UEFA Champions League 2010-2011

Кој ќе ја освои Лигата на Шампионите?


  • Вкупно гласачи
    171
  • Гласањето е завршено на .

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
Болдираново ти е најреално. :smir:
Немораш да го цитираш цел мој пост за да одоговореш можеше да си го скинеш делот кој што го сакаш.

БајДеВеј : Фала за Црвенкото. ;)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Има еден загрозен навивач на Баерн кај мене у мало што цело време ми кажува нешто што неможам да го сватам.
Тоа е : Дека Сериа А е послаба од Бундес Лига, и дека од наредна година ке имало 4 екипи во ЛШ од Бундес а 3 екипи во ЛШ од Сериа А.

Ова на Страна...

Нормални ли сте бе споредувате Бундес Лига со Примера Дивизија ???

Ако ги гледаме реално работиве тоа идат вака..

1. Премиер Лига
2. Примера Дивизија
3. Сериа А
4. Бундес Лига.

Читајтеме добро.
Само заради тоа што моментално Италија е во голема финансиска криза која што ги опваќа сите работи поготово фудбалот Сериа А малце е пропадната, пред 5 години Сериа А беше на рамниште со Примера Дивизија, а пред 8 далеку подобра од Примера Дивизија.
Да бидеме реални.

Како стојат работите ? односно станува збор за која Лига какви Квалитетни Клубови има ? тогаш читајте подолу.

Премиер Лига :
Манчестер Јунајтед, Челзи, Ливерпул, Арсенал, Тоттенхем, Манчестер Сити, Евертон, Астон Вила.
Станува збор за 8 клубови кој освен Манчестер и Челзи што се знае дека ке завршат прва и втора, другиве не се знае кој каде на кое место ке се најде.

Примера Дивизија :
Барселона, Реал Мадрид, Валенсија, Атлетико Мадрид, Виллареал, Севиља.
Овде станува збор за 6 клубови но иста приказна, Барселона или Реал Мадрид се прва или втора, другите не се знае кој каде може да се најде.

Сериа А :
Интер, Милан, Јувентус, Рома, Фиорентина, Палермо.
Исто така и овде станува збор за 6 клубови кој што навистина се многу добри, за разлика од предходните неколку години кога се знаше од пред време дека Интер е шампион, годинава трката е поинтересна така да ништо не се знае кој ке биде каде ке биде и што ке биде.

Бундес Лига :
Баерн Минхен, Дортмунд, Леверкузен.
Со исклучок на Баерн Минхен, другиве два клуба ги вметнав затоа што годинава навистина се добри, што се однесува до Бундес Лига, овде никогаш ништо не се знае.
Сите знаеме дека Баерн Минхен е све си свашта тамо, но другите 2 клуба кои завршуваат зад него или покрај него се секогаш различни.
Да дадеме пример : Некогаш биле, Шалке и Штутгарт кој се борат за опстанок, некогаш Маинз и Херта, некогаш Дортмунд и Хамбург, и сите други останати клуба што не сум ги набројал.
Нели е срамота за тим како Штутгард кој ја освои Бундес Лигата веднаш потоа наредната сезона да се бори за опстанок, или за Херта кој беа скоро секогаш во првите пет од Бундесот.

Оваа лига нема репутација да се споредува со другите, заради тоа што освен Баерн нема други клубови кој што можат цврсто да се застаат на нозе.
Засекогаш ке остане на позицијата број 4 притоа молетесе што е Баерн Минхен клуб кој што припаѓа тамо, иначе ке беше и на ниво на Француската Лига, Портогалската, Холандската, итн...

Темава е Лига на Шампиони.
Ако ве интересира да разговараме во врска со ова Отворете нова тема во врска со овој разговор.
А оваа ја наполнавме со нешто што не треба да се Разговара овде.

Поздрав.
патем , како е поинтересно , уште пред да почне сезоната да знаеш кој се прваци , или пак да бидеш во неизвесност цела сезона? Баш поинтересна ми е германскава лига иако сум за Ман УТд... , најинтересно ми е да гледам германско зашто секој може секого да го тепа ,а не пример во шпанија реал и барца од нив 2 екипи се знае тие се шампиони..
 

BakoMevmedoski

Немирен
Член од
30 септември 2009
Мислења
525
Поени од реакции
55
патем , како е поинтересно , уште пред да почне сезоната да знаеш кој се прваци , или пак да бидеш во неизвесност цела сезона? Баш поинтересна ми е германскава лига иако сум за Ман УТд... , најинтересно ми е да гледам германско зашто секој може секого да го тепа ,а не пример во шпанија реал и барца од нив 2 екипи се знае тие се шампиони..
Добро де, има такви клубови и во Премиер и во Пример и во Сериа, што се неизвесни, ама првите 8 во Премиер, па 6 во Примера и во Сериа А, се на цврсти нозе за другите што не ги набројав тие се такви какви што сакаш ти, можат да победат и да изгубат од секого, а кај другиве тоа се случува многу потешко.
А во Бундесот освен Баерн нема друг клуб кој што е на клуб од секогаш, другите се боза.. каде е Волфзбург ?? каде е Хамбург ??? каде е Херта... уште треба да бројам ???
и да.

Еднаш спомнав тотално сме Оф-Топик во врска со темава, дај молимте отворите Тема со Анкета Најдобра Лига и ке гласаме и ке си пишеме, вака бадиала ја наполнавме оваа тема со Оф-Топик
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ете така ве сакам, кога ќе се заоди офтопик и одма нова тема да се отвори и да се продолжи во неа. Браво :)))) xD

Иде и анкета за кој ќе ја освои лигава, стеј тјунд.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.030
Поени од реакции
2.045
Ете така ве сакам, кога ќе се заоди офтопик и одма нова тема да се отвори и да се продолжи во неа. Браво :)))) xD

Иде и анкета за кој ќе ја освои лигава, стеј тјунд.
Џену кај Манчестер додади Јунајтед, ќе помисли не дај Боже некој за Сити се работи. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.466
Поени од реакции
10.169
Немораш да го цитираш цел мој пост за да одоговореш можеше да си го скинеш делот кој што го сакаш.

БајДеВеј : Фала за Црвенкото. ;)
Тебе тоа те боли,Црвенкото??
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.404
Поени од реакции
21.983
Не мораше сите тимови да ги ставате. 8-9 најмногу, плус опција 'некој друг'
Пр. Што бара Арсенал во анкетава? :tv:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Не мораше сите тимови да ги ставате. 8-9 најмногу, плус опција 'некој друг'
Пр. Што бара Арсенал во анкетава? :tv:
Може ќе изненади некој, you may never know :icon_lol:
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.404
Поени од реакции
21.983
Може ќе изненади некој, you may never know :icon_lol:
Па од овие послабиве, само Реал и Челзи може да изненадат, некако да влезат(заради слаби противници, ама тешко и тие да поминат) другиве све тиња. :tv:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom