Дивиденда

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Кај Макстил Минчо Јорданов купува, Минчо Јорданов продава... не се знае кој јаде кој пие а најмалце кој стои позади тој што ти ги купил акциите и зашто ги купил и што ќе прави со нив. За какви милиони збориш? Јас заработив 2,500 евра. А за музење се музи од оние странски инвеститоти кои се излажаа да инвестираат кај нас. Кај нас вредноста на акциите и берзанското работење не се раководат според моменталната ситуација во реалниот сектор и во економијата, туку се чека шпекулација од Брисел за евро интеграциите на државава затоа што сеуште сме во фаза кога политичката стабилност и суверенитетот на државава се кревки. Накратко, кај нас се е наопаку.
nekoj spomna, nekade , deka UJP praela lista na najgolemi zarabotuvacki u MKD , nekoj bate prijavil milion ili dva evra ...zarabotka na BERZA ...za ti pari mislev :)
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
Ako sakate Sigurna dividenda kupi si akcii od Komercijalna Banka, tutunska banka, Telekom, Granit,

Mak Stil raboti so zaguba i nikad nema da dadat dividenda :helou:
 
H

^HITMAN^

Гостин
Mak Stil raboti so zaguba i nikad nema da dadat dividenda :helou:
Од Макстил ми дојде писмо пред некој ден. Не даваат дивиденда оваа година со надеж дека ситуацијата во компанијата ќе се подобри во 2010. :D
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Ako sakate Sigurna dividenda kupi si akcii od Komercijalna Banka, tutunska banka, Telekom, Granit,

Mak Stil raboti so zaguba i nikad nema da dadat dividenda :helou:
На Гранит никогаш не им биле помали дивидентите како што им се годинава, а исто и акциите.Ама добро криза беше годинава се надеваме дека годинава подобро ќе се котираат на берзава.
Во секој случај овие стварно беа и се од посигурните акционерски друштва.
 
Член од
4 септември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
На Гранит никогаш не им биле помали дивидентите како што им се годинава, а исто и акциите.Ама добро криза беше годинава се надеваме дека годинава подобро ќе се котираат на берзава.
Во секој случај овие стварно беа и се од посигурните акционерски друштва.
Da za Granid, heh Granid raboti so dobivka iako izgubija dosta od profitot vo Ukraina poradi devalvacija na nivnata valuta, no sepak najnovo e toa sto potpisaa dogovor so Polskata agencija za rekonstrukcija na patista vreden poveke od 200 miljoncinja (evra se razbira) i ke go rabotat pola pola so druga kompanija.

muabetot mi bese cenata na Granit e potceneta (kako i na mnogu drugi akcii) ako imas pari kupi si i cekaj ke ti se isplati eden den! Normalno ako imas trpenie :salut:

Од Макстил ми дојде писмо пред некој ден. Не даваат дивиденда оваа година со надеж дека ситуацијата во компанијата ќе се подобри во 2010. :D
Дај боже да се подобри! Али задолжени се доста со големи кредити! Доста вработени пратија на принуден одмор и целовреме се крстат на цената на металите! :salut:
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Ние многу добро знаеме што е дивиденда, дека постојат обични и приоритетни акции, дека котизацијата мора да оди со периодични трошоци итн итн итн... НО, берзанските работници и компаниите кај нас не си ја вршат работата, т.е. си играат мајтап со помалите акционери.Јас слично многу добро ги инвестирав моите пари без да бидам некој преголемексперт од областа на економијата. Купив 1000 акции од Макстил по цена од 102 денари, па продадов 600 од нив по цена од 390 денари со што остварив добивка од 150,000 денари. Треба да имаш срце да ризикуваш, но и да ги испиташ сите потребни параметри во општествената, политичката и економската ситуација во државава и во светот за да биде ризикот помал. А ризик секогаш постои.

Малце си утнал со пресметкава и профитот ама нема врска:smir:
 
Член од
1 декември 2008
Мислења
1.043
Поени од реакции
182
На http://www.mse.org.mk/ има извештаи што ги објавуваат акционерските друштва веднаш после годишните собранија. Претпоставувам дека дел од вас го виделе тоа.
Има и одлуки од тие собранија, дали ќе се дели дивиденда и колку ќе изнесува или пак добивката ќе се реинвестира или ќе се искористи за откуп на дел од сопствените акции итн, итн.
Профитот не секогаш се дели како дивиденда на акционерите и тоа е случај кај поголемиот број на АД.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Малце си утнал со пресметкава и профитот ама нема врска:smir:
Не одат сите пари само за тебе. Имаш давачки, брокерска куќа, проценти, банка, даноци на добивка. Не е така како што мислиш ти. Добра ми е пресметката. Барем јас си знам колку пари земав. :)
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Не одат сите пари само за тебе. Имаш давачки, брокерска куќа, проценти, банка, даноци на добивка. Не е така како што мислиш ти. Добра ми е пресметката. Барем јас си знам колку пари земав. :)
Јас пресметував дури и помалце од тоа треба да земеш ама нема везе.Знам дека земаат нешто и брокерите,оданочување и на прфитот од дивидендата.Барем си се обидел си инвестирал.Ќе видиме може во иднина и јас ќе пробам нешто.Кажи ми имаш некои познавања од таа област,имаш завршено економски,си читал некоја литература или онака имаш некои основни познавања??
 
H

^HITMAN^

Гостин
Јас пресметував дури и помалце од тоа треба да земеш ама нема везе.Знам дека земаат нешто и брокерите,оданочување и на прфитот од дивидендата.Барем си се обидел си инвестирал.Ќе видиме може во иднина и јас ќе пробам нешто.Кажи ми имаш некои познавања од таа област,имаш завршено економски,си читал некоја литература или онака имаш некои основни познавања??
Не, не сум за вршил економски туку машински. :) Имам читано книги од економски факултет дури и сум седел на предавања на економски со еден другар како шверцер само за да научам нешто повеќе :) Периодов на неизвесност во кој е нашата држава во моментот според мене е еден од подобрите моменти за инвестирање во хартии од вредност затоа што берзанската активност и вредноста на акциите кај нас не се води според реалната состојба на компаниите туку според шпекулации и пораки од Брисел и според евроинтеграциите на земјава. Пред неколку дена купив акции во Бетон па ќе видиме што ќе излезе на крај.Моментално поседувам акции од Макстил, Гранит и Бетон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom