Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.473
Imam SBV5120e motorola modem. Vcera pak isto bese, download super ne se zalam, no upload pocnuva da meri i se ukocuva, kako da ima nekakov problem so signalot. Online igri koa ke probam da igram ili nemora ni da igram, da istestiram, se mrduva pingot ili e mnogu visok ili pak ne go meri vo igrata. Povtorno im se javiv vo tehnicka i pak istata prica, da go odmaram modemot.
Остави го модемот во струја уклучен и активен неколку денови цело време 24 часа на ден, не чачкај ама баш ништо и не го вади од струја. Интернетот користи го онаков каков што го имаш во моментот, и да прекине интернетот и да приметиш некоја промена во светењето на диодите на модемот пак не го чепкај модемот воопшто остави го сам да си се среди. Доколку и по неколку дена не бива, пак побарај ги Телекабел, можеби се работи и за нешто друго додатно што прави проблеми во твојот случај.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Солидно, солидно. Еве го торентов си работи со 1 MB/s, сурфањето преку browser се опраи. Задоволен сум :)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318


Имам подобар пинг од тие ѓто имаат и АДСЛ од Т-Хоме
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.319
Apple од Штип тестираш ова со пингов или од кај тестираш??
Зашо ако си од Штип ко шо знам дека си, нелогично е твојот Distance да е <50mil а мојот да е ~50mil шо би дошло дека ти си поблиску до Скопје:toe: Или па ми иде да се запрашам нетов од штип ми стига или од скопје ми стига со мојов пинг 100% послаб од твојот а ништо неам пуштено у позадина.Исти провајдер на ист сервер тестирано различен distance само шо кај тебе пише Неотел и имаш Томпсон модем кај мене е SB5100 ама до модемот да е толку не ми се веруе?? ИП адреса имам 89.205.x.x kaj tebe ИП како ти почиња со кој бројки е ?

 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Apple од Штип тестираш ова со пингов или од кај тестираш??
Зашо ако си од Штип ко шо знам дека си, нелогично е твојот Distance да е <50mil а мојот да е ~50mil шо би дошло дека ти си поблиску до Скопје:toe: Или па ми иде да се запрашам нетов од штип ми стига или од скопје ми стига со мојов пинг 100% послаб од твојот а ништо неам пуштено у позадина.Исти провајдер на ист сервер тестирано различен distance само шо кај тебе пише Неотел и имаш Томпсон модем кај мене е SB5100 ама до модемот да е толку не ми се веруе?? ИП адреса имам 89.205.x.x kaj tebe ИП како ти почиња со кој бројки е ?

Од Штип сум а за тоа зошто е <50min појма немам.IP ми почнува со 95.180.x.x
Овоа прашање може да го знае само некој од ТК бидејќи е од техничка природа:toe:
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
62.162.x.x и 95.180.х.х се ип од телекабел-штип
 

moni <3 real

ти никад нема да влезеш.
Член од
27 јуни 2009
Мислења
1.466
Поени од реакции
667
Ејј и ја имам ова пакетов што е за 1000 ден. интернет, телефонија и кабловска и супер си функционира се. Предходно имав само интернет и кабловска телекабел и за нетот неможам да се поажалам ни за тогаш, ни сега. Некогаш се случува да нема нет(мноооогу ретко) и тоа или поради некој кабел скинат, истегнат или снемало струја.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610


Имам подобар пинг од тие ѓто имаат и АДСЛ од Т-Хоме
Јас сум на ТК, меѓутоа ПИНГОТ само сабајле ми е ок веднаш штом помине 12h нема играње ниедна игра... Кажи ми дали нешто чепкаше за да добиеш ваков пинг...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Јас сум на ТК, меѓутоа ПИНГОТ само сабајле ми е ок веднаш штом помине 12h нема играње ниедна игра... Кажи ми дали нешто чепкаше за да добиеш ваков пинг...
Не бе не сум чепкал ништо.Еве ти тест моментално како ми е брзинава и со игри немам никакви проблеми.Незнам порано кога во ISP ми беше Makedonski Telekom беше божји ужас.Откако ми е ISP Neotel се е супер.Еднаш ми седеси да падне брзината на 4 мбпс ама после 1 саат се беше по старо.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
зарем вреди да се збори за брзината кога 5 часа имам нет али 19 немам.

Но само во интерес на тие што имат намера да пуштат кабловска колку е брзината за скопје, не за штип или битола, бидејќи во штип или битола изгледа имаат друга текнологија вградено.




TELESHIT.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Зошто мерите кон скопски сервер? Мерете надвор од МК.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Еве кај мене надвор од Македонија
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.473
Еве кај мене надвор од Македонија
Ти си закачен на сосем друг сегмент со помал број на корисници, плус тоа во сосем друг град, така што уживај се додека не се оптерети. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom