Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Кој изборен предмет да го изберам според вас.. Кој е најлесен ?:tapp: help
ми викаат за надворешна трговија или маркетинг - менаџмент, ама незз ни на едниот ни на другиот кој предава и какви се предметите
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Надворешна трговија - Ирена Кикеркова

Маркетинг - менаџмент - Анита Циунова
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
и лесно ќе пројдам или не :D
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Значи денеска на запишувањето за 1 година требаше да избереме еден изборен предмет за зимскиот семестар. Јас сум на департман финансиски менаџмент, и избрав трговско право.. Меѓутоа дури од кога дојдов дома се сетив дека кредитите во еден семестар треба да бидат најмногу 35, а со трговско како изборен имам 36 (27 од задолжителните предмети + 9). И сега баш се загрижив:nesum:, не знам дали ќе ми го признаат, или пак треба да одам пак да изберам друг предмет.. Ваше мислење?

Како пресмета 36??
Значи трговско право е во зимски семестар според податоците на страната на факултетот(точни се???) а во зимски имаме 2 задолжителни предмети од 9 кредити = 18 кредити + трговско 9=27...
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
и лесно ќе пројдам или не :D
Јас мислам дека не :vozbud:
1.Надворешна трговија- многу тежок предмет и плус на раскажување, професорката има строги критериуми и тестовите прилично тешки со недостаток на време сигурно ќе се справиш, за тоа толку знам, ама никој нерекол дека е лесно, баш дека е еден од потешките предмети.
2. За маркетинг-менаџмент имам слушнато дека не е лесен предметот. Кај нас се знае или е лесен или не.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Кој изборен предмет да го изберам според вас.. Кој е најлесен ?:tapp: help
ми викаат за надворешна трговија или маркетинг - менаџмент, ама незз ни на едниот ни на другиот кој предава и какви се предметите
Не го гледај предметот, гледај кој предава :)
Ја би ти рекла да си земеш маркетинг менаџмент, првиот колоквиум ќе ти биде може потежок, ама ќе си пројдеш супер на крај, Проблемот е што дава прашања со примери, не чисто теоретски како што пишува во книга, ама сите работи ќе ти бидат познати. Како и да е, подобро Циунова отколку Кикеркова

--- надополнето ---

Ме примија во државна квота, бев денес - се запишав. Постари колеги и колешки очекувам помош и совети од вас за нас бруцошите од 15ти, па натаму ..:smir:
Со среќа нека ти е, со лесно студирањето, а за помош - тука сме ;)
На што смер си?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Не го гледај предметот, гледај кој предава :)
Ја би ти рекла да си земеш маркетинг менаџмент, првиот колоквиум ќе ти биде може потежок, ама ќе си пројдеш супер на крај, Проблемот е што дава прашања со примери, не чисто теоретски како што пишува во книга, ама сите работи ќе ти бидат познати. Како и да е, подобро Циунова отколку Кикеркова


А кој предмет да го изберам според тебе и фала на одговор :))
 
Член од
27 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
5
Како пресмета 36??
Значи трговско право е во зимски семестар според податоците на страната на факултетот(точни се???) а во зимски имаме 2 задолжителни предмети од 9 кредити = 18 кредити + трговско 9=27...
Во зимски семестар имаме 3 задолжителни по 9 кредити, а во летен 2 (исто по 9 кредити). На страната не пишува така, туку на листот што ни го дадоа вчера, и од таму треба да избереме изборни.. На крајот пишува подетални информации на веб-от на Економски факултет, а врска немаат едно со друго..

--- надополнето ---

И ако може постариве колеги да ми кажат некој збор- два за Граматиков.. Сакам да земам управување со производ (зимски) и стратегиски маркетинг (летен семестар), а и двата ги предава истиот професор. Ваш совет, искуства со проф. и предметиве? :pipi:
 
Член од
9 август 2009
Мислења
46
Поени од реакции
1
Дечки ај ве молам споделете искуство за тежината на следниве изборни : :nesvest:

-Основи на маркетинг
-Економска статистика
-Микроекономија
-Надворешна трговија
-Менаџмент на човечки ресурси
-Деловен јазик I
:smir: :smir: :smir: :smir:
 
Член од
9 август 2009
Мислења
46
Поени од реакции
1
:vozbud: Сакаш да го земеш како изборен? :vozbud:
По тоа што сум слушала за маркетинг знам дека е еден од најтешките на факс,само не знам дали баш на основи на маркетинг мислеа. :kesa:
Сакам да земам по можност нешто полесно за поминување офц :smir:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.158
Поени од реакции
885
Јас мислам дека не :vozbud:
1.Надворешна трговија- многу тежок предмет и плус на раскажување, професорката има строги критериуми и тестовите прилично тешки со недостаток на време сигурно ќе се справиш, за тоа толку знам, ама никој нерекол дека е лесно, баш дека е еден од потешките предмети.
2. За маркетинг-менаџмент имам слушнато дека не е лесен предметот. Кај нас се знае или е лесен или не.
А кој предмет да го изберам според тебе и фала на одговор :))

Надворешна трговија ќе мора да бидеш редовен на предавања ако сакаш да го положиш полесно, професорката многу убаво објаснува и кажува работи што ги нема во книгата а ги бара на испит. Е сега, предметот е интересен и доста корисен ама професорката има навистина строги критериуми, често има прашања од типот “Што е разликата меѓу тоа и тоа?“ или “Зошто е ова вака и вака?“, што го нема како такво во книгата туку ќе мора сам со своја логика да одговориш. Кај неа тестовите се пола оптички а пола на раскажување и доста строго ги оценува.
2. Маркетинг менаџмент исто не е од најлесните но е полесен од надворешна. Тука имаш малце отповеќе поделби и набројуванки, за колоквиумите имаш и задачи (лесни се многу) а на испит не дава задачи. Обично дава прашања со примери, на пример “Deutsche Telekom го купил Мобимак, дали е тоа освојување на нов пазар, проширување на пазар, проширување на асортиман и слично“, јас го положив на испит и не беше многу тешко.

Мој предлог маркетинг менаџмент :)
 
V

Viktor g

Гостин
Што мислите за ДЕЛОВЕН ЈАЗИК I ? :pipi:
Angliski mnogu e lesno. Ma ostaj ja vcera se mavtav so toa i tetkata od otsekot me prati kaj dekanot na nego da mu objasnam deka nemozam da zemam izboren vo zimski zs na kraj ke mi iskocat 62 krediti namesto 60 i mora da zemam vo leten koga iskocuvat 36 a dozvoleno e 35 i mr gledaa ko telinja i ne go najdov dekanot za da mu objasnam
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom