Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
Трговско право бил некој на предавања? Од што треба да се учи?
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Дечки ај малку помош ако може. Минатата недела купив пријави и слично за упис ама нешто не ми е јасно. Имам образец за запишување семестар (со залепена таксена марка) и Пријавен лист и уште една таксена марка. Имам вишок таксена марка или ми фали уште некој лист? Btw Кај предмети од семес. што се запишува ги пишувам само тие што ќе ги земам (не и тие што ќе ги изоставам поради заостанат предмет), така?

--- надополнето ---

И уште нешто. На факултет видов нешто ќе се плаќало по 300 ден. за заостанат предмет. Кога се плаќа тоа?

--- надополнето ---

И уште нешто. На факултет видов нешто ќе се плаќало по 300 ден. за заостанат предмет. Кога се плаќа тоа?

--- надополнето ---

Do postarite kolegi, bilo kakva sugestija bi mi znacelo mnogu !
Bidejki imam eden ispit nepolozen od vtora godina, sega treba da odberam eden od predmetive od petti semestar od koj ke se otkazam za da go slusam slednata godina. Si mislev da go odberam toj sto e najlesen, ama ne znam bilo kakvo mislenje e dobredojdeno za od koj predmet da se otkazam ovaj semestar. Predmetite se: Ekonomija na investicii; Bankarstvo; Finansiski menadzment; Megjunarodni finansii. Se mislam koj e najlesen pa gi molam kolegite sto polagale da mi predlozat nivno mislenje.
BLAGODARAM ODNAPRED
А зошто не оставиш еден предмет кој е најтежок на пример финансиски менаџмент? Така ќе можеш овој семестар повеќе време да посветиш на тој што ти останал зашто ти бил потежок и ќе можеш да ги положиш и другиве зашто ти се полесни.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
801
Поени од реакции
508
Знае некој дали прават проблеми што ке запишувам втора година сега бидејки беше минатата недела за втора год. или ако ке омекнат штом ке видат се платено (500 и кусур евра пошто сум вонреден на е-бизнис :vozbud:) , ај нека сподели некој искуство со фините теткици од студентски..
поздрав
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
630
Поени од реакции
109
Ај некој од постариве колеги нека каже финасиски менаџмент дали мора да се купи учебникот или може и фотокопиран?И дали ни треба за полагање??Фала однапред :)
не не може и со копија другите пари вишок чувај ке идеме на кафее во бифе :):vozbud:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.160
Поени од реакции
885
Знае некој дали прават проблеми што ке запишувам втора година сега бидејки беше минатата недела за втора год. или ако ке омекнат штом ке видат се платено (500 и кусур евра пошто сум вонреден на е-бизнис :vozbud:) , ај нека сподели некој искуство со фините теткици од студентски..
поздрав
Можно е да ти побараат казна (10 евра е), а може и ништо да не ти речат. Пробај :)
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Знае некој дали прават проблеми што ке запишувам втора година сега бидејки беше минатата недела за втора год. или ако ке омекнат штом ке видат се платено (500 и кусур евра пошто сум вонреден на е-бизнис :vozbud:) , ај нека сподели некој искуство со фините теткици од студентски..
поздрав
Колега мој денес запиша втора година и ништо не му побараа.
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
бил некој на надворешна трговија и менаџмент? шо кажале шуки и кики? на колку колоквиуми ќе бидат , до кај е прв и сл. ... би ви била благодарна да ми кажете пошо неможам да идам на предавањава ми се поклапаат со предмети од трета
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
бил некој на надворешна трговија и менаџмент? шо кажале шуки и кики? на колку колоквиуми ќе бидат , до кај е прв и сл. ... би ви била благодарна да ми кажете пошо неможам да идам на предавањава ми се поклапаат со предмети од трета
На менаџмент ништо посебно не рече шуклев, на два колоквиуми ќе сме и првиот ќе биде на 01.11. А незнам како ќе истрпиме цел семестар, кога секое предавање менаџмент сме по 600 луѓе минимум бре!? Во 7ипол сабајле да одиш веќе почнува да се полни амфитеатарот...
А ми рекоа во врска со финансиски менаџмент, демек ако не си редовен на предавања и ако не ги изработуваш тие задачите што ги дава нема да можеш да полагаш на колоквиуми??
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Дечки ај малку помош ако може. Минатата недела купив пријави и слично за упис ама нешто не ми е јасно. Имам образец за запишување семестар (со залепена таксена марка) и Пријавен лист и уште една таксена марка. Имам вишок таксена марка или ми фали уште некој лист? Btw Кај предмети од семес. што се запишува ги пишувам само тие што ќе ги земам (не и тие што ќе ги изоставам поради заостанат предмет), така?

Imas visok taksena marka :smir:,
I sekako gi pisuvaas samo tie predemti sto imas da gi polagas vo zimski semestar :smir: ( tie sto ti ostana nepolozeni od prethodna godina ako ti se vo zimski gi pisuvas )
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
На менаџмент ништо посебно не рече шуклев, на два колоквиуми ќе сме и првиот ќе биде на 01.11. А незнам како ќе истрпиме цел семестар, кога секое предавање менаџмент сме по 600 луѓе минимум бре!? Во 7ипол сабајле да одиш веќе почнува да се полни амфитеатарот...
А ми рекоа во врска со финансиски менаџмент, демек ако не си редовен на предавања и ако не ги изработуваш тие задачите што ги дава нема да можеш да полагаш на колоквиуми??

знам , многу педерска работа и лани беше така. у 6 саат треба да си на факултет за да најдеш место за стоење. јас имав среќа. бев на 3 предавања од кои на сите три пушти список, и си земав потпис. али оваа година неам намера да идам на митинг , ќе си платам 500че за потпис . него до која страна е прв , кажа?
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Imas visok taksena marka :smir:,
I sekako gi pisuvaas samo tie predemti sto imas da gi polagas vo zimski semestar :smir: ( tie sto ti ostana nepolozeni od prethodna godina ako ti se vo zimski gi pisuvas )
Фала колега. И уште нешто. Предметот кој ми е останат од 3ти семестар треба да запишам на првата страна кај предмети од сем. што се запишува или позади кај неположени од 3ти семестар? И btw што е работата со тие 300 денари за заостанат предмет?
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Знае ли некој до која страна е првиот колоквиум финансиски менаџмент? :pipi:
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
знам , многу педерска работа и лани беше така. у 6 саат треба да си на факултет за да најдеш место за стоење. јас имав среќа. бев на 3 предавања од кои на сите три пушти список, и си земав потпис. али оваа година неам намера да идам на митинг , ќе си платам 500че за потпис . него до која страна е прв , кажа?
Па мислам дека не кажа, освен ептен ако не сум слушнал. :) А отприлика кога почнува да пушта списоци?
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
негде за недела-две би требало да го пушти првиот :icon_conf
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom