Фејсбук ми ја уништи врската ...

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Фејсбук да уништи врска/ брак, сеедно е малку чудно и глупаво. Ми нема логика. До толку да придадеш значење на една таква социјална мрежа и да се опседнеш до степен да си ја доведеш врската во прашање е смешно и не баш нормално.
Ете и да дојде до прекин на врската, секако причината не е Фејсбук, туку има нешто подлабоко. И повеќе да му се придава важност на виртуелниот, отколку на реалниот живот, секако е знак дека нешто не е во ред.
Знам луѓе кои се преокупирани со тие статуси, лајкови, коментари и гледање на туѓи профили, но најчесто го прават тоа сеирџиски или од инат на некој. Но дека дошло до некоја сериозна караница или раскинување- не знам за такво нешто.
Фејсбук е чисто тепање време и ништо друго.
 
Член од
8 февруари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Не е можно Фејсбук или некоја слична алатка да уништи врска. Можно е само да ги истакне повеќе разликите што партнерите ги имаат еден со друг, па да се забрза процесот или на раскинување или на средување на проблемите.

Би го забразал процесот на раскинување,барем тоа мене ми се случи.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
315
Поени од реакции
910
fejsbuk e gluposti zivi i normalno moze da unistue vrska.

maskoto ce zbori so drugi zenski, zenskoto so drugi maski i normalno ce se zakaraat. fejsbuk treba da se zabrani, sve stavaat sliki razgoleni, porano ne znae decata do 8mo sto e komjuter, sega se polnat so gluposti! sramota!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Мерак ми е кога ве читам и жал ми е што не е се` така во реалниот живот, како што изгледа овде.
Прво, како што спомна леандра, ако некој може да одржава врска по интернет, така може некој да е љубоморен на истиот. Да, во даден момент не е ништо живо тој фејсбукот, но од другата страна има некој кој може да биде реалност ако се сака. Тој некој оставил свои податоци, слики од секоја прилика, па не гледам зошто е невозможно да падне во очи и да постане нечија симпатија или нешто повеќе понатаму. Најголем дел од луѓето киснат таму токму со тие намери, ама жива среќа што тука се собрале само исклучоците.
Иначе, јас имам профил само на форумов и на ниту еден друг шмекерски сајт, па и не е баш во ред да коментирам повеќе. Јасно е по тоа што и како мислам за овие страни кои ја уништија младинава!:icon_bigg Само сакав да потврдам дека и врски и бракови може да се уништат поради интернетот и тоа воопшто не е чудно.

п.с. Досадни се и муабетите со меѓусебна доверба и блаблабла. Колку и да се има доверба, тaа не е никаква сигурност дека некоја фуфица нема да му одвлече внимание на вашиот партнер или дека вие нема да се затрескате во некого, само после еден поглед на некоја негова слика која сте ја лајкнале. (Го погодив зборот? Јеее, кул сум!) Тоа се моменти кои не доаѓаат со најава, кога ќе научите?
п.с.2 Не ми враќајте дека тоа истото може да се случи и на улица и сл. Тоа не го оспорувам, да не се сфатиме погрешно. :pipi:
И то.:toe:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Абе ајде да дозволам овакво срање да си игра мајтап со мене.:nenene:
Воа нетов чини чуда мајке ми.:uvo:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Ок колку сте паметни!
Бравос, како може да постојат такви луѓе кои фејсбук им иништува живот ОМГ ОМГ ОМГ!!!!!

:icon_roll

Океј, сега кога престанавме да мудруваме, да познавам луѓе кои си го компликуваат животот со фејсбук.
Ми се случува и мене да имам поголема реакција од шо нормално треба.
Се вика ЉУБОМОРА!!!!
Погодете шо: луѓето ја поседуваат таа емоција.

Се нервирам коа има статус/песна шо не знам шо треба да значи.
Се нервирам кога има нешо што дискретно ми е упатено.
Се нервирам коа ќе видам дека некоја флертува а ми е непријатно да реагирам на тоа.
Ме нервираат зајадливи коментари кога некој мудрува на нешто што сум напишала.

Среќа шо не сум у врска и не драматизирам околу тоа во моментов. Во иднина...па нормално дека ќе допира до мене што напишал партнерот.
Само нема да дозволам тоа да ми уништи било што.
Мерак ми е кога ве читам и жал ми е што не е се` така во реалниот живот, како што изгледа овде.
Прво, како што спомна леандра, ако некој може да одржава врска по интернет, така може некој да е љубоморен на истиот. Да, во даден момент не е ништо живо тој фејсбукот, но од другата страна има некој кој може да биде реалност ако се сака. Тој некој оставил свои податоци, слики од секоја прилика, па не гледам зошто е невозможно да падне во очи и да постане нечија симпатија или нешто повеќе понатаму. Најголем дел од луѓето киснат таму токму со тие намери, ама жива среќа што тука се собрале само исклучоците.
Иначе, јас имам профил само на форумов и на ниту еден друг шмекерски сајт, па и не е баш во ред да коментирам повеќе. Јасно е по тоа што и како мислам за овие страни кои ја уништија младинава!:icon_bigg Само сакав да потврдам дека и врски и бракови може да се уништат поради интернетот и тоа воопшто не е чудно.

п.с. Досадни се и муабетите со меѓусебна доверба и блаблабла. Колку и да се има доверба, тaа не е никаква сигурност дека некоја фуфица нема да му одвлече внимание на вашиот партнер или дека вие нема да се затрескате во некого, само после еден поглед на некоја негова слика која сте ја лајкнале. (Го погодив зборот? Јеее, кул сум!) Тоа се моменти кои не доаѓаат со најава, кога ќе научите?
п.с.2 Не ми враќајте дека тоа истото може да се случи и на улица и сл. Тоа не го оспорувам, да не се сфатиме погрешно. :pipi:
И то.:toe:
Горе долу, колку што прочитав на темава, со овие два постови највеќе се сложувам.

Прво, ја нема таа совршена доверба за кој секој тука зборува, па како тоа јас него слепо му верувам или тој мене.
И да сакаш, и да нејќиш, сигурно ќе напрајш некоја грешка за која партнерот ќе смета дека е кршење на довербата.

А кога станува збор за тој помочан Фејсбук, и кога станува збор за врските, да, има големо влијание врз секоја врска.

Не вервам дека на сите тие кои што кажуваат: „Ууу, нормално дека тој/таа треба да има женски/машки пријателки, не сум јас љубоморен/на на нив,“ им е сеедно тоа.

Тоа е истата ситуација кога ти и дечкото/женската сте излезени, а тој/таа нон стоп да шмека некој други девојки. Тоа ти иди како гледање на нечиј женски/машки профил, слики нивни, голи, слечени, облечени, напрчени, ненапрчени и тако даље.

И плус, која е поентата да имаш пријатели кои што не ги знаеш воопшто, а си ги прифатил?
Мислам, то ми е малку глупава работа. (Барем мене).
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Ако сакам да изневерам, тогаш тоа би го направил без оглед на тоа дали би било со некоја што сум ја сретнал во кафич, дискотека, автобус или пак со некоја од Фејсбук. Значи, тоа зависи од мене, а не од местото каде што сум ја сретнал „швалерката“. Искрено, за Фејсбук имам позитивно мислење.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
fejsbuk e gluposti zivi i normalno moze da unistue vrska.

maskoto ce zbori so drugi zenski, zenskoto so drugi maski i normalno ce se zakaraat. fejsbuk treba da se zabrani, sve stavaat sliki razgoleni, porano ne znae decata do 8mo sto e komjuter, sega se polnat so gluposti! sramota!

Звучиш ко некоја баба што седнала на некој камен и мудрува.

На крај ќе те опамети да не земаш сокчиња (!) од кафич оти ќе ти стават дрога, ама првиот пат нема да ти кажат. Ќе ти биди ептен убо и ко ќе побараш пак од сокчето ќе ти речат „А има дрога таму“ и ти ќе станиш наркоман (а.к.а ДРОГИРАШ!)
:pos2:
 
M

marsovka

Гостин
Горе долу, колку што прочитав на темава, со овие два постови највеќе се сложувам.

Прво, ја нема таа совршена доверба за кој секој тука зборува, па како тоа јас него слепо му верувам или тој мене.
И да сакаш, и да нејќиш, сигурно ќе напрајш некоја грешка за која партнерот ќе смета дека е кршење на довербата.

А кога станува збор за тој помочан Фејсбук, и кога станува збор за врските, да, има големо влијание врз секоја врска.

Не вервам дека на сите тие кои што кажуваат: „Ууу, нормално дека тој/таа треба да има женски/машки пријателки, не сум јас љубоморен/на на нив,“ им е сеедно тоа.

Тоа е истата ситуација кога ти и дечкото/женската сте излезени, а тој/таа нон стоп да шмека некој други девојки. Тоа ти иди како гледање на нечиј женски/машки профил, слики нивни, голи, слечени, облечени, напрчени, ненапрчени и тако даље.

И плус, која е поентата да имаш пријатели кои што не ги знаеш воопшто, а си ги прифатил?
Мислам, то ми е малку глупава работа. (Барем мене).
сонце ако сака да ти набие рогови ти нема ни да дознаеш фејсбук само го олеснува процесот на варање.
И само идиоти јавно го прават ( побогу постои чат и приватни пораки )

Повеќето прифаќаат рандом личности од различни причини во најмала мера сигурно не зошто сака да те вара :back:
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
197
Facebook може да ти го упропасти цел живот па не за една врска :pos2:
Без шала,и јас некаде читав дека има луѓе кои што се зависни од тоа,не излегуваат од дома на PC 24/7 :uvo:
Иначе мајката да му се е*е на тој студентот што го измислил... :angry3:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
„Facebook ми го згази кучето. :icon_neut“

Па добро де, факт е дека Facebook е комуникација, ама таа комуникација ја правиме Ние луѓето, и ако Ние зае*еме работа не можеме да го обвинуваме медиумот за комуникација, не дека тој нема влијание врз процесот на комуникација, туку дека Ние сме тие што ја создаваме содржината на таа комуникација. ФБ само ја диструбуира на повеќе начини.

Работава е чисто психолошка: не можеш по магарето, удри по самарот.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Луѓе никогаш пред други, ни пак пред вашите најблиски другари/ки не се фалете дека женска/дечко ви ви е верен...
.секогаш бидете на штрек и секогаш внимавајте....затоа што никој не може да се измува/изебе преку фејсбук...тоа се прави во живо....така да не се плашете од виртуелниот свет,тој само ви помага да дознаете колку некоја личност е психички стабилна или лабилна!:smir:
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Љубомора поради фејсбук и уништување врска??? WTF???
но, како и секогаш, на планетата Земја има сешто :) Некој верува во тие ствари. Примила девојка му мече од некој! Срам да и е, го изварала... Не дај боже да му прати мече назад...
Но да, постојат такви луѓе. За мене интернетот е место само за забава и ништо повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom