Светско првенство во фудбал, 2010 година, Јужна Африка

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
колку сакам да влеземе и ние еднч на светско и наште моми така голи да се сликат како тие другите :)))))))
Можеби внуците наши ќе дочекаат да влеземе... :icon_lol:
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.260
Поени од реакции
8.371

И оваа некаде ја пишува дека е официјална. :)



Да, да тоа да, баш е африканско еуфорична. Ама и на Шакира ми се свиѓа многу, на памет си ја научив и одвај чекам да дојде денот Д. :)))))))))
Тапа... гуглав и начекав дека песната на Шакира била официјална...
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.020
Поени од реакции
22.927
"Wavin' Flag" is a song by K'naan from his album Troubadour, reaching #2 on the Canadian Hot 100. A remake by a supergroup of Canadian artists, credited as Young Artists for Haiti, became a charity single, with this new version going straight to #1 on the Canadian charts.
The song was chosen as Coca-Cola's promotional anthem for the 2010 FIFA World Cup, to be held in South Africa.


Последнава реченица е моментот.

Ипак мене повеќе ми се свиѓа Waving Flag :D
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233

И оваа некаде ја пишува дека е официјална. :)



Да, да тоа да, баш е африканско еуфорична. Ама и на Шакира ми се свиѓа многу, на памет си ја научив и одвај чекам да дојде денот Д. :)))))))))

Секој сок си има своја официјална песна за Светсково. :)



Coca-Cola: K'nan - Waving Flag




PEPSI: Akon - Oh Africa




Shakira - Waka Waka... за Кожувачканка е али уште не е официјално...
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.260
Поени од реакции
8.371
Секој сок си има своја официјална песна за Светсково. :)



Coca-Cola: K'nan - Waving Flag




PEPSI: Akon - Oh Africa




Shakira - Waka Waka... за Кожувачканка е али уште не е официјално...

Puma- Gnarls Barkley - Going On
(рофл)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Бразил фаворит за освојување на титулата светски првак

Во анкета спроведена на членовите на Здружението на меѓународни спортски новинари (ИСПА) излегло дека нов светски првак во фудбал ќе биде Бразил, а дека за најдобар играч на Мундијалот ќе биде прогласен Лео Меси.

Не особено оригиналните проценки се резултат на анкета спроведена над 200-тина новинари од 97 земји ширум светот.

За Бразил како нов светски првак типувале 28,3 отсто од испитаниците. На второто место завршила Аргентина, пред Шпанија и Англија, кои го затвораат Топ 4.

Речиси 50 отсто од испитаните новинари на прашањето "кој ќе биде најдобар играч на Мундијалот во ЈАР?", одговориле Аргентинецот Лионел Меси.
Апсолутно анкетиве се реален показател, Бразил, Аргентина, Шпанија, Англија.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
БРАЗИЛЛЛЛЛЛЛЛЛ !!!!!!!!!! Јас отсекогаш навивам за нив и мислам дека оваа година ќе го освојат СП.....
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ахххх светско...девојките се ставаат на пауза, работата и факсот се ставаат во втор план, се собира албум со сликички и константно се чува резерва од 12 пива у фрижидер. Нозе у вис, пиво у рака и глеаме фудбал. незнам зашо ама отсекогаш светското првентсво ми имал посебен шмек. Немам посебен фаворит, јас сум страствен навивач на Македонија, јбг
Македонец сум си. Само сакам да гледам добар фудбал и многу голови, да победи спортот, да победи фер плејот зашто нели пред се да се забавуваме.
Стандардно на светско си навивам за Африканците, најсимпатични ми се. Нигерија , БСк, Гана, Камерун....некоја од овие ќе игра четвртфинале а јас се надевам и полуфинале. Оваа година многу ќе навивам и за Аргентина....марадона ти е будала невидена и со неговата нестручност и хазардерски пристап при селекција на тимот и дава дополнителна доза на егзотичност на оваа репрезентација. Исто така се надевам дека Шпанија ќе настапи комплетна и пак да ја гледаме онаа магична игра што си ја практикуваат под палката на Винсенте Дел Боске, се надевам дека енглезите ќе стиснат зуби да го надминат комплексот четвртфинале и се надевам дека Роналдо ќе утне пенал со што неговата репрезентација ќе биде елиминирана уште во фазата по групи. Очекувам бразил стандардно да игра атрактивен фудбал, Германците на минимум два натпревари да дадат гол у 93 минута, италијаните да играат катанаџо, Холандија че се истури на некој 5-0 или 6-0, некои ќе потфрлат, нови звезди ќе се родат.....Ah World Cup.....i love t!
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Германија

Поширокиот список со играчи за Светското првенство во фудбал го соопшти и селекторот на фудбалската репрезентација на Германија, Јоаким Лев. Германија првата рунда од подготовките за Мундијалот ги стартува веќе следната недела, но "панцирите" нема да бидат комплетни бидејќи доста играчи имаат обврски кон клубовите.

На списокот се наоѓаат 27 фудбалери, а тоа се:

Голмани: Бут (Баерн Минхен), Нојер (Шалке), Визе (Вердер)

Одбрана: Аого, Јансен и Боатенг (Хамбургер), Бадштубер и Лам (Баерн), Бек (Хофенхајм), Фридрих (Херта), Мертезакер (Вердер), Таски (Штутгарт), Вестерман (Шалке)

Среден ред: Балак (Челзи), Кедира и Треш (Штутгарт), Крос (Баер Леверкузен), Марин и Езил (Вердер), Швајнштајгер (Баерн), Троховски (Хамбургер)

Напад: Какау (Штутгарт), Гомес, Милер и Клосе (Баерн), Кислинг (Баер Леверкузен), Подолски (Келн).

Вака не ми се гледаат нешто многу силни, но сепак знаеме, фудбалот е спорт во кој секогаш победува Германија:back:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.542
Поени од реакции
14.280
Списокот на 30те повикани играчи за Шпанија.

Porteros
Iker Casillas Fernández (Real Madrid CF)
David De Gea Quintana (Club Atlético de Madrid, SAD)
Diego López Rodríguez (Villareal CF SAD)
José Manuel Reina Páez (Liverpool)
Víctor Valdés Arribas (FC Barcelona)



Defensas
Raúl Albiol Tortajada (Real Madrid CF)
Alvaro Arbeloa Coca (Real Madrid CF)
César Azpilicueta Tanco (Club Atlético Osasuna)
Joan Capdevila Méndez (Villarreal CF, SAD)
Carlos Marchena López (Valencia CF, SAD)
Gerard Pique Bernabéu (FC Barcelona)
Carles Puyol Saforcada (FC Barcelona)
Sergio Ramos García (Real Madrid)


Centrocampistas
Xabier Alonso Olano (Real Madrid CF)
Sergio Busquets Burgos (FC Barcelona)
Francesc “Cesc” Fabregas Soler (Arsenal FC)
Andrés Iniesta Lujan (FC Barcelona)
Javier Martínez Aguinaga (Athletic Club)
Marcos Antonio Senna Da Silva (Villarreal CF, SAD)
David Jiménez Silva (Valencia CF, SAD)
Xavier Hernández Creus (FC Barcelona)


Delanteros
Santiago Cazorla González (Villarreal CF, SAD)
Jesús Navas González (Sevilla FC SAD)
Juan Manuel Mata García (Valencia CF, SAD)
Pedro Rodríguez Ledesma (FC Barcelona)
Daniel González Güiza (Fenerbache SK)
Fernando Llorente Torres (Athletic Club)
Alvaro Negredo Sánchez (Sevilla FC SAD)
Fernando Torres Sanz (Liverpool FC)
David Villa Sánchez (Valencia CF, SAD)

Де Геа, Валдес, Азпиликуета, Чави Мартинез и Педро се новоповиканите играчи.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Германија

Поширокиот список со играчи за Светското првенство во фудбал го соопшти и селекторот на фудбалската репрезентација на Германија, Јоаким Лев. Германија првата рунда од подготовките за Мундијалот ги стартува веќе следната недела, но "панцирите" нема да бидат комплетни бидејќи доста играчи имаат обврски кон клубовите.

На списокот се наоѓаат 27 фудбалери, а тоа се:

Голмани: Бут (Баерн Минхен), Нојер (Шалке), Визе (Вердер)

Одбрана: Аого, Јансен и Боатенг (Хамбургер), Бадштубер и Лам (Баерн), Бек (Хофенхајм), Фридрих (Херта), Мертезакер (Вердер), Таски (Штутгарт), Вестерман (Шалке)

Среден ред: Балак (Челзи), Кедира и Треш (Штутгарт), Крос (Баер Леверкузен), Марин и Езил (Вердер), Швајнштајгер (Баерн), Троховски (Хамбургер)

Напад: Какау (Штутгарт), Гомес, Милер и Клосе (Баерн), Кислинг (Баер Леверкузен), Подолски (Келн).

Вака не ми се гледаат нешто многу силни, но сепак знаеме, фудбалот е спорт во кој секогаш победува Германија:back:
Не ти се гледаат силни оти не ги знаеш квалитетите од играчите.

Потенцијален состав.

-Neuer-
-Lahm-Mertesacker-Westerman-Jansen-
-Ballack-Schweini-
-Marin-Kroos-Oezil-
-Kiessling-
Незнам за вас ама овој состав е џверски. :vozbud:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Боби[Мкд];3547507 напиша:
Не ти се гледаат силни оти не ги знаеш квалитетите од играчите.

Потенцијален состав.

-Neuer-
-Lahm-Mertesacker-Westerman-Jansen-
-Ballack-Schweini-
-Marin-Kroos-Oezil-
-Kiessling-
Незнам за вас ама овој состав е џверски. :vozbud:
Тој можеби е ѕверски ама со 90% играчи во Бундес лига:nenene:,за ралика од овој:
Касиљас
Рамос-------------Пиќе----------------Пујол------------------Капдевиља
Чаби Алонсо
Иниеста-----------------Чави----------------------Силва
Виља--------------Торес.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Добро де, Шпанија моментално е 3 пати подобра од Германија, и не само од Гер, туку од сите е подобра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom