Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
veruvam'. Ako postoi, izmeri go!
Nie koi veruvame, veruvame deka Bog E nemerliv. Taka, nemerlivosta e merka za Boga.

--- надополнето ---

Која е вредноста на покајанието?
Vrednosta na pokajanieto e toa sto Bog gi prostuva, ili kako velime, Bog "...gi zaborava..." grevovite za koi iskreno i od srce sme se pokajale na Svetata Tajna ispovest. Ispovedanite i prostenite grevovi, nema da ni se "...brojat..." na Sudot.

--- надополнето ---

Дали некогаш е касно за каење?
Duri sme zivi, ne e docna-posle smrtta nasa, veke e (pre)docna!
 
F

Frankie Yale

Гостин
Velis, so cel um, deka dokazite bile "..nepristrasni.." pa cak i "..objektivni.."?"". Daj brzo kazi mi, kako moze subjektot da bide objektiven!
Ti be pojma nemas od zivot. Dokazot e OBJEKT, svedokot e subjekt.
Kako moze subjektivno iskustvo, koe e provereno, proveruvano i sporeduvano, da bide "..pogresno protolkuvano..."? Od kogo "pogresno" protolkuvano? A demek, naucnoto tolkuvanje e e tocno?
Da, subjektivnoto iskustvo najcesto se tolkuva pogresno zosto nemame objektivni informacii vo vrska so toa iskustvo. Primer, mislis duh ti go tresnal prozorot a daleku e poverojatno toa da e samo veter. Eve primer za subjektivnost:
Jas zosto pojma nemam od trikovi so karti bev zaprepasten koga prvpat go poglednav videovo i nemozese da mi se veruva deka e navistina trik, mislev deka e magija... Ama edno obicno gledanje na vo koe eden covek koj ima daleku pogolemo poznavanje od mene go objasnuva trikot i se mi stana tolku pojasno.

E sega naucnoto tolkuvanje e tocno zosto e bazirano na objektivni informacii t.e dokazi i zatoa ima mnogu pomala sansa da bide netocno.
Pa od via moi 6300 postovi, nikade nemam napisani deka "...znam deka postojat ednokelski organizmi...
Epa onda ne tropaj gluposti od tipot 'atomi ne postojat zosto nikad ne si gi videl'
E ajde de, sto mozet Ti lisno da mu izmeris na kislorodot? Atomskata masa? Tezinata na 1m3 vozduh? Sto?
Of lele, dzabe ti e se... Tvrdoglav inatdzija. :(
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Cudna rabota majkata, pak kako odgovor dobivam "..linkovi i klipcinja..." i zgora na sve, polni se so "vistina" (ha-ha-ha!).
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Cudna rabota majkata, pak kako odgovor dobivam "..linkovi i klipcinja..." i zgora na sve, polni se so "vistina" (ha-ha-ha!).
Линкови и клишчиња се за да научиш, бе, прост! Не се за под килим да ги стаиш - за гледање се! Изгледај, па коментирај. Не туку треси само празни реченици колку да си набилдаш постови. Ако ти се дебатира - дебатирај.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Линкови и клишчиња се за да научиш, бе, прост!
Pak si neurozen? De be....Za sreka, moite vistini ne se del od klipcinja. A sto s odnesuva do prostotijata ili slozenosta, ja vidov i od Tvoja strana.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Pak si neurozen? De be....Za sreka, moite vistini ne se del od klipcinja. A sto s odnesuva do prostotijata ili slozenosta, ja vidov i od Tvoja strana.
Кога со некого зборуваш, должен си и да го слушаш (читаш) тоа што соговорникот ќе ти го каже (напише).

Многу е фрустрирачки кога зборуваш со некој кој не те слуша. Ти го правиш тоа - не слушаш, а сереш. Луѓе се мучат и ти објаснуваат, те насочуваат кон извори, а ти реплицираш како мало дете, без никакви аргументи и вон контекстот во кој е муабетот.

Или си глуп или си кретен. Не гледам што може да е трето. Ти гледаш нешто трето?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Toa Ti velis deka nikoj ne go videl. Del od Svetie Oci velat deka toa drvo seuste e na istoto mesto, no problemot e sto ne mozeme da go vidimie so nasite telesni oci, tuku samo so ocite od duhot.

И што е разликата помеѓу тоа дрво кое само "светиите" можеле да го видат, и еве да речеме пештерата на Алибаба која само децата можат да ја видат?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Едно прашање :
Дали Исус бил вегетаријанец ?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Едно прашање :
Дали Исус бил вегетаријанец ?
Библијата нема дециден одговор по ова прашање, но пишува дека Исус јадел риба после воскресението и им давал и на Своите ученици риба исто така. Во една прилика им помогнал на учениците да уловат огромен број на риби (153 вкупно). Така што сигурно одобрувал јадење риба. Што се однесува до другото месо - не знаеме. Знаеме дека во една прилика рекол: Ништо од она што влегува во устата на човекот, не го опоганува, туку она што излегува од устата го прави човекот нечист. Поздрав
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Библијата нема дециден одговор по ова прашање, но пишува дека Исус јадел риба после воскресението и им давал и на Своите ученици риба исто така. Во една прилика им помогнал на учениците да уловат огромен број на риби (153 вкупно). Така што сигурно одобрувал јадење риба. Што се однесува до другото месо - не знаеме. Знаеме дека во една прилика рекол: Ништо од она што влегува во устата на човекот, не го опоганува, туку она што излегува од устата го прави човекот нечист. Поздрав
Фала за одговорот...ама ова ме замисли со 153 риби. :)
Која би била симболиката во ова ?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
ова ме замисли со 153 риби. :)
Која би била симболиката во ова ?
Не знам. Има неколку толкувања, но за ниедно не може да се тврди дека е сигурно. Ми се допаѓа едно толкување или поточно истражување на еден теолог/историчар кој вели дека по тој настан апостолите основале 153 цркви. Сепак не сум сигурен во веродостојноста на броењето или пак во можноста да се изброи прецизно. Логиката оди од таму што Исус им ветил на апостолите дека ќе ги направи рибари на луѓе, па ова бил предзнак дека ќе основаат толку цркви.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не знам. Има неколку толкувања, но за ниедно не може да се тврди дека е сигурно.
Точно. како што не може да се тврди за сигурно БИЛО ШТО што е напишано во Библијата.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Точно. како што не може да се тврди за сигурно БИЛО ШТО што е напишано во Библијата.
Нели се умори веќе? Досаден си. Има побитни работи во животот од плукање по Христијанството, знаеш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom