Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
A na koj nacin da prikazeme nie drugi dokazi, osven print screenovi od speedtest i pingovi, te molam kazi ni i ke go storime toa. Za pingov nisto ne objasni, da ja batalime brzinata, smetaj deka ne ne interesira (navodno), no sto e so pingot, zaso e visok vo srede bel den koga najveke ni treba??? Veke kazav sto rekoa od tehnicka, pa sea ti objasni, ocigledno poveke znaes od niv...

A nov modem sum kupil pred 5 meseci, taka da ako davaat zamena staro za novo, OK, ako ne davaat zamena neka si go butnat i toj od pozadi.

I ziti sve, kaj vide torenti ovde po slikive sto gi stavame? Bozem si se razbiral od internet, neli gledas deka covekot siminja od Rapidshare preku torent klient ili si zaboravil naocarite da gi stavis? Go pisuva imeto na linkot, probaj vidi poubavo moze ke naucis nesto novo, a zadni pat kako sto vidov, rapidshare ne se zasnova na seederi i leecheri kako torenti.

Леле леле кој експерти на форумот имаме ... RapidShare, пинг, торент ... топ начин да мериш перформанси ..

Пинг може да се користи за мерење само до првиот хоп односно до тоа сто се вика defualt gateway - за понатака треба понапредни технологии..
Спеедтест e flash базиран и дава СКОРО точни резултати (под услов да не се заглупи самиот прелистувач) ...

Единствен показател за квалитетот на врската се сигналите кои ги јавува кабелскиот модем ...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Да, извини заборавив да ти пишам претходно - за да видиш благодет на DOCSIS3 мораш да имаш DOCSIS3 модем - во спротивно иако мрежата подржува со DOCSIS2 модем нема да имаш ниедна од придобивките ...
Колку пари е Motorola DOCSIS 3.0 ?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Колку пари е Motorola DOCSIS 3.0 ?
http://www.google.com/products/catalog?q=DOCSIS+3.0&um=1&ie=UTF-8&cid=82585629806217219&ei=oocTTPWkDIr3OayuhZwM&sa=X&oi=product_catalog_result&ct=result&resnum=3&ved=0CCgQ8wIwAg#

Уште ги нема.Моја препорака не зимајте сега 3.0 модем.Ако има потреба ТК ќе ги донесе и ќе може да купиме тука.Сега ида го земеш нема ништо да добиеш.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Значи џабе го земав овој томсонов :(
Претпсотавувам дека збориш за Data + Voice модемот Томсон - Кога ќе има можности за DOCSIS3 Data+Voice модеми ќе има начин како да го замениш ...

http://www.google.com/products/catalog?q=DOCSIS+3.0&um=1&ie=UTF-8&cid=82585629806217219&ei=oocTTPWkDIr3OayuhZwM&sa=X&oi=product_catalog_result&ct=result&resnum=3&ved=0CCgQ8wIwAg#

Уште ги нема.Моја препорака не зимајте сега 3.0 модем.Ако има потреба ТК ќе ги донесе и ќе може да купиме тука.Сега ида го земеш нема ништо да добиеш.
Моторола малку доцни во имплементацијата на стандардите во клиентските уреди ... исто така во последно време Томсон почна да прави многу подобри уреди... Така да мислам дека побрзо ќе видиме Томсон модеми во понудата на Телекабел ...

Она што јас имам на тест е Томсон ...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Претпсотавувам дека збориш за Data + Voice модемот Томсон - Кога ќе има можности за DOCSIS3 Data+Voice модеми ќе има начин како да го замениш ...



Моторола малку доцни во имплементацијата на стандардите во клиентските уреди ... исто така во последно време Томсон почна да прави многу подобри уреди... Така да мислам дека побрзо ќе видиме Томсон модеми во понудата на Телекабел ...

Она што јас имам на тест е Томсон ...
Да да е за тој зборам :D :D Епа Кул чим ќе може да се смени.Фала за инфото едвај чекам да видам шо ќе направат :vozbud:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.473
Значи џабе го земав овој томсонов :(
Не е Docsis 3.0 ама брка работа и томсонот што го имаш, знам каков модем имаш и за моменталните просечни (а и доста повеќе од тоа) кориснички потреби се ќе ти биде океј, така што не си го земал џабе. Причекај уште некое време и ако навистина ти треба, тогаш земај Docsis 3.0 capable модем, како и да е, ќе дојде точка во идината во која што стандардно и на наши простори ќе се иде на Docsis 3.0 во глобала.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
Не е Docsis 3.0 ама брка работа и томсонот што го имаш, знам каков модем имаш и за моменталните просечни (а и доста повеќе од тоа) кориснички потреби се ќе ти биде океј, така што не си го земал џабе. Причекај уште некое време и ако навистина ти треба, тогаш земај Docsis 3.0 capable модем, како и да е, ќе дојде точка во идината во која што стандардно и на наши простори ќе се иде на Docsis 3.0 во глобала.
Како што кажа Бидиков,кога ќе направат можност за замена на овој модем со тој 3.0 компактибилен тогаш ќе завршам тоа.Да се надеваме дека 3.0 стандардот ќе го воведат наскоро.


@Bidikov

Thomson има 3.0 модеми?Пробувам да најдам на нивната страна но ништо не најдов xD Само Моторола тие едни најдов.Што модел е твојот(ако не е деловна тајна)?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
@Glanc и @Rotting Pieces: последна ЈАВНА опомена за вас двајца за одење оф-топик муабети, бидејќи опцијата за банирање само од одредена тема не е активна на новава верзија на форумов, ќе треба да ве пратам на повеќе дневен одмор...

Незнам како очекувате сите во техничка подршка да ги знаат сите технологии и од кога техничка подршка е јавен претставник на одредена компанија ... сепак за да нема недоразбирање ќе ги инфомираме и нив во интерес на вашето кењкање на темава ...
Затоа престанете да се однесувате како мали деца, не за друго да не откриете што значи тоа Server Guru што ми е ставено под името ...

--- надополнето ---

Како што кажа Бидиков,кога ќе направат можност за замена на овој модем со тој 3.0 компактибилен тогаш ќе завршам тоа.Да се надеваме дека 3.0 стандардот ќе го воведат наскоро.


@Bidikov

Thomson има 3.0 модеми?Пробувам да најдам на нивната страна но ништо не најдов xD Само Моторола тие едни најдов.Што модел е твојот(ако не е деловна тајна)?
Листа на Моторола опрема:
http://www.motorola.com/Business/US-EN/Business+Product+and+Services/Cable+Broadband/SURFboard+Modems+and+Gateways

Листа на Томсон опрема:
http://www.technicolor.com/en/hi/home-networking/cable-products/cable-modems-gateways


Еве разгледај ...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.061
Поени од реакции
1.318
@Glanc и @Rotting Pieces: последна ЈАВНА опомена за вас двајца за одење оф-топик муабети, бидејќи опцијата за банирање само од одредена тема не е активна на новава верзија на форумов, ќе треба да ве пратам на повеќе дневен одмор...

Незнам како очекувате сите во техничка подршка да ги знаат сите технологии и од кога техничка подршка е јавен претставник на одредена компанија ... сепак за да нема недоразбирање ќе ги инфомираме и нив во интерес на вашето кењкање на темава ...
Затоа престанете да се однесувате како мали деца, не за друго да не откриете што значи тоа Server Guru што ми е ставено под името ...

--- надополнето ---



Листа на Моторола опрема:
http://www.motorola.com/Business/US-EN/Business+Product+and+Services/Cable+Broadband/SURFboard+Modems+and+Gateways

Листа на Томсон опрема:
http://www.technicolor.com/en/hi/home-networking/cable-products/cable-modems-gateways


Еве разгледај ...
јаки се.право да ти кажам се изненадив од брзината кога видов 35мбпс.Мислев дека сегашната инфраструктура може максимум до 20 мбпс.А и ова доцсис 3,0 е јако пошто наместо 1 source имаш 4 така да автоматски мрежата е растеретена а и брзините се поголеми.Ај само да донесат вакви модеми од ТК одма зимам
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Очигледно дека некој има проблем со ефект на двојна личност - за да не се труе дискусијава дотичниве персони ќе летнат на 7 дневен одмор ...
 

DTV

Член од
7 јуни 2010
Мислења
35
Поени од реакции
11
Znaci celata rabota e sto tie modemi 3.0 podrzuvat 35mbps za razlika od segasnite koi se 20mbps ???

--- надополнето ---

bidikov dali Telekabel ima full HD kanal ?
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ovie navistina se g*** sto im e rabotava neznam, edinstveno znam deka edvaj cekam da pominat uste 2 i pol meseci sto imam uplateno od napred pa da gi otkacam, kako e mozno od 10 casot navecer da snema net pa do sabajle, eve 3-4 dena taka e rabotava, kako da mislat deka netot ne ni e potrebno od 10 navecer, ne e samo kaj mene, kaj site moi komsii isto sto gi prasav.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ovie navistina se g*** sto im e rabotava neznam, edinstveno znam deka edvaj cekam da pominat uste 2 i pol meseci sto imam uplateno od napred pa da gi otkacam, kako e mozno od 10 casot navecer da snema net pa do sabajle, eve 3-4 dena taka e rabotava, kako da mislat deka netot ne ni e potrebno od 10 navecer, ne e samo kaj mene, kaj site moi komsii isto sto gi prasav.
Ова личи на проблем во твојот комшилук и/или можеби пошироко ... тоа е можно со секој провајдер ... вчера цела вечер кај мене на улица немаше ни Телеком АДСЛ, ни Кејблтел бидејќи комшијата сечел старо дрво и случајно му паднало на каблите - среќа не фати некој кабел на ЕВН (и бидејќи по истите бандери оди и ТК) па преживеавме ...

Дали се јави вчера на техничка подршка да прашаш што е проблемот ... ???

--- надополнето ---

bidikov dali Telekabel ima full HD kanal ?
Да, има 4-5 ХД канали на дигиталната платформа ... јас гледав ERSTE пред некој ден имаше некој документарен филм за африка по повод фудбалов леле која слика беше мислев дека ќе ме изеде некое животно ...
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
34
Поени од реакции
4
Да не урочам али кај мене во Козле подсредиле до некаде... Да не знае некој да расветли зошто zamunda.net не ја отвара од кај нас, а кај тие што имаат adsl ја отвара?
Од пред 4-5 дена не ми ја отвара кај мене и кај другари од телекабел.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Ова личи на проблем во твојот комшилук и/или можеби пошироко ... тоа е можно со секој провајдер ... вчера цела вечер кај мене на улица немаше ни Телеком АДСЛ, ни Кејблтел бидејќи комшијата сечел старо дрво и случајно му паднало на каблите - среќа не фати некој кабел на ЕВН (и бидејќи по истите бандери оди и ТК) па преживеавме ...

Дали се јави вчера на техничка подршка да прашаш што е проблемот ... ???



Бидиков, таков проблем имаше пред недела дена, проблем со каблите, бидејќи наводно тие од комунална со камион ги зимале со себе и каблите поминувајќи, тој ден немавме нет воопшто, но дојдоа некои фини дечки и си ставија нов кабел главен, тоа го видов сам, и беше ок нетот барем имаше, бидејќи брзината иста гомна беше, константно веќе кај мене е 0.25/Мбит до 1мб. Но ова е друг трик изгледа од кај нив е фрката бидејќи веќе 3-4 дена мора од 10 навечер да снема конекција, па во сабајле кога ке станам за во работа да има. Да им се јавам во техничка подршка веке ми дојде преку к***. Значи сакам да кажам дека да имаше некој проблем со каблите немаше да имаме воопшто нет. Ова е очигледно дка прб е од кај нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom