Библијата го ПРИЗНАВА Мухамед за ПРОРОК

Статус
Затворена за нови мислења.
A

amco2009

Гостин
Темиве се претерано ретардирани и не ми е јасно како може некој со здрав памет да се занимава со толкување и објаснување на нешто до толку ретроградно и би требало да биде иживеано.
Дали исус бил овој, дали мухамед бил овој, просто да не му се верува на човек дека во животот постои нешто ко наука, дека постојат области кои со нетрпение чекаат некој да почне да ги разгледува и наоѓа решенија од кои на целото човештво ќе му биде подобро.
Не ми е јасно како може некој да е заглавен во педриод од илијадници години, гледајќи го прогресот кој се трудиме да го направиме кон колонизација на други планети, наоѓање на поекономични средства за гориво и слично.
Вие луѓе дали немате друга работа, дали ве индоктринирале ко мали, но вакви работи не се некои области од кои би имал прогрес било кој.
Она кое можам да го претпоставам е вашата желба за стагнација и останување во период кој го сметате и вие и книгите од кои влечете заклучоци за правилен.
Навистина е жално, но знајте дека вашата битка е изгубена.
А Мухамед во библијата?
Како прво такво име само на некој на хаш може да му текне, како друго, Исус е последниот, синот на Бог, сите други се фејкери, вклучувајќи го и оној со мувата во мед.
Се надевам дека светот набргу ќе се освести и организираните религии ќе ги гледаме со смеење.
nikola kako prvo prema sekoja religija treba da gledas so respekt sto kaj tebe izostanuva nie tuka iznesuvame nasi gledista i fakti za nekoj so saka da doznae nesto sto do sega ne go znael a ako tebe toa ne te interesira nemora da go citas a za drugite planeti da koloniziras malo morgen Alah da go sakal toa ke ja napravel vselenata pomala ama kako sto znaeme vselenata e beskonena i se siri taka da nema nikakvi koloniiii toa se samo gluposti na covekoviot um:nenene:
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Можеби, но биди крајно едноставен во изразот и уште еднаш посочи го моментот библиски каде Мухамед е проречен барем како небулоза...
Целата праволавна Црква не познава такво нешто, ама од кај знеш, може некој кој е надвор од Црквата, „открил„ нешто кое Црквата не успеала да во забележи.

Dobro izgledaj go klipov,mnogu ubavo ima objasnato.Prasanje e dali crkvata voopsto,duri i da go zabelezala sakala da vi go kaze toa.

Poz:smir:
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
47
Поени од реакции
3
Dobro be ja neznam so sakate ne stavate vo zabluda nas hristijanite!!!!! Ako nekoj gi nacrta karikaturite od muhamed u tretoklasen vesnik odma se palite a vie moze sea da kazuvate deka crkvata go prepoznava muhamed. Edno neka vi e jasno muslimanskata religija e posle 600-700 godini od hristijanskata mislam deka ne treba toa da vi go kazuvam, i taka spored vasiot kalendar e nakaj 1300 - 1400 godina taka da ne moze da go ima muhamed vo biblijata.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Иса а.с.(Исус) Аллах го пратил на овој свет негде околу 1300 год после Муса а.с. (мојсие) па сега треба да се става пратеништвото на Иса а.с.(Исус) под знак прашање? абе колку плитко размислувате вие христијаните. Па што мислите вие, за да бидат прифатливи за вас сите божји пратеници (како ние муслиманите што ги прифаќаме) требало сите во ист временски период да живееле? секој доаѓал после друг. Иса а.с.(Исус) е претпоследен а Мухаммед с.а.в.с. е последниот божји пратеник и Аллах тоа ни го тврди, после него до судниот ден нема да има други божји пратеници. На секои неколку стотини год доаѓал по некој божји пратеник, 1400 год после смртта на Мухаммед с.а.в.с. дали дошол некој?:nenene:
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
47
Поени од реакции
3
A be kako ne vie priznavate znam ja kolku priznavate, i kolku ste tolerantni na primer vie isus go priznavate samo kao prorok, a spored nas hristijanite Isus e sin bozji taka da ne mi kazuvaj nie sme gleale plitko na rabotite.
 
A

ateist

Гостин
koj e dostoen da protolkuva jas ke ti dadame eden prost primer kuranot se bozji zborovi koi sto sekoj obicen smrtnik mozje da gi proucuva protilkuva nitu odzata nit ajatoahot nesmeat nitu nesto da dodadat nitu nesto da odzemat od toa sto go napisal kuranot a koj treba da protolkuva Kuranot e kniga nameneta za site da ne cekame drug da ni kazje nesto pa posle da ispadne deka e greska nego da zememe sami da go procitame toa
Напишано од Vlora
Isaov(Isusov) slučaj je u Allaha isti kao i slučaj Ademov od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao: "Budi!" - i on bi.
.
.
.
Напишано од ateist

ОВА Е ДОКАЗОТ ДЕКА КУРАНОТ НЕЕ ПЛАГИЈАТ НИТУ ПРЕПИС НА БИБЛИЈАТА

ТУКУ НЕЈЗИНО ДООБЈАСНУВАЊЕ .........НА ТИЕ ШТО ИМ ТРЕБА ДООБЈАСНУВАЊЕ ДЕ ......

( што би рекол Raziel колку обожавам кога други ми ги докажуваат тврдењата )

Проблемот е што очигледно и Куранот е пишуван со вметнати зборови од Ангелскиот Речник на Загатките па затоа муслиманите со векови се занимаваат со формата а не со суштината ........исто какои правослваците католиците и протестантите

еве го последното мое објаснување од Ангелскиот Речник на Загатките
.
.
.
.

секоја Суетна Личност е Адам


...........................................КАЛ ...........................

збор од ангелскиот речник на загатките што значи :
НИШТОЖНОСТ , БЕЗЗНАЧАЈНОСТ , НЕЦЕНЕТОСТ , ПРОБЛЕМ , ПРОБЛЕМАТИЧНОСТ , НЕВОЛЈА , СУЕТНОСТ

Прва книга Мојсеева - ред 19........Бог го брка Адам од рајот ....зошто си земја -КАЛ и во земјата - калта ќе се вратиш

Книга на пророкот Исаија 10 - ред 6 Го испратив против неверен народ, на народ што ме разјари, за да го ограби и опљачка, за да го изгази како КАЛ на улица.

Книга на пророкот Еремија 38 - ред 22 ! Те заведоа, Те совладаа, твоите верни пријатели . Кога нозете ти пропаѓаат во КАЛ , тие те напуштаат!”.

Псалм 68 - ред 14 ...извади ме од КАЛТА за да не потонам , за да се избавам од оние ,кои ме мразат , а и од длабоките води ( да не се удавам - изгубам неснајдам од незнаење во морето информации )

Книга Јов 33 - ред 4 ...духот божји МЕ СОЗДАЛ , и здивот на Вседржателот ми дал живот
ред 6 ...и јас сум ( како и Адам ) НАПРАВЕН ОД КАЛ .
(внимавај ова го изјавува еден од тешачите на болниоѕ Јов ДЕКА не само Адам туку секој ..човек= просечна суетна Личност е создаден од "кал" )

Книга Мудрост Соломонова 13 - ред 1
Сите луѓе по ПРИРОДА се СУЕТНИ (како и Адам ) оние кој не го познале Бог

Псалм 38 - ред 5............и навистина се е Суета секој човек што живее.

Римјаните 8 - ред 20...Имено Созданието ( Адам ) и беше потчинето на СУЕТАТА , недобровоно (не по свој избор , волја ) туку поради Бог кој го потчини ...

1 Коринќаните 15 - ред 22 ..какошто сите УМИРААТ ВО (суетниот , калливиот ,проблематичниот ) АДАМ , така и Во (безсуетниот - слободниот) Христос Сите оноие што ќе станат безсуетни ЌЕ ОЖИВЕАТ .


2 Коринќаните 5 – ред 17 ...И така ако некој е во Христос ТОЈ Е НОВО

СОЗДАНИЕ .... (Христос = Антисуетна Личност Комунист Анархист Самоуправен Човек = Бесмртна Личност )
Ефешаните 4 - ред 24 и да се облечете во новиот човек (нова личност )

ПСАЛМ 61
ред 9....Синовите човечки се само Суета , синовите човечки се ЛАЖЛИВЦИ , кога би ги ставиле на мерило ТИЕ СИТЕ ЗАЕДНО би биле полесни (побезвредни ) од здив .


Книга на пророкот Исаија 44 - ред 24 Вака зборува Господ, твојот Искупител и твојот Творец во УТРОБАТА: „Јас Сум Господ Кој Сум создал сè, Кој ги оптегна Сам небесата, и ја зацврстив земјата без ничија помош.

НО ДАЛИ СЕ МИСЛИ НА УТРОБАТА НА БИОЛОШКАТА МАЈКА ????

НЕ !
ЕВЕ ..................

Книга Јов 15 - ред 35 ....Тој (машки род ) ЗАЧНА зло и РОДИ лага , Во УТРОБАТА Негова (машки род ) подготвува измама .

ЕТЕ ВАКА НЕКАКО СЕ "РОДИЛ" И ИСУС ....ВО ГЛАВАТА НА ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ

СЕ РОДИЛ КАКО И СЕКОЈ БИОЛОШКИ ЧОВЕК И БИЛ СУЕТНА ЛИЧНОСТ НО ПОТОА СЕ ПРОПОРОДИЛ ПО ДУХ - ИДЕАЛ........СТАНАЛ БЕЗСУЕТЕН И СЕ НАРЕКОЛ САМ СЕБЕ ИСУС

Религиите ги лажат луѓето дека уште додоека нивната биолошка мајка била трудна со нив ..Е ДЕКА УШТЕ ТОГАШ БОГ ГИ ИЗБРАЛ !!!!!......свашта...............на овој свет .....

БИБЛИЈАТА НЕДВОСМИСЛЕНО ЈАСНО КАЖУВА ДЕКА АДАМ Е ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО....ИСТО КАКО И ИСУС = ХРИСТОС КОЈ Е ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО НО КОЈ ПРЕД 2000 ГОД СЕ ИНКАРНИРАЛ ВО БИОЛОШКОТО ТЕЛО НА ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ .

ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството .



.
.
Галатите 4 - ред 19 Деца Мои, кои пак сум во ПОРОДИЛНИ МАКИ , додека Христос се ОФОРМУВА - ОТЕЛОТВОРУВА во вас..........- им се обраќа Павле на Галатите (пази сега Павле ..." ГИ РАЃА " )

дека мора да оформат НОВА Личност подобна за вечен живот ...а тоа е Самоуправниот Човек - Личност Комунист Анархист Исус Христос

Христ - Богот на Слободата _Безсуетноста ..........

а ете Ислам , Православие , католицизам , протестантизам ЈА УКРАЛЕ нашата АТЕИСТИЧКА СУЕТА и ја прогласиле за верување побожност и духовност.....

всушност Новиот Завет и Исус Христос им гарантира на сите религиозни дека ......
и да е вистина тоа што пишува сите што ги практикувале овие религии ...СЕ УНИШТЕНИ ....НЕМА ВЕЧЕН ЖИВОТ ЗА НИВ
.

.
Евангелие по Јован 5 - ред 39 ...Вие ги проучувате Писмата, зашто МИСЛИТЕ дека имате вечен живот во нив НО тие сведочат за Мене....- им се обраќа Исус на Суетните луѓе

мислити и ср’’ ти и цвече брати није исто........

( види тема 100 вистини за Исус )

koj e dostoen da protolkuva jas ke ti dadame eden prost primer kuranot se bozji zborovi koi sto sekoj obicen smrtnik mozje da gi proucuva protilkuva nitu odzata nit ajatoahot nesmeat nitu nesto da dodadat nitu nesto da odzemat od toa sto go napisal kuranot a koj treba da protolkuva Kuranot e kniga nameneta za site da ne cekame drug da ni kazje nesto pa posle da ispadne deka e greska nego da zememe sami da go procitame toa
е да ама има некој што си земаат право да го толкуваат Куранот а обично ваквите смислуваат само глупости и уцени закани

еве тема отворена баш на Кајгана

За оние кои умреле оставајќи го намазот

Prašanjeto za onie koi umrele ostavajќi go namazot (molitvata)
http://abdurrahman.org/
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Tretoto prašanje od Fatva Br.(2036)
Prašanje.3:Što e praviloto za onie koi umiraat koi,dodeka bea živi,ќe izvršuvaa ne poveќe od klanjanje na jumua’h (džuma) namaz?
Dali e dolžnost na Muslimanite da gi zakopat niv i da ponudat dženaze namaz vo nivno ime?
Odgovor:Ako e slučajot kako što napomenavte,imajte na um deka Islamskite naučnici ednoglasno se složuvaat deka onoj koj go zapostavuva namazot go poreknuva deka mu e zadolžitelen e kafir (nevernik).Ako toj go zapostavuva od nemarnost dodeka veruva deka e zadolžitelno,toj se smeta spored dobroto stanovište na naučnicite deka e kafir spored autentičnite dokazi vo toj smisol.Vrz osnova na ovoj autentičen dokaz,mrtvoto telo na takvoto lice ne ќe se mie i Muslimanite nema da mu ponudat dženaze namaz na negovo ime.Osven toa, takvoto lice ne ќe se zakopa vo Muslimanskite grobišta.Podobro,toj ќe se zakopa na specifična lokacija odvoen od Muslimanskite grobišta.
Stalna Komisija za naučni istražuvanja i Ifta’ Tretoto prašanje od fatva br.2036

Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.
..
.
...... http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=40990
.

ваквите "толкувачи" на Куранот не ги оставаат на мир дури ниту умрените

ај ако не им прават адети традиции што самите си смислиле нее некој проблем ама ги казнуваат и живите со тоа што не дозволуваат да се закопа кај гробни места на своето семејство .Гробишта се места кадесе закопуваат починатите а починатите веќе не се ниту муслимани ниту атеисти ....туку мртовци . И нема што тука ваквите самоповикани "научници" да ги двојат казнуваат и замаразуваат луѓето дури и во такви трагични моменти за секое семејство
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Напишано од Vlora
Isaov(Isusov) slučaj je u Allaha isti kao i slučaj Ademov od zemlje ga je stvorio, a zatim rekao: "Budi!" - i on bi.
.
.
.
Напишано од ateist

ОВА Е ДОКАЗОТ ДЕКА КУРАНОТ НЕЕ ПЛАГИЈАТ НИТУ ПРЕПИС НА БИБЛИЈАТА

ТУКУ НЕЈЗИНО ДООБЈАСНУВАЊЕ .........НА ТИЕ ШТО ИМ ТРЕБА ДООБЈАСНУВАЊЕ ДЕ ......

( што би рекол Raziel колку обожавам кога други ми ги докажуваат тврдењата )

Проблемот е што очигледно и Куранот е пишуван со вметнати зборови од Ангелскиот Речник на Загатките па затоа муслиманите со векови се занимаваат со формата а не со суштината ........исто какои правослваците католиците и протестантите

еве го последното мое објаснување од Ангелскиот Речник на Загатките
.
.
.
.

секоја Суетна Личност е Адам


...........................................КАЛ ...........................

збор од ангелскиот речник на загатките што значи :
НИШТОЖНОСТ , БЕЗЗНАЧАЈНОСТ , НЕЦЕНЕТОСТ , ПРОБЛЕМ , ПРОБЛЕМАТИЧНОСТ , НЕВОЛЈА , СУЕТНОСТ

Прва книга Мојсеева - ред 19........Бог го брка Адам од рајот ....зошто си земја -КАЛ и во земјата - калта ќе се вратиш

Книга на пророкот Исаија 10 - ред 6 Го испратив против неверен народ, на народ што ме разјари, за да го ограби и опљачка, за да го изгази како КАЛ на улица.

Книга на пророкот Еремија 38 - ред 22 ! Те заведоа, Те совладаа, твоите верни пријатели . Кога нозете ти пропаѓаат во КАЛ , тие те напуштаат!”.

Псалм 68 - ред 14 ...извади ме од КАЛТА за да не потонам , за да се избавам од оние ,кои ме мразат , а и од длабоките води ( да не се удавам - изгубам неснајдам од незнаење во морето информации )

Книга Јов 33 - ред 4 ...духот божји МЕ СОЗДАЛ , и здивот на Вседржателот ми дал живот
ред 6 ...и јас сум ( како и Адам ) НАПРАВЕН ОД КАЛ .
(внимавај ова го изјавува еден од тешачите на болниоѕ Јов ДЕКА не само Адам туку секој ..човек= просечна суетна Личност е создаден од "кал" )

Книга Мудрост Соломонова 13 - ред 1
Сите луѓе по ПРИРОДА се СУЕТНИ (како и Адам ) оние кој не го познале Бог

Псалм 38 - ред 5............и навистина се е Суета секој човек што живее.

Римјаните 8 - ред 20...Имено Созданието ( Адам ) и беше потчинето на СУЕТАТА , недобровоно (не по свој избор , волја ) туку поради Бог кој го потчини ...

1 Коринќаните 15 - ред 22 ..какошто сите УМИРААТ ВО (суетниот , калливиот ,проблематичниот ) АДАМ , така и Во (безсуетниот - слободниот) Христос Сите оноие што ќе станат безсуетни ЌЕ ОЖИВЕАТ .


2 Коринќаните 5 – ред 17 ...И така ако некој е во Христос ТОЈ Е НОВО

СОЗДАНИЕ .... (Христос = Антисуетна Личност Комунист Анархист Самоуправен Човек = Бесмртна Личност )
Ефешаните 4 - ред 24 и да се облечете во новиот човек (нова личност )

ПСАЛМ 61
ред 9....Синовите човечки се само Суета , синовите човечки се ЛАЖЛИВЦИ , кога би ги ставиле на мерило ТИЕ СИТЕ ЗАЕДНО би биле полесни (побезвредни ) од здив .


Книга на пророкот Исаија 44 - ред 24 Вака зборува Господ, твојот Искупител и твојот Творец во УТРОБАТА: „Јас Сум Господ Кој Сум создал сè, Кој ги оптегна Сам небесата, и ја зацврстив земјата без ничија помош.

НО ДАЛИ СЕ МИСЛИ НА УТРОБАТА НА БИОЛОШКАТА МАЈКА ????

НЕ !
ЕВЕ ..................

Книга Јов 15 - ред 35 ....Тој (машки род ) ЗАЧНА зло и РОДИ лага , Во УТРОБАТА Негова (машки род ) подготвува измама .

ЕТЕ ВАКА НЕКАКО СЕ "РОДИЛ" И ИСУС ....ВО ГЛАВАТА НА ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ

СЕ РОДИЛ КАКО И СЕКОЈ БИОЛОШКИ ЧОВЕК И БИЛ СУЕТНА ЛИЧНОСТ НО ПОТОА СЕ ПРОПОРОДИЛ ПО ДУХ - ИДЕАЛ........СТАНАЛ БЕЗСУЕТЕН И СЕ НАРЕКОЛ САМ СЕБЕ ИСУС

Религиите ги лажат луѓето дека уште додоека нивната биолошка мајка била трудна со нив ..Е ДЕКА УШТЕ ТОГАШ БОГ ГИ ИЗБРАЛ !!!!!......свашта...............на овој свет .....

БИБЛИЈАТА НЕДВОСМИСЛЕНО ЈАСНО КАЖУВА ДЕКА АДАМ Е ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО....ИСТО КАКО И ИСУС = ХРИСТОС КОЈ Е ЛИЧНОСТ БЕЗ БИОЛОШКО ТЕЛО НО КОЈ ПРЕД 2000 ГОД СЕ ИНКАРНИРАЛ ВО БИОЛОШКОТО ТЕЛО НА ПРОРОКОТ ЕМАНУИЛ .

ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството .



.
.
Галатите 4 - ред 19 Деца Мои, кои пак сум во ПОРОДИЛНИ МАКИ , додека Христос се ОФОРМУВА - ОТЕЛОТВОРУВА во вас..........- им се обраќа Павле на Галатите (пази сега Павле ..." ГИ РАЃА " )

дека мора да оформат НОВА Личност подобна за вечен живот ...а тоа е Самоуправниот Човек - Личност Комунист Анархист Исус Христос

Христ - Богот на Слободата _Безсуетноста ..........

а ете Ислам , Православие , католицизам , протестантизам ЈА УКРАЛЕ нашата АТЕИСТИЧКА СУЕТА и ја прогласиле за верување побожност и духовност.....

всушност Новиот Завет и Исус Христос им гарантира на сите религиозни дека ......
и да е вистина тоа што пишува сите што ги практикувале овие религии ...СЕ УНИШТЕНИ ....НЕМА ВЕЧЕН ЖИВОТ ЗА НИВ
.

.
Евангелие по Јован 5 - ред 39 ...Вие ги проучувате Писмата, зашто МИСЛИТЕ дека имате вечен живот во нив НО тие сведочат за Мене....- им се обраќа Исус на Суетните луѓе

мислити и ср’’ ти и цвече брати није исто........

( види тема 100 вистини за Исус )



е да ама има некој што си земаат право да го толкуваат Куранот а обично ваквите смислуваат само глупости и уцени закани

еве тема отворена баш на Кајгана

За оние кои умреле оставајќи го намазот

Prašanjeto za onie koi umrele ostavajќi go namazot (molitvata)
http://abdurrahman.org/
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Tretoto prašanje od Fatva Br.(2036)
Prašanje.3:Što e praviloto za onie koi umiraat koi,dodeka bea živi,ќe izvršuvaa ne poveќe od klanjanje na jumua’h (džuma) namaz?
Dali e dolžnost na Muslimanite da gi zakopat niv i da ponudat dženaze namaz vo nivno ime?
Odgovor:Ako e slučajot kako što napomenavte,imajte na um deka Islamskite naučnici ednoglasno se složuvaat deka onoj koj go zapostavuva namazot go poreknuva deka mu e zadolžitelen e kafir (nevernik).Ako toj go zapostavuva od nemarnost dodeka veruva deka e zadolžitelno,toj se smeta spored dobroto stanovište na naučnicite deka e kafir spored autentičnite dokazi vo toj smisol.Vrz osnova na ovoj autentičen dokaz,mrtvoto telo na takvoto lice ne ќe se mie i Muslimanite nema da mu ponudat dženaze namaz na negovo ime.Osven toa, takvoto lice ne ќe se zakopa vo Muslimanskite grobišta.Podobro,toj ќe se zakopa na specifična lokacija odvoen od Muslimanskite grobišta.
Stalna Komisija za naučni istražuvanja i Ifta’ Tretoto prašanje od fatva br.2036

Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.
..
.
...... http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=40990
.

ваквите "толкувачи" на Куранот не ги оставаат на мир дури ниту умрените

ај ако не им прават адети традиции што самите си смислиле нее некој проблем ама ги казнуваат и живите со тоа што не дозволуваат да се закопа кај гробни места на своето семејство .Гробишта се места кадесе закопуваат починатите а починатите веќе не се ниту муслимани ниту атеисти ....туку мртовци . И нема што тука ваквите самоповикани "научници" да ги двојат казнуваат и замаразуваат луѓето дури и во такви трагични моменти за секое семејство

Prorokot Muhamed a.s vo eden hadis ni kazuva:

I VO OVOJ SVET, I VO DRUGIOT SVET, OD SITE LUGE JAS SUM NAJBLIZOK NA ISUS (Isa a.s), SINOT NA MERJEM (MIRJAM, MARIJA). SITE PROROCI MEGUSEBE SE BRAKA OD TATKO, A OD MAJKA RAZLICNI, NO SITE SE OD EDNA VERA (ISLAM).

(Sahih Al-Bukhari, Tom 4, Hadis Br. 652-3443)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Dobro izgledaj go klipov,mnogu ubavo ima objasnato.Prasanje e dali crkvata voopsto,duri i da go zabelezala sakala da vi go kaze toa.

Poz:smir:
Пошто си се нафатил да бидеш дел/член на форумов, ред е да поставиш свој пост/коментар на одредена тема, а не да посочуваш „клипчиња и линкови„ за тоа што некој нешто кажал ( и останал жив).

Патем кажано, јас сум дел од таа Црква и досега би дознал доколку Мухамед бил споменат во Писмото, барем како асоцијација, ако не како конкретна личност, точно именувана. Црквата е зедница од живи личности, а не недостапна организација која стои некаде „настрана„ и нешто крие од своите членови.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Пошто си се нафатил да бидеш дел/член на форумов, ред е да поставиш свој пост/коментар на одредена тема, а не да посочуваш „клипчиња и линкови„ за тоа што некој нешто кажал ( и останал жив).

Патем кажано, јас сум дел од таа Црква и досега би дознал доколку Мухамед бил споменат во Писмото, барем како асоцијација, ако не како конкретна личност, точно именувана. Црквата е зедница од живи личности, а не недостапна организација која стои некаде „настрана„ и нешто крие од своите членови.
Druze,jas ne gledam razlika megu klip ili toa sto jas go pisam-i ednoto i drugoto se so ista edna cel.Patem ne e nekoj sto kazal i ostanal ziv (ahmed deedat e covek koj sto zboruval :hebrew,arapski,angliski....,i veruvaj mi ja znae biblijata mnogu podobro od mnogu tvoi teoloski kurlinja-imas debati so niv ti preporacuvam da gi gledas).
Jas samo posociv fakt deka e spomnat i deka e pogresno protolkuvan t.e preveden od evrejskiot jazik.Dokolku smetas deka ne e taka,daj mi fakt i dokaz deka ne e taka t.e deka nie pogresno sme go interpretirale toj zbor.

Poz:smir:
 
L

Liberation

Гостин
што не ќе прочита чоек на темиве за религиите... сешто...

ме интересира ја признава ли библијата гонџа скопјанката а.к.а. мајка тереза за пророчица?
и каде конкретно?

темава вреска од игноранција. беспредметен обид да се придобијат рисјани во мухамеданството. пишал некој пред илјадници години некој закон за тоа време... и ние сеуште пролеваме крв заради “светоста“ на писулките...
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
3
што не ќе прочита чоек на темиве за религиите... сешто...

ме интересира ја признава ли библијата гонџа скопјанката а.к.а. мајка тереза за пророчица?
и каде конкретно?

темава вреска од игноранција. беспредметен обид да се придобијат рисјани во мухамеданството. пишал некој пред илјадници години некој закон за тоа време... и ние сеуште пролеваме крв заради “светоста“ на писулките...
Абе не се срами... кажи дека е Албанка.. или и ова е на некој начин “беспредметен обид да се придобијат Албанци во Македонци“ - вресна игноранцијата :pos2:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Иса а.с.(Исус) Аллах го пратил на овој свет негде околу 1300 год после Муса а.с. (мојсие) па сега треба да се става пратеништвото на Иса а.с.(Исус) под знак прашање? абе колку плитко размислувате вие христијаните. Па што мислите вие, за да бидат прифатливи за вас сите божји пратеници (како ние муслиманите што ги прифаќаме) требало сите во ист временски период да живееле? секој доаѓал после друг. Иса а.с.(Исус) е претпоследен а Мухаммед с.а.в.с. е последниот божји пратеник и Аллах тоа ни го тврди, после него до судниот ден нема да има други божји пратеници. На секои неколку стотини год доаѓал по некој божји пратеник, 1400 год после смртта на Мухаммед с.а.в.с. дали дошол некој?:nenene:
Аман луѓе, поплитки сте од кутриот наш Вардар.
Па ти знаеш ли дека во тоа време (среден (Црн) Век), секој трет клошар бил пророк, пророците тогаш секојдневна појава биле. Е сега, некои добивале внимание, а повеќето завршиле обесени на плоштад.
Во светската историја имало десетици илјади религии и помножено со 100 исто толку пророци, ама тогаш доаѓаме до прашањето зошто да верувам во твојата религија, а не на некоја десета?
Уствари, зошо воопшто да верувам во организирани религии? Нели го надминавме тоа?
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
што не ќе прочита чоек на темиве за религиите... сешто...

ме интересира ја признава ли библијата гонџа скопјанката а.к.а. мајка тереза за пророчица?
и каде конкретно?

темава вреска од игноранција. беспредметен обид да се придобијат рисјани во мухамеданството. пишал некој пред илјадници години некој закон за тоа време... и ние сеуште пролеваме крв заради “светоста“ на писулките...
Druze temava e: Muhamed vo biblijata i vrtime diskusija na toa pole.Nikoj nikogo niti konvertira,niti e dojden so takva namera.

Dokolku smetas deka religijata e izvor na krvoprolevanje, ednostavno ignoriraj ja.

Poz:smir:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
што не ќе прочита чоек на темиве за религиите... сешто...

ме интересира ја признава ли библијата гонџа скопјанката а.к.а. мајка тереза за пророчица?
и каде конкретно?

темава вреска од игноранција. беспредметен обид да се придобијат рисјани во мухамеданството. пишал некој пред илјадници години некој закон за тоа време... и ние сеуште пролеваме крв заради “светоста“ на писулките...
Околу болдираниот дел: Библијата е пишувана во период од 1600 години, но завршена била некаде околу 400 - 500 година. Гонџа Бојаџиу или Мајка Тереза умре пред неколку години, а живеела од 27.08.1910 год. до 05.09.1997 год. што значи дека имала можност само да ја чита Боблијата. Како сакаш Библијата да ја признава ? Впрочем, Гонџа Бојаџиу никој не ја познава како пророчица...Да не си ја измешал со Баба Ванѓа ?:pos2::pos2::pos2:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Druze,jas ne gledam razlika megu klip ili toa sto jas go pisam-i ednoto i drugoto se so ista edna cel.Patem ne e nekoj sto kazal i ostanal ziv (ahmed deedat e covek koj sto zboruval :hebrew,arapski,angliski....,i veruvaj mi ja znae biblijata mnogu podobro od mnogu tvoi teoloski kurlinja-imas debati so niv ti preporacuvam da gi gledas).
Jas samo posociv fakt deka e spomnat i deka e pogresno protolkuvan t.e preveden od evrejskiot jazik.Dokolku smetas deka ne e taka,daj mi fakt i dokaz deka ne e taka t.e deka nie pogresno sme go interpretirale toj zbor.

Poz:smir:
Друже, факти и докази се бараат саде во науките, а не и во верата. Патем кажано, не е во прашање само „тој збор„, како ти велиш, ќе да е во прашање цела книга.

Така, значи, ниту јудеите го видоа Мухамед во Стариот Завет, ниту Црквата го виде Мухамед во Новиот, море, не само во Новито, туку во целата Библија, и сеа, одеденаш, се јавува некој самоповикан мудрец, и вели дека го видел Мухамед таму каде никогаш не ни бил? Признавам, треба јака имагинација да се види она кое го нема, и сеа, како да муабетиме за нешто кое не постои?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom