Дали смее христијанка да се омажи за муслиман?

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
:nenene: Не брзај, дури и атеистите ги одбираат брачните партнери од престрожност кон консеквенциите кои што можат да произлезат од таквите мешани бракови.

Не го спомнав никаде атеизмот, па зарем ти е неопходна религија да веруваш во Бог?
Te прочитав грубо и не планирам да навлегувам во детали. Моите верувања и сфаќања за господ и светот немаат ама никаква конекција со љубовта. И кога ќе дојде време да стапам во брак, воопшто нема да ми претставува проблем дали ќе е христијанка, муслиманка, индијка, келнерка, етц.. додека е the love of my life. И црквата.. ич не сметам дека треба да одговарам пред господ, буда, santa туку едноставно пред локалниот закон поставен од општеството. Легално венчан, ништо друго.

Peace out.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Во исламот не е забрането муслиман да ожени христијанка или еврејка, но забрането е муслиманка да се омажи за христијан,евреин или припадник на некоја друга вера. Но, за ова може да се пишува на соодветна тема, бидејќи постојат посебни правила и прописи, и тоа не е нешто што може да се објасни во два -три збора.

А си размислил ли за понатака, кога ќе се изродат деца, па кога ќе треба да им се стават имиња, верски да се едуцираат итн.? Личните ставови се лични. Мене ме интересираат и религиските ставови.
Ова
Интересна тема, реална тема, актуелна тема, секодневна тема.
тогаш не би важело пошто ова се барем кај нас исклучоци. А во поразвиените земји (Австралија, Канада, УСА, ЕУ-15) тоа многу и не го есапат или покултурно кажано-оние кои се земаат во мешани верски бракови одамна се излезени од тие верски правила и обичаи, инаку не би го ни сториле тоа. Има многу мешани бракови, а дали успеваат...па успеваат, најверојатно.

Но за одговор на темава тргнав од фактот за нашите ставови, а пошто се претполага за ставови на христијанската црква, тоа им го препуштам на стручни лица. Јас ти напишав од реален аспект како стојат работите пошто не секогаш во нормално општество може реално да се следат закони и правила од светите книги.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Te прочитав грубо и не планирам да навлегувам во детали. Моите верувања и сфаќања за господ и светот немаат ама никаква конекција со љубовта. И кога ќе дојде време да стапам во брак, воопшто нема да ми претставува проблем дали ќе е христијанка, муслиманка, индијка, келнерка, етц.. додека е the love of my life. И црквата.. ич не сметам дека треба да одговарам пред господ, буда, santa туку едноставно пред локалниот закон поставен од општеството. Легално венчан, ништо друго.

Peace out.
Имаат кога ќе се ожениш со христијанка која работите кои ти ги правиш таа ќе ги смета за грев и нема да се согласува со тебе....
кога се моли и чита секојдневно и ќе му посветува време на Бога,..
Ќе оди на црква(не еднаш во годината) и ред други работи...
Два духа...две страни...
два проблеми..
како не си во брак..можеш само да размислуваш на таа тема но не и конкретно да зборуваш...оти не така како што ти мислиш..
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Но тогаш нема никакви закони од господ никакви закони од небото..
Единствениот закон на кој треба да се поклонува ќе сум јас - мажот, главата во семејството. (не учат такви работи низ цел тој процес на лоботомија?) Како и да е, штом таа потпише пред општеството таа потпишува капитулација: предавање на милоста и немилоста на непријателот. И еднаш годишно би влегол во црква чисто ради неа и компромис, безразлика од која вера сум и ме носи ви билокаква црква, освен ако имаат на врата расисти и ме познаат и не ме пуштат. Ха! :)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Но тогаш нема никакви закони од господ никакви закони од небото..
Единствениот закон на кој треба да се поклонува ќе сум јас - мажот, главата во семејството. (не учат такви работи низ цел тој процес на лоботомија?) Како и да е, штом таа потпише пред општеството таа потпишува капитулација: предавање на милоста и немилоста на непријателот. И еднаш годишно би влегол во црква чисто ради неа и компромис, безразлика од која вера сум и ме носи ви билокаква црква, освен ако имаат на врата расисти и ме познаат и не ме пуштат. Ха! :)
Процесот на лоботомија ...интересен муабет...до кога бре...:tapp:
Инаку послушноста према мажот и послушност спрема Господа..се две различни работи..
Реков и убеден сум од ова што го читам...ова е само слинавење на форум..реалноста е малку поинаква..
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Нели љубовта нема граници...или има?

Јас би прашал дали живееме за книгите и верите или за љубов и живот? Поинаку кажано и христијанка и муслиманка реално според мое убедување смеат и можат да се омажат за друга вера...ако до толку стигнала работата не треба да е пречка.

А инаку едно е нашиот став (она што го спомнав погоре), а друго како учи христијанството и другите вери (кои можеби се разликуваат од овој личен став).
Sto e ljubov spored tebe?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Sto e ljubov spored tebe?
Има многу теми за љубовта, таму имам пишано. А еднаш прашав дали некој ја дефинирал љубовта. Кога тоа некој ќе го стори...љубов не можеш да опишеш.
А што има ова со темата, реков дека едно е реалноста, каде има ретки случаи кај нас (зачестени во светот), а друго е што велат книгите и правилата. А пошто авторот на темата се изјасни за тоа што е ставот на христијанството, а не што е реалноста или наши лични ставови...ова би го оставил на оние кои го знаат тоа според учењата.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Реков и убеден сум од ова што го читам...ова е само слинавење на форум..реалноста е малку поинаква..
Убеден си затоа што си пристран. Очигледно е дека неможам да барам објективност, нели? :)
Како и да е.. религијата, господ не дава од две различни вери. ОК, ајде да биде така.
Каде е тој господ кога мажот, христијанин (не хардкор) али сепак хрисијанин во брак со христијанка која оди на црква (не еднаш годишно де) под притисок од ниската финансиска состојба, мажот се обраќа кон алкохолот и тера семејно насилство, жената се обраќа во црква, али по дифолт господовите патишта се чудни, никој не и одговара.. следува развод, 2 деца без фамилија.. Тажна приказна. Каде е сега тој господ кој го почитувале цел свој живот и нели од иста религија се, не кршат никаков замислен закон. Али реалноста е поинаква.. како што велиш.

Утопија, сите се среќни, пеперутки, rainbows.. waa.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Sto e ljubov spored tebe?
Да додадам на претходната порака...Што е љубов.
Не знам, знам што не е.
Не е љубов она тепање, пцуење, омаловажување дома жени и мажи од иста вера, не е добро она мкнење алишта и пеглање и цел ден слугување за некои возвишени цели на мажот кој е од иста вера. Не е љубов цел ден мажот во кафеана, а жената дома...или и таа во друга кафеана, а без разлика што се од иста вера.
Тоа без оглед на истоверноста на сопружниците не е љубов, нели :)
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Jas bi ja zemal nekoja Makedonka za zena.
Domakinki se. Ja znat vrednosta na mazot :)

:nesum:
Да додадам на претходната порака...Што е љубов.
Не е љубов цел ден мажот во кафеана, а жената дома...или и таа во друга кафеана, а без разлика што се од иста вера.
:)
Ii znaci mene nema da me saka :)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Убеден си затоа што си пристран. Очигледно е дека неможам да барам објективност, нели? :)
Како и да е.. религијата, господ не дава од две различни вери. ОК, ајде да биде така.
Каде е тој господ кога мажот, христијанин (не хардкор) али сепак хрисијанин во брак со христијанка која оди на црква (не еднаш годишно де) под притисок од ниската фина, мажот се обраќа кон алкохолот и тера семејно насилство, жената се обраќа во црква, али по дифолт господовите патишта се чудно, никој не и одговара.. следува развод, 2 деца без фамилија.. Тажна приказна. Каде е сега тој господ кој го почитувале цел свој живот и нели од иста религија се, не кршат никаков замислен закон. Али реалноста е поинаква.. како што велиш.

Утопија, сите се среќни, пеперутки, rainbows.. waa
Убеден сум оти сум видел и сеуште гледам како фунционираат(или завршуваат) таквите браков..а не оти сум пристрасен..та цело време ти зборам за искуство..

Христијанин али не хард кор..нема...можеби асмо на хратија..во реалноста или си или не си..млаките биваат изблувани..а алкохоличар па христијанин ...јас такви не познавам..
Инаку вистинската христијанка не би се откажала туку така од бракот..ја погоре дадов баш цитат по ова прашање..
Господ каде е во целата ситуација?!..Па тука е присутен е..жената се обратила нели..ја пружил "раката" за помош..ама кој да се подмрдне..кога алкохолот е полесното решение
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Oкеј Маркус, нека е така. Сепак јас сум само 18 и без искуство.
Можеби моите детски сфаќања дека нема почисто и пореално од љубовта се само фантазии. И според ова сфаќаме дека религијата ја кочи љубовта (со оглед ако се појави кај двајца од различна вероисповед)

Штета. Баш почна да ме уверуваш во Господ и целата таа идеологија. :)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Oкеј Маркус, нека е така. Сепак јас сум само 18 и без искуство.
Можеби моите детски сфаќања дека нема почисто и пореално од љубовта се само фантазии. И според ова сфаќаме дека религијата ја кочи љубовта (со оглед ако се појави кај двајца од различна вероисповед)

Штета. Баш почна да ме уверуваш во Господ и целата таа идеологија. :)
Може малку ќе застранам од темата..но сепак е во контекст на муабетот..
Велиш...Религијата ја кочи љубовта..Во Библијата пишува..
Љубовта долго трпи, љубовта е милостива, лубовта не завидува, не се фали, не се вообразува;
Љубовта никогаш не престанува: А другите дарби : ако се пророштва - ќе се отстранат; јазици - ќе замолкнат; ако е знаење - ќе исчезне.
А сега остануваат овие три: верата, надежта и љубовта, но љубовта е најголема од нив.
Стремете се кон љубовта!
И на крајот...
А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
знам многумина со мешани бракови, муслимани со христијани :)
детето се разбира оди според татко му по муслимански патишта... такво им е учењет за жал.
мајката е само хотел за бебиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom