Corel Draw - прашања, помош, туториали

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Corel Draw е програма за создавање и едитирање на векторска графика.

Сликата која си ја постирала е добиена со манипулација на пикселите, за тоа ти е потребен Photoshop CS3.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
А јас да прашам тука како фан и корисник на Илустратор која е разликата мегу Илустратор и Корел?Корел никогаш немам користено нити видено каква е работната површина со оглед на тоа дека сум задоволен со Илустратор и претежно се може да направи за тоа што е наменет па од таа причина немам користено корел..Ај некој нека каже кој се предностите на корел или негативни страни :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
А јас да прашам тука како фан и корисник на Илустратор која е разликата мегу Илустратор и Корел?Корел никогаш немам користено нити видено каква е работната површина со оглед на тоа дека сум задоволен со Илустратор и претежно се може да направи за тоа што е наменет па од таа причина немам користено корел..Ај некој нека каже кој се предностите на корел или негативни страни :)
Ако ти одговара љубител на Corel тогаш гарант ќе те убедува да го користиш. Тоа му доаѓа како бесконечна дискусија за WIndows vs. Linux :)
Можностите безмалку се исти, најмногу има разлика во работната околина и навиките кои веќе си ги создал за работа, што веројатно ќе ти биде најголем проблем за да се префрлиш. Сепак на страна од тие небитни работи, мислам (поточно сигурен сум) дека излезниот резултат е подобар кај Illustrator, а секако има и поголема предност во поглед на компатибилност со другите Adobe производи како и некои малку понапредни можности (одлична поддршка за скриптирање, SDK и API кои во основа се слични кај сите CS производи и сл.). Не случајно ако прашаш професионален графичар ќе ти каже дека Corel е за почетници a Illustrator за професионалци ... веројатно Corel е полесен да се совлада од страна на почетници, но ... Но, тоа не е доволно кога ти е потребен квалитет, прецизност и брзина.
 
D

D_NazGUL

Гостин
Као прво Илустраторот е напредна векторска програма каде Корелот е едноставен програм кој (со малку труд е лесно да се научи). Не ме сфакајте погрешно, но ги користам и едниот и другиот веѓе десетина години и отсекогаш сум имал поголем риспект за Адобе пакетот.
Но да одговорам на прашањето - да таков постер може да се направи во Корел - али то ти е исто ко да решиш да идеш од Скопје за Тетово преку Битола.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Но да одговорам на прашањето - да таков постер може да се направи во Корел - али то ти е исто ко да решиш да идеш од Скопје за Тетово преку Битола.
Ако си од лисиче, а ГорчеПетровци те чекаат да им поминеш низ населба, а богами и преку обиколница за да ти ја искршат колата... посигурно ти е да си одиш преку Битола.

Не е неизводливо, ама ако е единствен програм што е инсталиран на определена машина и немаш избор... ќе заврши работа.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Темата е споена со нејзина слична, продолжете тука за сите ствари околу Corel (општо).
Едит: и е преименета.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Ми треба помош во врска со corel draw
значи сакам не некое веќе постоечко лого составено од букви да го конверитрам во линии кои ке може подоцна да се направат по некоја димензија, потоа да направам негатив од логото на катер и да го искористам како маска за фарбање.
ова е логото
http://www.stilettosportsreview.com/images/red_specialized_logo.jpg
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ми треба помош во врска со corel draw
значи сакам не некое веќе постоечко лого составено од букви да го конверитрам во линии кои ке може подоцна да се направат по некоја димензија, потоа да направам негатив од логото на катер и да го искористам како маска за фарбање.
ова е логото
http://www.stilettosportsreview.com/images/red_specialized_logo.jpg
Aко користиш CorelDrawX5 ќе отвориш нов документ>импортираш сликата> Десен клик на сликата> Outine Trace>Detailed Logo> И чепкај со опциите и ќе добиеш нешто прифатливо како ова:

пс: Само Detail до крај го тераш и Smoothing:1
Инаку текстот не излегува баш најдобро но можеш наместо Detailed Logo да одбереш Low Quality Image и ќе излезе ок и за текстот и за тоа Z
Ако не ти се свиѓа можеш да го црташ одново и да биде подетално.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ми требаат две слики нацртани во Корел дроу за семинарска математика, ја имам учено програмата но не можам да се снајдам ако сака некој да помогне да ги нацрта мислам дека е едноставно. slika1.JPG slika2.JPG
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ми требаат две слики нацртани во Корел дроу за семинарска математика, ја имам учено програмата но не можам да се снајдам ако сака некој да помогне да ги нацрта мислам дека е едноставно. Прегледај го приврзокот 41709Прегледај го приврзокот 41710
Не ми е јасно зашо мора да се во Corel Draw.
Башка ако ти требаат само сликиве, немоеш принтскрин да фатиш?
Трето, www.wolframalpha.com одма ќе ти ги исцрта ако ги знаеш функциите.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Не ми е јасно зашо мора да се во Corel Draw.
Башка ако ти требаат само сликиве, немоеш принтскрин да фатиш?
Трето, www.wolframalpha.com одма ќе ти ги исцрта ако ги знаеш функциите.
Професорот рече дека не можат да бидат скриншутови, морало во корел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom