Желба за теолог?

Vej

Член од
11 октомври 2010
Мислења
12
Поени од реакции
3
Теолозите се стремат кон употреба на рационални анализи и аргументи, а се' со цел дискусија, интерпретација и учење на религиозните теми. Дали некој од вас би сакал да стане теолог? Има желба да ја запознае теологијата? Зошто? Сметате ли дека душевниот мир всушност е дефиниција за среќа?
 
С

сашенко

Гостин
душевниот мир всушност е дефиниција за среќа?
За ова сум 100% сигурен.Теологијата е убава работа и мислам дека би моел да се занимавам со тоа.Убава работа на кои би и се посветил цел ивот проучувајки ја и со љубов би го работел тоа искрено.Има и многу од тоа да се проучува и многу занимлива професија.Ти да не се интересираш за тоа?
 

Vej

Член од
11 октомври 2010
Мислења
12
Поени од реакции
3
Се интересирам за масонство, па ме привлече и теологијата. Не познавам никој што би сакал професионално да се занимава и заработува (што е неопходно) од истово. Се согласувам дека има многу занимливости за проучување, интересно од некое гледиште, но и невообичаено. Ретки се оние што се одлучуваат на таков потег,најчесто интересот не им е доволен, треба да има нешто повеќе. И никогаш не разбрав зошто семејствата за потенцијалните теолози се најчесто против тоа.
 
P

PoisonLady

Гостин
Веќе неколку години многу ме интересира теологијата и ја проучувам прилично,но мислам дека не би сакала да бидам теолог по професија.Едноставно,не е тоа баш мој стил :)

--- надополнето ---

Не познавам никој што би сакал професионално да се занимава и заработува (што е неопходно) од истово.
Јас познавам и се дружам со теолог,но навистина е ретко да најдеш човек кој се занимава токму со оваа професија.

--- надополнето ---

Сметате ли дека душевниот мир всушност е дефиниција за среќа?
Не сум сигурна во ова.Сметам дека среќата е комплексна категорија која не зависи само од имањето или немањето душевен мир (зависи сепак што точно подразбираш под душевен мир).
 

Vej

Член од
11 октомври 2010
Мислења
12
Поени од реакции
3
Делумно, тоа ми беше поентата на темата. Да дојдеме до заклучок дека ретко каде интересот е надвладан, желбата е доволно голема за доволна т.е професионално усмерување кон теологија. Најчесто желбата се отелува во хоби. :toe:

--- надополнето ---

душевен мир-задоволство, хармонија во себе..
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Не се согласувам дека душевниот мир е еднакв на задоволство.
Задоволството доаѓа однадвор , а душевниот мир(среќата и љубовта кон себе) доаѓа само одвнатре.
Задоволствата можат да се надминат кога ќе се стигне до Среќата. - Веројатно тоа би бил зачетокот на монаштвото и комплетно самостојниот живот.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Кај ќе учиш теологија и каква теологија?
 

Vej

Член од
11 октомври 2010
Мислења
12
Поени од реакции
3
нема да учам теологија, само се интересирам околу неа.
задоволство е доста релативна апстракција, го немаш доловено моето суштинско значење на "задоволство" во контекстот.
можеби посооветно би било ЗАДОВОЛНОСТ :)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Делумно, тоа ми беше поентата на темата. Да дојдеме до заклучок дека ретко каде интересот е надвладан, желбата е доволно голема за доволна т.е професионално усмерување кон теологија. Најчесто желбата се отелува во хоби.
Јас студирам теологија и сум професионално усмерен во таа насока. Исто така познавам и доста други теолози и студенти по теологија, што е очекувано нели, кои што ја избрале теологијата како животна цел и окупација.
 

Vej

Член од
11 октомври 2010
Мислења
12
Поени од реакции
3
Конечно некој.. Што е тоа што те поттикна?
И како се замислуваш во иднина, кое е твоето посакувано работно место?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ме поттикна желбата да му служам полновремено на Бог и да правам Христови ученици - согласно Христовиот аманет „направете ги сите народи Мои ученици“ (евангелието по Матеј 28:19). Во иднина се замислувам како плодоносен Христов работник кој зад себе оставил многу Христови ученици со сличната визија: и тие да прават други Христови ученици способни да поучуваат други и така да го шират Божјото царство овде на земјата.
Моето посакувано работно место е полновремен вероучител и евангелизатор.
 
P

Princ

Гостин
Јас на времето ќе станев теолог :pipi:
Не од што сакав, туку немав друг избор.
Инаку убава работа е теологијата, мислам дека вреди да се посветиш ако навистина го сакаш тоа.
 
P

PoisonLady

Гостин
Ме поттикна желбата да му служам полновремено на Бог и да правам Христови ученици - согласно Христовиот аманет „направете ги сите народи Мои ученици“ (евангелието по Матеј 28:19). Во иднина се замислувам како плодоносен Христов работник кој зад себе оставил многу Христови ученици со сличната визија: и тие да прават други Христови ученици способни да поучуваат други и така да го шират Божјото царство овде на земјата.
Моето посакувано работно место е полновремен вероучител и евангелизатор.
Ме интересира нешто: На кој начин би заработувал? Каде би работел?Кој ги финансира евангелизаторите?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ме интересира нешто: На кој начин би заработувал? Каде би работел?Кој ги финансира евангелизаторите?
Евангелизаторите се финансираат од Христовата Црква т.е. од зрелите духовни браќа и сестри кои одлучуваат финансиски (и молитвено) да ја подржуваат нивната евангелизаторска мисионерска дејност.
Овој принцип на финансирање на полновремените христијански работници е сосема библиски.

„Не знаете ли дека се хранат од храмот оние, кои исполнуваат света служба, и дека служителите на жртвеникот добиваат дел од жртвеникот? Па така, Господ им нареди на оние, кои го проповедаат Евангелието, да живеат од Евангелието.“ (1 Коринтјаните 9:14, Библијата)
 
P

PoisonLady

Гостин
Прашањето околу финансирањето не ми беше: од кај би зимале пари ако се воведе веронаука по училиштата (тогаш знам од кај ќе зимаат).Прашањето ми беше -ако нема таков предмет во образованието.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom