Светско првенство во фудбал, 2010 година, Јужна Африка

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.785
Поени од реакции
10.001
Бразил досега најнезвучни имиња од кога гледам СП. Изненадува Дунга...го нема Пато, Роналдињо...
 
Член од
19 септември 2008
Мислења
730
Поени од реакции
62
Да ова го чекав HUP HOLLAND HUP

Goalkeepers
Maarten Stekelenburg
Michel Vorm
Sander Boschker
Defenders
David Mendes da Silva
Gregory van der Wiel
Khalid Boulahrouz
John Heitinga
Ron Vlaar
Joris Mathijsen
Giovanni van Bronckhorst
Edson BraafheidVurnon AnitaAndre Ooijer
Midfielders
Demy de Zeeuw
Orlando Engelaar
Wesley Sneijder
Rafael van der Vaart
Ibrahim Afellay
Mark van Bommel
Otman Bakkal
Wout Brama
Nigel de Jong
Stijn Schaars
Forwards
Jeremain Lens
Arjen Robben
Dirk Kuyt
Klaas-Jan Huntelaar
Robin van Persie
Ryan Babel
Eljero Elia
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.887
Поени од реакции
16.128
Бразил досега најнезвучни имиња од кога гледам СП. Изненадува Дунга...го нема Пато, Роналдињо...
Midfielders
Gilberto Silva Panathinaikos (GRE)

Felipe Melo Juventus (ITA)
Kaka Real Madrid (ESP)
Julio Baptista Roma (ITA)
Josue Wolfsburg (GER)
Kleberson Flamengo
Elano Galatasaray (TUR)
Ramires Benfica (POR)

Mислам дека Роналдињо ќе изигра подобро од тие што се болдирани, барем тоа е моја претпоставка, а тоа што Дунга си го има зацртано е друго.

Forwards
Robinho Santos
Luis Fabiano Sevilla (ESP)
Nilmar Villarreal (ESP)
Grafite Wolfsburg (GER)

На местото на Нилмар можеше да биди Пато :toe:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
Напад Вејн Руни, повеќе нема што да се зборува, средина: кој од кој појак, страшна средина, одбрана со Џон Тери, Фердинанд, Ешли Кол се една од најаките на првенствово (десен бек слабост), голман: :toe: немале и ќе немаат, едноставно таква им е судбината
Џонсон е одличен десен бек. Само голман немаат Англичаниве, а тоа знае многу да влијае.

Доменеш сеуште го нема објавено пошириокиот список на Француската репрезентација или ?!

Баш ме интересира што состав ќе извади за ова СП.
Goalkeepers -
Hugo Lloris Olympique Lyonnais
Steven Mandanda Olympique de Marseille
Cedric Carrasso Girondins de Bordeaux
Mickael Landreau Lille
Defenders -
Rod Fanni Stade Rennais
Patrice Evra Manchester United (ENG)
Eric Abidal Barcelona (ESP)
Adil Rami Lille
William Gallas Arsenal (ENG)
Sebastien Squillaci Sevilla (ESP)
Bacary Sagna Arsenal (ENG)
Anthony Reveillere Olympique Lyonnais
Marc Planus Girondins de Bordeaux
Gael Clichy Arsenal (ENG)
Midfielders -
Alou Diarra Girondins de Bordeaux
Lassana Diarra Real Madrid (ESP)
Jeremy Toulalan Olympique Lyonnais
Franck Ribery Bayern Munich (GER)
Yoann Gourcuff Girondins de Bordeaux
Florent Malouda Chelsea (ENG)
Yann M'Vila Stade Rennais
Abou Diaby Arsenal (ENG)
Forwards -
Thierry Henry Barcelona (ESP)
Nicolas Anelka Chelsea (ENG)
Djibril Cisse Panathinaikos (GRE)
Sidney Govou Olympique Lyonnais
Hatem Ben Arfa Olympique de Marseille
Mathieu Valbuena Olympique de Marseille
Jimmy Briand Stade Rennais
Andre-Pierre Gignac Toulouse

Е ај де.....
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.694
Поени од реакции
4.520
Го гледав во живо Доменеш, многу тапа состав бе, Тулалан го игра уште :tapp:
брат Тулалан е звер не гледам причина зошто да не игра..заедно со Лас ќе ја држат средината.

инаку за Пато и Роналдињо навистина е штета зима од Бенфика таму некој си играчи а нив не ги зима..ај Пато беше повреден скоро цела сезона ама Роналдињо играше одлично се трудеше и вака да му враќа Дунга незнам кај ќе стигне..


не ми е јасно зошто за Франција го нема Мексес :toe:
 
M

mercenary

Гостин
Го гледав во живо Доменеш, многу тапа состав бе, Тулалан го игра уште :tapp:
Што му фали на Тулалан?
А нападов им е.......немам зборови! Првите 4ца старци-кој од кој по несаглам.Другите 4ца-млади недокажани играчи кои играат во француско првентсво...
Ама затоа средината и одбраната е тип-топ,дури и греота е што некои добри играчи ќе седат на клупа.

Едит-Мексес,Бензема i Насри ги нема...:toe:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
брат Тулалан е звер не гледам причина зошто да не игра..заедно со Лас ќе ја држат средината.

инаку за Пато и Роналдињо навистина е штета зима од Бенфика таму некој си играчи а нив не ги зима..ај Пато беше повреден скоро цела сезона ама Роналдињо играше одлично се трудеше и вака да му враќа Дунга незнам кај ќе стигне..


не ми е јасно зошто за Франција го нема Мексес :toe:
Па и не е некој ѕвер Тулалан.....

А ги нема Мексес, Циани, Бензема.... :jaj:
 
П

Паган-др

Гостин
Може има некој пишано/прашано на предходните страни, ме мрзеше да читам, длабоко се извинувам ако е така.

Која наша телевизија ќе врши преноси за СП?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.887
Поени од реакции
16.128
брат Тулалан е звер не гледам причина зошто да не игра..заедно со Лас ќе ја држат средината.

инаку за Пато и Роналдињо навистина е штета зима од Бенфика таму некој си играчи а нив не ги зима..ај Пато беше повреден скоро цела сезона ама Роналдињо играше одлично се трудеше и вака да му враќа Дунга незнам кај ќе стигне..


не ми е јасно зошто за Франција го нема Мексес :toe:
Кој ѕвер бе друже, барем мене до сеа колку што сум го видел не ме задоволил со играта што ја прикажува, има многу подобри опции за таа негова позиција. Ги нема во составот Мексес, Насри и уште 2-3ца добри играчи....по која логика оди Доменеш којзнае.

--- надополнето ---

Може има некој пишано/прашано на предходните страни, ме мрзеше да читам, длабоко се извинувам ако е така.

Која наша телевизија ќе врши преноси за СП?
МТВ1 во стечај :):)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.566
Поени од реакции
14.338
Ериксон без изненадување во составот на Слоновите



Селекторот на Брегот на Слоновата Коска, Свен Горан Ериксон го објави провизорниот составот од 30 фудбалери повикани за СП 2010
Поранешниот селектор на Англија и Мексико, кој неодамна го превзеде кормилото на БСК денеска го соопшти провизорниот тим од 30 фудбалери за мондијалот во Јужна Африка и на списокот нема изненадувања.

Најдобриот стрелец во Премиер Лигата, Дидиер Дрогба е глвната ѕвезда на тимот на Свен Горан Ериксон но стратегот предупреди дека тие не можат да се ослонат само на погодоците на напаѓачот на Челзи.

“Не е доволно само да се надеваме дека Дрогба ќе излезе на теренот и ќе постигне погодоци.” – рече Ериксон.

“Доколку не играме како тим, не можеме да бидеме импресивни. Квалитетот не е доволен во фудбалот, потребно е тимска работа.”

“Пред нас се големи очекувања. Се наоѓаме во тешка група но предизвикот е да направиме чекор нанапред. Потребно е да бидеме повеќе од подготвени... бидејќи имаме тежки натпревари од самиот старт.”

Провизорниот состав од 30 фудбалери на БСК:

Голмани: Бунакар Бари (Локерен), Винцент Ангбан (АСЕК Мимосас), Даниел Јебоа (АСЕК Мимосас), Аристиде Зогбо (Макаби Нетања);


Одбрана: Сулеман Бемба (Хиберниан), Артур Бока (Штутгарт), Емануел Ебуе (Арсенал), Абдулаје Меите (ВБА), Сиак Тиене (Валенсиен), Коло Туре (Манчестер Сити), Гај Демел (Хамбургер), Стив Гоури (Виган), Бенжамин Ангуа (Валенсиен);


Среден ред: Емерс Фае (Ница), Ромарик (Севиља), Леик Тиоте (Твенте), Јаја Туре (Барселона), Гил Јапи Јапо (Јанг Бојс), Дидиер Зокора (Севиља), Канга Акале (Ленс), Емануел Коне (Интернационал Куртеа Аргес);

Напад: Аруна Диндане (Портсмут), Сејду Думбиа (Јанг Бојс), Дидиер Дрогба (Челзи), Саломон Калу (Челзи), Кедер Кеита (Галатасарај), Бакари Коне (Марсеј), Жан Жак Госо Госо (Монако), Лакина Траоре (Клуж), Жервињо (Лил).
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.694
Поени од реакции
4.520
Швајцарскиот состав

Голмани: Diego Benaglio (Wolfsburg), Marco Wolfli (Young Boys), Johnny Leoni (Zürich)
Одбрана: Stephan Lichtsteiner (Lazio), Philippe Senderos (Everton), Stephane Grichting (Auxerre), Steve von Bergen (Hertha), Mario Eggimann (Hannover), Reto Ziegler (Sampdoria), Christoph Spycher (Eintracht)
Среден ред: Valon Behrami (West Ham), Gokhan Inler (Udinese), Benjamin Huggel (Basel), Pirmin Schwegler (Eintracht), Gelson Fernandes (Saint-Etienne), Tranquillo Barnetta (Bayer), Xherdan Shaqiri (Basel), Marco Padalino (Sampdoria)
Напад: Alexander Frei (Basel), Blaise Nkufo (Twente), Eren Derdiyok (Bayer), Marco Streller (Basel), Hakan Yakin (Luzern)
 
Член од
19 септември 2008
Мислења
730
Поени од реакции
62


На местото на Нилмар можеше да биди Пато :toe:


Па јас и пред Графите би го ставил иако го нејќам Милан ама Пато заслужува да биде во состав. Изгледа Дунга не го сака Милан исто така

--- надополнето ---

Кој ѕвер бе друже, барем мене до сеа колку што сум го видел не ме задоволил со играта што ја прикажува, има многу подобри опции за таа негова позиција. Ги нема во составот Мексес, Насри и уште 2-3ца добри играчи....по која логика оди Доменеш којзнае.


A Бензема? Овај Доменеш не е нормален кој играчи ги оставил. Се сложвам со тебе, немат логика ова
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.887
Поени од реакции
16.128
Марадона најпосле го објави списокот

Поширокиот список изгледа вака:

1. Серхио Агуеро
2. Мариано Андујар
3. Себастијан Вајт
4. Марио Болати
5. Николас Бурдисо
6. Фабрицио Колочини
7. Хесус Датоло
8. Мартин Демикелис
9. Ангел ди Мариа
10. Ариер Гарцес
11. Јохан Гутиерес
12. Габриел Хајнце
13. Гонзало Игуаин
14. Хуан Мартин Инсуралде
15. Езекиел Лавеци
16. Хавиер Маскерано
17. Џон Мерклер
18. Лионел Меси
19. Диего Милито
20. Николас Отаменди
21. Мартин Палермо
22. Хавиер Пасторе
23. Диего Вел
24. Клемент Родригес
25. Максимилиан Родригес
26. Серхио Ромеро
27. Валтер САмуел
28. Жозе Соуса
29. Карлос Тевес
30. Хуан Себастиан Верон


Занети го нема во списокот, малце чудна одлука на Марадона ако знаеме во каква форма е Занети, а има еден куп непознати имиња за нас.
 
Член од
19 септември 2008
Мислења
730
Поени од реакции
62
^ и Камбиасо го нема. Ама добро секако знаев дека не е нормален. Штета на вакви играчи што им донесоа пропалица за селектор. Може многу да направат ама само со друг селектор. Овај мислам дека за ништо не го биват.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom