Зошто Македонија тапка во место-наведете барем 3 причини!

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Еве ти и со пример:

http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=3387756&postcount=403

Буци немој и тебе да те цитирам за болдов :)
Алек е посебна легенда.

Него, навистина, ај некој нека ми подобјасни ако не сме како стадо овци пред кланица кои насмеани и радосни чекаат ножот да им се кркни, што сме како народ. А бе стока.

Северномакедонци со северномакедонски јазик, за да ни тргне, а како ќе ни тргне? Со променето име пошто тогаш насила ќе не напикаат у ЕУ и НАТО оти сме им докурца со 2 миљона припиздековци проблем прајме, а со тоа ќе ни ги сменат мајмуниве кои не повелаат и ќе не потоморат како народ и нација, ама нам полн ќе ни биде стомакот.

И зошто? Бидејќи сме ФАЛШИВ И ГЛУУУУУУУП НАРОД!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Според твојава логика теткана што врти плескавици и ми ги брои компирчињата од хамбургерот да не бидат повеќе од 15 треба да се задоволи со 9 илјади плата само затоа што не е стручна?
А ти ме читаш мене што пишувам ??? и која е поентата ?
Ако не разбравте до сега ај да ви објаснам
Работникот не е зависен од газдата ( доколку сам не дозволи) газдата е зависен од работникот профитот на газдата зависи од производот на работникот значи мене газдата не ми треба јас му требам на газдата.
На народот не му требаат политичари на политичарите им треба НАРОД без народ се никој и ништо
АМА ГЛУП НАРОД НЕМОЖЕ ДА СВАТИ
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.735
Поени од реакции
8.230
До dobro poznat

Што треба да прави народот од коа ќе свати?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако некој денес ја гледал интерпелацијата на Ставрески ќе сфати што жбун седи во парламент,жбун кој ние го гласавме.Наместо за проблеми по цел ден си делат комлименти,си го мерат кој колку направил,а што направиле...:плачко:
А на улица нашиот народ испаднал со две крави....која комбинација сме.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
До dobro poznat

Што треба да прави народот од коа ќе свати?
:pos2: :pos2: :pos2:
Обично народот кога ке свати тоа се вика револуција и им ебе матер на сите тие кој муја пиеле крвта до тогаш АМА ГЛУП НАРОД не свака,
Види бе сега се додека се наога некој кој меѓу работниците ке рече седи мирен да не не избрка нема работа работи за тројца и кути, до тогаш ке има вишок работна сила бидејки ти работиш уште за двајца се додека ти работиш за тројца а зимаш плата за третина човек газдата ке вика доброе и ке тепа пари, кога ти ке речеш газда јас можам волку да сработам ( а кодошот шо му го лиже гзот не работи ништо работиш ти за него) и за уште двајца кој немаат работа и можат да те заменат. газдата ке тепа профит и ке вика доброе. кога ти ке речеш јас ке работам волку и волку и не работам за девет иљади о тпа гп речат сите останати не само ти СИТЕ БРЕ
кога никој нема да дојде да му работи за ебани мизерни 150 еу. и кога ке му секне профитот тогаш работите стварно ке се сменат тогаш ти ке кажуваш колку о што се додека има глуп народ сите ке хо ебат овој ГЛУП НАРОД

Ако некој денес ја гледал интерпелацијата на Ставрески ќе сфати што жбун седи во парламент,жбун кој ние го гласавме.Наместо за проблеми по цел ден си делат комлименти,си го мерат кој колку направил,а што направиле...:плачко:
А на улица нашиот народ испаднал со две крави....која комбинација сме.
леондро патетика е народов овој вика стечајците а овој му реплицира а од кога се стечајците ?
Па се да им ебам народот ги гласаше за да сменат нешто на биде подобро а не ко мали деца ти ова направи а ти овака што направи а и се така у круг, знаеш 2001 кога беше гужвата пред собрание мислев дека ке се решиме од сите лешинари и крвопии дека мамето ке им го ебат АМА ГЛУП народ
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ако некој денес ја гледал интерпелацијата на Ставрески ќе сфати што жбун седи во парламент,жбун кој ние го гласавме.Наместо за проблеми по цел ден си делат комлименти,си го мерат кој колку направил,а што направиле...:плачко:
А на улица нашиот народ испаднал со две крави....која комбинација сме.
и??? колкави им се ...измерија ли???кажаа некој податок ???..,или како што вика Garfield-ов одамна: гревчиња???
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.735
Поени од реакции
8.230
:pos2: :pos2: :pos2:
Обично народот кога ке свати тоа се вика револуција и им ебе матер на сите тие кој муја пиеле крвта до тогаш АМА ГЛУП НАРОД не свака,
Види бе сега се додека се наога некој кој меѓу работниците ке рече седи мирен да не не избрка нема работа работи за тројца и кути, до тогаш ке има вишок работна сила бидејки ти работиш уште за двајца се додека ти работиш за тројца а зимаш плата за третина човек газдата ке вика доброе и ке тепа пари, кога ти ке речеш газда јас можам волку да сработам ( а кодошот шо му го лиже гзот не работи ништо работиш ти за него) и за уште двајца кој немаат работа и можат да те заменат. газдата ке тепа профит и ке вика доброе. кога ти ке речеш јас ке работам волку и волку и не работам за девет иљади о тпа гп речат сите останати не само ти СИТЕ БРЕ
кога никој нема да дојде да му работи за ебани мизерни 150 еу. и кога ке му секне профитот тогаш работите стварно ке се сменат тогаш ти ке кажуваш колку о што се додека има глуп народ сите ке хо ебат овој ГЛУП НАРОД
Добро познат ова шо си го напишал ти е размислување кое доликува на некој човек кој живее во 1953 година.

Во поново време се се механизира, технлогијата тежнее да нема човечки труд и све да биде механизирано, што значи да се скратуваат работни места. Фирма од МК која нема моќ да купи хај тек машини едиствен начин да преживее е да го тера работникот да работи за тројца пошто поразвиените фирми имаат нова технологија , не плаќаат луѓе и производот му е поквалитетен и поевтин.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас се согласувам со тебе,кога ќе испадне целиот народ на улица,веќе нема да им биде смешно.Ги плукаме Грците,ама треба да учиме што е единство од нив,што е синдикат,што е права на вработен.Абе сите на улица,да видиме кој ќе работи за 4000 денари.Ама златен проблемот е што 80% од вработеното население е под државна капа,а таму платичаката и работичката си е како песна.
За се останато,особено еден работи за тројца,а плата за еден си тотално во право.Ама нзс за темава најдовме,главниот проблем е глуп и себичен народ во земјава.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
1.Погрешен начин на трансформација на општеството од социјализам во анархија, проследено со криминална приватизација од една група на криминалци политичари кои со своите инсталации во сите пори на општеството владеат и ден денес независно дали се во опозиција или на власт.

2.Менталитетот на македонскиот народ, кој поради повеќевековното ропство камшикот му е сраснат во психата дозволи да се случи горенаведеното и продолжува да ги толерира истите , како и новопечените политичари кои сега откако му украдоа све што имаше почна да му ја пие крвта.

3.Непрепознавање на основните права и слободи за кои секој нормален човек на друго место би го дал и својот живот во име на подобар живот за своите поколенија.Во последните 20 сетина години народот имаше право и причина а мислам дека и ден денес има , да обеси една цела гарнитура на власт и на тоа место да изгради споменик пред кој ке дава заклетва секоја нова влада и прецедател :toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
и??? колкави им се ...измерија ли???кажаа некој податок ???..,или како што вика Garfield-ов одамна: гревчиња???
Кажаа:За разлика од СДСМ ние имаме една инвестиција повеќе,еден невработен помалку,три денари мањак во резерви и 56 денари вишок долг.
И овие им вратија:Немојте да лажете,ние имавме 23 денари вишок во резерви,5 статуетки помалце,47 денари вишок во делот за користење гас папир и двајца пензионери плус.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Добро познат ова шо си го напишал ти е размислување кое доликува на некој човек кој живее во 1953 година.

Во поново време се се механизира, технлогијата тежнее да нема човечки труд и све да биде механизирано, што значи да се скратуваат работни места. Фирма од МК која нема моќ да купи хај тек машини едиствен начин да преживее е да го тера работникот да работи за тројца пошто поразвиените фирми имаат нова технологија , не плаќаат луѓе и производот му е поквалитетен и поевтин.
Не е за 53 туку за 39/40 кога во краљевина синдикатите маме им ебаа на феудалците во буквална смисла, а нив и Џандармеријата ги тепаше ко магариња па успеаа да издејствуваат помало работно време, и поголеми плати. а а машините е најмал проблем позади секоја машина треба да стои човек бе па каква сака нека биде некој треба да ракува со неа нема интелиганција машината сама од себа да работи машините се за намалување на човековиот труд и мака а не за отпуштање на работници и намалување на работни места јасно ли тие тоа ? и ако газдата има да си дозволи се нај нај нека си скрати од својот џеб не од мојот
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.735
Поени од реакции
8.230
Не е за 53 туку за 39/40 кога во краљевина синдикатите маме им ебаа на феудалците во буквална смисла, а нив и Џандармеријата ги тепаше ко магариња па успеаа да издејствуваат помало работно време, и поголеми плати. а а машините е најмал проблем позади секоја машина треба да стои човек бе па каква сака нека биде некој треба да ракува со неа нема интелиганција машината сама од себа да работи машините се за намалување на човековиот труд и мака а не за отпуштање на работници и намалување на работни места јасно ли тие тоа ?
Не ме разбра целосно али како и да е
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Не ме разбра целосно али како и да е
Абе ти мене не ме разбираш ало не дозволувај да те ебат е поентата и да те прават мајмун, туку ако газдата има милијарди ( кој кур кемусе у гроб ли ке ги носи) и вози најскапи коли и нај скапи костими и се нај нај и каприц до каприц па све да му ебам јас негово ке најде пари и мене да ми плати не сето тоа на мој грб да го вади и да ми го краде животот е нема за мене ама нема ни за него да има јаснолитие сега
 

Kajgana Shop

На врв Bottom