Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
posted on 06-12-10 14:45

Ја типувам на 10тина дена до првата кино снимка

иначе што читам по форуми го фалат ептен :)
Брееј колку сум добар

кулен торент уше нема, ама го има по сите можни сервери, fileserve, hotfile etc
за торент ваљда саат два :D

по коментари што читам, изглеа не е deinterlaced(има онакви црти... не можам да ви објаснам, згуглајте :D) и звукот не е баш најсјаен али watchable било

--- надополнето ---

Опасно :D

Мноооооооооогу поопасно :D

Го симнав, звукот е супер, снимката солидна е ко шо реков, не е deinterlaced и тоа малце нервира...
Вакви црти има кога има движења(али не е толку лошо колку на сликава, watchable e)


Се надевам дека ќе излезе во скоро време некој deinterlaced.

--- надополнето ---

Има и ваква опција сеа, ваљда е боље

Black.Swan.2010.DVDSCR.XviD-TiMKY

според семплот што го симнав, овој треба да е deinterlaced.

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.662
Поени од реакции
6.527
Шо мислите за овај филм гледам добро распали на боксофисот. Го има некој гледано првиот дел?
 
Н

'Никола'

Гостин
Околу муабетот за Cloverfield, го изгледав сношти и морам да кажам дека сум импресиониран. Немам досега гледано first hand camera филмови и можеби затоа на почетокот ми се заморуваа очите, но потоа се навикнав. Нема што да пишам повеќе од другиве, само ќе додадам дека беше некако прекраток за мој вкус. Сакам уште.:)

8/10
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
Black Swan (2010)


Филмот е хард кор порнич. Мислам на првокласно ебење во мозок.
После ова, Аронофски ми стана омилен жив режисер, човекот го дотерал филмот толку многу, што сценариото и е небитно. Пушти, гледај прекрасни кадри, слушај преубав саундтрак. Не мора ниту да го слушаш дијалогот, сосема непотребно е.
Актерската екипа си ја завршила работата одлично, Натали Портман и Мила Кунис беа .... неверојатни. Машкиот главен лик (појма немам кој е актерот) беше исто одличен.
Приказната ... ма нема приказна, ко да гледате Вселенска Одисеја е чудово.

Оценка: Не постои број кој би го опишал ова, исто ко што не постои број за да се оценат филмовите на Кјубрик

П.С. Немој да го гледате вечерно време, гадно ќе се заебете, паранојата ве јаде за време на цел филм.
П.П.С. Кој сака да се кладиме оти го зема Оскарот за најдобар филм годинава?
Најверојатно мислеше на Vincent Cassel ,незнам како воопшто појма немаш кој е...најверојатно не си погледнал ниту еден француски филм..
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Шо мислите за овај филм гледам добро распали на боксофисот. Го има некој гледано првиот дел?
TRON распалува затоа што е направен од Дизни и затоа што саундтрекот го прават Дафт Панк.
Искрено, мене Дизни ми ги упропастуваат филмовите начисто, ќе го гледам филмов иако сум сигурен дека ќе се разочарам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
The Straight Story (1999)
Драма, Биографија
и браќа, кои не се виделе еден со друг, ниту прозбореле меѓу себе за цели 10 години.
Алвин, е слаб во нозете, не може да се движи, еден ден ќе добие телефонски повик во врска со братот Лајл, кој доживеал мозочен удар.

Загрижен за својот брат, животот ќе го натера да посака да отиде и да поразговара со брат му и да се обиде да премине преку веќе направената штета. Па така, Алвин одлучува да го помине 350-километарскиот пат до Висконсин, каде Лајл сега живее. Не може да плати за јавен превоз, не може да гледа добро за да вози автомобил, старецот се впушта во неговата авантура со мало тракторче John Deere од 66-та со приколка полна со резерви за патот.

10/10 и топла препорака до сите да го гледаат филмот


Само едно ќе спомнам, EPIC браво за изборот на филм! емоцијата што Линч ја доловува е неверојатна, кон старчето чуствував невидена приврзаност и ми прирасна на душа. Многу добар филм...
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
Најверојатно мислеше на Vincent Cassel ,незнам како воопшто појма немаш кој е...најверојатно не си погледнал ниту еден француски филм..
се поправам ,за тоа француски филм,ова сигурно го имаш гледано (и не е француско)-

 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Го гледав филмот вчера вечер, и видов неколку рецензии на форумов и можеби сум првиот кој нема да се согласи дека филмот заслужува 10-ка.
Навистина се труделе премногу it's too much. Не велам дека не е добар, но велам дека е преценет така го најавуваа се крена голема прашина можеби преголеми очекувања и се разочарав.
Филмот има одличен саундтрак и одлична глума и секоја чест за Натали Портман, но едноставно според мене на филмот му фалеше многу вториод дел од тоа што се нарекува комплетно сценарио односно дијалогот. Се препуштиле само на визуелизација на ликовите што на мене лично и не ми се допаѓа многу. Премногу играње со камерата која само во неколку моменти ми долови некоја комплетна слика цело време имав чувство дека ми фали дел од екранот. Да имаше тензија во филмот некоја визуелизирана напнатост, но што сакал по ѓаволите да направи Дарен? Психолошки трилер? Драма? Хорор? Премногу измешано премногу контрадикторности од „чиста и невина“ девојка до курва и лезбејка?
Али ок како и да е ова е моја рецензија поаѓајки од фактот дека сакам дијалог во филм прев визуелизација јас би му дал една просечна 7ца...:salut:
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
Само што го гледав Black Swan,додека сум под свежи импресии да кажам збор два.
Незнам што е толку тешко околу филмовите на Аронофски и на што треба да се мисли со недели
- Човекот зема мотиви од секојдневни проблеми(приватен живот,љубов,работа,успех итнт),но ги прикажува на поинаков начин.Тој поинаков начин мене ми се допаѓа,затоа ми е во топ 3 омилени режисери,а со филмов ако не и број 1.

Едноставно секој можит да сними филмови со истиот плот на овие од Аронофски ,али реализацијата и како ќе допре до гледачот,мислам само тој го мојт то најдобро.

--- надополнето ---

Го гледав филмот вчера вечер, и видов неколку рецензии на форумов и можеби сум првиот кој нема да се согласи дека филмот заслужува 10-ка.
Навистина се труделе премногу it's too much. Не велам дека не е добар, но велам дека е преценет така го најавуваа се крена голема прашина можеби преголеми очекувања и се разочарав.
Филмот има одличен саундтрак и одлична глума и секоја чест за Натали Портман, но едноставно според мене на филмот му фалеше многу вториод дел од тоа што се нарекува комплетно сценарио односно дијалогот. Се препуштиле само на визуелизација на ликовите што на мене лично и не ми се допаѓа многу. Премногу играње со камерата која само во неколку моменти ми долови некоја комплетна слика цело време имав чувство дека ми фали дел од екранот. Да имаше тензија во филмот некоја визуелизирана напнатост, но што сакал по ѓаволите да направи Дарен? Психолошки трилер? Драма? Хорор? Премногу измешано премногу контрадикторности од „чиста и невина“ девојка до курва и лезбејка?
Али ок како и да е ова е моја рецензија поаѓајки од фактот дека сакам дијалог во филм прев визуелизација јас би му дал една просечна 7ца...:salut:
Дај не заебавај и ти со дијалогот сега :), Facial expression-от на Портман беше повеќе од доволен. И прв филм од Дарен ти е што си го гледал ? Ако имаше гледано барем уште еден (не Борачот) ќе знаеше дека не преовладува дијалогот во неговите филмови.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Само што го гледав Black Swan,додека сум под свежи импресии да кажам збор два.
Незнам што е толку тешко околу филмовите на Аронофски и на што треба да се мисли со недели
- Човекот зема мотиви од секојдневни проблеми(приватен живот,љубов,работа,успех итнт),но ги прикажува на поинаков начин.Тој поинаков начин мене ми се допаѓа,затоа ми е во топ 3 омилени режисери,а со филмов ако не и број 1.

Едноставно секој можит да сними филмови со истиот плот на овие од Аронофски ,али реализацијата и како ќе допре до гледачот,мислам само тој го мојт то најдобро.

--- надополнето ---



Дај не заебавај и ти со дијалогот сега :), Facial expression-от на Портман беше повеќе од доволен. И прв филм од Дарен ти е што си го гледал ? Ако имаше гледано барем уште еден (не Борачот) ќе знаеше дека не преовладува дијалогот во неговите филмови.

Па ако го споредиме овој филм со неговиот мастерпис(според мене) „Пи“, губи во секој поглед.
Добра приказна, добри глумци, добар дијалог и не е важен бучетот за комплетен успех на филмот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom