Само две можности

Г

Господ

Гостин
Не
Христијанскиот бог не вели дека е единствен.
Тој дури и признава дека има и други богови.
Е ова малце ме буни па нели он му рекол на Мојсеј
Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од домот на ропството.Да немаш други богови покрај Мене!

А така вика и прва заповед што значи он сака да каже мадафака на тој што прифаќа други богови покрај мене нели?

Тапа религија е рисјанствово затоа многу не ја мирисам:toe:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.381
Поени од реакции
58.150
Ne e rabotata deka ne moze...tuku toa sto On nema potreba da se pokaze!
Ama vsusnost, on i veti eden den SITE ke go vidat i SitE ke mu se poklonat!
Samo ne taka bas na stadion i Tv! A i takvi Hristosi ke ima... Samo nema da e On!


Знам, знам, сакав само да те чепнам за реченицата, ништо сериозно :pos2:
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Е ова малце ме буни па нели он му рекол на Мојсеј
Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од домот на ропството.Да немаш други богови покрај Мене!

А така вика и прва заповед што значи он сака да каже мадафака на тој што прифаќа други богови покрај мене нели?

Тапа религија е рисјанствово затоа многу не ја мирисам:toe:
Ne deka ima drugi bogovi... no lugeto si zemat za svoi bogovi, nesta ili nekoj sto ne e bog. Bog vsusnost ti stanuva ona sto trosis se sto imas na nago, (ne mislam matrijalno samo) i samiot sebe.
EEE vo denesno vreme kolku "bogovi" ima!
DA receme kompjuter! Nkoi luge po 24 casa mu se "klanjaat"! A dali on e stvarno bog!!? :nenene: Ili za nekoj parite se bog!
Uzivate Bibliata da ja zloupotrebuvate!
 
Г

Господ

Гостин
Јас тие зборови ги сваќам во буквална смисла е сега што на некој му текнало да прича меѓу редови тоа е друга работа.
Па нели треба религија да е проста работа та сите да сватат и да поверуваат?
Блажени сме ние слабите по разум нели:smir:
 
S

smart ass

Гостин
Ne deka ima drugi bogovi... no lugeto si zemat za svoi bogovi, nesta ili nekoj sto ne e bog. Bog vsusnost ti stanuva ona sto trosis se sto imas na nago, (ne mislam matrijalno samo) i samiot sebe.
EEE vo denesno vreme kolku "bogovi" ima!
DA receme kompjuter! Nkoi luge po 24 casa mu se "klanjaat"! A dali on e stvarno bog!!? :nenene: Ili za nekoj parite se bog!
Uzivate Bibliata da ja zloupotrebuvate!
Има само еден бог.....кој непостои.

Условите воглавно на религиите се со УМ а без Разум,значи треба да не мислиш-едноставно да веруваш....епа мене не ми се верува:toe:

А посебно љубов кон ентитет кој непостои....неее јок.

Ќе запааднам у депресија-тоа е невозвратена љубов.:toe:

Јас тие зборови ги сваќам во буквална смисла е сега што на некој му текнало да прича меѓу редови тоа е друга работа.
Па нели треба религија да е проста работа та сите да сватат и да поверуваат?
Блажени сме ние слабите по разум нели:smir:

Блажени се транзиционите мафијаши-посебно од бога,па и цркви дури му градат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Е ова малце ме буни па нели он му рекол на Мојсеј
Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од домот на ропството.Да немаш други богови покрај Мене!

А така вика и прва заповед што значи он сака да каже мадафака на тој што прифаќа други богови покрај мене нели?
да бе.
Тој само не сака неговиот избран народ да држи други богови. Не вели “Нема други бгови освен мене“ туку да не ги држат. Дури и се лути ако му се принесуваат жртви на други богови и ги казнува таквите.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Јас тие зборови ги сваќам во буквална смисла е сега што на некој му текнало да прича меѓу редови тоа е друга работа.
Па нели треба религија да е проста работа та сите да сватат и да поверуваат?
Блажени сме ние слабите по разум нели:smir:
Eve vi jasni stihovi kade jasno se kazuva deka nema drugi bogovi, samo sto lugeto si izmisluvaat, stom vo bukvalna smisla citas:
Второзаконие: 4:28 Таму ќе им се поклонувате на богови што човечки раце ги направиле од дрво и камен, на богови кои не можат ни да видат ни да чујат, ни да јадат ни да мирисаат.
ova bogovi se? ...:
Второзаконие:17:3 па отиде да им служи на други богови и им се поклони ним, на сонцето, на месечината, или на што и да е од небеското воинство, а што сум го забранил јас,
богови што човечки раце ги направиле од дрво и камен, на богови кои не можат ни да видат ни да чујат, ни да јадат ни да мирисаат.
2 Цареви:19:18 им ги фрлија во оган боговите; зашто тоа не беа богови, туку дела на човечките раце, од дрво и од камен; затоа и ги уништија.
Исаија:44:13 Дрводелецот зема мерка, го оцртува ликот со писалка, го истружува со длето, го заокружува со пергел и го изделкува по углед на човечкиот лик, како убаво човечко обличје, за да стои во куќата.
14 Си насече за себеси кедри, зеде чемпрес или даб што ги одгледуваше за себе среде горските дрва; или посади бор што расте од дожд.
15 На човека му се добри за оган; ги зема да да се огрее; ги пали за да испече леб. Но од нив делка и бог, пред кого паѓа ничкум, прави идол и му се клања.
16 И така, половина од тоа запалува оган, пече месо на жар, јаде печено и се сити: се грее и говори: „Ах, се греам и уживам покрај огнот.”
17 Но од она што ќе остане си прави бог, свој идол, паѓа пред него ничкум и му се клања и моли: „Спаси ме, зашто ти си мој бог.”
18 Не знаат тие и не разбираат: очите им се заслепени, па не гледаат, и срцето, па не сфаќаат.
19 Таквиот не размислува, во него нема ни знаење ни разумност да си рече: „Со половината од ова запалив оган, испеков леб на жарта, го испржив месото што го изедов, па зар од останатото ќе направам гад? Зар ќе му се клањам на дел од дрво?”
Осија: 4:12 Мојот народ бара совет од дрво, неговата палка му дава одговори: зашто духот на развратот ги заведува нив, та бегајќи од Својот Бог му се предаваат на блудството.

DOVOLNO?
 
Г

Господ

Гостин
Па добро де и христијаните се поклонуваат пред икони и оставаат пари тоа богови и светци ли се?
Ако според една од заповедите човекот не смее да си прави слика и прилика како изгледа дедо боже зошто ондак има испозакачено икони низ црквите?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Па добро де и христијаните се поклонуваат пред икони и оставаат пари тоа богови и светци ли се?
Ако според една од заповедите човекот не смее да си прави слика и прилика како изгледа дедо боже зошто ондак има испозакачено икони низ црквите?
Pa ne go opravduva toa Biblijata! I zalno e sto mnogu "hristijani" toa go pravat. No vistinskite vernici ne se klanjaat na sliki i ne ostavaat pari ili bilo sto... toa e neznaejneto na ovaj narod koj ima revnost, no nema znaenje, za zal...
 
Г

Господ

Гостин
Значи само треба да веруваш во нешто што не смееш ни да си го замислиш а камо ли да го нацрташ на платно/хартија?
Некако не ми изгледа како Бог да им дава волја на луѓето да веруваат:toe:
Иако не изгледа како многу сепак не е ни малку целосно да се довериш на некој кој
воопшто не го познаваш нели?
Баш би сакал да знам кој на светов би му се доверил со кредитната картичка на апсолитен странец
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Pa ne go opravduva toa Biblijata! I zalno e sto mnogu "hristijani" toa go pravat. No vistinskite vernici ne se klanjaat na sliki i ne ostavaat pari ili bilo sto... toa e neznaejneto na ovaj narod koj ima revnost, no nema znaenje, za zal...
Интересен муабет. Затоа и навистина ме интересира дали ти, Деби, одиш во црква, дали на попот му бацуваш рака или дали оставаш пари или зејтин и слично и свеќи дали купуваш?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Интересен муабет. Затоа и навистина ме интересира дали ти, Деби, одиш во црква, дали на попот му бацуваш рака или дали оставаш пари или зејтин и слично и свеќи дали купуваш?
Ne be drugar... ne gi pravam tie raboti... ni edna!
A odam vo crkva na molitva,slavenje, slusanje Bozjo zbor i Gospodova Spomen vecera! Praktikuva seto ona sto praktikuvale apostolite.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ne be drugar... ne gi pravam tie raboti... ni edna!
A odam vo crkva na molitva,slavenje, slusanje Bozjo zbor i Gospodova Spomen vecera! Praktikuva seto ona sto praktikuvale apostolite.
Апостолите биле обрежани и ја почитувале саботата.
Се придржувале строго до старозаветните закони.
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Значи само треба да веруваш во нешто што не смееш ни да си го замислиш а камо ли да го нацрташ на платно/хартија?
Некако не ми изгледа како Бог да им дава волја на луѓето да веруваат:toe:
Иако не изгледа како многу сепак не е ни малку целосно да се довериш на некој кој
воопшто не го познаваш нели?

Баш би сакал да знам кој на светов би му се доверил со кредитната картичка на апсолитен странец
More, drugar muabetot go teras od sever na jug, pa od istok na zapad! Kazi konkretno sto te interesira!
Sto ima vrska dali ke go zamislis ili ne... aj zamisli go ti Bog, ako mozeme da go zamislime vo ovaa nasa lejka od 1kg, Bog ne bi bil Bog... Bog ne e covek pa da mozes da go nacrtas! Bog e duh! A ako ti e konkretno prasanjeto za Isus. Crtaj go, koj te brani! Zamisluvaj i crtaj... ama opasnosta e sto lugeto se klanjaat na slikata posle, a ne na Toj od slikata...
Za boldiranoto... pa me poznavas li mene... ne! Kako ke me poznavas koga ne si me zapoznal?! Taka?
Ami ako se zapozname ke me pozavas! Ama ako se druzime ke me ZNAES, ke znaes kakov mi e karakterot, stavovite, razmisluvanjata, kako izgledam, sto sakam, sto ne sakam.... taka?
Emi, ako ne si Go zapoznal Bog kako sakas dago ponzavas? Sto cudennarod!
Mene ne mi e primer tesko da mu se doveram na Bog! Ne bilo sto, no celiot moj zivot, zasto Go poznavam! Ne go poznavam 100% ama sekoj den se poveke go zapoznavam... Ama i so zena mi sme zaedno 10 god. pa sekoj den ja zapoznavam...

Апостолите биле обрежани и ја почитувале саботата.
Се придржувале строго до старозаветните закони.
Da?
Jas pripagam na ova grupa (vos tihovite podole) Ne sum od Evrejsko poteklo, od mnogubozecki narod poteknuvam:
Dela 15:
10 Зошто сега Го искушувате Бога, ставајќи им на вратот на учениците јарем, кого ни нашите татковци ни ние не можевме да го носиме?
11 Но ние веруваме дека ќе се спасиме исто како и тие, преку благодатта на Господа Исуса.”
12 Тогаш замолкна целото множество и ги слушаа Варнава и Павла, кои раскажуваа колку чуда и знаци направи Бог, преку нив, меѓу народите.
13 Кога тие свршија да зборуваат, проговори Јаков и рече: „Мажи браќа, послушајте ме!
14 Симон ви кажа како Бог, најпрво, се погрижи да си земе луѓе од народите за Своето име.
15 И со тоа се слагаат пророчките зборови, како што е напишано:
16 ’После ова ќе се вратам и пак ќе го изградам Давидовиот дом, кој падна; и пак ќе ги изградам неговите урнатини, и пак ќе го подигнам;
17 за да Го побараат Господа другите луѓе и сите народи, кои се наречуваат со Моето име, говори Господ, Кој ги прави овие работи.
18 Познати Му се на Бога сите Негови дела од вечноста.’
19 Затоа сум на мнение дека не треба да ги вознемируваме оние, кои од многубошците Му се обраќаат на Бога;
20 туку да им се напише да се воздржуваат од она, што е онечистено од идолите, од блудство, од удавено и од крв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom