Диети и слабеење

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
Ова ми личи на гладување а не на диета.
Иако има овошје и зеленчук сметам дека после 2 недели држење крвта ќе биде многу ослабната. Ова е гладување. Затоа веројатно и многу се противници.
И јајца толку мислам не е здраво да се јадат. Тоа е претерано. 6 јајца на ден WoW.

Овие диети мене ми се безвезални. Ај ќе ослабнеш али и организмот ќе ти ослабне и крвта ќе ослабне и имунитет ќе ти се намали.
За слабеење едноставно повеќе овошје и зеленчук, не се прејадувајте, поубаво јадете 5 пати на ден по малку него еднаш или два пати али да се прејадете. И вежбајте обавезно.
Зар е убаво да се изгуби тежината за сметка на нашето здравје?
Најубаво ем јадење квалитетно ем вежбање.
Сигурно ќе има резултати полека но здраво и квалитетно слабеење.

Јас сум голем противник на овие безвезални диети.
Диета почитувам дадена од доктор специјалист. Ама не од весник. Него лично што ќе ти ја препише и која ќе одговара на твојот организам.
Ma ni na doktor ne mu veruvam.Ali imas pravo samo zelencuk i ovosje. Jas si terav po moe i eve ziv dokaz sum :D.
Jadi ovosje, zelencuk >>>> CVEKLO OBAVEZNO <<<<i mozes 1-2 pati meso nesto vo nedelata (peceno preporacuvam i ne nekoe tesko). Ama koga ke jades da se najades a ne edno parce ova edno parce ona. Jadi dur se najades. ako ogladnes poslem pak pak jadi (se odnesuva na zelencukot i ovosjeto :D NE MESOTO).Sumeci tableti so vitamini i minerali mozes da pies dnevno. I nesto najdi si zanimacija sport. Taka jas drzev pa moze da kazam godina odina ipoli 23 kila bez muka :D. duri iskreno ne ni vezbav. Od pocetok malce mi bese tesko dur se naviknam na zelencukot da go jadam samo taka bez leb. Ali sea pa ne mozam leb vo usta da stavam. :D.
Eve i sea nekoj na rabota mi przi nesto :pos2::pos2::pos2:. smrdi cela kancelarija. Isto taka imam citano za zeleniot caj deka go procistuva zeludnikot. pa si pijam redovno od togas. 4-5 pati vo nedelata pijam. moze i povekje.

E i da se nadovrzam. Kompiri peceni i przeni ne jadev. Oriz ne jadev.Od grav samo tecnosta ja jadev zasto ne mozev zrnata :D.(ali dodeka da oslabnam). sea si jadam sve ali naviknat na pomalce odtie raboti a povekje ovosjeto i zelencukot.od 98 na 76-75 sea momentalno
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Па немаш си внесувал протеини само у облик на месо и тоа 2 пати у неделата, нормално оти ќе ослабнеш..

Само за совет, ЧОКОЛАДОТО НЕ ДЕБЕЛЕЕ, доколку се јаде у дозволена количина ( 100-150 грама ЧИСТА ЧОКОЛАДА е дозволена преку ден, содржи голем број на јаглехидрати и ја дава потребната енергија. Доколку се чувствувате уморни, секогаш имате дремка и кога и да легнете пред телевизор заспивате, пробајте каснете една милка, па ќе ги видите резултатите, какво кафе :) )
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Па немаш си внесувал протеини само у облик на месо и тоа 2 пати у неделата, нормално оти ќе ослабнеш..

Само за совет, ЧОКОЛАДОТО НЕ ДЕБЕЛЕЕ, доколку се јаде у дозволена количина ( 100-150 грама ЧИСТА ЧОКОЛАДА е дозволена преку ден, содржи голем број на јаглехидрати и ја дава потребната енергија. Доколку се чувствувате уморни, секогаш имате дремка и кога и да легнете пред телевизор заспивате, пробајте каснете една милка, па ќе ги видите резултатите, какво кафе :) )

100-150 grama cokolado???????
Pa i cista cokolada da e toa e sepak mnogu dnevno...
osven ako preskoknis nekoj obrok...inace ke si gi nakacis kilcata :):)
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Нема, освен ако не слушаш некои диети да јадеш 6 јајца дневно ПОЛНИ СО ПРОТЕИНИ. Знае некој зошто служат протеините а зошто јаглехидратите?
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Ова ми личи на гладување а не на диета.
Иако има овошје и зеленчук сметам дека после 2 недели држење крвта ќе биде многу ослабната. Ова е гладување. Затоа веројатно и многу се противници.
И јајца толку мислам не е здраво да се јадат. Тоа е претерано. 6 јајца на ден WoW.

Овие диети мене ми се безвезални. Ај ќе ослабнеш али и организмот ќе ти ослабне и крвта ќе ослабне и имунитет ќе ти се намали.
За слабеење едноставно повеќе овошје и зеленчук, не се прејадувајте, поубаво јадете 5 пати на ден по малку него еднаш или два пати али да се прејадете. И вежбајте обавезно.
Зар е убаво да се изгуби тежината за сметка на нашето здравје?
Најубаво ем јадење квалитетно ем вежбање.
Сигурно ќе има резултати полека но здраво и квалитетно слабеење.

Јас сум голем противник на овие безвезални диети.
Диета почитувам дадена од доктор специјалист. Ама не од весник. Него лично што ќе ти ја препише и која ќе одговара на твојот организам.
СИМПТОМИ НА СИДААА:drk::drk::drk:
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Какви диети бре уште тоа ми фали :pos2:
 

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
Па немаш си внесувал протеини само у облик на месо и тоа 2 пати у неделата, нормално оти ќе ослабнеш..

Само за совет, ЧОКОЛАДОТО НЕ ДЕБЕЛЕЕ, доколку се јаде у дозволена количина ( 100-150 грама ЧИСТА ЧОКОЛАДА е дозволена преку ден, содржи голем број на јаглехидрати и ја дава потребната енергија. Доколку се чувствувате уморни, секогаш имате дремка и кога и да легнете пред телевизор заспивате, пробајте каснете една милка, па ќе ги видите резултатите, какво кафе :) )
Vaka kako sto znam i sum cital teloto za energija gi koristi jaglenite hidrati.
Ti koga ke gi vneses ako ne gi potrosis visokot idat vo masti toes salo :P.
Taka da zelencukot i povekjeto ovosje sodrzat jagleni gidrati ali pomalce za razlika od drugite jadenja. Se razbira ne treba da gi izostavite i proteinite i bbelkovinite. Jas kon ova se pridrzuva i zatoa oslabnev :D.
Inace tocno e deka cokoladoto sodrzi jagleni hidrati dosta.Ustari ti koga si izmoren jaglenite hidrati si gi potrosi i cokoladoto samo ke nadoknadi :).
Jas na vodno se iskacuvav sea brzo po 10 godini za 1 pat.Sabajleto trgnavme vo 9. Site si zemaa za nesto za jadenje jas samo edno cokolado.Toes snikers :D. do sredno se kaciv bez problem ama za nagore po 10 minuti pocustvuav zamor dosta i omalaksanost.Jadenje cokoladoto kako vol nagore sum trcal :D.
 
Член од
27 август 2007
Мислења
129
Поени од реакции
6
јас со задоволство сакам да се здебелам!!! јадам премногу!!!!!! ама ни глас од дебелеење... диети мразам... не затоа што незнам како е да си дебел комплекси итн.. туку тоа е животот... кој колку и да држи диети нема да се оправи.. сепак физичкиот поглед не ја краси личноста туку психичкиот.. така да зафркнете диети.. живеете нормално...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ја не сум си јасна.. У последно време ме фати манија за благо.. Јадам ко ненормална особено чоколади и такви ствари.. И денес коа се мерев од 55 на 54 сум симната.. Како е могуче? :toe:
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Се однесува на LiTTle EmO:
И јас неможев да се здебелаm иако се обидував долго време, но сега сум здебелен 10 крг за 2 месеци. Најпрво добро е да си купиш ТААН, можеш да го најдеш во маркет (за да знаеш дека е „тазе“ треба да има масло на врвот на теглата), се разбира да не прескокнуваш оброци, ако немаш проблеми со варењето можеш да јадеш навечер (мене ми помогна), добро е да мешаш протеини и јагленихидрати во еден ист оброк (се создава некоја материја која помага во дебелење, не се сеќавам на името) а ако не сакаш да наредиш сало најдобро е истовремено и да вежбаш (вежби за маса, можеш да се консултираш во некој фитнес клуб)

За тие што сакаат да ослабат (иако не сум имал проблем со тоа) мислам дека најдобро е да го направат тоа со вежбање (трчање, возење точак, ролери), кое истовремено е и многу забавно...
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Ја не сум си јасна.. У последно време ме фати манија за благо.. Јадам ко ненормална особено чоколади и такви ствари.. И денес коа се мерев од 55 на 54 сум симната.. Како е могуче? :toe:
Кога јадиш благо на гладно,ослабуваш!Така имам слушнато...
 

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
јас со задоволство сакам да се здебелам!!! јадам премногу!!!!!! ама ни глас од дебелеење... диети мразам... не затоа што незнам како е да си дебел комплекси итн.. туку тоа е животот... кој колку и да држи диети нема да се оправи.. сепак физичкиот поглед не ја краси личноста туку психичкиот.. така да зафркнете диети.. живеете нормално...
Little emo debeleenjeto ti e isto taka dieta :D. No neznam iskreno kako da ti pomognam.
Imam drugar sto jade 2 hamburgeri i tost golem poslem toa i baska 2 litra koka kola pie na edno jadenje a koska i koza e. ednostavno takov mu e mtabolizmot. Edno ne mi e jasno kaj nego. KADE IDE CELA TAA HRANA STO JA JADE. KAKO MU JA SOBIRA VO ZELUDNIK :S:S:S:vozbud:
 

ArsVivendi

самовработена невработена
Член од
15 април 2007
Мислења
603
Поени од реакции
31
Little emo debeleenjeto ti e isto taka dieta :D. No neznam iskreno kako da ti pomognam.
Imam drugar sto jade 2 hamburgeri i tost golem poslem toa i baska 2 litra koka kola pie na edno jadenje a koska i koza e. ednostavno takov mu e mtabolizmot. Edno ne mi e jasno kaj nego. KADE IDE CELA TAA HRANA STO JA JADE. KAKO MU JA SOBIRA VO ZELUDNIK :S:S:S:vozbud:
Имам иста другарка.. јаде ко ненормална а слаба е... ептен.. коски и кожа .... до организмот е.. :)
 
Член од
27 август 2007
Мислења
129
Поени од реакции
6
хахахахха... значи не сум само јас... иначе.. кога веќе ги спомна хамбургерите јас јадам од 7ца еден ипол хамбургер без проблем на моите 15 години... не е да се натрупувам па после да неможам да дишам туку си јадам нормално толку колку што чувствувам дека ми е доволно за да не се прејадам...

KADE IDE CELA TAA HRANA STO JA JADE. KAKO MU JA SOBIRA VO ZELUDNIK :S:S:S:vozbud:
и јас се прашувам истото за мене... :pos2:

за АТГ:
јадам се!!! витамини минерали незнам што уште не... килажата ми се зголемува од месец на месец а не се дебелеам... можда затоа што спортувам редовно но меѓутоа сепак се е до организмот...
 

GrD

Член од
27 октомври 2008
Мислења
289
Поени од реакции
5
хахахахха... значи не сум само јас... иначе.. кога веќе ги спомна хамбургерите јас јадам од 7ца еден ипол хамбургер без проблем на моите 15 години... не е да се натрупувам па после да неможам да дишам туку си јадам нормално толку колку што чувствувам дека ми е доволно за да не се прејадам...


и јас се прашувам истото за мене... :pos2:

за АТГ:
јадам се!!! витамини минерали незнам што уште не... килажата ми се зголемува од месец на месец а не се дебелеам... можда затоа што спортувам редовно но меѓутоа сепак се е до организмот...
Abe batalete hamburgeri. Najadi se so ovosje i zelencuk. Ako ogladnes pak jadi toa. ne e stetno povekje od taa hrana ako izedes.
Jas porano gi mafkav od 7 cesto i toa 1 do 1ipol. ali sea sam okompirite gi jadam i mislam ke se udavam vo niv.poslednite nekolku pati koga bev ke gi izedam kompirite ke griznam ednas do 2 od sendvicot i ge go ostavam na nekoe kuce da go izede zasto stvarnoooooo ne mozam da go dojadam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom