потреба за проповедање на евангелието, тие радосно даваат на оние кои ја земале оваа работа како животна определба.



Не се извинувај непотребно. Воопшто не ми го земаш, ниту можеш да ми го земеш лебот од уста, затоа што Бог е Оној Кој преку Своите верни слуги ми го обезбедува.
хахаххахахаххахахахах човеку не им треба на децата непотребно лажење подобро би било да има етика и децата да бидат преку нејзе упатени на добирите животни принципи а не преку нешто што се заснова на лага кажи ми кој би бил твојот одговор коа некое дете би те прашало Како може од адам и ева кој имале само две МАШКИ деца АВЕЛ И КАИН да се сиздаде целата популација Сигурно нема да им кажеш дека ја ковале ева хаха седно што и да им кажеш нема да биде подржано со факти и како тогаш тие деца ке веруваат на нешто што не е потврдено и самиот начин со кој пристапуваат теолозоите е погрешен ги учите децата да прават нешто само затоа што така рекол бог фиктивен лик кој не постои место да ги учите дека со тоа што прават добро придонесуваат за подобар живот за себе и лугето околу нив за ОПШТАТА КОРИСТ а не за тоа еден ден да отидат во рај кој не постои
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Ако сакаш „џипови“ да возиш, запишувај се Скопје на Православниот теолошки факултет, од тоа школо подобро „здравје.
Ако се запишуваш Осиек, Београд или Нови Сад, не ти бега „шкода 100 МБ“ ако најдиш некоја хаварисана, а можи и без незе да останиш, саде со пешачка.



Со почит, Госпел.

HAHAHA Ne mi Trebaat Dzipovi. HAHAHA Podobro u Osjek da odam. :pos2:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Како може од адам и ева кој имале само две МАШКИ деца АВЕЛ И КАИН да се сиздаде целата популација
Многу едноставно: Каин еволуирал во жена - Каина. И потоа со Авел имале други деца итн итн. и ете ти цела популација.
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Многу едноставно: Каин еволуирал во жена - Каина. И потоа со Авел имале други деца итн итн. и ете ти цела популација.
A ова ке им го кажеш откако ке им ја раскажеш приказната за првото убиство на земјава или после тоа хахаха сеедно немате одговор на најосновните прашања од библијата како тогаш би имале одговор на некој животни прашања да не збориме за смислата на животот и слично ВИЕ СТЕ САМО ЕБАНА КОЧНИЦА КОЈА ОД СРЕДНИОТ ВЕК ПА СЕ ДО СЕА ГО КОЧИ РАЗВИТОКОТ НА СВЕТОТ СМРТ ЗА РЕЛИГИЈАТА
 
А

Антоние

Гостин
Желба за теолог -- желба за декадентна професија.

Да се караш со атеисти и тоа да го нарекуваш дискусија, евангелие ...
Да лажеш и измислуваш аргументи натопени во кофата на логичките и материјалните грешки, заведувајќи народ кој што нема елементарни познавања од логичко и рационално резонирање...

Демек две неродени фетуси си праеле муабет што ќе биде кога ќе излеземе од темнинава (стомакот), па демек едното се плаши а другото ВЕРУВА и тоа е еквивалент на нашиот живот и стравови.

Да мешаш и демагозираш апстрактни поими како: вредност, чест, доблест, храброст, верба, вечен живот, рај, спасение, грев...

Се надевам дека ги слушаш Мизар... :)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
A ова ке им го кажеш откако ке им ја раскажеш приказната за првото убиство на земјава или после тоа
Се разбира пред убиството. Па како може жената Каина да се размножува со мртвиот Авел? хахахаха леле не ми се верува каков кикс тресна хахахахахаха
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Се разбира пред убиството. Па како може жената Каина да се размножува со мртвиот Авел? хахахаха леле не ми се верува каков кикс тресна хахахахахаха
Хахахах али у секој случај нема да им кажеш вистински подржан со факти одговор и се понатака што ке ги учиш децата незнам колку ке бидат уверени во вистинитоста на муабетот што не води до заклучок дека ти си еден од оние клати врата зимај плата идиоти кој работат работа која нема никаков ефект или и кога има тој ефект е минимален во случајов ке имаш влијание врз најглупата единка од тој клас и ке ја убедиш дека треба да биде добра за да не иде во пеколот и со самото тоа не се постигнува ефектот прави добро само затоа што е добро у секој случај си заебан до даска а од овој момент и си свесен за тоа и свесен си дека твоето учење е погрешно у моментов коа го читаш ова сигурно си викаш ке види дебилов кога ке дое исус и ке го прати у пеколот и да постои нема да ме прати во пеколот пошто и на него не му требаат лажни моралисти кој веруваат во него само за лично добро односно место во рајот на исус му требаат добри луге кој го сакаат човештвото и прават нешто за негово добро ПОЗДРАВ
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Хахахах али у секој случај нема да им кажеш вистински подржан со факти одговор
хахахахаха мојот одговор е подржан од факти исто колку што и твојот хахахаха повели ти пиши тука како ти ќе им објасниш на децата како настанал човекот? хахахаха хаххааха
ха
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
хахахахаха мојот одговор е подржан од факти исто колку што и твојот хахахаха повели ти пиши тука како ти ќе им објасниш на децата како настанал човекот? хахахаха хаххааха
ха
Тоа и сам си свесен дека нема да им го објаснам но нема да им го објасниш ни ти но целото твое учење пага во вода затоа што се основа на фиктивна приказна тоа е разликата а верувај имам доволно факти за да ги убедам да прават добро замисли ме кога би имал завршено педагогија и би предавал етика сигурно би имал повеке шанси од тебе да ги убедам да прават добро само зато што е добро :)

--- надополнето ---

хахахахаха мојот одговор е подржан од факти исто колку што и твојот хахахаха повели ти пиши тука како ти ќе им објасниш на децата како настанал човекот? хахахаха хаххааха
ха
а кога ке видиш од друга страна децата тоа би го прашале професорот по биологија не би ме прашале мене ја ги учам на основни принципи на добро однесување и на градење на карактерот во позитивна смисла во станување добар човек нешто што било кое не искварено дете го сака не ги учам за настанокот на светот
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Тоа и сам си свесен дека нема да им го објаснам но нема да им го објасниш ни ти
Јас го објаснив и со факти и со докази. А кои се твоите докази? хахаххаа Дека Каина се размножувала со мртвиот Авел? хахаххахахаха Повели изнеси ги твоите факти и докази како настанало човештвото па да ги споредиме и да видиме кои се посмешни хахахахаххаа
 
Член од
25 август 2010
Мислења
179
Поени од реакции
23
Јас го објаснив и со факти и со докази. А кои се твоите докази? хахаххаа Дека Каина се размножувала со мртвиот Авел? хахаххахахаха Повели изнеси ги твоите факти и докази како настанало човештвото па да ги споредиме и да видиме кои се посмешни хахахахаххаа
Me нервира идиотскиот начин на кој избегнуваш да дадеш одговор морону Не ти кажувам дека етиката ке ги научи децата како настанал светот ама изглеа од тоа религијата ти отупела рационалноста и логиката до даска слушај ме што ти кажувам цело време : Како очекуваш дека некој ке верува во твоето учење кога на површина ке исплива фактот дека тоа е лага од самото тоа што каина не се размоножувала со авел не станала женско идиоту ме напињаш незнааш колку дискутирај на ниво бе маме ти ебам еден ден ти ке зимаш плата за некоја работа што не вреди да постоиии ти знаеш што си човек што неможе да мисли човек што е роден некој да го лаже со некој рај затоа што и самиот е свесен дека во овој живот неможе да го оствари тоа што го сака сам не верува доволно во себе и во својте зелби и се лаже дека така треба само заради тоа што бог рекол дека овој живот на земјата не е битен алоо морону бог не докажан бе што праиме ако одкако умреш само се бришеш џабе е се немој да мислиш дека на светот му се потребни лажни моралисти што проповедаат лјубов кон бог во ова општество изгледате смешни лугето ви се потсмеваат ве сметаат за ретардирани идиоти што бараш факти од мене како настанало човештвото ај да го скокнеме тоа прашање ке дое до ноевата арка бе кажи ми како Ное од еден крај на светот успеал да ги собере сите живи суштества со по еден примерок од својот вид како успеал да сстигне до поларните мечки од една страна до лавот и тигарот од другата до игуаните и гуштерите хахаха кажи ми што ке кажеш кога некое дете ке ти го постави ова ја иам 17 години бе за овие прашања сум свесен уште кога имав 7 има и други деца што ке размислуваат на овој начин кажи ми кој ке биде одговорот бог им наредил на животните да идат по ное па нели бог не се меша на случувањата на планетава а нешто потпи земјотреси го уништил своето племе ма немој молимте кај со овие фикции кадеее што мислиш и на децата ке им кажеш таков идиотски одговор ко што ми даде на мене со каина или ке ги лажеш иште повеке па ке те пробијат и доагаме до мојата констатација дека ДЕЦАТА СВАКААТ ДЕКА ТИ ГИ ЛАЖЕШ И НЕ ВЕРУВААТ НА ТВОЕТО УЧЕЊЕ МИ ЈА СВАТИ ПОЕНТАТА СВАТИ КАЈ САКАМ ДА ДОПРАМ СВАТИ ДЕКА СИ НЕПОТРЕБЕН ??? ИЗВИНИ ШТО ПЦУЈАМ АМА ТОА Е ЗА ДА ГО ИСКАЖАМ МОЕТО МИСЛЕЊЕ У ПРАВА СМИСЛА АКО ТИ СМЕТА ПИШИ МИ КЕ ИЗБРИШАМ

Со тоа што не ни пробуваш да ми одговориш со тоа што неможеш да ми одговориш пред сите тука на форумов го губиш кредибилитето дај ми објаснување те молам или пак признај дека сум во право и двете од овие ги заслужувам или дај ми факти или кажи дека ме свакаш и дека сум во право само те молам не ме избегнувај немора да чекам по 1 ден за еден одговор немора толку да бараш по религија нема одговор на овие прашања што ти ги поставиви со самото тоа самиот знам дека сум во право но еден ден ти ке работиш работа која нема да биде корисна а ке зимаш плата исто колку што и некој друг кој стварно ке придонесува за општеството
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ке исплива фактот дека тоа е лага од самото тоа што каина не се размоножувала со авел не станала женско
Како мислиш Каин не станала женско? Па зарем ти не веруваш во еволуција? Е баш ме интересира како според тебе настанало човештвото? За да кажеш дека оваа теорија е погрешна, ти мора да приложиш друга теорија која би била точна. Но такво нешто не видовме од тебе. Ајде приложи ти факти и докази, а не само бабпски приказни и уличарски муабети се изнаслушавме од тебе хахахахахаха

ја ги учам на основни принципи на добро однесување и на градење на карактерот во позитивна смисла во станување добар човек
Како на пример ова:

... идиотскиот начин... морону... идиоту ме напињаш... маме ти ебам... алоо морону.. ретардирани идиоти... идиотски одговор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom