ANIME (Генерална дискусија)

Член од
18 јули 2008
Мислења
2
Поени од реакции
1
прв пост

Поздрав до сите...

Морам да кажам дека вака испаѓа дека и не е мал комјунити на гледачи и "спуштачи" на аниме во Македонија. Шо се жалите. :) Фала на Reve0ke на препораката за местово.
Јас само предлог еден, за подобра евиденција...
http://myanimelist.net/
MyAnimeList ви е сајт, кај што ќе најдете се, за се, за аниме, плус да си водите евиденција што сте гледале а што планирате.
Има и понекој Македонец...
Ако е некој заинтерсиран, нека повели...
Јас сум во фаза на полнење на листата пошто сакам да си ги прегледам некои "стари" анимеа, што ги немам гледано "одамна"

А ако некого го mрзи да го бара мојот профил, или на моите otaku buddies :P - Јас сум дефинитивно голем вљубеник во mecha и samurai... - шо значи NGE, Eureka7, FMP, Macross..... + Kenshin, Champloo, Kyo, Seven...ninja scroll (ама само филмот!)...
Не видов до сега некој друг mecha фан, ако има, нека пиши, да не испадне дека сум единствен хистеричен фрик за роботи :)
 
H

HCL

Гостин
Колку си само во право...ама тоа е...Јапонците си ги бива...Да земат барем нашиве да почнат да даваат некое добро anime,ги има еден куп,а за мангите ми е многу криво,нив повеќе ги сакам...само знам дека ги има во Рамстор да се продаваат,500 ден еден volume...и тоа не се некои што се по мој вкус...
Имам двајца другари кои што моментално цртаат свои манги. Едниот црта урбана приказна за местото каде што живее (Скопје) и пресвртот на неговиот живот од кога ќе ја добие малата зелена торба. Другиот црта класична самурај манга за еден меч кој што ќе биде претворен во човек.

Koe anime е досега наинтересно што сте го гледале?
Мене лично најдобри и најинтересни ми се Fate/stay night, Nijna scroll (ама не и сериите),Neon genesis Evangelion(ми требаше време да го сватам),Akira,Full Metal Alchemist,Full Metal Panic,Princess Mononoke и други кои ми се многу интересни и се добри за гледање.

eee и заборајв Trigun и Cowboy Bebop.
Добар вкус, но незнам зошто не ви се свиѓа Ninja Scroll серијата, мене и серијата ми е закон.

А ако некого го mрзи да го бара мојот профил, или на моите otaku buddies :P - Јас сум дефинитивно голем вљубеник во mecha и samurai... - шо значи NGE, Eureka7, FMP, Macross..... + Kenshin, Champloo, Kyo, Seven...ninja scroll (ама само филмот!)...
Не видов до сега некој друг mecha фан, ако има, нека пиши, да не испадне дека сум единствен хистеричен фрик за роботи :)
Хмм, да видиме, студирам роботика, омилен цртан (аниме) од детство ми е Robotech. Него, се познаваме од некаде или? :helou:
 
R

Reve0ke

Гостин
Koe е најтажното аниме шо го имате гледано?
 
R

Reve0ke

Гостин
Мене ми е Chrno Crusade крајот по мене не е за гледање.
 
R

Reve0ke

Гостин
Koe anime најмногу ве збунило? Јас че ви кажам мене малце ме збуни Neon Genesis Evangelion и Аkira.САмо малце :)
\:nesvest:
 
H

HCL

Гостин
Koe anime најмногу ве збунило? Јас че ви кажам мене малце ме збуни Neon Genesis Evangelion и Аkira.САмо малце :)
\:nesvest:
FLCL ме има збунето добро. Дефинитивно аниме што највеќе ме збуни (барем додека го гледав, сега ми е разјаснето) е Sexy Commando Gaiden.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Поздрав до сите...

Морам да кажам дека вака испаѓа дека и не е мал комјунити на гледачи и "спуштачи" на аниме во Македонија. Шо се жалите. :) Фала на Reve0ke на препораката за местово.
Јас само предлог еден, за подобра евиденција...
http://myanimelist.net/
MyAnimeList ви е сајт, кај што ќе најдете се, за се, за аниме, плус да си водите евиденција што сте гледале а што планирате.
Има и понекој Македонец...
Ако е некој заинтерсиран, нека повели...
Јас сум во фаза на полнење на листата пошто сакам да си ги прегледам некои "стари" анимеа, што ги немам гледано "одамна"

А ако некого го mрзи да го бара мојот профил, или на моите otaku buddies :P - Јас сум дефинитивно голем вљубеник во mecha и samurai... - шо значи NGE, Eureka7, FMP, Macross..... + Kenshin, Champloo, Kyo, Seven...ninja scroll (ама само филмот!)...
Не видов до сега некој друг mecha фан, ако има, нека пиши, да не испадне дека сум единствен хистеричен фрик за роботи :)
Изгледа дека не сме биле малку :vozbud:.
Оуу не сум го ѕирнала тоа сајтче...треба дефинитивно да го ѕирнам,за да си "испланирам" што да гледам...
Mecha фан сум и јас!:).Macross Frontier и Code Geass R2 моментално си ги глецкам така.Јас сум малце повеќе накај sci-fi,supernatural,horror...
Еве и едно сајтче од мене...
http://randomc.animeblogger.net/
Ваму може да си ѕирнете за сите аниме што се во тек(ако сакате спојлери),но и да ѕирнете некое ново аниме.Вчера кога си врткав по странава,ми фати око едно ново аниме Xam’d:Lost Memories...многу добро! :)
 
R

Reve0ke

Гостин
Изгледа дека не сме биле малку :vozbud:.
Оуу не сум го ѕирнала тоа сајтче...треба дефинитивно да го ѕирнам,за да си "испланирам" што да гледам...
Mecha фан сум и јас!:).Macross Frontier и Code Geass R2 моментално си ги глецкам така.Јас сум малце повеќе накај sci-fi,supernatural,horror...
Еве и едно сајтче од мене...
http://randomc.animeblogger.net/
Ваму може да си ѕирнете за сите аниме што се во тек(ако сакате спојлери),но и да ѕирнете некое ново аниме.Вчера кога си врткав по странава,ми фати око едно ново аниме Xam’d:Lost Memories...многу добро! :)
Супер блог...А што имаш гледано од страна на sci-fi,supernatural,horror...
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
2
Поени од реакции
1
@HCL: како не се знаеме, сме се „спукале“ на јапа.нет.мк :) Шо те нема нешто во последно време? Додуша и не сме имале Јапанорама некое време....

@Lea-chan: ЈАс едвај чекам да завршат со "airing" Code Geass 2 i Macross Forntier па да си најдам torrent со добар sub - има нешто во собирањето кутии, и кутии, и дискови и дискови аниме... битно, генерално - се разбираме :)
 
H

HCL

Гостин
@HCL: како не се знаеме, сме се „спукале“ на јапа.нет.мк :) Шо те нема нешто во последно време? Додуша и не сме имале Јапанорама некое време....
Ццц, одма во "спукување" да се сваќа работата. Сватете го како "опозициона дискусија". Инаку ме немаше бидејќи имав испитна па малку се заглавив со испитите, а сега па дури и заборавив да проверам што како има на групата.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
Abe slucajno da ne go imate gleano animeto Paprika ? Inaku e od 2006 . Ako nekoj go ima gleano neka pisi .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom