Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Мислам дека пропагандата е за оние кои немаат пробано (бар така е прикажано во клиповите). Така да, оваа кампања нема да дејствува на оној кој го погледнал од друг агол светот затоа што е наменета за оние кои тоа НЕ го направиле.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Е така и јас сфатив... Дека кампањава е за некој што воопшто нема пробано ништо. Мислам дека младите можат да се едуцираат не само со кампањи, туку и од невладини организации, Црвен Крст кои прават многу добри а нискобуџетни проспекти и семинари... Сепак лошото е што дилерите не се фаќаат пошо се крупни ѕверки и поврзани со џандари. И наравно, што нема доволно центри за лекување лица од зависности. Затоа што, не е само да му дадеш метадон, туку му треба на тој чоек и психолог, социолог, некој да му помогне да се ресоцијализира. Не знам како оди процедурата со ставање на онакви апарати (како и да се викаа): Ти го вградуваат апаратот у телото и ако пробаш дрога, умираш). Неколку мои познајници се имаат освестено со тоа чудо, сполај му на горнион.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Не те праи неписмен, те прави човек што си стои на збор. А такви ги нема многу. Веруј ми.

Абе како не капирате дека бабите и дедовците ви одгледувале коноп, се прале партали на нива, па шо кур им фали?

Владата врши пропаганда против дрога, бидејќи ниедна пропаганда не дејствува на човек кој мрднал од нормалното и искусил нешто божествено. Затоа што ниедна пропаганда нема да биде апсорбирана од човек кој истрипал на диемти, од човек кој го погледнал светот од друг агол.

Смешно ми е, вакви, навнодно паметни фаци кој не пробале никад ништо, смртници, мозокот им бива испран, па секоја дрога им е исто, исто им е дали станува збор за ексер или за џоинт, дали станува збор за трип или за хорс, дали станува збор за салвиа или крек, ајахаска или кристал метх...

Најголемата одбивност која ја иам кон синтетичката дрога, доаѓа од мои морални причини, а не нејзината штетност, иако е голема...
Она, нај гнасното, што ме иритира, е што сите добри, позитивни движења, кој во свое време биле сметани за бунт се уништени со дрога! Со дрога која ја форсира баш владата.
Кој слушнал за Црните Пантери, или за Хипи Движењето, овој муабет му е веќе јасен.



Сите ќе го слушнат! Ќе го слушнат Неколку пати! А дали ќе им влезе во едно уво, а излезе низ друго, тоа е друга ствар, за таквите, таквите и треба да бидат елиминирани...
Јасно е одамна дека иам жустри ставови кон глупи луѓе, така да, почит истите, од мене, не добиваат.

Ја, како влада, мојата работа сум си ја завршил, сум ја презентирал вистината и истата сум ја форсирал. Дали на некој влијаела или не, мене ич буџет не ми чуе, ладам кур и пушам фиш у канцелариа. Кој е доволно глуп да проба нешто што нетреба, нек се носи у 3 лепе.
Во тој случај според тебе не треба воопшто никаква кампања да се спроведува.Фино звучи тоа што го кажуваш, ама повеќето деца на 14 години се глупи.И тие што имаат многу потенцијал во себе се глупи и прават грешки.На тие деца не им треба слајд.Не им треба строг татко со каиш во рака.Не им треба фашистички режим.Ништо од тие работи нема да допрат до нив.
Според мене наместо слајдови и реклами треба да им се покаже реалноста.Треба да видат низ што навистина тие луѓе поминуваат и што реално дрогата може да направи дрогата од тебе.На пример една кратка екскурзија во центрите за лечење на зависности.Да видат како навистина изгледа зависник, да знаат дека тоа што го гледаат не е некоја фикција туку реалност.Дека тоа е блиску и до нив и може да им се случи.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Мислам дека пропагандата е за оние кои немаат пробано (бар така е прикажано во клиповите). Така да, оваа кампања нема да дејствува на оној кој го погледнал од друг агол светот затоа што е наменета за оние кои тоа НЕ го направиле.
НЕ мисли на розев слон!









......



.....







10 seconds later...



Ми ја сфати поентата. И сфати дека сум во право.
k10xbai.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Многу површно ги гледаш работите и затоа мислиш дека сум сватил дека си во право(а не си). Целта е да се заштитат оние кои не пробале, а не оние кои си го имаат како навика веќе некое време.

едит бе:): Глупо ми е верувањето во тоа дека ако на некој му речеш да не прави нешто, ќе го направи. Уште една од многуте лоши генерализации.:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Проблемот е во тоа што оние кои не пробале не ни ќе го погледнат клипот, а како последна инстанца ќе им послужи како инспирација, мотивација, и во оној субверзивен момент, кога се се превртува наопаку, и веќе го добива вистинскиот облик, ќе го сменат каналот, програмата, ќе го исклучат телевизорот, и воопшто лошите ефекти и оние лоши последици никој нема ни да ги погледне.

Сушноста на проблемот не се наоѓа во тоа кој кој е информиран или не, туку кој какви афинитети тлее во него. Ако не е наркоман, ќе биде пијаница, ако не е пијаница комарџија, нешто ќе биде! Судрен сум со овој проблем многу пати (безброј пати, не ни бројам веќе). Не треба едукација за тоа дека дрогата е лоша, туку едукација за тоа какви афинитети им требаат на младите.

90% од наркоманите се наркомани, само затоа што го гледале филмот РАНЕ (оној србскиот идиотскиот), и желбата за некакви повисоки општествени позиции и репутација, немањето квалитети и средства за постигање на тоа, ја раѓа во нив и алтернативниот модус, како да се стане мангуп, а да не треба да си син на министер, премиер, да не треба да си убав, да не треба да имаш многу пари...

Многумина слизнале на овака рапав терен, за многумина немало назад, за многумина немало втора шанса... :nenene:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
едит бе:): Глупо ми е верувањето во тоа дека ако на некој му речеш да не прави нешто, ќе го направи. Уште една од многуте лоши генерализации.:)
Знаеш колку сум верник, али "адамовото јаболко" е чист доказ за тоа. И не е глобализација туку е факт. А ни ти не си искључок, али сеуште не капираш.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Знаеш колку сум верник, али "адамовото јаболко" е чист доказ за тоа. И не е глобализација туку е факт. А ни ти не си искључок, али сеуште не капираш.
Клипот ми викат да не пробам дрога и не пробвам.
Do I break the rules and facts?:nesum:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Знаеш колку сум верник, али "адамовото јаболко" е чист доказ за тоа. И не е глобализација туку е факт. А ни ти не си искључок, али сеуште не капираш.
Ах што може да направи тоа генерализирање...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Клипот ми викат да не пробам дрога и не пробвам.
Do I break the rules and facts?:nesum:
Ако не пробвиш дрога ЗАРАДИ клипот, ондак да.
Немаш здрав разум.

А ако не пробуваш дрога затоа што ги знаеш последиците, ондак, не, не кршиш правила, земјаку :)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Ако не пробвиш дрога ЗАРАДИ клипот, ондак да.
Немаш здрав разум.

А ако не пробуваш дрога затоа што ги знаеш последиците, ондак, не, не кршиш правила, земјаку :)
Океј нига, имаш доста други членови шо се убедвет со тебе, не планирам да вртам празна слама цела вечер. Фала на одговор.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Спротивно на генералното мислење дека нафтата е главно гориво на капитализмот...не е...
Тоа се алкохолот,дрогата,никотинот,лековите и други психоактивни супстанци кои овозможуваат бегство од реалноста и олеснување на притисокот кој системот го врши врз поединецот.Без нив системот би колабирал за недела дена.

Дали ваквите клипови имаат некаква улога и дали би одвратиле или привлекле некој кон дрогата е второстепено.Она што е најважно е дека и покрај сите овие клипови,филмови,програми,невладини организации и владини агенции за `борба` против дрогата истата е се повеќе и повеќе злоупотребувана во општеството.Не само кај нас,насекаде,дури и во Иран каде постои смртна казна за поседување и продажба на дрога.
Значи резултатите од ваквите проекти се тотален и апсолутен феил.Факт.Во најмала рака.А тука е и психолошкиот ефект за кој зборува годхејтас неколку страни наназад...

Дрогата ќе остане `зло на 21-от век` или некоја рандом фраза од тој тип,потенцијалите на разни супстанци од типот на дмт,ајахуаска или псилоцибин па и марихуаната и хашишот ќе останат неискористени во позитивна насока поради законодавството и се ќе си тера по старо...важно дилерите да се богатат,политичарите да се на власт и системот да има издувен вентил...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ондак да се радувам шо не ги потрошиле париве за кампањава залудно..
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.174
90% од наркоманите се наркомани, само затоа што го гледале филмот РАНЕ (оној србскиот идиотскиот), и желбата за некакви повисоки општествени позиции и репутација, немањето квалитети и средства за постигање на тоа, ја раѓа во нив и алтернативниот модус, како да се стане мангуп, а да не треба да си син на министер, премиер, да не треба да си убав, да не треба да имаш многу пари...

Многумина слизнале на овака рапав терен, за многумина немало назад, за многумина немало втора шанса... :nenene:[/QUOTE]



Како бе така можеж да кажеш заради ране ? :/ .. Ок се клиповиве не викам не..Ги погледнав само за екстази и "фиш" дека другото не ме интересира..За таблите ок е до негде..Ако више сака некој да конзумира,треба да си има свој чоек кој ќе му биде сигурен а не од секој да зима .. негово право е тоа дали сака да се дрогира или не(али треба да биде свесен и на последиците) .. За марихуаната претерале..Краде коли,трипа а у .. Со ова поише ги плашат неголи да им ги докажат фактите..Децата на возраст од 11 до 16 год повеќе треба да знаат за дрогата а не да ја избегаваат(не мислам да ја зимаат туку да имаат доволно дознање за неа) Јас лично сум земал не викам не,затоа само ги гледав тие клипови тие ме интересираа..Повеќе за дрогата,може да ти каже лице кое више го имало поминато тоа,отколку некој што дава само примери..
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Родителот од тоа најмногу се плаши децата да не му станат дрогаши.Како и да е ок се клиповиве се надевам ке допрат до некој дека дрогата не е никаков фенси филм

Ондак да се радувам шо не ги потрошиле париве за кампањава залудно..
која кампања нема многу пари потрошено тука траат по 2-3 мин клиповиве
 

Kajgana Shop

На врв Bottom