Макфест 2009

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Актуелново издание на забавно-музичкиот фестивал Макфест 2009, кое годинава по 24-ти пат се одржува во Штип, како што веќе најавивме, ќе започне во четврток, на 5-ти ноември, кога ќе се одржи дебитанската програма и првата полуфинална вечер.

Второто полуфинале е закажано за петок, 6-ти ноември, а големото финале е во сабота – 7-ми ноември. На три фестивалски вечери, во Домот на културата Ацо Шопов, ќе бидат исполнети вкупно 37 композиции – 14 во дебитантската и 23 на две полуфинални вечери. Пет најуспешни дебитанти ќе изборат учество во една од двете полуфинални вечери.


Според уметничкиот раководител – Кристијан Габроски, годинешнава селекција е одлична, со особен акцент на дебитантската програма. Освен тоа, годинава на Макфест ќе слушнеме навистина квалитетни текстови... – подвлекува Габроски.

Првиот човек на фестивалот – Стојан Троицки е задоволен што локалната самоуправа му излезе во пресрет на Макфест, и што се надминати финансиските проблеми, па и годинава градот Штип тие три ноемвриски денови ќе живее за музика.

Годинава Макфест се совпаѓа со традиционалната Штипска пастрмајлијада, но дали и в година ќе го задржи овој термин – ќе одлучиме дополнително – изјави градоначалникот на Штип, д-р Зоран Алексов.

Господинот Алексов истакна дека по ова 24-то фестивалско издание, сите сили ќе бидат насочени кон следново јубилејно издание, бидејќи в година ќе имаме четврт век Макфест.

Освен фестивалски дискови, од актуелново издание, на Макфест 2009 ќе бидат промовирани уште два албуми – 20 најубави макфестовски балади, со поднаслов Сонце за три света, и 20 песни создадени под влијание на македонската традиционална музика. Овој проект го носи насловот Бисеро, моме Бисеро. И двата компакт-диска го опфаќаат периодот од 1986-та до 2008-ма година.


Но тоа не е се! Пред актуелново издание познати се и изведувачи во ревијалниот дел од програмата.

Бидејќи првата вечер ќе пеат и дебитантите и полуфиналистите, ќе нема дополнителни активности, но веќе по изведените песни од второто полуфинале (на 6-ти ноември), ревијално ќе настапат 7 софистицирани дами на македонската поп-музика: Тамара, Маја Панчева, Сузана Јовчева, Маја Вукиќевиќ, Александра Пилева, Елена Петреска и Кристина Арнаудова.

По финалната програма на 7-ми ноември, додека се бројат гласовите, своето шоу ќе го има Влатко Стефановски со своето Трио
- открива Стојан Троицки. Водителската улога и оваа година и е доверена на Вера Јанковиќ, која работи и на сценариото.

Еве ја програмата...
Дебитантската програма – изведувачи и песни:
1. Ангела Арсова - Нема ни светлина

2. Костадин Папа - Крива си за се

3. Денис Екс & Мате Јосифовски - Плејбој

4. Анета - Згодна приказна за мемоари

5. Рената Кралевска - Не го барајте

6. Stuck on - Да те вратам

7. Кристијан Јованов - Немирна

8. Бојан Алексовски - Те покривам со љубов

9. Александар Тарабунов - Кажи кој те има

10. Христијан Димитровски - Кико - Волшебна кочија

11. Big ‘as Аdrenaline - Ми требаш

12. Ангелина Стојановска - Студен бран

13. Марија Бунда - Ова сум јас

14. Слаѓана - Не сакам да знам
Прва полуфинална вечер – изведувачи и песни:
1. Роберто Поп-Димитров - Направи од светот рајско место

2. Драган Темелковски - Џони - Љубоморен

3. Дебитант

4. Дебитант

5. Маја Вукиќевиќ - Во мене

6. Наде Талеска - После дождот

7. ДНК и Врчак - Прв

8. Игор Митровиќ - Никогаш до сега

9. Сања Лефкова - Душо уморна

10. Влатко Илиевски - Пак по старо

11. Иле Спасев - За тебе живеам

12. Елена Петреска - Не знам како

13. Игуана - Не се предавам

14. Рафинерија - Жал ми е
Втора полуфинална вечер – изведувачи и песни:
1. Дебитант

2. Дебитант

3. Дебитант

4. Дани - Можеш

5. Камелеон - Белег

6. Роберт Билбилов - Лице од насловна

7. Иван Јованов - Оди или остани

8. Патници - Твоја

9. Боби & Je t’aime - Ти прекрасна

10. Филип Јордановски - Ништо посебно

11. Ѓоко Танески - Купив се

12. Бојан Стојков - Ко првиот пат

13. Ристо Самарџиев & Дуле и Коки - За милион години

14. Оливера Ѓорѓоска - Вечерва си моја желба


виа МММ.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Очекувам ок песни од Влатко Илиевски, Дани, Ѓоко Таневски... И до кога бе со уфилмани луѓе како
3. Денис Екс & Мате Јосифовски - Плејбој????
:icon_roll
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Calling from Makfest-srceto na Stip...Kako i sekoja godina pak e euforicno, kvalitetna muzika, pastramajlii na site strani :) .. Od pesnite so gi preslusav, na Aleksandar Tarabunov e dobra, Sanja Lefkova, Dani isto ima dobra pesna i to otprilika. Ja sum za Aleksandar, ako ve interesira podetalno, povelele :helou:
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
9.291
Интересни песни во дебитанскава вечер:helou:
 
Е

експерт

Гостин
Наде Талеска има супер глас, многу се разликува од другите, подобро пее и од Маја Вукичевиќ
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Песниве се под просечни или е до мене што одамна не сум слушал ништо од македонска естрада :toe:
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Јас сум за ДНК и Врчак :vozbud:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
О, не Денис Екс:jaj:
Инаку осеќам дека од Влатко Илиевски ќе е уба песнана.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Влатко Илиевски до сега најмногу ми се допадна.И текст и ритам :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.271
Поени од реакции
7.764
Кико беше надобар и најубаво испеа исто и Тарабунов
Вечерва навивам за Бојан Стојков

Добро е што Макфест веќе не е со Фершпет сега се е подобро се шпица најавна и дури снимањето е подобро има некој ефекти кога игра некој се мрда и камерата како бас:vozbud:јако е
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
9.291
Некој да не знае кај може да ја најме песната на Врчак и ДНК ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom