Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не се ни сомневам дека си била погрешно воспитана.
Не се сомневаш дека сум била погрешно воспитана???? Извини, ама ова не ти го разбрав. :)
 
Е

експерт

Гостин
zosto ne se baniraat od forumot onie koi go opravduvaat i promovoriraat koristenjeto na zabraneti psihoaktivni supstanci?
A za reklamite protiv drogata sekade vo svetot dokazano e deka kako rezultat imaat sprotiven efekt.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Ако сакате здрав живот купете си ебано стаклено ѕвоно
Као Мајкл Џексон? :wink:

Марихуаната не води кон зависност.
Хероинот води кон зависност.

Од повремено конзумирање марихуана не се умира.
Од хероин се умира.
Сигурна си?
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Не се сомневаш дека сум била погрешно воспитана???? Извини, ама ова не ти го разбрав. :)
Реков, не мислам дека ти си била погрешно воспитана, напротив, туку имаме различни ставови во врска со оваа тема.

Ако ме сфати што сакам да кажам :)

zosto ne se baniraat od forumot onie koi go opravduvaat i promovoriraat koristenjeto na zabraneti psihoaktivni supstanci?
A za reklamite protiv drogata sekade vo svetot dokazano e deka kako rezultat imaat sprotiven efekt.
Зошто во тој случај се нарушува моето демократско право, (а затоа што сега е модерно тоа) се нарушуваат и моите чувства, па имам основа да се жалам на Хелсиншкиот комитет за човекови права. Не поради нешто друго, туку затоа што тоа е сега актуелно. :smir:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Марихуаната не води кон зависност.
Хероинот води кон зависност.

Од повремено конзумирање марихуана не се умира.
Од хероин се умира.
Марихуаната води кон зависност.
Марихуаната не води кон смрт, но води кон потребата за конзумирање на други видови на дрога, што пак води кон смрт.

И не се дискутира за тоа, не ја вртете темата.

Сметајте го ова како опомена, зошто наредниот пост кој оди во насока дека „марихуаната не е дрога“, или дека „од марихуана не се умира“ - автоматски носи и забрана за дискутирање на темава. Има друга тема во која се дискутира за негативните ефекти од конзумирање на марихуана. Побарајте ја.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
А ти сигурен си дека мрсниот хамбургер нема да те убие?
Ммм, ќе испаднам малку безобразен што сакам да напишам збор вон тема испод постот/опомена на Ацид, но само кратко...не јадам мрсни хамбургери :) толку од вон топикот.

Во врска со кампањата, за оправдување е и секако е добро да се даваат вакви информации во јавност. Порано баравме кампањи против дрога, бројот на консументите на дроги беше во пораст, посебно после осамостојувањето (предничеа неколку поголеми градови) за сега одеднаш да велиме -не, тоа е непотребно и погрешно. Штом е загрижувачки бројот на консументи на сите видови опијати, дроги, психотропни супстанци (како ли веќе се викаат), нешто недостасувало во воспитувањето на малото човече.
Чак што више, добро е и во школите да се одвојува по еден час месечно за запознавање на децата со овие зла (тука ја вклучувам и тутунската цигара и алкохолот). Со тоа што цигарата поинаку делува на мозок, не е баш као марихуаната. Еве од друга слична тема и зошто

Heavy marijuana use may damage developing brain in teens, young adults



Yellow areas in the brain of a heavy marijuana smoker show brain regions with the most significant abnormalities. These areas correspond with those under development during normal adolescent years. Credit: The Children's Hospital of Philadelphia
Adolescents and young adults who are heavy users of marijuana are more likely than non-users to have disrupted brain development, according to a new study. Pediatric researchers found abnormalities in areas of the brain that interconnect brain regions involved in memory, attention, decision-making, language and executive functioning skills. The findings are of particular concern because adolescence is a crucial period for brain development and maturation.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.750
Поени од реакции
12.063
Никакви кампањи нема да направат никакви промени кај генерациите, тие што се радознали(како мене) ќе си останат такви и ќе пробаат, никаква кампања нема да ги премисли. Кај мене во маало млади деца во живо ги гледаа тие што се на игла, ја чувствуваа смрдеата нивна и грозната ситуација во која се најдуваат и некои од нив по извесно време го направија истото.
Кампањата е џабе потрошени пари и ништо друго, а можеби и се испра некој денар као демек им е грижа.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
www.zivototemojotofilm.com.mk

„Дрогата е лош филм“.

Се сложуваме дека е? Се надевам дека е така. Но, дали овој проект на Владата на Р. Македонија ќе успее во спречувањето на создавање нови зависници од дрога или откажување од дрогата на веќе постојните зависници.

Значи зборуваме за кампањата, и ја спомнувам Владата на Р. Македонија како нејзин лидер. Не спомнувам никакви политички партии и затоа ќе Ве молам да не одите во такви насоки.


Извадок од тоа што го добив денес во школо

Значи, прилично бев изненаден од начинот на којшто овде се дадени информациите во врска со дрогата. Според она што го прочитав на овие неколку страни од овој, како да го наречам, флаер или прилог, мене ми се создаде поголема желба да го пробам овој вид дрога (за кој знаев и порано) отколку да го избегнувам. Но, сепак сум при здрав разум и немам потреба од такво нешто. Но, дали така би помислил еден зависник од било каков вид на дрога? Мислам дека не.

Делот којшто посебно ме изненади се наоќа на дадениот прилог.


Ја момче, иам едно многу концизно прашање за тебе.
Дали, ти, коа го прочита летокот/флаерот/call_it_as_u_want најде некој неточни ствари во него?


Да бидам искрен "may" е збор со кој можам да живеам. А тоа "Heavy marijuana use" дур не ми кажат што се подразбира под тоа, ќе го игнорирам.
Ако пастираш нешо, барем убаво темелно разработи ја реченицата.
Зашо ова шо го пастира се преведува како "При често секојдневно проаѓање улица, може да те згази кола" Незнам за тебе, али ја после реченицава, пак ќе идам преку пат до продавница.


Едитирано од Acid: Како што рековме, не дискутираме за ефектите на марихуаната, туку за ефектите на кампањата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Да бидам искрен "may" е збор со кој можам да живеам. А тоа "Heavy marijuana use" дур не ми кажат што се подразбира под тоа, ќе го игнорирам.
Ако пастираш нешо, барем убаво темелно разработи ја реченицата.
Зашо ова шо го пастира се преведува како "При често секојдневно проаѓање улица, може да те згази кола" Незнам за тебе, али ја после реченицава, пак ќе идам преку пат до продавница.
Може да те згази ако идеш на коловоз, а не на тротоар. Самата споредба со дрогите е добра. Ако не користиш, имаш више шанси да проживееш подолг живот. Ако користиш, имаш мање шанси, фала за примерот :)

За дрогата -ако не користиш, која е потребата да користиш. Ако имаш, пак исто прашање-која е потребата да користиш. Инаку ова не сум го пишал јас, ова е оригинална реченица која неам нешто потреба да ја мењам...линк. Инаку не можам да докажувам некому дека мења ум и останато...има наоди и списанија, секој со својот ум.
Едно пак ќе прашам -зошто ви смета кампања против дрога? Или погрешно разбирам, можеби се работи за недостатоци, контрадикции во самата кампања???
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
www.zivototemojotofilm.com.mk

Значи, прилично бев изненаден од начинот на којшто овде се дадени информациите во врска со дрогата. Според она што го прочитав на овие неколку страни од овој, како да го наречам, флаер или прилог, мене ми се создаде поголема желба да го пробам овој вид дрога (за кој знаев и порано) отколку да го избегнувам. Но, сепак сум при здрав разум и немам потреба од такво нешто. Но, дали така би помислил еден зависник од било каков вид на дрога? Мислам дека не.

Кога прв пат видов една од рекламите, т.н. трејлери на телевизиски канал (не се сеќавам кој), си реков дека е можеби некој нов македонски филм, што ли сака да каже? Но, откога ја изгледав целата реклама, сфатив уствари колку глупо изгледа сето тоа. Колку е тоа сочно прикажано, за тие што се на работ да посегнат по дрога, што е можно побрзо да го сторат тоа. Се разбира, не сите... но овде, мислам дека категоријата која сакаме најмногу да ја заштитиме се помладите генерации. Дали оние деца со нарушена семејна состојба или пак оние за кои не постојат финанскиски проблеми би размислувале за да го сторат тоа што навидум изгледа како заштита од дрога?
Мислам... во последно време се трошат толку многу пари на непотребни и незначајни проекти во државата, не сакам да ги именувам, меѓу кои и овој. Не дека е непотребен, но според мене е бесмислен, просто кажано глуп.

Наместо дел од тие пари да се издвои и да се вложи во образованието, или на пример, спортот тие се трошат залудно на никакви проекти.

Сите имаме гледано од оние тинејџерски филмови, каде главните настаните се случуваат во современи и убави училишта и факултети, и околу модерни и добро посетени спортски сали или стадиони. Но тоа е само филм. И „животот е Наш филм“ нели?


Ја отварам темата за дискусија. Имате право на свое мислење, но изоставувајте критики, потфрлања и одење во други насоки кои се вон темава на разговор.
За то јас шо ти го болдирав..
Дали ти тоа си контрадикторен сам на себе о.О?
Зависник на дрога веќе е навлечен,факт е дека неможи од едно флаерче или една реклама на ТВ да се откажи од дрога.
Патем рекламава е во стил "подобро спречи,отколку лечи".

Но,сепак нека се погрижат малку и за зависниците.
Охрид,центаров за рехабилитација е ужас невиден..10тина минути разговор со психолог, ќе испијат еден метадон пред лекарот и толку.
После ако сакаат ќе си поседат во дворот или ќе прошетаат до маркетон шо им е во близина и правец дома.

Во образованието не се вложи?
Компјутери,нови клупи,столици..
Но,да.. ние од шо знаевме многу да ги користиме во пола од училиштата се испокршија И СЕ СТАВИЈА НОВИ.

Во спортот не се вложува?
Се изградија многу спортски сали,само незнам дали ти некогаш гледаш вести на ТВ.

и за крај
Имате право на свое мислење,ама пофалете ме дека сум во право:smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Но,сепак нека се погрижат малку и за зависниците.
Охрид,центаров за рехабилитација е ужас невиден..10тина минути разговор со психолог, ќе испијат еден метадон пред лекарот и толку.
После ако сакаат ќе си поседат во дворот или ќе прошетаат до маркетон шо им е во близина и правец дома.


Во образованието не се вложи?
Компјутери,нови клупи,столици..
Но,да.. ние од шо знаевме многу да ги користиме во пола од училиштата се испокршија И СЕ СТАВИЈА НОВИ.

Во спортот не се вложува?
Се изградија многу спортски сали,само незнам дали ти некогаш гледаш вести на ТВ.

и за крај
Имате право на свое мислење,ама пофалете ме дека сум во право:smir:
Ептен си во право :) (ем фалба ем вистина), самите социјални работници и доктори велат дека имат проблем со првиот болд (центрите за рехабилитација) па можеби е добро да се прошири кампањата освен флаери државата да издвои повеќе средства за тие проблеми со лекувањето и институциите па и контроли по школите.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
А што е поентава они мене ке ми забранат дали да се дрогирам или слично, доколку тоа ми причинува задоволство ке го правам :) My Life! :pipi:
Мајка ти и татко ти ќе бидат горди на тебе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.351
Поени од реакции
31.236
Инересна ми е тамава, ама не заради темата сама по себе, туку заради новата поделба што ја прави меѓу членовите на форумот.

А да бидам искрен најинтересни ми се оние кои на темата за законот против пушење на цел глас го декларираат своето право на избор и како некои работи не се докажани дека се штетни, овде дискутираат како лесните дроги се лоши и „имаш мање шанси да проживееш подолг живот„ па и каква потреба имало да се користат...
Лицемерно? :wink:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Рекламите ги критикував негативно, флаериве ќе ги критикувам позитивно.
Неколку страни поназад се изјаснив дека СУМ за "едукативен материјал" на оваа тематика, а не за пропаганда! Тоа и го добив, фала богу. Флаерите се сосема на место, искажани се факти, и даден е избор.
Твое/моеш е да прочиташ/ам и да се одлучиш. Дадени ти се основни, точни информации, дадени се и позитивните и негативните страни на главните дроги кои причинуваат проблем во државава. Ако според твоја калкулација сметаш дека смееш да си дозволиш да пробаш, пробај. Државата битно си ја завршила работата, те информирала и едуцирала, ти ако сакаш, крши глава! Сигурно нема пиштол на чело да ти стави некој и да ти каже "Момак, не се курчи, нема дрога за тебе."

И ако прочитам некој "Боље државата да дала пари за :вметни_нешто_страшно_глупо_тука:" највероватно ќе го испопцујам вака јавно, со оглед дека почиња да ми се повраќа од такви коментари.
Јак кур, испринтале неколку илљади флаерчиња, јаките пари шо ги дале.
Да не дале 10 денари за едно флаерче, сеа немаше 80% од вас што ги отвориле флаерите да најдат разлика меѓу кокаин и хероин. Да не даеше државата 10 денари за едно флаерче, сеа тоа момче шо го прочитало уште ќе пушеше ЛСД, пиеше хероин и шмркаше Дрога.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom