Зошто Македонија тапка во место-наведете барем 3 причини!

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.406
Поени од реакции
7.626
Абе ти мене не ме разбираш ало не дозволувај да те ебат е поентата и да те прават мајмун, туку ако газдата има милијарди ( кој кур кемусе у гроп ли кеги носи) и вози најскапи коли и нај скапи костими и се нај нај и каприц до каприц па све да му ебам јас негово ке најде пареи и мене да ми плати не сето тоа на мој грб да го вади и да ми го краде животот е нема за мене ама нема ни за него да има јаснолитие сега
Па никој не те тера со сила да работиш, ако не ти чини можеш кога сакаш да напуштиш, ако си паметен направи си твоја фирма и готово.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
Па никој не те тера со сила да работиш, ако не ти чини можеш кога сакаш да напуштиш, ако си паметен направи си твоја фирма и готово.
abe brat ja ne se razbiram u ekonomii filozofii ali vidi sea ako u makedonija ima dva miljona ljudi i sea ja kako te sfacam trebe da ima dva miljona firmi?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
:pos2::pos2::pos2: Ај да ти се насмеам уште еднаш на постов пошо нели никој не ти се смее а смешни ти се постовите :) работата е што народот не пати од неговите синови пати од самиот себеси како неможеш да го сватиш тоа :toe:
Како успеваш ти да се иземеш од твојот народ или пак неќеш да ја понесеш одговорноста?

Народот нема чувство дека вреди зошто бил 6 века под континуирано ропство, пример ќе ти дадам:
Еден фудбалски тим игра шест сезони по ред (6*40=240 натпревари) и во сите тие 240 утакмици не успева да постигне ниту една единствена победа што секако ќе резултира со катастрофално опаднат морал и мотивација меѓу играчите.

Ако татко ти бил лузер,неговиот татко бил лузер и неговиот татко бил исто така лузер..(ова условно го кажувам и го поврзувам со ропството) ти како ќе се чувствуваш, како победник?

Што мислиш зошто им даваат на македонците имиња Стојан,Трајан,Трпе за разлика од русите каде сите се јунаци и тепачишта.

Ако татко ти те учи да бидеш скромен и да не се буниш исто како што го учел неговиот татко кој пак го учел неговиот татко.. зошто во спротивно ќе одиш на Голи Оток или пак ќе чмаеш во Цариградските зандани.. зошто ти да го прекинуваш тој циклус зошто да бидеш ти црната овца во семејството?

Социолозите велат дека во 70% од карактерот на личноста удел има семејството ако во твоја фамилија сите биле цвикатори(и ова условно го кажувам) зошто ти да бидеш јунак кој ќе преводи социјални револуции?


Затоа Груевски го гради проектот Скопје 2014 да може народот со нешто да се идентификува да има чувство дека негде припаѓа дека вреди.
Затоа ја гради капија на победата да се осеќа народот како победник.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Гладна кокошко просо сонува, а не скулптури и статуетки!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Како успеваш ти да се иземеш од твојот народ или пак неќеш да ја понесеш одговорноста?

Народот нема чувство дека вреди зошто бил 6 века под континуирано ропство, пример ќе ти дадам:
Еден фудбалски тим игра шест сезони по ред (6*40=240 натпревари) и во сите тие 240 утакмици не успева да постигне ниту една единствена победа што секако ќе резултира со катастрофално опаднат морал и мотивација меѓу играчите.

Ако татко ти бил лузер,неговиот татко бил лузер и неговиот татко бил исто така лузер..(ова условно го кажувам и го поврзувам со ропството) ти како ќе се чувствуваш, како победник?

Што мислиш зошто им даваат на македонците имиња Стојан,Трајан,Трпе за разлика од русите каде сите се јунаци и тепачишта.

Ако татко ти те учи да бидеш скромен и да не се будиш исто како што го учел неговиот татко кој пак го учел неговиот татко.. зошто во спротивно ќе одиш на Голи Оток или пак ќе чмаеш во Цариградските зандани.. зошто ти да го прекинуваш тој циклус зошто да бидеш ти црната овца во семејството?

Социолозите велат дека во 70% од карактерот на личноста удел има семејството ако во твоја фамилија сите биле цвикатори(и ова условно го кажувам) зошто ти да бидеш јунак кој ќе преводи социјални револуции?


Затоа Груевски го гради проектот Скопје 2014 да може народот со нешто да се идентификува да има чувство дека негде припаѓа дека вреди.
Затоа ја гради капија на победата да се осеќа народот како победник.
Е гледаш баш тие капии не ебат тоест политичарите како груевски и компанија пред него и после него мали и големи газди
Народот ке се почуствува како победник кога ке му стапне на шијанката на груевски и на таквите како него кога ке му речат абе ти ние овде немаме да се прехраниме деца ни умираат по болници ти споменици ке ми градиш и барок ке ми воведуваш а јас немам што да јадам, тоа е бедна политика бе АМА НАРОД ГЛУП и немоја да мислиш дека менталитетот ке остане ист полека но сигурно ги снемува генерациите кој што велат ќути да не те чуе некој, се повеќе и повеќе врие во народов а ке пукне котелот и тоа брзо ке пукне пошто сите вентили се затворени
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Е гледаш баш тие капии не ебат тоест политичарите како груевски и компанија пред него и после него мали и големи газди
Народот ке се почуствува како победник кога ке му стапне на шијанката на груевски и на таквите како него кога ке му речат абе ти ние овде немаме да се прехраниме деца ни умираат по болници ти споменици ке ми градиш и барок ке ми воведуваш а јас немам што да јадам, тоа е бедна политика бе АМА НАРОД ГЛУП и немоја да мислиш дека менталитетот ке остане ист полека но сигурно ги снемува генерациите кој што велат ќути да не те чуе некој, се повеќе и повеќе врие во народов а ке пукне котелот и тоа брзо ке пукне пошто сите вентили се затворени
И што викаш ти ќе пуне револуција, ќе го обесат кралот?
Дај не зезај ако чекаш револуција од младина што по цел ден игра кантер и дреме на фејсбук тури му пепелот.
 
M

marsovka

Гостин
premnogu glupav narod, .
Со огромна почит спрема цитираниот тврдам дека греши и тоа многу греши .
Кога ќе земеш просекот на интелегенција на народов со на пример америчкиот ќе увидиш дека е поголем. Разликата помеѓу овие два народа се содржи во тоа што американците едно 70-80 посто се тооолку глупи што има сеир емисии во врска со нив и статистики кои одат во шоуа и емисии од типот belive or not. Ама тие останати 20-30 посто се нарекуваат ЕЛИТА е тие ја туркаат целата работа. Тоа и фали на Македонија реална елита, луѓе на со правите способности на правото место. Македонија во девесетите имаше шанса пред удри чума(одлив на мозоци), пред да се вреже во главчето на секој студент дека овде не те ебаваат ни два посто и признваат како што треба и пред да се дигне раце од неа од страна на секој пообразован човек. Втора работа македонскиот народ не знае и не сака да признае човек кој треба да биде признаен за своите способности. И оние малкумина кои вредат и имаат потенцијал се оставени да скапуваат не заради тоа што нема начини туку затоа што во потсвеста на просечниот македонец е внесено дека турчинот кој ги тртел вреди повеќе од неговиот сограѓанин кој вреди. Просечниот македонец не прави разлика меѓу авторитет ( што означува човек кој владее одредена област со способности и знаења и кој ја стекнал таа позиција така) и доминација ( човек кој стекнува почит и позиција со сила ) .
Друга работа не дека македончето не знае и е глупо туку НЕМА МУДА, следствено на ова се нанижуваат ред проблеми. Просечниот македонец е исплашено до смрт сусштество кое го бива само да биде средна класа, медиокритет. Ова не е лошо колку што изгледа само што средната класа не смее да биде повеќе од 30 посто а не 100 посто .

И така ние отидовме јабана пошто неаме глава за да не владее и води.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Mars - 3 raboti se baraa, ne cel referat! :)

Plus, da iscitase ke videse zosto tokmu takva formulacija dade Concrete!
Sorry, u r wrong this time, waaay wrong :)
 
M

marsovka

Гостин
Mars - 3 raboti se baraa, ne cel referat! :)

Plus, da iscitase ke videse zosto tokmu takva formulacija dade Concrete!
Sorry, u r wrong this time, waaay wrong :)
ја исчитав одбивам да верувам и да тврдам дека народов е глуп , можеби се овци, мали дечиња и не знам што ... ама не е глуп

Btw кога ќе погледнав вака можеби е друга верзија на постот на конкрит само објаснето и нацртано за остатокот од членовите кој редовно чита селективно :back:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Mars - koga ke stavis mnostvo inteligentni i pametni na kup dobivas neviden debilstilak!
Sto bi se reklo, vo Makedonija ima mnogu individualci koi se pmaetni, no site zaedno kako masa davaat generalna glupostina od narod!
Sfati?

Of topik - Plus, procentualno 70% od Makedoncite ako se inteligentni toa e 1,7 milioni, a ako e 1% od amerikancite, toa se 3 milioni!
Koj pobeduva vo matematikata?
 
M

marsovka

Гостин
Mars - koga ke stavis mnostvo inteligentni i pametni na kup dobivas neviden debilstilak!
Sto bi se reklo, vo Makedonija ima mnogu individualci koi se pmaetni, no site zaedno kako masa davaat generalna glupostina od narod!
Sfati?

Of topik - Plus, procentualno 70% od Makedoncite ako se inteligentni toa e 1,7 milioni, a ako e 1% od amerikancite, toa se 3 milioni!
Koj pobeduva vo matematikata?
Не реков дека се интелегентни туку медокритет што има бајаги разлика да не играме тука весела математика.

За формулата која ја даде ме збунува, али јас вака ја сватив : преголем индивидуализам читај себичност кај народот води до пропаст ? о.О
Мислиш формулата се однесува на негледање подалеку од носот и немање социјална свест која ја има дури и кај Сомалиец?
Shoot I am confused :kesa:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
1.Комплекс на паметен поединец...
2.Комплекс на паметниот поединец дека е најпаметен...
3.Комплекс на друг паметен поединец дека е најпаметен и дека тој погоре споменатиот што мисли дека е најпаметен, всушност тој подолу споменатиот мисли дека тој погоре што мисли дека е најпаметен, всушност е глупав...
4. ....
 
B

Borg_Drone

Гостин
1.Комплекс на паметен поединец...
2.Комплекс на паметниот поединец дека е најпаметен...
3.Комплекс на друг паметен поединец дека е најпаметен и дека тој погоре споменатиот што мисли дека е најпаметен, всушност тој подолу споменатиот мисли дека тој погоре што мисли дека е најпаметен, всушност е глупав...
4. ....
И додека ние сметаме дека сме најпаметни, другите „глупаци“ наместо да зборуваат, они демонстрираат единство и сила:

Во Атина избија судири помеѓу полицијата и стотици демонстранти за време на централниот протест организиран од двата најголеми синдикати во Грција.
Околу 14 илјади лица учествуваа во протестниот марш низ главните улици на Солун. Претходно во Атина неколку десетици млади демонстранти се судрија со полицијата, која употреби солзавец за да ги растера. И пензионерите гневни на новите мерки на владата за штедење.
„Последните фискални мерки не се тешки туку се нечовечки. Никој и никогаш не се осудил да спроведе такво нешто. Верувам дека дојде до точка на вриење бидејќи луѓето не можат да го издржат ова“, изјави пензионерка.
„Битката мора да биде константна. Мора да издржиме се додека овие непопуларни мерки на владата не бидат поништени“, вели учесник во демонстрациите.
Во прекин се авионскиот, железничкиот и патничкиот сообраќај, а демонстрантите ги блокираат и улиците. Не работат училиштата и болниците, а медиумите не емитуваат програма. Протестира јавниот и приватниот сектор.
Власта инсистира дека штедењето е единствен начин за излез од кризата, но синдикатите нагласија дека нема да се откажат од укинувањето на ваквите мерки.
На минатите протести демонстрантите ја нападнаа со камења полицијата, а таа им врати со солзавец, овој пат полицискиот синдикат одлучи да се придружи кон штрајкот.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120869

И така државата со најинтелегентните луѓе на планетава, најсупериорните суштества на планетава (чиниш сите се родени со тастатура во рака, или пак со енциклопедија во рака) од ден на ден тоне, а другите глупаци наоколу си демонстрираат и го добиваат тоа што сакаат:




Претерано сме паметни!
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
И додека ние сметаме дека сме најпаметни, другите „глупаци“ наместо да зборуваат, они демонстрираат единство и сила:
Виделе дека од комплекси не се живее... ние сеуште сме во романтизмот
 
B

Borg_Drone

Гостин
Виделе дека од комплекси не се живее... ние сеуште сме во романтизмот
Нели? Особено виделе дека не се живее од изразувањето на своите фрустрации и комплекси по форуми, па решиле по улици со владата да се пресметуваат.А кај нас само кукаат, а ништо не прават....... Ееее тоа ти е глуп жител на Никарагва.


„Битката мора да биде константна. Мора да издржиме се додека овие непопуларни мерки на владата не бидат поништени“, вели учесник во демонстрациите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom