Фејсбук ми ја уништи врската ...

Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
За некого и варање партнери е забава (тоа би било веќе за друга тема -како се забавувате со партнерот/ите:wink:), зависи од табиетот, но преку фб...тешко на таа врска ако се уништи од фб и слични виртуелни активности....мислам, боље да ја нема него да ја има.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.685
Поени од реакции
13.313
Ако и обајцата се доволно зрели и доволно свесни што всушност е фејсбукот, there is nothing to be afraid of. Како и да е во зрелоста би ја ставил и верноста и доверливоста, бидејќи врска е сепак врска... Прељубата, ок можеби некои ја викаат еден вид на истражување но кога веќе се врши нели не е подобро да се изврши во почетокот на ловењето на партнер?
 
S

StereoLove

Гостин
све почнува со лајк :)
И три точки.

Девојката на мојот братучед имаше проблеми баш во врската заради фбто.
Зошто си го аднала тој,кој е тој.кој ти кликнал лајк и свашта.
Има многу љубоморни партнери кои се караат баш за тоа.
Фејсбукот не е причина за кавги.Тоа е само еден начин на комуникација мегу лугето.А тоа што кликнал лајк не значи дека мора да значи нешто:tapp:
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Баш пред некој ден пропадна една врска поради лајкнување и шмекање на фејсбуков.
Девојкава лајкнуваше слики на еден и тој на неа се разбира .. си се тагнуваа на слики, те сакам - ме сакаш .. и другарчево стана љубоморно. Не и спомна ништо на дромфуљата ко демек немам зашто да сум љубоморен .. ме сака,ја сакам, со мене е ... тоа треба да ми е доволен доказ за нејзината љубов блабла муабети и на крај оваа му го спопика. Му раскина и после саат време си стави статус мажена со тој и тој (дечкото со кој си лајкнуваа слики). Другарчево уште не може да се соземе. Ја сакаше поише од нејзините дома. Мањебитно.

Не само фејсбуков ... уште многу интернет страни можат да уништат врска. Иии да не го заборавиме мсн-от. Не дај боже дечкото да се уклучи од кај тебе на мсн и да најде не знам таму колку машки контакти онлајн, а уште па некој од нив да ти пише .. ауу боже сачувај.Следуваат прашања од типот: „А овој кој е? И ти си го имаш муабетот со овој?’’ ... Па ако му кажеш дека сте добри другари или случајно да истресе другарчето нешто што не треба .. следуваат блокови .. бришење од мсн .. љубоморни муабети и при секоја кавга спомнување на едното исто.
Сето тоа е резултат на тоа што младинава се си зима при срце и се повеќе дреме на вакви страни место да прошета и да се подружи негде надвор.
 
Член од
11 јануари 2010
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ако не е Facebook, ќе биде Hi5, или Msn, или SkypeMe :)

Не е до Facebook, туку до потребите на луѓето.. Со Фејсо, само се олеснува пристапо до некоја, или било која личност...

Ако нејкете вашата личност да се изневерува, и дали планире нешто Online, започнејте од сликите кои ги закачува

Се додека гледам слики од момички цели разбацени, и со елечиња, па нешто се прчат... се до тогај ќе има It's complicated, In open relationship :wink:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Баш пред некој ден пропадна една врска поради лајкнување и шмекање на фејсбуков.
Девојкава лајкнуваше слики на еден и тој на неа се разбира .. си се тагнуваа на слики, те сакам - ме сакаш .. и другарчево стана љубоморно. Не и спомна ништо на дромфуљата ко демек немам зашто да сум љубоморен .. ме сака,ја сакам, со мене е ... тоа треба да ми е доволен доказ за нејзината љубов блабла муабети и на крај оваа му го спопика. Му раскина и после саат време си стави статус мажена со тој и тој (дечкото со кој си лајкнуваа слики). Другарчево уште не може да се соземе. Ја сакаше поише од нејзините дома. Мањебитно.
LoL

Facebook - connecting and disconnecting people (нестабилна конекција)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ја само преко фејсбук фаќам девојки, или мсн, зашто у живо несакаат ни да ме изслушаат што сакам да им кажам. Иако кратко тајат врсите и се нестабилни, во ред е тоа и очекувам, не сум некој емотивен и ми треба такви инстант запознавања. А верувам дека секој од вас има по некоја не фејсбук него нет врска.
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Ја само преко фејсбук фаќам девојки, или мсн, зашто у живо несакаат ни да ме изслушаат што сакам да им кажам. Иако кратко тајат врсите и се нестабилни, во ред е тоа и очекувам, не сум некој емотивен и ми треба такви инстант запознавања. А верувам дека секој од вас има по некоја не фејсбук него нет врска.
Поработи на проблемот. Анализирај се зошто не сакаат да те ислушаат. Размисли дали имаш лош пристап или проблемот е сосема поинаков. Секако, зависи и на какви девојки им пристапуваш.
Не се живее од интернет врски. Интернетот е само податоци и ништо повеќе. Тука секој може да биде секој и да биде што сака. Но, тоа не е реалноста.
Порано или подоцна ќе сакаш да оформиш семејство. Дали и тогаш сопругата ќе ја бараш на Интернет? Мислам дека одговорот е не.
Ова е најдобронамерен совет.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
OK, али што има разлика ако запознаеш некоја на интернет и после кратко време у живо, или пример се меркате у чаршија и се најдете плус на интернет. Или какви и да било комбинации штом после се запознаете у живо и забораваш фејсбук или кој и да е сајт, може да е и кајгана, може да е и др. форум или чат... не е ништо страшно. Воопшто не е страшно, добро е.
И да, фејсбукот може да растури и врска и брак, како и мобилниот телефон, како и прошетка до продавница.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
...не на мене нормално :)

Сретнав на ФБ пред извесно време група со ваков или сличен наслов. И океј, тоа не би претставувало некое чудо со оглед на тоа какви се глупости се изродија у последно време. Ама, земав да видам дали пишал некој на ѕидот...што да видам?

Собрани луѓе од Балканов, на српски беше иначе насловот на групата. И се исповедаат со тоа како фејсбук им ја уништил врската. Де имале љубоморни партнери, де они биле љубоморни и ги користеле сите алатки за да се осигураат дека се е под контрола, де се карале за коментари и лајкови. Ескалација на сукоби! Буквално.

Ја ги читам и им се чудам на глупостите. Али океј, свашта има.

Него темата ми е појше за . . .

Сте сретнале ли некој да има проблеми од овој тип или можда на вас ви се десило нешто слично?
Кои биле проблемите?
Што поконкретно се дешавало?

Дозволувате ли вие ФБ да има поголемо влијание врз вашиот љубовен статус?
Колку ума, толку друма. Ама сегашниве друмови многу се изелектризираа. Префрлањата од видот - зошто коментираш на туѓи статуси, како може да додаваш пријатели, мене лично ми се детски и смешни. Кога би ми се случил некој таков испад од партнерот, тоа би ми помогнало да сфатам оти дечкото си има проблеми сам са собом, дека нема доверба во мене и дека е време да се размисли дали таквата врска има иднина и заслужува шанса. Едноставно постои причина зошто ваквите мрежи го носат епитетот - социјални. За да постои дружење и размена на мислења. Не би сакала да имам партнер кому социјалното дружење не му е важно, а не дај боже да се обиде да ми го спори правото на мој личен избор како и со кого ќе комуницирам.
Трендовите во нееманципираните глави, водат дотаму што, дечкото и` забранува на девојката да има профил на некоја социјална мрежа (или обратно), и` ја бара лозинката и постојано проверува што пишал/а... Едноставно е - или слобода во врската или нема врска.
Не можеш да спречиш некого да направи нешто, ако веќе толку многу сака и намерава. Притисоците и забраните се контраефективни.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
318
Поени од реакции
8
Имам едно логичко прашање....Ако знаеме дека има врски за чие настанување е виновен ФБ, т.е луге кои се запознале преку Фб....зошто тогаш ФБ да не биде виновен и за раскин на некоја врска?
Сакам само одговор на ова логично прашање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom