Реакции на Законот против пушење на јавни места

Дали законот ке влијае врз економијата и слободното право на избор


  • Вкупно гласачи
    714

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Cekaj be, zarem u moja, sopstvena kola, sto sam sum si ja kupil, odrzuvam registriram, itn, ne smeam da si zapalam cigara???????????????

Moronstina!

I zosto da nema cigar bars?? Kade so posebna licenca, ke moze da se pusat pipes, cigars & cigarettes?

Pa komu mu smeta, neka ne ide tamu, na mamata!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Cekaj be, zarem u moja, sopstvena kola, sto sam sum si ja kupil, odrzuvam registriram, itn, ne smeam da si zapalam cigara???????????????

Moronstina!

I zosto da nema cigar bars?? Kade so posebna licenca, ke moze da se pusat pipes, cigars & cigarettes?

Pa komu mu smeta, neka ne ide tamu, na mamata!
Da, bas taka.
Do dusa ne sum go procital samiot zakonot, ama znam deka dzandarite kaznuvaat. :toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е ќе ми јадата урдава од таклабасот!
Тоа е веќе повреда на приватност, а со тоа и повреда на граѓанските права и следствено - противуставно!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Е ќе ми јадата урдава од таклабасот!
Тоа е веќе повреда на приватност, а со тоа и повреда на граѓанските права и следствено - противуставно!
Epa aj radi toa barem da padne na Ustaven. :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Epa aj radi toa barem da padne na Ustaven. :)
Ако Уставниот суд, не оди по некои политички заговори и чистење образи ти реков ми рече, т.е ако оди дословно по правата и слободите пропишани во Уставот, ќе го падне законот или во најдобар случај кој на сите им одговара е да предложи промени во однос на тоа дека треба физички одделени простории за пушачи и непушачи.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Затоа Н.Г. рипна, та припна да се закача со уставните судии за да може свои пулени да намести и потоа комотно да царува во МК.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
оф топик

ако портата што треба да одлучува за законов брои мнозинство пошачи законов паѓа дефинитивно

инаку иако сум пушач вчера имав прилика да осетам дека облеката на непушач навистина мириса на цигари но ова не е аргумент да се вадат непушачите на оваа теза. сепак можете од играње на пример да се испотите.. нели?
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
gledam 11 godinki imas , ti najubavo ke ja osetis pretstojnata diktatura bas koga ke si na 18 godini :wink:

i kogo jas trujam sam vo kola ?
Мислиш дека би знаел што значи зборот дискриминација на 11 години ?
Шала е секако. И не , не е никаква диктатура.
И сам во кола никого , тоа е глупост , ама за во кафич што било дискриминација жити мајка. Подискриминирани се жените во Lisca продавница отколку пушачите во кафич.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
оф топик

ако портата што треба да одлучува за законов брои мнозинство пошачи законов паѓа дефинитивно

инаку иако сум пушач вчера имав прилика да осетам дека облеката на непушач навистина мириса на цигари но ова не е аргумент да се вадат непушачите на оваа теза. сепак можете од играње на пример да се испотите.. нели?
Од уставните судии никој не пуши :),а и да беа пушачи сигурно немаше тоа да влијае на одлуката.Законот нема да падне на уставен за жал.

Мислиш дека би знаел што значи зборот дискриминација на 11 години ?
Шала е секако. И не , не е никаква диктатура.
И сам во кола никого , тоа е глупост , ама за во кафич што било дискриминација жити мајка. Подискриминирани се жените во Lisca продавница отколку пушачите во кафич.
Дискреминација е потполно забрането пушење било каде,јас сакам да има посебни простории за пушење одделени од просториите за непушачи.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Ја сум непушач. Цело мое друштво пуши.

И утре ја кога ќе отидам на кафе со другар/другарка, треба на 10-15 минути да излегуваат до најблиското означено место за пушење, за да испушат цигара, што значи ако излезам со една личност, пола и поише од излегувањето ќе треба да седам сама. Неможам да речам "не пуши во мое присуство", или да дадам услов или да излезе таа личност со мене и да не пуши или да не излегуваме воопшто. Ја неможам да престанам да се дружам со пушачи поради тоа што на Грујо му текнало земја од трет свет да претвара у прозападно ориентирана земја со западни манири. Зошто, наместо да поставува знамиња, да се труди што е можно поидиотски закон да измисли и си игра Орвелизам со нас, не поработи на невработеноста, инфраструктурата, решавање на спорот со Грција...? Закониве станаа поглупи од групите на Фејсбук!
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Од уставните судии никој не пуши :),а и да беа пушачи сигурно немаше тоа да влијае на одлуката.Законот нема да падне на уставен за жал.



Дискреминација е потполно забрането пушење било каде,јас сакам да има посебни простории за пушење одделени од просториите за непушачи
.
Пробаа така не идеше , уште се гушевме.
Не е забрането на улица да се пуши сеуште.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Јас мислам вака ко што рече еден на ТВ, да се забрани пушење по улица надвор,пошто тој ако иде пред тебе димот може да ти смета да ти иде у тебе, а у кафана со кафе или пиво да си запали цигаре чоек...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Иронија. Не чуваат здрави демек а ги нема да платат за операции во странство на дечињата болни. Какви идиоти.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Денес добивме опомена. Цигара не смееме да запалиме 15 метра во кругот на фирмата. Така да сега ако сакаме да запалиме треба да идам преку улица и аутоматски да влезам во кругот на соседната фирма :tv:
Се надам дискриминацијава ќе заврши што побрзо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom