Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.410
Поени од реакции
6.031
Да, ова беше песната:

Ау, уште се ежам кога ќе ја чујам. Значи чим на толку од нас ни има останато врежана во меморијата, сигурно била ефективна. Ова ми беше и сеуште ми е убедливо најстрашната песна, која секогаш кога ќе ја чујам ме потсеќа на негативните ефекти од дрогата и смртта.
Од таа рекламата (најверојатно ради музиката во позадина) уште морници ми лазат.
 
M

MIL

Гостин
Би кажал дека многу сум против овие кампањи , затоа што чинат многу пари .За тие пари владата може да помогне на многу гладни, бездомници и слично ,ЖИВОТОТ Е СТРАШЕН ФИЛМ ЗА ОНИЕ КОЈ НЕМААТ ...Катастрофа
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Марихуаната не води кон зависност.
Хероинот води кон зависност.

Од повремено конзумирање марихуана не се умира.
Од хероин се умира.
И марихуаната води кон зависност. Посилна и по несвесна неголи останатите дроги. Додека се свестиш веќе си на друго тло, посилно, по реверзибилно, по далечно, и потешко за откажување.
Марихуаната е една преодна форма, према се најлошо. Или праиш СТОП уште на марихуана, или потоа си ибаш матер.

Од повремено консумирање на хероин не се умира, пошо знам личности кои земаат веќе четири години, по два грама секој ден, и се живи и здрави како дрен.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
И марихуаната води кон зависност. Посилна и по несвесна неголи останатите дроги. Додека се свестиш веќе си на друго тло, посилно, по реверзибилно, по далечно, и потешко за откажување.
Марихуаната е една преодна форма, према се најлошо. Или праиш СТОП уште на марихуана, или потоа си ибаш матер.

Од повремено консумирање на хероин не се умира, пошо знам личности кои земаат веќе четири години, по два грама секој ден, и се живи и здрави како дрен.
Ако ти имаш цврст карактер и ќе речеш дека ќе останеш само на тоа, ќе останеш на тоа.
Но, ако си некој кој зема дрога само за да привлече внимание од средината (тука следува социолошкото прашање: зошто свеста на младите ги води кон тоа да експериментираат со дрога), ќе земеш и други срања. Ќе се навлечеш, и со тебе е готово, ти си пропаднат случај. Да знаеа барем мал дел од младите што претставува дрогата и да не живееа во стереотипно општество кај што никој не им објаснува некои работи зошто дрогата е табу тема, немаше да има толку наркомани.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.869
И марихуаната води кон зависност. Посилна и по несвесна неголи останатите дроги. Додека се свестиш веќе си на друго тло, посилно, по реверзибилно, по далечно, и потешко за откажување.
Марихуаната е една преодна форма, према се најлошо. Или праиш СТОП уште на марихуана, или потоа си ибаш матер.

Од повремено консумирање на хероин не се умира, пошо знам личности кои земаат веќе четири години, по два грама секој ден, и се живи и здрави како дрен.
Исушени,не бираат начин да те поебат за кеш,најверојатно ..не работат ништо,само чекаат фикс и повремено хорс ,па ќе ти разглобуваат муабети колку е убаво и боље од секс и флешови ќе ги тепаат од време на време,научени си се они колку кубика им е таман за да не паднат во over.Aли најбитното ,нека не земат фикс некој ден - живи ќе се изедат.

И немора да значи дека марихуаната е преодна фаза,повеќето шо почнале со марихуана останале на неа фала богу,има и доста шо од прва земале хероин - без предтоа да запалат некоја џокла.

А глеам луѓево шо ги читаат флаериве од кампањава,повеќето се фасцинирани од ефектите - неголи од контраефектите.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Одлична кампања,веднаш се чувствува дека е работена од некој со смисла за овие работи бидејќи знае каде да погоди...се наежив.
Сепак...мислам дека местото на овие филмчиња барем во нашиот етер им е после 22:30 часот. Бидејќи и јас како вас,песната на Енигма ја памтам по рекламата на Пулсирања со загреаната лажица. :)
A можеби...и требало да ја памтиме...да.
Големо браво,и едно големо охрабрување за понатамошни проекти.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Клиповите се одлични, мада на мене повеќе влијае онаа старата кампања на МТВ шо ја вртеа, со црно бел филм и многу језива музика...Тоа е хардкор. Тоа треба и сега да се пушта во етер.
-Не можам да ја слушнам песната која ја постирал Ацид оти лимитот ми е поминат, но се кладам дека е таа :)
 
S

smart ass

Гостин
Од повремено консумирање на хероин не се умира, пошо знам личности кои земаат веќе четири години, по два грама секој ден, и се живи и здрави како дрен.
Црниот дроб за жал им е како фудбалска топка....отечен.

А и проблеми со срцето се неизбежни...посебно при интравенска администрација.

Или праиш СТОП уште на марихуана, или потоа си ибаш матер.
Точно,мора да се има лимит,тоа се вика кјуриозити лимит,исто како кога раја ќе начека благо,солено,кисело и луто...па ќе смеша се и карма каша.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Абе каков кјуриосити? Ти ја ставаш раката во оган за да видиш дали ќе се изгориш?-НЕ, го знаеш исходот уште пред да ја ставиш, нели...

Значи нема потреба од никаков кјуриосити во овој случај...ајде да не глобализирам, јас ќе се земам како предмет. Се си има граница, како што кажа Пикасото, ако не се придржуваш до сопствената зацртана граница, отиде у...
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.686
Поени од реакции
11.077
21ви век е, секој знае дека треба да користи кондом, секој знае да користи интернет и знае дека е глупаво и демоде да се дрогираш...суштината на клиповите е донекаде ок, ама пак и оди во граница на глупоќа и блуење. Можеле парите да ги фрлат за попаметни работи, или пак за оние кои храната ја гледаат преку излог или тв.
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
21ви век е, секој знае дека треба да користи кондом, секој знае да користи интернет и знае дека е глупаво и демоде да се дрогираш...суштината на клиповите е донекаде ок, ама пак и оди во граница на глупоќа и блуење. Можеле парите да ги фрлат за попаметни работи, или пак за оние кои храната ја гледаат преку излог или тв.
Само колку не си во право. Да знаеше секој значи никој немаше да се дрогира.

И за парите не си баш во право. Државава гради споменици околу кои мали деца ќе се вртат и ќе молат за леб. Нели е апсурдно? А капмањите против дрога и не се до толку скапи.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.696
Поени од реакции
4.869
Боље ќе им беше да ја вртеа таа старата реклама со Грим Рипер > која е една од најдобрите анти-дрога реклами што сум ги видел ,неголи овие новиве шминкерскиве.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Познавам другар што прекина да се дрогира после рекламиве!







































































FALSE.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom