Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.
S

smart ass

Гостин
И ти пак, ми ги ставаш фраериве во ист кош со невработени, луѓе што имаат фамилии кои не можат да ги прехранат, пари немаат за лекови, за храна, деца им забегуваат по девијантни патишта ( аналогно на целата ситуација во смејството ), згоелем порцент на семејно насилство, нервно попуштање, проблеми со здравје и ред други работи кои произлегуваат од невработеност, и ти ми се дрзна тука да ги ставаш хомосексуалците у ист кош со луѓе кои имаат вакви проблеми ?! :tapp:

Ова е точно,ако гледаме така со 40% невработеност ЛОЛ колкули само има дискриминација...и најозбилно се прашувам на моменти како ли опстојуваме како држава?!?!!...или може грешам па има бог...-ни ја пази македонија:toe:

Си има Устав оваа држава, си има закони, потпишала еден куп конвенции за заштита на правата, и тоа е тоа што е на сила.
Точно и тие закони,конвенции(па и законот за брак) се во согласност со природата и околностите-значи геј унии цивилни,па геј пактови...ма џабе е-не можат да вршат репродукција...нешто нејасно...

да не се враќам на анализа на генетскиот профил:vozbud:
 
O

Out Boy

Гостин
Тоа е едно, друго, право на заеднички живот аналогно на брак кај хомосексуални парови не е признаено во цел свет, има во Хрватска? Има во Србија ? Италија ? Бугарија ? Русија ? Шведска ? Романија ? Чешка ? Франција ? . . . и тн и тн .
Пффф, која неинформираност...
Хрватска признава геј двојки.
Шведска озакони цивилна унија и посвојување.
Овие другиве нешто многу на комунизмот ме потсеќаат...



http://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage
 
P

Princ

Гостин
Ќе те молам да не мешаш религија со државно право кога дискутираме овде, оти не сме во Иран. Тебе во Куранот може било што да ти пишува, мене тоа не ме тангира, ниту пак ме тангира што некои пишале во Библијата.
Јебига, мене ме тангира. 85% од населението го тангира. Знаеш, Македонија е земја со длабоки семејни и религиозни вредности. Тоа можеби е твоја несреќа, ама пак од друга страна, поради тебе не ни планираме да го смениме тој факт.

Си има Устав оваа држава, си има закони, потпишала еден куп конвенции за заштита на правата, и тоа е тоа што е на сила.
Бракот помеѓу истополни суштества не спаѓа во таа група. Конвенциите за заштита на човековите права вика само дека хомосексуалците можат слободно да ја искажуваат сексуалната определба. Останатите можат да ги тепаат поради тоа. Војводи и сердари.

А ова болдираното, извини, ама не можам да разберам како можел да го пише стрејтер кој е сигурен во тоа што е, како што јас сум сигурен во тоа што сум.
Тој коментар ми беше во аспект: колку природата смета дека тоа е неправилно. Значи, да требаше да има хомосексуалци, сите ќе бевме хомосексуалци. Сите ќе не немаше поточно.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Пффф, која неинформираност...
Хрватска признава геј двојки.
Шведска озакони цивилна унија и посвојување.
Овие другиве нешто многу на комунизмот ме потсеќаат...



http://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage
ако сте обесправени тука идете у шведска посвајајте плави дечиња таму немма да ги заебаваат исто као :toe:и тука...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Да бе, баш заради тие што палеле вештерки, сте го напуштиле и тој другиот концепт.
Не, сакав да кажам дека палењето вештерки е посовремено од хомосексуалните бракови кои што се позастарени и позакоравени како концепт кој е отфрлен, исто како палењето вештерки.
 
O

Out Boy

Гостин
Точно и тие закони,конвенции(па и законот за брак) се во согласност со природата и околностите-значи геј унии цивилни,па геј пактови...ма џабе е-не можат да вршат репродукција...нешто нејасно...

да не се враќам на анализа на генетскиот профил:vozbud:
Да бе, во согласност со природата. Ништо неприродно и осакатено.
И си се фатил за тоа репродукцијата, ко давеник за сламка. И стерилните двојки не можат да вршат репродукција, па никому ништо.

И те молам да се вратиш на генетскиот профил. Ама онака, со гванини, аденини, тимини, цитозини, хромозоми, нуклеотиди, алели... да ми кажеш кај е тој геј-ген.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.441
Пффф, која неинформираност...
Хрватска признава геј двојки.
Шведска озакони цивилна унија и посвојување.
Овие другиве нешто многу на комунизмот ме потсеќаат...



http://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage
Ок де, од тепка идев т.е. од она што го имам начекано на тв, ајде сега ти, информираниот хомо, наброј ми ги сите земји каде геј браковите не се признаени, зашо очигледно е дека нивнот број е голем .
Франција не ја гледам таму, Германија исто, Данска исто, Шведска ете сум ја погрешил . . . :toe:

Мене искрено не ми смета да имате папир кој ке ви го потврди тоа право на заеднички живот од државата, терајте, ама кога ке дојде моментот да посакате дете, е и тука ако почнете да кукате дека сте дискриминирани ондак имате дефектен поглед на моментот реалност и универзални работи кои владеат во општеството .
И друга работа, кои се тие останати области од општеството каде вие сте дискриминирани, како може некој да ми тврди дека е дискриминиран а истиот се плаши да се појави во јавност, крие дека е хомо и тн и тн . :toe:
 
S

smart ass

Гостин
Да бе, во согласност со природата. Ништо неприродно и осакатено.
И си се фатил за тоа репродукцијата, ко давеник за сламка. И стерилните двојки не можат да вршат репродукција, па никому ништо.

И те молам да се вратиш на генетскиот профил. Ама онака, со гванини, аденини, тимини, цитозини, хромозоми, нуклеотиди, алели... да ми кажеш кај е тој геј-ген.
И....стерлните двојки ги изедначуваш со гејој-ЈОК.

За жал поради одредена причина тие не се во можност да остават потомство.

А гејој ем сакат да се е**т ем да не им влева...така не бидува.

Нема потреба да се враќам на генетски профил-осуден од еволуцијата.
Сепак овде зборуваме од општествен аспект,значи,јас ја избрав третата опција,ниту ми сметате,ниту пак ќе се залетам да тепам како идиотите во белград:tapp::tapp:,но поентата е,и принц мислам убаво ти објасни...македонското о0пштество сеуште е традиционално и се држи кон веќе воспоставените вредности-барем кога е во прашање бракот и неговото поимање.

Не, сакав да кажам дека палењето вештерки е посовремено од хомосексуалните бракови кои што се позастарени и позакоравени како концепт кој е отфрлен, исто како палењето вештерки.
:pos2::pos2::pos2::pos2::aplauz::aplauz::aplauz::aplauz:

ЕДИТ...ајде малце да ти стане појасно...експеримент започнат 2007
Scientists investigating a genetic basis for homosexuality will be recruiting more pairs of gay brothers in Chicago this weekend.
The Molecular Genetic Study of Sexual Orientation is the most extensive study of its kind.
It was embarked upon by a team of researchers from Chicago universities four years ago.
Researchers hope that by gathering DNA samples from 1,000 sets of gay brothers they will be able to find genetic linkages smaller studies failed to detect.
The results of the study could lead to massive controversy, both by providing ammunition in the raging cultural war over homosexuality and by raising fears about ethically questionable applications like genetic profiling and prenatal testing.
However, the scientists involved argue that the research is essential to our biological understanding of sexual behaviour.
"If there are genetic contributions to sexual orientation, they will not remain hidden forever. The march of genetic science can't be stopped," Timothy F. Murphy, the bio ethicist adviser to the study, told the Chicago Tribune.
"It's not a question of whether we should or should not do this research, it's that we make sure we're prepared to protect people from insidious uses of this science."
Scientists are largely in agreement that sexual orientation is at least partially determined by biology.
Gregg Mierow, a participant in the study, has two gay brothers and three straight brothers.
"It seems innate to me," Mierow, who works in advertising and as a yoga teacher in Chicago, told the Chicago Tribune.
"It doesn't seem like there's any choice involved, and it seemed very clear even when we were very young."
Twins studies have consistently suggested that there are both genetic and environmental components to homosexuality.
Identical twins, who share 100% of their genes, show a higher chance of both being gay, compared to non-identical twins who only share half their genetic code but the same environment.
Researchers in the early nineties began comparing the genetic codes of gay brothers, who also share 50% of their genes in linkage studies.
A 'linkage study' tries to detect areas that show up in both men at a frequency higher than chance, suggesting one or more genes in that region might be linked to sexual orientation.
In 1993, geneticist Dean Hamer announced his group had found such a region on the X chromosome, which males inherit from their mothers.
But the number of brother pairs used in the study was small and subsequent studies failed to replicate Hamer's findings.
"In complex gene scenarios, people figured out that you need a larger sample size in order to get reasonable statistical power," Dr. Alan Sanders, a psychiatrist at Evanston Northwestern Healthcare and the leader of the current study told the Chicago Tribune.
To increase the chances of finding genetic areas associated with homosexuality, Sanders proposed collecting almost 10 times the sibling pairs of previous studies.
The project received funding in 2001 and began recruiting subjects at gay pride festivals, through gay-oriented publications and on the Internet.
So far the Chicago researchers have obtained blood or saliva DNA samples and survey data from more than 600 brother sets, with several hundred other volunteers in the process of submitting one or the other.
Sanders hopes to publish his findings from the first wave of DNA samples in a scientific journal sometime next year.
But he warns that linkage study can single out only regions of the genetic code, not individual genes.
"One of the advantages of linkage studies is that we don't have to know those things ahead of time," Sanders said.
"It's a big advantage here because we don't know about the biology of sexual orientation yet, so we can find the genes first and then study the biology."
"The genes would probably be doing their work by affecting sexual differentiation of the brain during prenatal life," J. Michael Bailey, a Northwestern University psychology professor involved with the project told the Chicago Tribune.
"But what scientists are increasingly appreciating is that genes can affect a trait in ways you could never have guessed."
The project will be searching for gay men with gay brothers at this weekend's Halstead Street festival.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ок де, од тепка идев т.е. од она што го имам начекано на тв, ајде сега ти, информираниот хомо, наброј ми ги сите земји каде геј браковите не се признаени, зашо очигледно е дека нивнот број е голем .
Франција не ја гледам таму, Германија исто, Данска исто, Шведска ете сум ја погрешил . . . :toe:
Овие набројани земји имаат признаено цивилна унија,а Шведска освен брак,дозволи и посвојување на деца:smir:
Земји кој останаа да не признаат цивилна унија се муслуманските земји како Иран кој водат војна 50 години,земји или делови каде се бесат луѓе пошто зашто (види им степен на свесност) и мачо земјите како нашата и Србија.Албанија веќе се подготвува за легализирање на брак,Хрватска призна цивилна унија,за Словенија да не ни споменувам.
Исто и во литературата е забрането да има елементи на хомофобија,но ние учиме од стари книги,па кај нас сеуште е болест.Се надевам двете казни што ги платија професорите по психологија ќе ги натераат да помислат во следното дело како ќе делат според сексуална ориентација.
Но ние сме патриоти,родољупци,моралисти и традиционалисти,нас куршум не не бие,ние сме најпаметни,најдобри и си береме ружички.Затоа и 19 години глава немаме кренато,оти за се не бива,стадо овци само за шишање:smir:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
епа вие(прогејски што сте ориентирани) учете си ги вашите деца колку е добро да си геј,а јас моите ќе ги учам колку е добро да ги тепаат вашите:baeh:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
епа вие(прогејски што сте ориентирани) учете си ги вашите деца колку е добро да си геј,а јас моите ќе ги учам колку е добро да ги тепаат вашите:baeh:
Пази да не се згреши некој од потомство,плукни си во пазуви,па сите зборови,клоци и тупаници на глава да ти испаднат:smir:
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Пази да не се згреши некој од потомство,плукни си во пазуви,па сите зборови,клоци и тупаници на глава да ти испаднати:smir:
еднаш станав од столицата,го поместив бирот 2 cm полево,ќе си ставам некоја тревка под перница и ќе носам маица наопаку:helou:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.441
Овие набројани земји имаат признаено цивилна унија,а Шведска освен брак,дозволи и посвојување на деца:smir:
Земји кој останаа да не признаат цивилна унија се муслуманските земји како Иран кој водат војна 50 години,земји или делови каде се бесат луѓе пошто зашто (види им степен на свесност) и мачо земјите како нашата и Србија.Албанија веќе се подготвува за легализирање на брак,Хрватска призна цивилна унија,за Словенија да не ни споменувам.
Исто и во литературата е забрането да има елементи на хомофобија,но ние учиме од стари книги,па кај нас сеуште е болест.Се надевам двете казни што ги платија професорите по психологија ќе ги натераат да помислат во следното дело како ќе делат според сексуална ориентација.
Но ние сме патриоти,родољупци,моралисти и традиционалисти,нас куршум не не бие,ние сме најпаметни,најдобри и си береме ружички.Затоа и 19 години глава немаме кренато,оти за се не бива,стадо овци само за шишање:smir:
Расчистив јас за ова, право на брак мене не ми смета, слободно нека тераат, тоа е мојот став во врска со тој проблем .
Право да посвојуваат, тоа се коси со некои мои сваќања во врска со израснувањето на деца, сметам дека секое дете има потреба од двајца родители, татко и мајка и она што можат истиве да му го понудат на едно дете, не можат двајца татковци или две мајки, сеедно.
Односно, постојат одредени процедури за посвојување, хомосексуалците во истите јас ги ставан на она последно скалило, т.е., секогаш предност треба да им се дава на оние двојки каде имаш и маж и жена во заедничка егзистенција и тука никој не смее да каже дека станува збор за намерна дисркиминација .

Нејсе, друга работа, за каква дискриминација говорат хомосексуалците во оваа земја, океј, ете, земавме еден пример кој не им дозволува право на брак загарантирано од државата, иако истиов овој пример го има во многу други земји во Светов, други одговори т.е. примери јас не добив.:toe:

Седат на задните седишта во автобусот ? Им се забранува влез во одредени продавници, диско клубови, пабови, кафичи и слично ? Имаат забрана за вработување во одредени институции ?

Тоа ти е ко ја да не сум излегол од дома, сум се скрил ко пичка некоја во моја соба, имам 120 кила, 8 бубулици на фаца и на моменти ширам реа на пот, и се жалам дека мене, дебелиот у маало, другарчињата ме дискриминираат, не ме дружат, онака, под дифолт си викам, кој ке дружи ваква појава ко мене .
Тоа е оној fear-фактор за кој говорев претходно, со таков став се и хомосексуалците, ок, не толку самокритични ко во примеров погоре :).
 

Golube

неам појма
Член од
9 ноември 2009
Мислења
116
Поени од реакции
5
Cudno e vo ovie prostori DA.
No imam drugar koj e homoseksualec..
Koga mi go kaza toa se zacudiv,tesko go prifativ.
No koga mi rece deka toj saka mazi,i deka moram da go svatam mu dadov celosna podrska.
Iako ne mi e seedno da go gledam kako se baknuva so drug maz.
Glupo e ama toa e toa.
Vo edna diskoteka,da ne imenuvam koja.Bev izlezen so nego i so negoviot,,partner,,.
Koga edni decki vidoa deka se homoseksualci ovie,togas pocnaa da gi mavaat so flasi po glava izvikuvaj ki pederi pederi..mislam stvarno nefer i nekorektno od nivna strana.
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
420
Поени од реакции
12
како идиотите во белград:tapp::tapp:
Da zaradi idiotive vo srbija posle 2001 godina probaa da organiziraat uste eden protest ili Gej parada ama i policijata ne bese spremna da gi odbrani dodeka postojat takvi idioti kako vo srbija na ovie pedercistava kje im bide strav da izlezat na ulica a kamoli da baraat prava a ne pa deca da posvojuvaat, i uste edno procitav gore nesto ko demek zaso da ne posvojuvaat deca ? epa deteto ko kje pobara cicka od majka da pie mleko so ke mu dade pederot Kur da cica:pos2: toa li i posle uste od mali noze uste eden poremeten covek :nenene:

STOP ZA PEDERI !

A da sea mi tekna na eden slucaj neznam koga bese vo bitola mislam ovoj Koco ko sakase da organizira parada koa go fatija i zatvorija vo kafez za golubi i mi mocaa 1 nedela na glava pa posle od masoven protest izlez dvajca bez trojca :pos2: i posle kje mi rece nekoj nemalo efekt :pos2:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom