МВР бара семејствата на загинатите кај Вејце да ја вратат отштетата

Статус
Затворена за нови мислења.

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.249
Поени од реакции
8.044
од вакви судски одлуки ми доаѓа да станам бобаш самоубиец и ништо друго
лесна му земја на сите загинати кој ја бранеа оваа света земја МАКЕДОНИЈА во војната во 2001 година А УШТЕ ПОТЕШКО НА ЖИВИТЕ РОДИТЕЛИ И РОДНИНИ:smir:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Се прашувам само кој ќе ја брани државава доколку не дај Боже пак пукне некоја бесмислена војна???Изгледа тие што ќе земаат пензија...:toe:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас ви реков дека сите политички партии кој се биле досега во МК се срање ама ајде...
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Уште посрамно е што на ден на избори со пенкалото во раце трчате на гласачка кутија.Зарем не гледаш дека 80% се партиски обоени,кој ќе оди на протест?Па овде врие од деца кој наместо рок слушаат химна на ВМРО.Кон кого ќе превземаме?Кон самите себе?
Резил е за тој што одлучил,јас се исклучувам од овој срам,како Македонка.А револуција ќе се случи кога 99% од населението ќе сфати дека е само обична гласачка машинерија за туѓи џебови.
Истомисленици сме де!Јас не сум во партија и не ни планирам,зошто мислам дека кај нас луѓето погрешно ја сваќаат партијата и членувањето во неа.Се ми е јасно,зошто знам,за разлика од многумина,да размислам со своја глава.
Во врска со темава ќе речам дека власта е посрана и не знае како да се извади.Некој мора да им даде пензии на УЧК-ите,а оваа власт се плаши од последиците(ќе идат избори де).Не знам зошто ама ми мириса на тоа дека ни УЧК-ите,ни нашите војници ќе бидат обесштетени!
Едните не ни заслужуваат да бидат тема на дискусија,ама верувај заради нив и македонските војници не се правилно третирани.


политиката е премногу сериозна работа за да им се остави на нашите политиканти. ..
 
M

marsovka

Гостин
:tv:

И ок потрошивте плувачка
И сеа што правиме ја деморализираат нацијава со овој чин максимално. Ни куваат каша а ние немо седиме и трошиме плувачка . Дали уствари некој е свесен дека не ебаваат намерно за да полесно ја прифатиме распродажбата на државава онака дел по дел или воопшто не следите што се случува ?
Некој идеа од правен аспект да се донесе правда нешто акција било што?:jaj:

Или само на плувачка трошење ќе останеме или нешто ќе ни текне некад да превземеме?или само тоа ни преостанува плукање? о.О
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Мислам дека линкот подолу е во правец на оваа тема - поддршка на овие момци (односно нивните семејства) и нивните колеги

ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ ЌЕ РАСПРАВА ЗА ЖАЛБАТА НА ТАРЧУЛОВСКИ
Јохан денеска ќе ја докажува невиноста

Јохан Тарчуловски заедно со неговиот адвокатски тим денеска пред судот во Хаг ќе ги образложува 15-те точки од жалбата со која се бара негово ослободување од 12-годишната казна затвор. Адвокатскиот тим на Тарчуловски, предводен од Американецот Ален Дершовиц, смета дека ќе успее да докаже дека Јохан е невин и тој да добие ослободителна пресуда, иако казната изречена од Трибуналот е висока. Пресудата е обжалена по повеќе основи и целта е да се докаже дека трите лица кои загинаа во селото Љуботен при полициската акција во конфликтот во 2001 година, всушност биле припадници на ОНА. Дершовиц смета дека првиот и главен аргумент, кој треба да биде потенциран пред Трибуналот, е дека тој нема јурисдикција врз овој случај.
Ех, да докажува нешто кое не е за докажување, со кое спасил задник на скопјани...у ствари на имотите на скопјани пошто добар дел беа по одмори...кои апсурди се ова...бедасто :toe:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мене само една работа не ми е јасна: па нели во моментов ни ги перат мозоците по повод патриотизам? Да ги вратат парите во каса што се потрошени за подигање на национална свест!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Мене само една работа не ми е јасна: па нели во моментов ни ги перат мозоците по повод патриотизам?
Можеби патриотизмот има многу лица и опачини. Едно време патриотски не тераа (медиумите секако) да веруваме дека лавовите се најлоши луѓе, багра тепачи и што уште не...се додека не ги тргнаа како единица. Не знам точно во моментов што е патриотизам, не сум сигурен во дефиницијата.

Мал апдејт на веста за пензиите на учк -демант.
Изјавата на министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами за пензиите на ветераните од ОНА не е точна и е резултат на политичката пресметка која се одвива помеѓу военото и интелектуалното крило во ДУИ, како и за да го зголеми сопствениот рејтинг кај ветераните на ОНА.
Ова на прес - конференција го соопшти претседателот на Здружението на бранителите Достоинствоо, Стојанче Ангелов.
http://www.vest.com.mk/?ItemID=714235B91AFDF34D83086C99D637A873
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Има ли некој тука во нашата ВЛАСТ да крене глас и покаже минимум државничка доблест?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Каква доблест драга моја,па зарем не гледаш дека ќутат под кошула.Мир и тишина е сега од членството,мислат како ова да го превртат и да направат една фина приказна за есента.И едните и другите се посраа врз Вејце,ни образ ни чест.
После некој нека ми лае за партија има со стап да го бркам!
Парите што пута три ги даваа за реклами,докажано со фактури енормна цена да ги вратат назад како знаат и умеат!
 
S

smart ass

Гостин
Има ли некој тука во нашата ВЛАСТ да крене глас и покаже минимум државничка доблест?
Јас би рекол ЧОВЕЧКА.

Па ова е жално.....трагично.

Каква доблест драга моја,па зарем не гледаш дека ќутат под кошула.Мир и тишина е сега од членството,мислат како ова да го превртат и да направат една фина приказна за есента.И едните и другите се посраа врз Вејце,ни образ ни чест.
После некој нека ми лае за партија има со стап да го бркам!
Парите што пута три ги даваа за реклами,докажано со фактури енормна цена да ги вратат назад како знаат и умеат!
ёТи си македонија,Рамен Данок,памперс пелени,Од тебе зависи,знаењето е сила(и сега во факултетите и шуто и рогато а сите сакаат да бодат).......Како да ги вратат,нели ете будење на националната свест.....Докажано е со фактури,ама има ли основ да се бараат назад,мислам и тоа е ПРОЕКТ:)

Се прашувам само кој ќе ја брани државава доколку не дај Боже пак пукне некоја бесмислена војна???Изгледа тие што ќе земаат пензија...:toe:
Пензионерите....немаат таква обврска.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
срам невиден,резил за сите македонци!

Кои Македонци?? После се што направија во оваа држава сеуште чувствувате како зборот „Македонец“ да има и некакво значење?! Жално е, ама ако не имаше, ако бевме вистинска нација - немаше да се случува сето ова.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Јас би рекол ЧОВЕЧКА.

Па ова е жално.....трагично.
Човечноста нивна одамна ја апсолвиравме. Државништво е елементарниот параметар за кој се платени!
Не можам, стварно никако не можам да сожвакам информација дека се зборува за права на борците на ОНА! Дека треба да враќаат пари борците за сопствената земја!
Има ли крај мизеријава на која станавме сведоци! СРАМОТА!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
После скршената илузија дека сепак има надеж и малку мозок меѓу македонскиот народ, пропратена со илузијата дека кретениве на власт се поинакви од претходните, ја веќе апсолутно ништо не очекувам од ова СТАДО ГОВЕДА БЕЗ МОЗОК наречено народ/влада што и да е.

Покажавме дека сме живи мртовци, аморфна, безлична маса која не реагира што и да и прават. Затоа сега и вакви работи се дешаваат.
Нечовечност, неправичност, перверзија и апсурд од највисок степен, и пак ќутиме.
И шо сакаме онда?

Поинаку, гледаат до кога и колку ќе трпиме да не ебаваат.
А, познатото македонско мото е, не може да не ебат, колку што ние може да издржиме:vozbud:
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
И после некој од овие „паметниве“ ќе се дрзне да побара почит од некој од надвор. После зошто тапкаме во место?
Да тужиш семејство на загинат човек, човек кој го дал животот за да ја одбрани државата е исто што и сам да и зададеш удар на државата.
Помалку болно е државата да прими удар од надвор, отколку вакви безкруполозни работи да ја толчат од внатре.
Што е со болката на тие семејства?
И нека каже некој после дека државава е средена и дека нема никакви проблеми:tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom