Библијата го ПРИЗНАВА Мухамед за ПРОРОК

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Не е проблем да тврдиш дека Мухамед е претскажан во Библијата.Проблем е во тоа што треба да го докажеш сетоа тоа.
Каков поголем доказ бараш кога во Тората јасно стои името „ Мухаммед “ ?

Повели и привери :

Во хебрејската верзија на Тората сеуште се користи името “Мухаммед“ без било каква двосмисленост. Во песна над песните, поглавје 5, стих 16, пишува : „ Неговиот говор е најпријатен. Тој е голем / славен Мухаммед, мој миленик и мој пријател. “ Хебрејскиот збор јасно укажува на името Мухаммед, но евреите и христијаните тоа одбиваат да го признаат и инсистираат на тоа дека не се работи за сопствено име, туку епитет кој го опишува Пратеникот, тврдејќи дека тоа име значи “најсакан“.

Тука е името напишано на антички хебрејски како што се појавува во стих шеснаесет: מחמד. Тој се чита како: "Mahammad". Според Бен Јехуда, хебрејско-англиски речник, тоа правилно се изговара како "Muhammad".


За тие што сакаат да проверат дали навистина така се чита кога ќе се преведи מחמד на англиски еве ви страница да проверите сами.

http://www.freetranslation.com/
http://worldlingo.com/en/products_se...ranslator.html


Подоле имаш и наслов на списите и реден број на цитатот ( болдираните во црвено) , па повели и провери :

Името на Пратеникот (нека секој мир и спас биде над него) се појавува во хинду - списите. ВоSama Vedi -Сaмa Веди пишува: Ахмед ќе донесе шеријат (верозакон) од својот Господар. Тој закон е полн со мудрости. Јас од него ќе добијам светлина како од сонцето."

Во Athrava Vedi (уште една хинду - списа) Канада 20, суки 127, Мантра 1-3, пишува: О луѓе, слушајте го внимателно ова! Мухаммед ќе дојде меѓу луѓето ... Неговата големина ќе биде фалена, дури и во рајот и тој (рајот), ќебиде подреден за него, а тој е Мухаммед. "


Во Bhawishya Purana (следна хинду - списа) парв 3, Кханд 3, Aдја 3, Шалок 5-8, пишува: „Дури тогаш ќе дојде неписмен човек со прекар на учителот, по име Мухаммед, со своите другари. Ангелот ќе очистиод пет нешта. " Пет нештана чистењеочигледно претставуваат петте дневни намази кои муслиманите ги чистиод нивните гревови.


Ти наместо да докажуваш не неапаѓш нас затоа што не сакаме да ти веруваме на збор.

Грешка !!!

Ги игнорирате цитатите и се нафрлувате на лични навреди кон мене , значи наместо човечки да дебатирате вие мене ме напаѓате со навреди , и пак вие се жалите....хехехеххе , чудно .

Тоа не ти е никаков доказ,Расте и бројот на наркомани,педери и сл..
Доказ е и тоа вреден доказ , сите тие се паметни и високо квалификувани луѓе ( доктори , научници , свештениви и т.н )
Но за твоја несреќа во никој случај педери и наркомани , тоа не постои во ислам .

Учи во името на твојот Господар!!:vozbud:

Тоа ми е прва наредба од Аллах во Куранот , и доследно си ја почитувам , затоа нема потреба да ме подсетуваш , но сепак ти благодарам .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Najdov od kade mu na tuрiot Shupak se Poseri deka go ima Mahmuda vo Torata!

Rekov, vahabitski forum:
Videte objasnenijata! Kako da se Omer al Fuckhim ili onoj novopazarskion svercer avtori na objasnenijata!



"I will raise them up a Prophet from among their brethren, like unto thee, and will put my words in his mouth; and he shall speak unto them all that I shall command him." (Deuteronomy 18:18)

"Among their brethren" clearly refers to a nation other than the Israelites; otherwise it should have been "amongst yourselves." The reference in Deuteronomy 18:18 could fit nobody else except Prophet Muhammad (peace be upon him), and not Prophet Jesus, for the following reasons:


  • Moses and Muhammad were born in the normal, natural course, that is, the physical union of man and woman, but Jesus was created by a special miracle.



  • Moses and Muhammad married and begot children, but Jesus remained a bachelor all his life.


  • Moses and Muhammad brought new laws and new regulations for their people, but Jesus came only to fulfill the old law of Moses.


  • Both Moses and Muhammad died natural deaths and were buried, but Jesus was raised to heaven.


  • Unlike Moses and Muhammad, who were accepted as prophets by their people in their very lifetime, Jesus was deserted even by his closest disciples.
  • Both Moses and Muhammad ruled and enacted laws besides their being prophets. This was not the case with Jesus.

Ova e мижи Хасане ал Спамери, Омар да ти бае!

Хахахаха!


Доказот е, не може да е никој друг, бидејќи очигледно на него се мисли, башка негохјте се опињале, место Исус кој е зачнат од светиот дух, а не со опињање.

Боже помилуј ги ваквите крелци оти не знаат и се отепани beyond any fucking help!

Answer

Хасан, Масан, мижи асан, и остали тапани, поарно место да се занимаваат со препишувања дебилни одговори од вахабити и талибанци, поарно е седнат о да се запрашаат зошто исламот место мирољубива, е претворен во најнасилна религија, а тоа е пторивно на вољата Алахова?!
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Оваа тема треба да биде некој вид хумор или е сериозна?
Ако е поставена сериозно тогаш во хаосот и конфуијата на логиката на умот се отишло патолошки.
 

Pella

Θεος μου πατέρας
Член од
26 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
4
Skopiani - neverni lugje , ahhhah pa takvi kako vas verata propagja , pagani
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
интересно клипче...
но само едно не ми е јасно,нели сите религии се засноваат на мир,спокој и почитување,не знам зашто тогаш одреден дел од муслиманите се обидуваат да ги претстават другите верници(пред се христијаните) како НЕверници,со оглед на тоа што исламот како религија се појавува после 600 години од христијанството???????
кај христијанството барем Исус и Богородица(и другите светци) се отсликани,што значи постоеле,додека кај исламот тоа е забрането...мит,мистерија или прекривање:toe:
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
ИСУС (ИСА а.с.) РЕКОЛ: "ЈА ГЛЕДАТЕ СЛАМКАТА ВО ОКОТО НА ДРУГИОТ, А НЕ СИ ЈА ГЛЕДАТЕ ГРЕДАТА ВО СВОЕТО ОКО" .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Isus, ne Isa!
Nie gledame ne samo gredi, tuku i drugi letvi na forumov!

Kamo be odgovor so fakt? A?

Sverceri nizaedni!
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Isus, ne Isa!
Nie gledame ne samo gredi, tuku i drugi letvi na forumov!

Kamo be odgovor so fakt? A?

Sverceri nizaedni!

Ти или си слеп или само наудрен се правиш , гредо дрвена .:vozbud:

Читај и отвори ги очите , а потоа побарај ги книгите болдирани во црвено !!!!!

Каков поголем доказ бараш кога во Тората јасно стои името „ Мухаммед “ ?

Повели и провери :

Во хебрејската верзија на Тората сеуште се користи името “Мухаммед“ без било каква двосмисленост. Во песна над песните, поглавје 5, стих 16, пишува : „ Неговиот говор е најпријатен. Тој е голем / славен Мухаммед, мој миленик и мој пријател. “ Хебрејскиот збор јасно укажува на името Мухаммед, но евреите и христијаните тоа одбиваат да го признаат и инсистираат на тоа дека не се работи за сопствено име, туку епитет кој го опишува Пратеникот, тврдејќи дека тоа име значи “најсакан“.

Тука е името напишано на антички хебрејски како што се појавува во стих шеснаесет: מחמד. Тој се чита како: "Mahammad". Според Бен Јехуда, хебрејско-англиски речник, тоа правилно се изговара како "Muhammad".


За тие што сакаат да проверат дали навистина така се чита кога ќе се преведи מחמד на англиски еве ви страница да проверите сами.

http://www.freetranslation.com/
http://worldlingo.com/en/products_se...ranslator.html


Подоле имаш и наслов на списите и реден број на цитатот ( болдираните во црвено) , па повели и провери :

Името на Пратеникот (нека секој мир и спас биде над него) се појавува во хинду - списите. ВоSama Vedi -Сaмa Веди пишува: Ахмед ќе донесе шеријат (верозакон) од својот Господар. Тој закон е полн со мудрости. Јас од него ќе добијам светлина како од сонцето."

Во Athrava Vedi (уште една хинду - списа) Канада 20, суки 127, Мантра 1-3, пишува: О луѓе, слушајте го внимателно ова! Мухаммед ќе дојде меѓу луѓето ... Неговата големина ќе биде фалена, дури и во рајот и тој (рајот), ќебиде подреден за него, а тој е Мухаммед. "


Во Bhawishya Purana (следна хинду - списа) парв 3, Кханд 3, Aдја 3, Шалок 5-8, пишува: „Дури тогаш ќе дојде неписмен човек со прекар на учителот, по име Мухаммед, со своите другари. Ангелот ќе очистиод пет нешта. " Пет нештана чистењеочигледно претставуваат петте дневни намази кои муслиманите ги чистиод нивните гревови .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ti pisav, nikade ne stoi Muhamed. Nikade, spekulacii i nevistini! Ti postirav veke!
Plus Nephtys ti pisa deka se e toa laga, od konverti, koi ne se merilo. Se ostanato e vase vahabitsko wishfull thinking.
Zosto dzabe edno te isto drobis.
Koga bev na Al Ashar ubavo si diskutirav so kolegite, jasno, nikoj nikade ne spekulirase vakvi nebulozi.
Duri ni na medresata vo Katar ova ne im go kazuvaat na mujahedinite
ebate.
Aman.
Aztecs foretold that Muhamed was actually christian!
I sea? Ako postiram kniga ili link od nekoj polumoron toa ke bide vistina ili ne??

I od Torah, stgna do hindu? A vo Kabalata sto pisuva? Deka Muhamed ke se
ozeni so hazdaricaTa?
Ili vo Mitot za Gilgamesh pisuva deka lugjeto vo sumerskata civilizacija go opevale doagjanjeto na Muhamed??
Bullshit!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Добри луѓе и идиоти,

темава ја затворам, затоа што нит ќе се убедите нит муабет ќе направите. Барем додека дојде Маркус и одлучи што со неа.

Ја затворам и од други причини - не сакам да делам банови на помалку или повеќе побожни луѓе.

Од мене во моментов толкуа, кога ќе ја прочитам цела можда друго ќе смислам.

И оној во кој верувате, кој и да е, нек ви дајт тро мир на душа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom