NBA сезона 2009/2010

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Епа ајде ти дискутирај зошто го пиша тоа,дај некое мислење кое што има основа..
Зошто ти мислиш дека тој тренер не е добар ,образложи..

Иначе не се потресувај околу игорче ама факт е дека и он има исто кажано ко и ти,. Дали овој има фаца на тренер.
Така и твоето ми изгледаше како такво..
Така да,чекам одговор од твоја страна да дискутираме нели :)
Ја фино пишав екипа водена од тренер како СВГ, а не како манекен ;)
Обратете внимание.

И се гледа дека човекот е полуизгубен. Поготово вчера, координација со играчите нула. Авторитет не постои. По секоја цена игра Хауард, иако он вчера како да беше противнички играч. ОК, се дешаваат лоши денови,али зашто се форсира баш тогаш? Да не мисли дека одеднаш ќе му тргне? А пред тоа Гортат за минутите одигра сосема солидно, можеше барем малце повеќе да изигра и во второто полувреме.
Исто така, Орланда игра некој вид на ран енд ган. Гледам цело време поготово кога Нелсон е во игра дека брза одма во полуконтра(после примен кош) да искористи ситуација. А се гледа дека тоа не пали и дека треба да ја смират топката, да изиграат позиционо со пик игра или пак индивидуална акција на Картер или Луис. Играчите превише си дозволуваат во играта, за тоа е крив Ван Ганди кој им допуштил. Да, звезди се и нормално е така да се однесуваат ама звезди се и Вејд,Коби,Мело па знаат да застанат или да успорат кога ќе видат дека не оди, а тренерот не ги извадил од игра.

Екипа без добар тренер не може да освои прстен. Ван Ганди е просечен тренер што има на располагање 4 фантастични играчи во прва петорка. Ако не може да ги распредели по двајца да бидат на теренот во исто време и да бидат носители на играта во напад тогаш не може да се каже дека е добар тренер.

--- надополнето ---

Ne e vazna facata ,vazno e shto ima vo glavata :P

ништо нема у главата ... ни он, ни брат му ќелавиот :)
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.882
Поени од реакции
23.253
вечерва немој да се изненадите доколку видите дуел меѓу Картер и Гарнет, без разлика што играат на различни позиции овие двајца секогаш си се чувале еден со друг, но сега овде е Хауард па така да тој и Гарнет би било поинтересно и пореално, а Винс и Пол ќе се "јадат" :)

Пол го изеде , му го расплака мамичето. Мада вчера главен играч беше Реј. Незнам стварно од кај излезе овој Бостон, ова не се дечките кои ги гледав сезонава и кои изгубија два пати од Њу Џерси :vozbud:
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Пол го изеде , му го расплака мамичето. Мада вчера главен играч беше Реј. Незнам стварно од кај излезе овој Бостон, ова не се дечките кои ги гледав сезонава и кои изгубија два пати од Њу Џерси :vozbud:
Картер: 23 поени 5 скока 2 асистенции 2 украдени топки 1 блокада 3 изгубени топки
Пирс: 22 поени 9 скока 5 асистенции 2 украдени топки 1 блокада 5 изгубени топки

Мене ова ми изгледа на прилично изедначено, за нијанса пирс е подобар со асистенции и скокови, ама пак има повеќе загубени топки. Не трескајте глупости.
Картер го водеше орландо синоќа, наместо Хауард. Немаше помош, за разлика од Пирс кој имаше огромна помош од Рондо и Ален. Но како што реков, Хауард нема сите да ги игра толку несреќно, и Луис нема да промашува секоја утакмица ...

--- надополнето ---

и еве еден поздрав од Картер и тоа колку добро беше чуван од Пирс: http://www.nba.com/video/channels/playoffs/2010/05/16/0040900301_bos_orl_play2.nba/
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
" Исто така, Орланда игра некој вид на ран енд ган. Гледам цело време поготово кога Нелсон е во игра дека брза одма во полуконтра(после примен кош) да искористи ситуација. А се гледа дека тоа не пали и дека треба да ја смират топката, да изиграат позиционо со пик игра или пак индивидуална акција на Картер или Луис. Играчите превише си дозволуваат во играта, за тоа е крив Ван Ганди кој им допуштил. Да, звезди се и нормално е така да се однесуваат ама звезди се и Вејд,Коби,Мело па знаат да застанат или да успорат кога ќе видат дека не оди, а тренерот не ги извадил од игра. "

Па ова е стил на игра, лејкерс и мајами играат поинаков вид на кошарка, затоа коби запира наместо да јуриша према кошот на секој напад. Ван Ганди сака да игра агресивно, некогаш успева некогаш не.
 

HULK

Black & White Fighter
Член од
12 август 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
1.212
Картер: 23 поени 5 скока 2 асистенции 2 украдени топки 1 блокада 3 изгубени топки
Пирс: 22 поени 9 скока 5 асистенции 2 украдени топки 1 блокада 5 изгубени топки

Мене ова ми изгледа на прилично изедначено, за нијанса пирс е подобар со асистенции и скокови, ама пак има повеќе загубени топки. Не трескајте глупости.
Картер го водеше орландо синоќа, наместо Хауард. Немаше помош, за разлика од Пирс кој имаше огромна помош од Рондо и Ален. Но како што реков, Хауард нема сите да ги игра толку несреќно, и Луис нема да промашува секоја утакмица ...

--- надополнето ---

и еве еден поздрав од Картер и тоа колку добро беше чуван од Пирс: http://www.nba.com/video/channels/playoffs/2010/05/16/0040900301_bos_orl_play2.nba/
А ти мислиш дека Хауард може да одигра нешто специјално против Бостон, ај баш да видиме, никогаш ама никогаш нема да биде центар како што беше Шек, дури и Шек на 38 години постигна повеќе поени против Бостон одколку Хауард синоќа. Перкинс со помош на Гарнет тотално го запреа, продолжи ли вака да игра (што е најверојатно) ќе гледаме финале Лејкерс-Бостон.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
"
Па ова е стил на игра, лејкерс и мајами играат поинаков вид на кошарка, затоа коби запира наместо да јуриша према кошот на секој напад. Ван Ганди сака да игра агресивно, некогаш успева некогаш не.
Па знам добро ја што е ран енд ган само викам дека тоа у случајов не пали, а поготово не пали во плејоф систем. Сакраменто во своите најдобри денови играше така, не стигна до финале на конференција т.е. го јадеа од ЛАЛ. Феникс со Д`Антони на клупа и со фантастична екипа пред 3,4 години исто така ... Сега пак ги гледаме Орландо како експериментираат со тоа и пак не им се пишува добро после ова вчерашното.
Тоа е се атрактивно,забавно и убаво за око ама е крајно непродуктивно...барем за сега.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
А ти мислиш дека Хауард може да одигра нешто специјално против Бостон, ај баш да видиме, никогаш ама никогаш нема да биде центар како што беше Шек, дури и Шек на 38 години постигна повеќе поени против Бостон одколку Хауард синоќа. Перкинс со помош на Гарнет тотално го запреа, продолжи ли вака да игра (што е најверојатно) ќе гледаме финале Лејкерс-Бостон.
Полека бре другар, ако сакаш да ме удриш?

Еве ти само еден податок
Orlando Magic 3 : 1 Boston Celtics во регуларниот дел од сезоната 2009/10

A и for the record никогаш ама никогаш не сум го споредувал Хауард со Шек, а и не ни сакам. Шек го мразев од дното на душата, а и тие двајцата се тотално различни типови на играчи.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
Па знам добро ја што е ран енд ган само викам дека тоа у случајов не пали, а поготово не пали во плејоф систем. Сакраменто во своите најдобри денови играше така, не стигна до финале на конференција т.е. го јадеа од ЛАЛ. Феникс со Д`Антони на клупа и со фантастична екипа пред 3,4 години исто така ... Сега пак ги гледаме Орландо како експериментираат со тоа и пак не им се пишува добро после ова вчерашното.
Тоа е се атрактивно,забавно и убаво за око ама е крајно непродуктивно...барем за сега.
Но тоа помина покрај една бавна екипа како што е Сан Антонио...Д'антони го наметна тавиот стил и по неговот заминување Санси играат ист стил.Не очекував да ги минат спарс но ете се случи и тоа многу убедливо.Таква игра против ЛАЛ мислам дека значи самоубииство...Ќе видиме вечер
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.895
Поени од реакции
8.756
Пол го изеде , му го расплака мамичето. Мада вчера главен играч беше Реј. Незнам стварно од кај излезе овој Бостон, ова не се дечките кои ги гледав сезонава и кои изгубија два пати од Њу Џерси :vozbud:
ти изгеда не си ја гледал утакмицата...:)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
466
Поени од реакции
30
VECER GAME 1 ZAPADNO CONFERNCISKO FINALE od 3:00 LAKERS-PHOENIX TNT DRAMA!!!

ORLANDO-BOSTON nema sto da analiziram jasno e koj e podobra
ekipa,samo da vidime drugite utakmici kako ke se spravat ORL,so
vakva odbrana,ima mnogu dobri spotcinja sto se vrtat za NBA
playoffov koj odat na NBA TV,mene mi e mnogu super ili eve del:
"DEFENS BABY is the BEST FRIEND" bas taka eve podatok im razbivme edna dolga W na
ORL,prva zaguba vo playoff sezonava,doma nemaa zagubeno od
14 MART,ili nemaa poraz 14 utakmici po red od SAN ANTONIO na
2 APRIL,CARTER bese fantsticen ali sam ne se moze nisto,HOWARD bese totalno NEUPOTREBLIV.
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.882
Поени од реакции
23.253
ти изгеда не си ја гледал утакмицата...:)

Гледав. Картер 80 % од своите поени го постигна дур беше Пол надвор од игра или некој друг кога ќе се префрлеше на него, Картер имаше 23 поена но 8 од 19 шут, значи испод 50 %, а Пол Пирс имаше 75 % реализација
И јас го сакам Винс и навивам за Орландо у серија али реален сум..
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Картер: 23 поени 5 скока 2 асистенции 2 украдени топки 1 блокада 3 изгубени топки
Пирс: 22 поени 9 скока 5 асистенции 2 украдени топки 1 блокада 5 изгубени топки

Мене ова ми изгледа на прилично изедначено, за нијанса пирс е подобар со асистенции и скокови, ама пак има повеќе загубени топки. Не трескајте глупости.
Картер го водеше орландо синоќа, наместо Хауард. Немаше помош, за разлика од Пирс кој имаше огромна помош од Рондо и Ален. Но како што реков, Хауард нема сите да ги игра толку несреќно, и Луис нема да промашува секоја утакмица ...

--- надополнето ---

и еве еден поздрав од Картер и тоа колку добро беше чуван од Пирс: http://www.nba.com/video/channels/playoffs/2010/05/16/0040900301_bos_orl_play2.nba/
До што ги водеше Картер???
Изгубија и кошевите ги даде на 20 разлика,не можеш да ги споредиш вчерашните партии на Пирс и Картер зашто Пирс у трета четвртина кога фати серија Бостон отидоа на +20 па после ти оди стигни ги :)

--- надополнето ---

Полека бре другар, ако сакаш да ме удриш?

Еве ти само еден податок
Orlando Magic 3 : 1 Boston Celtics во регуларниот дел од сезоната 2009/10

A и for the record никогаш ама никогаш не сум го споредувал Хауард со Шек, а и не ни сакам. Шек го мразев од дното на душата, а и тие двајцата се тотално различни типови на играчи.
Правата НБА сезона почнува во плејофот :),џабе им е 3-1 во регуларниот дел.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.895
Поени од реакции
8.756
Гледав. Картер 80 % од своите поени го постигна дур беше Пол надвор од игра или некој друг кога ќе се префрлеше на него, Картер имаше 23 поена но 8 од 19 шут, значи испод 50 %, а Пол Пирс имаше 75 % реализација
И јас го сакам Винс и навивам за Орландо у серија али реален сум..
па 80% од кошевите на Картер беа кога ќе ја мине цела одбрана и кога ќе положи и во некој наврат ќе забие, од тешки ситуации даваше кошеви, значи не само Пирс туку ЦЕЛА одбрана, лошо кај Картер беш што не му тргна шутот, па мораше да се "вади" со влезови... виде против Пирс како изигра одбрана кога сам си створи контра... значи неможеш да кажеш дека Пирс беше нешто повеќе мината вечер од Картер

и ако Картер не изиграл како што треба и го загубил дуелот со Пирс нензма што треба да се каже за останатите пулени на Ван Ганди
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
Батка друга утакмица сме гледале повеќе членови како што пишуваш ти вака.
Ти уствари викаш дека Пирс изиграл ,онака...
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
8.363
касно се разбудија магичниве :)

Џинот беше далеку од тоа што сите го очекувавме од игра имаше дадено ептен малце кошови на почеток на 4/4 мислам дека кажа коментаторот дека тоа му бил 3ти кош од игра... тука и ја барам причината за поразот.. На моменти ептен изгледаше себично, лоши особини ги красат младиве ѕвезди све поодбивни ми се... Шутерите на Орландо беа цела утакмица во сенка, а за разлика од последниот натпревар со Кливленд кај што Реј Ален немаше погодено 3ка цела утакмица оваа утакмица си ја заврши работата!
Ако толку сакаат да форсираат шутерска игра и Орландо а и Кавси (више кога паднаа психички во 3/4 во 6от натпревар) јас незнам зашто не си ангажираат некој европее, еве глеј те го словенецон Драгиѓ што им нарави на Спарси... Премногу стана НБА циркуз, со респект за исклучоците, играта на Атланта Јута Спарс Феникс Лејкерс...
Сепак кулминацијата ќе биде догодина т.е веќе летниов период :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom