Единаесет години од бомбардирањето на Југославија

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.220
Поени од реакции
4.842
Мене не ми е јасно зошто го користеле осиромашениот ураниум при бомбардирањето?
Заради тоа што куршумите од осиромашен ураниум се потешки, и плус кога ќе погодат нешто се распаѓаат убивајќи се околу нив.

Мене ме интересира дали ако Југославија имаше добра одбрана ќе можеше колку толку да се одбрани?
Југославија имаше и тоа каква одбрана - затоа НАТО не влегоа копнено.
Инаку за воздушната одбрана... па ако ја користеа до максумум, и ако имаше фер битки на небото, ако Југославија имаше крстосувачки ракети....тогаш можда ќе се одбранеа...

НАТО сите авиони што им ги уништи на Југославија, беа авиони уништени на земја, што подоцна ги прикажуваа како некој успех...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Заради тоа што куршумите од осиромашен ураниум се потешки, и плус кога ќе погодат нешто се распаѓаат убивајќи се околу нив.
Знам за ова.
Но каде е тука етичноста, каде е витештвото?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.220
Поени од реакции
4.842
Знам за ова.
Но каде е тука етичноста, каде е витештвото?
Е каде е де?!
Ако беше така, тогаш требаше да си излезат еден на еден, во фер борба, ама то е минато... ооо далечно минато. :wink:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Знам за ова.
Но каде е тука етичноста, каде е витештвото?
Хехе озбилен си за ова? Етичност и фер борба очекуваш од некој што бомбардира од 2-3 Km висина и го собрал пола свет против една држава.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.351
Поени од реакции
5.536
Југославија имаше и тоа каква одбрана - затоа НАТО не влегоа копнено.
Инаку за воздушната одбрана... па ако ја користеа до максумум, и ако имаше фер битки на небото, ако Југославија имаше крстосувачки ракети....тогаш можда ќе се одбранеа...

НАТО сите авиони што им ги уништи на Југославија, беа авиони уништени на земја, што подоцна ги прикажуваа како некој успех...

Не биди смешен , да не мислиш дека НАТО се плашеше од српската армија :)
Сепак подобро е што НАТО им уништи некои авиони наземја , пошто ке требаше да настрада некој српски пилот или пак да катапултира само што ке видеше НАТО авион.
Изгледа и кај тебе влијаеле вестите на Латас во тоа време :

Еве ти документарац за опасната српска авијација :) гледај после 4:40 минути

 
Член од
1 август 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
37
Во поголем број да беа русите во Југославија, НАТО ќе немаше да стигне ни до Белград. :toe:
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Плус и Германија и Турција,затоа што и тие се криви за осиромашниот ураниум:tapp::tapp:

Србија треба да се соедини со Русија

oon zimi majka me razocaruvas:tapp:,kako prvo znam deka imalo uranium,no od kade znaat srbite deka Turcija i Germanija zaedno ucestvuvale so SAD vo napadite so osiromasniot uranium????

Во поголем број да беа русите во Југославија, НАТО ќе немаше да стигне ни до Белград. :toe:

Pa rusite beja vo Kosovo,ama neznam kako se povlekoja zaedo so srbite:toe:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Русите беа во Босна (sfor), во моментот кога се потпиша договорот и кога нато требаше да влезе на Косово, требаше за два, три дена или нешто така. Ама они се сснаа од Босна први да го фатат аеродромот во Приштина. А Србите на Косово греота се радуваа....Русите ја изиграа Србија, има и документарец со изјавите на Елцин мислам дека беше...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Пијаницата Елцин ги продаде србите за два шлепера Виски.
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Да влегле Русите,НАТО можеби немало да влезе до Белград.Но ако почнела да се води војна помеѓу Русија и НАТО,тоа би било многу важна битка во светот(половина држави од светот се борат против една).Како што видов во предходното видео 100 авиони на НАТО преминале преку Македонија и уште 50 авиони од друго место,тоа се вкупно 150 авиони што за една држава како Србија е премногу.НАТО презеле воздушна офанзива со цел да го разрушат паважните објекти.Доколку НАТО презеле копнена офанзива би им требало многу повеке време да ги разрушат истите објекти отколку преку воздушна офанзива.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Браво САД:smir:
Браво Германија:smir:
Браво Турција:smir:

Ги спопикаа односно окркаа србите во 1999 та ,,,,ама и Учк војуваше:smir:


Thank You NATO:smir:
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Браво САД:smir:
Браво Германија:smir:
Браво Турција:smir:

Ги спопикаа односно окркаа србите во 1999 та ,,,,ама и Учк војуваше:smir:


Thank You NATO:smir:

WAOOOOOOOOOOWWWW, Еј колку си среќен а ??? леле И УЧК, една војска шо се, абе да не зборам, машини...:tapp:
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Браво САД:smir:
Браво Германија:smir:
Браво Турција:smir:

Ги спопикаа односно окркаа србите во 1999 та ,,,,ама и Учк војуваше:smir:


Thank You NATO:smir:
Е многу убаво ви направија НАТО ви дадоа држава-"тројански коњ"
ќе бидете протекторат уште минимум 50 години.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom