Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
Од return to innocence рекламата ова го најдов
не ја памтам ваква рекламата..поинаква беше
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.686
Поени од реакции
11.077
Само колку не си во право. Да знаеше секој значи никој немаше да се дрогира.

И за парите не си баш во право. Државава гради споменици околу кои мали деца ќе се вртат и ќе молат за леб. Нели е апсурдно? А капмањите против дрога и не се до толку скапи.
Во 21 век секој има интернет и информации од прва рака, не викам дека се лоши фимовите, ама поентата на некои од нив е тотално без врска, нејсе, тоа со спомениците ми е преку глава да го коментирам, тоа е врвот нели, на идиотизмот.
A ако се мисли тогаш на оние кои немаат интернет и денар, а сакаат да се дрогираат (на пример ромите) тогаш ќе следи и "Бронза или лепак филм ви прикажува"?? Страшно.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Мене лично, многу ми се допаѓа што конечно некој мисли на се во државава. Не дека не можам да најдам и стотици пропусти...можам, ама добро е што недостатоците некој ги слуша и ја пренасочува енергијата на нивно решавање. Сепак, не секој проблем е решлив.
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Познавам другар што прекина да се дрогира после рекламиве!



FALSE.
Може нема некој да престане да се дрогира, но може некој што сака да почне, ќе му поминат слики низ глава њали?
Мора со нешто да се обиде човек нели? Подобро да има некои клипови, превенции бла бла отколку ништо да не се прави :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Може нема некој да престане да се дрогира, но може некој што сака да почне, ќе му поминат слики низ глава њали?
Мора со нешто да се обиде човек нели? Подобро да има некои клипови, превенции бла бла отколку ништо да не се прави :)
Општо познат феномен у Македонија е тоа :)
"...подобро одколку ништо да не се прави"
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Во 21 век секој има интернет и информации од прва рака, не викам дека се лоши фимовите, ама поентата на некои од нив е тотално без врска, нејсе, тоа со спомениците ми е преку глава да го коментирам, тоа е врвот нели, на идиотизмот.
A ако се мисли тогаш на оние кои немаат интернет и денар, а сакаат да се дрогираат (на пример ромите) тогаш ќе следи и "Бронза или лепак филм ви прикажува"?? Страшно.
Dick... dicks... дискрр.. ДИСКРИМИНАЦИЈА!

:nenene:

Рекламите се стварно многу добро направени, предобро. Сигурно убаво се биле и платени. Гледам кампањава не се заснова само на видео записите, него низ школите делеле флаери, да не речам книвчиња од "Животот е мојот филм".

Замерки баш и немам, скоро се е претставено баш како што е, од прекрасно како преминува во хаос, кога не се знае за граница.
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Општо познат феномен у Македонија е тоа :)
"...подобро одколку ништо да не се прави"
Не во Македонија е феномен- ништо да не се прави, да се фаќа сеири и „да му умре козата на комшијата„ А да... И најбитното- да се плука на се :)

Дете бев од петто одделение кога во училиште имавме некој си проект околу борба против дрогата. Баравме податоци, слушавме предавања, истражувавме, слушнавме некои лични приказни... И баш дојдовме во близок допир што може да ти направи дрогата. И ни се врежа тоа некако во свест. И имаше влијание :)
 
T

Tetro

Гостин
Не во Македонија е феномен- ништо да не се прави, да се фаќа сеири и „да му умре козата на комшијата„
:eek:ftopic:
така беше до пред некое време, ама сега е "да умре комшијата, да му ја земам козата", веруј.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ги гледав клипчињата на јутуб и мое мислење е дека се одлични! За такви работи и не ми е жал што се даваат пари.
П.С. Со хероинот некако мислам дека е најдобро, најјезиво, барем мене ми беше.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Рекламите се стварно многу добро направени, предобро. Сигурно убаво се биле и платени. Гледам кампањава не се заснова само на видео записите, него низ школите делеле флаери, да не речам книвчиња од "Животот е мојот филм".

Замерки баш и немам, скоро се е претставено баш како што е, од прекрасно како преминува во хаос, кога не се знае за граница.
Да како што кажа ни даваа „книвчиња“ на кои се објаснети дрогиве, нивните последици, како да препознаете човек кој користи одреден тип на дрога итн, и да напишам само еден цитат:

Во Република Македонија помеѓу 20.000 и 30.000 млади луѓе користат разни психотропни супстанции, а од нив 6.000 до 8.000 лица се зависни од хероин
Сигурно оваа бројка е далеку поголема во Македонија ама сигурно дупло, и една мини статистика во светот околу 8 милиони употребуваат хероин, марихуана пушат 141 милион, а лекови за смирување 227 милиони што се стварно преголеми бројка.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.864
Поени од реакции
23.670
Ги гледав клипчињата на јутуб и мое мислење е дека се одлични! За такви работи и не ми е жал што се даваат пари.
П.С. Со хероинот некако мислам дека е најдобро, најјезиво, барем мене ми беше.
Аха добра е малата. Особено во спотов

Може и вака да гласи кампањата-хероиннот не те прави кул. Наместо тоа снимај нискоквалитетна музика со прооросписки спотови.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Аха добра е малата. Особено во спотов

Може и вака да гласи кампањата-хероиннот не те прави кул. Наместо тоа снимај нискоквалитетна музика со прооросписки спотови.
Таа е во тој за екстази, во тој за хероин е друга една актерка. :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom