Што подобро помните: лица или имиња?

Лица или имиња? Што подобро помните?

  • Лица

    Гласови: 145 57,5%
  • Имиња

    Гласови: 28 11,1%
  • И двете

    Гласови: 53 21,0%
  • Ниедно, не се замарам

    Гласови: 26 10,3%

  • Вкупно гласачи
    252

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Лица. Можат да ме земат во мвр за фото-роботи да им правам :) ама имиња... и тоа каде сум ги запознал ако во моментот на запознавањето нешто друго ми се вртело низ глава никако неможам да ги запомнам... често се случува да видам некој кој ми изгледа страшно познато што во најголем број од случаите е од причина што некогаш сме разговарале или сме размениле неколку збора во некое друштво или по некоја случајност, ама никако неможам да се сетам кога и каде сме се запознале ниту кое му е името... ама реков, ако не сум бил баш "присутен" кога сме се запознале, а ми се случило и да се замуабетам со некој со кого сум се препознал и измешал поради големата сличност на лицето.
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
238
Поени од реакции
37
Лица после 2 3 месеци ги заборавам многу ми се мешаат пола кога ќе ги видам се крстам а за имиња сите ги памтам ниту едно крос прсти не ми поминува
Обично по друго се памтат тие што треба да се памтат :pos:
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Несвесно ги паметам и имињата и лицата.. Без разлика кога сум се запознала со некој му го памтам и името и фацата..:smir:
 

Fragola

највкусната јагодка..
Член од
25 септември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
7
Лица памтам како никој!И еднаш да сум ја видела личноста,одма ми се глеа позната и ја памтам..имиња малце послабо..
 
T

theTinule

Гостин
И лица и имиња, ама само еден по еден...
Ако ми дојдат група луѓе и со сите се поздравам и ми кажат како се викаат ќе ги заборавам имињата на сите или ќе ги смешам, само лицата ќе ми останат.
Понекогаш се чудам и на тие луѓе што по веќе 5 или 6 пат ми кажуваат како се викаат а веќе сме се виделе едно 4-5 пати и ми кажале како се викаат...како може до толку да забораваат??ама ај..xD
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Полесно иде по други делови од тело коа се памти.
Ја глеал некој последната епизода од How I Met you Mother, се глеа. :devil3:

Инаку, повеќето кажавте фаци ко да се гордеете со тоа, тоа е потсвесно, значи уствари вие технички ништо не памтите. :)

А да, и јас сум еден од вас. Т.е. кај мене може не знам као се вика, ама ќе знам отприлика кој му е мобилен број.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Pamtam i lica i iminja, pametam duri i sto muabet sum pravela so sekoj sto sum go zapoznala, ete mi vleguva u glava se i sesto
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Не памтам имиња па макар со инка да ми ги ставаат. Додека не ги запишам во мобилен нема теоретски шанси да ги запомнам како се викаат...:toe:
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
6.676
Лица памтам, и многу памтам детали кој немаат апсолутно никаква корист :) е ајде де?
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Подобо памтам по лице, со имињата малку потешко ми оди :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас мислам дека подеднакво памтам и имиња и ликови. Во суштина паметам многу работи, се и сешто, дури некогаш и ми е мана, така што и имиња и ликови паметам без проблем. Е сега некогаш ми се случува збунка, ама добро понекогаш мора да има некој исклучок. :tv:
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
Ехеее се си памтам, неважни луѓе, споредни лица, еден куп имиња со се презимиња, а работите што треба да ги памтам ги заборавам. :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom