Имате ли фобија од летање со авион?

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
До сега имам еднаш летано со авион ( за жал ) или среќа и умрев од страв :icon_lol: Не толку во моментот додека летав,него пред тоа,имав некоја огромна фобија,си викав ја ко што сум баксуз може да се сруши авионот :)

Ваши мислења ?? Имате ли такви проблеми
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
134
Поени од реакции
1
Не сум летал во авион,али пред едно месец дена имав прилика да летам у хеликоптер и ја искористив и ич не ми беше страв напротив топ е :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Не сум летал во авион,али пред едно месец дена имав прилика да летам у хеликоптер и ја искористив и ич не ми беше страв напротив топ е :)
Toa чувство пред да се качам беше.. :icon_roll Ми се преврте стомакот у пм :)
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Имаш ти фобија од висина а не од патување со авион.
Со авион е покомотно да се патува,и многу побрзо ке стигнеш до саканата дестинација.А не треба да имаш толку лоши мисли дека ке се сруши авионот.
Јас лично сакам да патувам со авион и да бидам до прозорот.Ја сакам височината,немам фобија од неа како некои:)

--- надополнето ---

Toa чувство пред да се качам беше.. :icon_roll Ми се преврте стомакот у пм :)
Moжеби имаш проблеми со организмот кога патуваш,те тера да истуриш црева,знам како е но затоа постојат таблетки за против такво чуство:smir:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Имам и од висина фобија, ама од авион имам црнио мисли..дали ради оние ударни вести,кога ќе се сруши авион незнам..а мож и затоа што првпат било.. Првиот пат увек боли :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Страв само од притисокот у авионот, ми предизвикува вртоглавица...ама обично дремам, спијам колку можам-често будат те за јадење те за пиење...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Имам летано само два пати и навистина уживав. Посебно првиот пат со бугарска канта која суво пенетрира во воздушен џеб чинам ги викаат. Турболенција. Fucking awesome! И плус седев до прозорец. А вистинската акција која дига адреналин не е летањето, туку ако некои доживеале, кога авионот врти, а ти се наоѓаш на страната која гледа надолу. Epic!
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
До сега имам еднаш летано со авион ( за жал ) или среќа и умрев од страв :icon_lol: Не толку во моментот додека летав,него пред тоа,имав некоја огромна фобија,си викав ја ко што сум баксуз може да се сруши авионот :)

Ваши мислења ?? Имате ли такви проблеми
Јас немам летано, ама искрено, душа немам од летање. Не знам што ќе правам кога ќе мора да се оди. Ептен ми е страв. Свесна сум за се, ама не можам да замислам да бидам во авион на 10 000 метри висина. Морам да го надминам стравот, ама не знам како. Викаат има апчиња, ама тие се за да не ти се лоши од летање, јас сакам апчиња за да можам да влезам во авионот, а после ако сака нека има повраќање:) Страв ми е ич да не не влезам а се платено, одмори воа ноа....Мора да се победи...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Влегувањето у авион не е проблем (осим психичка нелагодност ама малку броење у себе и се победува), проблем е внатрешниот притисок (малку чуден е, не знам зошто) кој се ствара пред полетување, бучењето (макар и со Бритиш ервејз-пак бучи) и оние горе-доле нагли движења или кога ќе се затресат крилата и ќе потскокне цел авион као по калдрма. И пред спуштање кога нагло губи висина, као на рингишпил :)
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Не се плашам, не сум се возела но напротив имам голема желба да се возам у авион!
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Имам летано еднаш Сараево- Скопје, дали затоа што релацијата беше кратка не осетив некаква фобија, повеќе возбуда од прво возење. Сега вака од земја, можеби има некоја доза на страв, но мислам повеќе е заради гледање на авионски несреќи на ТВ. Сепак би се возел повторно при прва прилика, па што биде нека биде. Мечка страв мене, не страв! :)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
гадно е само на слетување и полетување кога ке ти се затнат ушите. Леееле тоа
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.646
Поени од реакции
11.635
Слетување и полетување закон, освен тоа притисокот во ушите...иначе имав фобија пред да се качам, после тоа џабе ти е фобија...или ќе го биде или не. А најмногу фобија имам од лет преку 12 саати ќе ти се исуши газот од седење...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
и јас имам летано еднаш и имав голем страв додека влегов ама после се опуштив и ок си беше.
инаку темава малку е глупава (без навреда :smir:) од кај точно да знаеш дали имаш фобија. треба секој ден да патуваш со авион, па да знаеш дали имаш фобија. а тоа не може еднаш или два пати што си влегол во авион и одма да оцениш
 

L-A-V

who cares? =)
Член од
2 декември 2008
Мислења
477
Поени од реакции
57
немам летано ама не би требало да имам фобија т.е. да се плашам, затоа што не се плашам од височина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom