Блер: Инсистирав Србија да биде бомбардирана

  • Креатор на темата Креатор на темата @cool@
  • Време на започнување Време на започнување

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.115
9261_picture.jpg


Тони Блер објавил во мемоарите дека одиграл кључна улога во бомбардирањето на Србија и признал дека бил во мањина кога се залагал за "воено решавање на косовската криза".

Британски премијер Тони Блер објавио је у мемоарима да је одиграо кључну улогу у НАТО бомбардовању Србије 1999. године и да је његово инсистирање на војном решењу ставило под велики притисак одличне личне односе које је имао са тадашњим америчким председником Билом Клинтоном.

У мемоарима насловљеним "Путовање", у поглављу "Косово" које заузима око 30 страна, Блер пише о својој улози у НАТО бомбардовању СРЈ, због, како је навео, "етничког чишћења на Косову", пренео је Би-Би-Си.

Блер је, према властитом уверењу, одиграо кључну улогу у тој војној интервенцији и признаје да је био у мањини када се залагао за војно решење косовске кризе.

Американци, за разлику од њега, нису били толико заинтересовани за војно решење, пошто га није било лако продати америчком јавном мњењу. За разлику од сукоба у Авганистану и Ираку, било је јако тешко рећи шта су директни амерички интереси на Косову, навео је британски радио.

Блер у мемоарима пише и да га је Клинтон критиковао зато што су се у америчкој штампи у то време појављивали текстови да британски премијер врши притисак на САД да пристану на слање копнених трупа на Косово и Метохију, уколико ваздушни напади не буду дали резултате, али да је напослетку ипак пристао и на копнене трупе.

Блер био бесан

Велико инсистирање Блера на војном решењу косовске кризе, у принципу се своди на његов већ познат став о тзв. "хуманитарним интервенцијама", пренео је Би-Би-Си.

Бивши британски премијер пише да је у првом тренутку његов главни мотив за тражење војног решења за Косово био "бес због онога што се тада дешавало на Косову".

Блер је написао да је Косово за њега у суштини било морално питање, истичући да свака војна интервенција са собом доноси одређене ризике, али и да је неинтервенисање такође ризично и навео као пример Босну и Херцеговину почетком деведесетих година.

Блер у мемоарима пише и да га је Косово научило низу лекција - о власти, о вођству и о себи и да сада, када чита материјале из тог времена и размишља о томе како се ситуација развијала, "диви".

Бивши британски премијер навео је да је Косово "дефинисало његово виђење спољних и војних интервенција уопште".

Како је пренео британски радио, чини се да Блер не жали ни због једне одлуке из тог времена. Жао му је, на пример, због тога што су НАТО-ови авиони током бомбардовања погодили један цивилни конвој, али не наводи и који. Он је написао и да му је жао што је у бомбардовању Београда страдала и кинеска амбасада.

Блер такође признаје да, како је написао, нико не може да каже да су проблеми Балкана сада решени, али да овај простор, који је више од века био синоним за нестабилност барем има шансу за бољу будућност.

Он је наводи да је Хрватска почела преговоре о приступању Европској унији, а да је Словенија већ пуноправни члан ЕУ.

Данашњу Србију Блер не помиње, и не бави се питањем једнострано проглашене независности Косова.

У поглављу посвећеном Косову Блер опширно говори и о свом односу са Билом Клинтоном, кога сматра "најимпресивинијем политиарем кога је икада упознао", помиње и Клинтонову аферу са Моником Левински, као и лични однос Била и Хилари Клинтон.

http://www.serbianyellowpages.com/dailyevents.php?language=cyrilic&action=showEvent&eventID=9261
 
Да ти еем дебилот скапан, дома фамилијата да ти ја бомбардираат.
Нека си ја открие он улогата во сите тие секташки друштва кои ја држав планетата во заложништво.
 
Абе овај сака да му изградат споменик во косово, не е за друго :)
 
Караванот врви, кучињата лаат. Така ќе помине и оваа изјава на Блер, само затоа што тој е БЛЕР, а не некојси Балканец или слична „долна раса“.
 
Па добро де,Блер не е толку стар.Ако треба и на 90 г. ќе му се суди за ова воено злосторство.
 
Изгледа некој се изнервира хммм?!!!

Браво г. Блер, така требаше.
 
Искрено србите малку го претераа незнам како ке ви беше да ја нападнеше Милошевич Македонија (што и не беше далеку од реалноста).Пе неможе кој кога сака само да се распукува со оружјето што го има.Југославија не беше само Србска.Не ја создадоа само србите па што толку се противеа на распадот.Немам ништо против Србите искрено ги осеќам како многу блиски но политиката на нивните власти во деведесетите мораше да се прекине на некој начин.Факт е дека единсвено ние се одцепивме без никаков воен конфликт (нормално со Србија не со другите федерации) поради тоа што Милошениќ прво не гледаше некаква корист од нас ни пак претнња и веруваа дека со добро инсталираните Удбаши лесно ке не контролираат како нивна провинција (што и не е далеку од вистината).Незнам дали сте размислувале но една таква земја како Југославија (да не беа војните нормално) колку лесно ке влезела во Нато и Еу дури и како повеке независни земји.Според Бадинтеровата комисија после распадот на Југославија единствено уставите на Словенија и Македонија ги исполнувале европските услови (а денес тоа ни се прашалници од ЕУ).Инаку Бадинтеровите филтри били прилично строги така да Хрватскиот устав бил одбиен и вратен на доработка.Нормално за влез во НАТО било уште полесно и место да влеземе последни во ЕУ НАТО
требаше меѓу првите.Арно ама ние ке тепаме за територии.
 
Ау мајката, намаат само комплекс овдешниве политичари.Тешко било да се стои до Америка а да не се искомплексираш.
Се занесол човекот дека тој бил нешто главен па тој нешто решавал за КиМ.
Оваа книгава што ја пишал е од типот на хумористични раскази на џуџето Блер.
 
A dali prokomentiral nesto za Irak i Avganistan?

From the start of the War on Terror in 2001, Blair strongly supported United States foreign policy, notably by participating in the 2001 invasion of Afghanistan and 2003 invasion of Iraq. The invasion of Iraq was particularly controversial, as it attracted widespread public opposition and 139 of Blair's MP's opposed it.

As a result, he faced criticism over the policy itself and the circumstances in which it was decided upon—especially his claims that Iraq was developing weapons of mass destruction, which have not been discovered. Speaking to the Chilcot Inquiry Alastair Campbell declared Blair's assertion that the intelligence on WMDs was beyond doubt was Blair ' giving his assessment of the assessment that was given to him.' [56] In 2009, Blair stated that he would have supported removing Saddam Hussein from power even in the face of proof that he had no such weapons.[57] Some people, including Nobel Prize-winning playwright Harold Pinter and former Malaysian Prime Minister Mahathir Mohammad, accused Blair of war crimes.
 
За Иран веќе прокоментира.

“Исламистите веруваат дека сè што ќе направат во името на каузата е оправдано, макар тоа значело употреба на хемиско, биолошко или нуклеарно оружје,” изјавил Тони Блер во интервју за БиБиСи.

Запрашан за аргументот на Чеченците, Палестинците, жителите на Кашмир, Авганистанците и Ирачаните, кои тврдат дека едноставно пружаат отпор на странската окупација, Блер вели дека западната политика е таква каква што е со цел да се соочи со радикалниот Ислам, кој според него е регресивен, зол и недоразвиен.

Блер директно го обвинува Иран за најголеми спонзор на екстремизмот, додавајќи дека нуклеарната програма на Техеран, на каков било начин мора да биде стопирана.

"Мораме на Иран да му испратиме многу јасна порака: не смее да имаат нуклеарно оружје и ние ќе ги сопреме. Не пропагирам воена акција, туку едноставно велам дека ниту една опција не треба да се тргне од маса," објаснува поранешниот британски лидер.

http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=3F72795C44C7E34F892B69320C90C133
 
Izgleda Bler si go dobi denes:


Ova e sekako poradi memoarite.

Blera gađali jajima i obućom
4. septembar 2010. | 13:08 | Izvor: Tanjug
Dablin -- Grupa demonstranata, koji su se okupili na antiratnom protestu u Dablinu, gađala je cipelama i jajima bivšeg britanskog premijera Tonija Blera.

Bler je u jednoj knjižari u Dablinu bio na promociji svojih memoara "Putovanje", gde je prvi put javno potpisivao knjigu.

Demonstranti su uzvikivali da su Blerove ruke krvave i gađali su ga raznim predmetima, između ostalog cipelama i jajima, ali nisu uspeli da ga pogode, javio je AP.

Oni koji su želeli da kupe knjigu sa Blerovim potpisom morali su da predaju torbe i mobilne telefone pre ulaska u knjižaru.

Bler, koji je bio laburistički premijer Velike Britanije od 1997. do 2007. godine, u memoarima snažno brani svoju politiku, uključujući invaziju na Irak 2003. godine.
 

Kajgana Shop

Back
На врв Bottom