Како верници да се спротивставиме на геј парадата во Скопје

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сигурно и со ова и тебе те лажеле... хахах не верувам јас на човечка рака напишано... фала ти
И твоето крштениче е од човечка рака напишано
И кој ти е татко

веруваш во тоа?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Работењето во Сабота а не во недела е смртен грев, тоа е и една од десете божји заповеди и многу чести пораки низ библијата, да се пази саботата. Нема ни блиску до тие 500.000 ситни работи за кои нема чистење, има гревови големи, има гревови мали, човекот сам ќе одлучи дали ќе се пази од нив или не. Голем си е ам си знае.
Црквата е само одредено место каде можеш да се помолиш. Дали некој таму ќе однсе пари или попот ќе ги земе, не е поврзано ни со бога ни со верата. И на доктор ќе појдеш па ќе тутнеш некоја пијачка или пари в плик, и на професор, и на цариник.... тоа се човечките слабости.
Прво не се работи во недела нa првиот или последниот дел од неделаат (Sabbath).
Второ не се 500 000 да ама ќе најдеш стотици смртни (mortal и deadly) гревови што можеш да ги направиш а се апсурдни. На пример очајот ти е смртен грев, значи паѓаш у депресија ти се случило нешто лошо и оп у пеколот, исто и алчноста шеташ по излози гледаш убави работи и ги посакуеш и оп у пеколо. Да не зборуваме за мастрибуција,непослушност на децата кон родителите...
Црквата ти е бога, на крај краеви црквата е таа која ги подели гревовите на смртни и обични (во 1800 година) на еден поп му текнало да напише кои се смртни а кои не греови, а после црквата го прогласи за светец и оп види што имаме денес.

Само ме интересира Let 3 од кога стана ти верник вака голем?
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
И твоето крштениче е од човечка рака напишано
И кој ти е татко

веруваш во тоа?

верувам оти копија сум на него... од уши до коса... исто и брат ми... Тешко дека би имала некоја сличајност само... А мајка ми знам дека ме родила со неа сум излегол од болница.... :))) Тоа ми потврдиле и анализи... :) Ама дека сум постанал од реброто на адам и ева после него молим те... Такви бабини деветини... Би ден и би светлина... и би не знам шо... Ако е за тоа Адам и Ева се проколнати од господ со институцијата брак, рекол мачете се, размножувајте се... тоа ви е единствена казна за непослушноста... заради јаболкото демек... ајде молим те... Вакви приказни ми кажуваа до 5 одделение...:helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Прво не се работи во недела нa првиот или последниот дел од неделаат (Sabbath).
Второ не се 500 000 да ама ќе најдеш стотици смртни (mortal и deadly) гревови што можеш да ги направиш а се апсурдни. На пример очајот ти е смртен грев, значи паѓаш у депресија ти се случило нешто лошо и оп у пеколот, исто и алчноста шеташ по излози гледаш убави работи и ги посакуеш и оп у пеколо. Да не зборуваме за мастрибуција,непослушност на децата кон родителите...
Сабота. Отвори библија, вели САБОТА не Недела не Шабат убаво е кажано САБОТА.

имаш милијарди работи за кои нема да одиш во пекол. Тебе ти смета оти непослушност кон родители е грев? оти хомосексуалноста е грев? оти убиство е грев, оти кражба, неверство, лага... се гревови? (чуден си ми - да не речам сумњив)
Од друга страна не е грев да одгледуваш цвеќе, не е грев да имаш семејство не е грев да си го сакаш семејството не е грев да бидиш искрен, поштен, вреден....

Јас не реков нигде дека сум верник (ни голем ни мал) тоа е твој заклучок. Не знам зошто.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Сабота. Отвори библија, вели САБОТА не Недела не Шабат убаво е кажано САБОТА.

имаш милијарди работи за кои нема да одиш во пекол. Тебе ти смета оти непослушност кон родители е грев? оти хомосексуалноста е грев? оти убиство е грев, оти кражба, неверство, лага... се гревови? (чуден си ми - да не речам сумњив)
Од друга страна не е грев да одгледуваш цвеќе, не е грев да имаш семејство не е грев да си го сакаш семејството не е грев да бидиш искрен, поштен, вреден....

Јас не реков нигде дека сум верник (ни голем ни мал) тоа е твој заклучок. Не знам зошто.
Ти си тој што си сумјив. Не се работи на Сабат недела.

И извини кај сум рекол дека ми смета дека убиството е грев. Уствари за мене не постојат гревови само злочини, а убиството освен во самоодбрана е злочин (глеаш подобар сум од библијата). И ми пречи бе што библијата ми вели дека имам парво да си ја продадам ќерката (види сеа), тоа ли е моралот што ми го предава она? Или за тоа дека ако се силува девица и ако го фатат ќе мора да ја ожени инаку ништо (види ќерата)? Или можеби ми пречи само лажниот морал што го има цела религија, почнувајќи од црквата, верниците па се до самите "свети книги"?
 

Zodiak DJ

♥ I feel you... Anyway ♥
Член од
8 август 2009
Мислења
286
Поени од реакции
21
Сабота. Отвори библија, вели САБОТА не Недела не Шабат убаво е кажано САБОТА.

имаш милијарди работи за кои нема да одиш во пекол. Тебе ти смета оти непослушност кон родители е грев? оти хомосексуалноста е грев? оти убиство е грев, оти кражба, неверство, лага... се гревови? (чуден си ми - да не речам сумњив)
Од друга страна не е грев да одгледуваш цвеќе, не е грев да имаш семејство не е грев да си го сакаш семејството не е грев да бидиш искрен, поштен, вреден....

Јас не реков нигде дека сум верник (ни голем ни мал) тоа е твој заклучок. Не знам зошто.

А како ти како НЕВЕРНИК ми проповедаш вера овде??? И сега си верник или не си... ? нема мал или голем верник/// или си верник или си неверник... Чоек и самиот не заеш што збориш...?Не ги согледуваме работите тука само од христијанство... или од не знам што зборуваме ослободено од предрасудите, а ова твоево е целото предрасуди... Зборуваш за родови стандарди кои се поставени од општеството... од некои структури кои сакале да воведат ограничувања во човековото постоење и живот.... Од луѓе кои биле желни завласт, за превласт и да можат да го контролираат светот...:toe:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Христијанството и исламот се такви какви се запишани во светите книги.
Не баш, ги извртувале кои стигнале. Најголем кривец е Ватикан.

Луѓето се тие кои сакаат да ги толкуваат поинаку од како што се запишани
А како се запишани? Од човечка рака. Книгиве после веродостојни, жими задников!

Во библијата стои дека хомосексуалноста е смртен грев и дека хомосексуалците треба да се казнат со смрт.
Има и многу други работи кои се смртни гревови па не гледам да се јадат трици за нив по други форуми. Да почнам да листам?

Луѓето таа наредба и пропис можат да ја почитуваат а можат и да ја игнорираат. Нивна работа. Но еден ден сите ќе застанеме пред творецот и ќе ја примиме казната и наградата онака како што е запишано во книгите.
А што е со луѓево што умираат денес? Од поплави, пожари, земјотреси, експлозии, болести? Божји гнев? Некои изгледа порано си го добиваат стапот а?

Без симболики без заобиколувања без оние финти “а бе глеј сега то и не е така како шо пишува, јас си знам шо сакал место тоа да каже дедо боже...“
па не е тоа филозофијата која вие ја терате? Бидејќи повеќе ви одговара? Иако Ватикан јавно призна дека ја има препишано цела Библија. Оф кутрите вие ....

Секој геј свесно одабира пекол, гнев, божје проклетство и вечни маки во замена за 1-2 децении овоземски чмарски задоволства и вкус на врела сперма.
Wow, дури ни јас ни Out Boy не користиме такви придавки да си го зачиниме постот, ти си ми чуден. Оваа врелава сперма кај стигнеш ја пишуваш, и да, точно, те следам на повеќе теми дечко, знам што пишуваш.

22. Не легнувај со маж како со жена, тоа е одвратност

Трета Мојсеева 18

13. Ако некој легне со маж како со жена, и обајцата извршиле гнасно дело: да бидат убиени, виновни се

Трета Мојсеева 20

Стариот завет постоеше и пред новата ера, тоа се зборовите на Бог. Неговата порака, закони, правила, норми, благослови, проклетства, казни и награди упатени на луѓето

ПС
можеби не си знаел но пишување со големи букви по форумите обично се смета како викање, дерење.
Да цитираше непроменети, вистинити делови како било, ама вака ....

Држи се ти до стариот завет. Во новиот само се потврдуваат старозаветните закони и се ветува дека нема да се изменат се до крај.
Во Стариот Завет имаме и БогОВИ. Да почнам со дефинициите за политеизам?

Проблемот на луѓето а не на бога е дали и колку се почитуваат неговите закони и прописи. Кога ти на пример ќе прекршиш некој закон ќе одговараш ти пред суд. Не јас не оној не овој. А во стариот завет исто како и во законите има параграфи и членови по кои судијата ќе ти репни одредена казна.
Објанив во друга тема што претставуваат судиите, и уште поважно кои се Боговите ос Стариот Завет. Ако не ја знаеш вистинската функција на судот не го спомнувај.

Ако на пример речиме дека во некоја земја цути криминалот, тоа не е затоа што нема закони. Закони има секоја земја, до луѓето е како и колку ќе ги почитуваат.
Тоа е затоа што има слаба полиција или одбранбени сили. Анти-криминални здруженија, whatever, а немаат врска законите.

Немој да мислиш дека во рајот и покрај бог ќе има гужви и турканици дека таму ќе се веселат сите кои не направиле ептем тешки гревови (а и тие ако искрено се покајат ќе си влезат)
Рајот е живот вечен.
Како тргнале работите, дали уште два-тројца ќе има заедно со тебе во рајот. Ако бе, ќе си се дружите :smir:.

За таква награда треба чоек да се потруди и ги следи законите и заповедите божји во овие тричави неколку децении овоземен живот. Гејот може да бира, или да си го задоволи својот чмар со пенетрации и има неколкуминутни оргазми или да го задоволи бога и има блаженство вечно.
Мислам дека повеќето веќе избрале, очигледно тоа што го бараат не е на менито на Бог, така да, тие веќе одбрале што сакаат.

Сабота. Отвори библија, вели САБОТА не Недела не Шабат убаво е кажано САБОТА.
Ти знаеш што е Шабат? Што го спомнуваш?

имаш милијарди работи за кои нема да одиш во пекол. Тебе ти смета оти непослушност кон родители е грев? оти хомосексуалноста е грев? оти убиство е грев, оти кражба, неверство, лага... се гревови? (чуден си ми - да не речам сумњив)
Грев е да судиш други луѓе.

Од друга страна не е грев да одгледуваш цвеќе, не е грев да имаш семејство не е грев да си го сакаш семејството не е грев да бидиш искрен, поштен, вреден....

Јас не реков нигде дека сум верник (ни голем ни мал) тоа е твој заклучок. Не знам зошто.
А што хомосексуалците треба да лажат? Да се преправаат дека се стрејт? Да го лажат целиот свет? Не е ли тоа грев? Грев е и гејците кога се самоубиваат за да го задоволат светот кој е полн со изопачени филозофии и ставови на луѓе како тебе, кои не гледаат подалеку од својот нос.
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Да, но еве едно прашање:
Како знаат животните што е право, а што криво?
Што е добро, а што лошо?
Нив кој ќе му објасни?
За нив нема право или криво,они не живеат во став па да се плашат што е право а што криво.Прашањето е кој ќе ни објасни на нас што е право или криво и како да живеемо во љубов,а не да се мрзиме.

Леле замислете на некоја парада педерите се покажат појаки и од стрејт,и од верници,и од полиција и од титови десни дебили и ги скршат од мавање сите.:pos2::pos2::pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Гледам денес вернициве ептен се спротиставија на парадата...:pos2::pos2:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Гледам денес вернициве ептен се спротиставија на парадата...:pos2::pos2:
М, да...со молитви, палење свеќи и анатемисување на учесниците на протестот, а можда и колнење (да свиткаат нога, да им заврне...) :)
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.751
Поени од реакции
12.066
Psiholozite mnogu jasno dale do znaenje deka onie koi gi mrazat pederite seuste nemaat rascisteno so nivnata sexualnost, isto taka vo nivnata omraza moze da se zabelezi i poremetuvanje na licnosta.....ne mi e jasno kako toa na omrazata se gleda kako na normalna pojava....hahahahhahah...ve molam veruvajte mi deka omrazata moze da bide mnogu raboti samo ne moze da bide normalno a uste pomalku ima nekakva vrska so religija ili bog!


We are all born ignorant, but one must work hard to remain stupid. ~ Benjamin Franklin
 
Г

Господ

Гостин
А нели е хомосексуалноста состојба на умот?
Зошто тогаш би се казнувала од Бога зарем хомосексуалците одбрале да бидат
такви какви што се?
Јес да е одвратно ама да се обидуваш да ја забраниш и да и се спротиставуваш на хомосексуалноста е исто како да се обидеш да ја забраниш религијата.
Освен со перење на мозок мислам дека нема начин да би сопреле ваква појава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom