Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
Граѓаните на Република Македонија се еднакви во слободите и правата... вика член 9 од Уставот. Никаде не читам дека стои “Мажите и жените на Република Македонија се еднакви во слободите и правата“.
:pos2::pos2::pos2:истиот Устав кој постои од 1991 и кој е неколку пати изменуван.....:tapp:
 
P

Princ

Гостин
Кои тоа обврски ги имаш ти што ги немам ја?
А кои тоа права ги имам ја што ги имаш ти??

И збори со “граѓанин на РМ“ како што стои во Уставот, оти знам дека ќе почнеш со: и ти имаш право да се ожениш, да имаш деца со жена ти, да се водиш за рака со неа... бла бла бла.

Граѓаните на Република Македонија се еднакви во слободите и правата... вика член 9 од Уставот. Никаде не читам дека стои “Мажите и жените на Република Македонија се еднакви во слободите и правата“.
Многу точно, секој има право на брак (со жена ако е машко, или да се мажи, ако е жена... хомосексуалците сакаат да го нарушат тоа наше право за такво општество, и фала богу јас нема да го дозволам тоа, за другите не знам, ама изгледа не има 85% ПРОТИВ тоа), секој има право на работа (и хомосексуалците, никој досега не е прашан дали е хомосексуалец кога аплицирал за некоја работа...). Да не ти објаснувам парче по парче, хомосексуалците, со ништо, не се спречени во нивниот секојдневен живот.
Океј, сакаат деца да посвојуваат.
Јас не сакам деца да посвојуваат хомосексуалците бидејќи тоа се коси со некои мои права и закони.
Значи, имаме проблем. Одредено право што тебе ти недостига, кога би ти било дадено, ќе ми одземе мое право. Е сега, бидејќи јас имам позади себе уште 85% од населението, твојот проблем е поголем од мојот.
Итн за сите други работи, да не верглам на место.

Стефус никаде не спомна дискриминација за вработување...
И сега има или нема дискриминација при вработување?
Бидејќи ставовиве ви се конзистентни ко времево во Скопје деновиве.
 
O

Out Boy

Гостин
Многу точно, секој има право на брак (со жена ако е машко, или да се мажи, ако е жена... хомосексуалците сакаат да го нарушат тоа наше право ...
Кое, извини, тоа ваше право ќе биде нарушено ако и хомосексуалците имаат право на брак?

Јас не сакам деца да посвојуваат хомосексуалците бидејќи тоа се коси со некои мои права и закони.
На пример? Кои права?

Значи, имаме проблем. Одредено право што тебе ти недостига, кога би ти било дадено, ќе ми одземе мое право.
Кое право рече ќе ти биде одземено?
 
S

smart ass

Гостин
Нека парадираат бре луѓе, нека скокаат по улици.И што ќе постигнат, ништо демек ќе ја сменат свеста.....
Нема да ја сменат свеста-тоа бара децении,туку некако ми изгледа на сценарои...ќе испаднат неколку тепачи,па медиумите ќе направат од џам врата...и одма македонија=нетолеранција.
 
O

Out Boy

Гостин
И сега има или нема дискриминација при вработување?
Бидејќи ставовиве ви се конзистентни ко времево во Скопје деновиве.
Во случај двајца да аплицираат, еве со слични знаења и способности, 100% е веројатно да не влезе на работа тој што е геј, ако газдата дознае дека се декларира како таков.

Значи... тоа е.
 
S

smart ass

Гостин
Кое, извини, тоа ваше право ќе биде нарушено ако и хомосексуалците имаат право на брак?
Чекај сега.

сакате БРАК,или Цивилна унија....бракот како темелна општеството е невозможен..за хомосексуалците.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Кое, извини, тоа ваше право ќе биде нарушено ако и хомосексуалците имаат право на брак?
Сме пробале во антиката бе имало хомосексуални бракови, ама тој концепт бил напуштен и има причини за тоа.
Што има сега да се враќаме назад во антика или среден век да палиме вештерки?
 
S

smart ass

Гостин
Во случај двајца да аплицираат, еве со слични знаења и способности, 100% е веројатно да не влезе на работа тој што е геј, ако газдата дознае дека се декларира како таков.

Значи... тоа е.
ГРЕШКА!!!!

Газдите бараат продуктивни работници,ако се понуди тест период и ако се покажеш како продуктивен-би бил избран.
Граѓаните на Република Македонија се еднакви во слободите и правата... вика член 9 од Уставот. Никаде не читам дека стои “Мажите и жените на Република Македонија се еднакви во слободите и правата“.
Не стои оти нема потреба...капиш под Граѓаните спаѓаат и мажите ижените.
 
O

Out Boy

Гостин
истиот Устав кој постои од 1991 и кој е неколку пати изменуван.....
Да де, истиот тој Устав кој категоријата ГРАЃАНИН во 2001 ја разглоби на категорија “граѓни на РМ кои не се малцинство“ и “граѓани на РМ кои не се мнозинство“. Ама ГРАЃАНИ биле и двете категории, па да се чуди човек зошто втората поделба, ако сите граѓани имаат ИСТИ права во РМ.

Исто како што противуставниот Закон за семејство, уставната категорија ГРАЃАНИ, противуставно ја замени со две категории (“маж“ и “жена“) за да дискриминира на тој начин.

ГРЕШКА!!!!

Газдите бараат продуктивни работници,ако се понуди тест период и ако се покажеш како продуктивен-би бил избран.
Стварно? Каде тоа да аплицирам?
 
P

Princ

Гостин
За бракот, правото што Куранот ми го има дадено, маж со жена, жена со маж. Детс ит.

За посвојувањето, правото на детето да има нормални родители, а не хомосексуалци или педофили или што ти знам јас. Нормални родители, родители кои преживеале илјадници години и во таква форма ќе преживеат уште илјада.
Хомосексуалците се ризик за човештвото. Ќе го снема човештвото доколку сите станеме хомосексуалци.

Тие права.

Во случај двајца да аплицираат, еве со слични знаења и способности, 100% е веројатно да не влезе на работа тој што е геј, ако газдата дознае дека се декларира како таков.

Значи... тоа е.
Ништо не правиме за тоа. Ако аплицираат две жени со слични знаења и способности, а едната од нив има поголеми цицки од другата, работата ќе ја добие таа со поголемите цицки. Доколку јас ја нудам работата. Некој друг, има други интереси. Пример, тој би вработил комшија/роднина. Итн. Тоа се вика дискреционо право на работодавачот. Доколку веќе знаењата и способностите се потполно исти кај двајцата кандидати, останува на мене како ќе си го направам изборот. Секако нема да му ја дадам на некого работата само затоашто е хомосексуалец. Примеров ти беше глуп, во секој случај.
Патем, и во Германија, и ден-денес, имаме оглас кој гласи "Барам жена за работа.... да не аплицираат такви што имаат деца". Знаеш, работодавачот проценил дека доколку има деца, ќе биде врзана за нив премногу и ќе пати работата. Јебем ли га, дискриминација.
 
O

Out Boy

Гостин
Сме пробале во антиката бе имало хомосексуални бракови, ама тој концепт бил напуштен и има причини за тоа.
Што има сега да се враќаме назад во антика или среден век да палиме вештерки?
Да бе, баш заради тие што палеле вештерки, сте го напуштиле и тој другиот концепт.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.607
Поени од реакции
43.441
Стварно, стечајците и невработените протестираат заради нивна економска благосостојба.

А овие педериве протестираат за некакви си права: да не бидат дискриминирани, да имаат право на заеднички живот признат од државата, како што доликува на двајца граѓани на РМ...

Навистина не е фер да се става во ист кош материјалното со основните човекови права. Нели? :smir:
Во кој контекст се дискриминирани, кажи ми, ти реков погоре, се плашите, факт, од тој fear-фактор никако да се ослободите а тврдите дека сте дискриминирани .
Тоа е едно, друго, право на заеднички живот аналогно на брак кај хомосексуални парови не е признаено во цел свет, има во Хрватска? Има во Србија ? Италија ? Бугарија ? Русија ? Шведска ? Романија ? Чешка ? Франција ? . . . и тн и тн .
Јебеш брак, играјте тртало и прцало без папир кој ви потврдуе право на заеднички живот, ебаго, чиста формалност, бар нема да делите имот коа ке се разведете :) т.е. раскинете, ај маж и жена некако ке направат компромис, али двајца фраери и биче крваво, или две жени, вака искулирано, без притисок од евентуален бракоразводен процес . :smir:

И ти пак, ми ги ставаш фраериве во ист кош со невработени, луѓе што имаат фамилии кои не можат да ги прехранат, пари немаат за лекови, за храна, деца им забегуваат по девијантни патишта ( аналогно на целата ситуација во смејството ), згоелем порцент на семејно насилство, нервно попуштање, проблеми со здравје и ред други работи кои произлегуваат од невработеност, и ти ми се дрзна тука да ги ставаш хомосексуалците у ист кош со луѓе кои имаат вакви проблеми ?! :tapp:
Најкултурно би те замолил, терај си со некои свои филозофии, али не ми ставај на едно исто рамниште невработен човек кој излегува на протест со надеж дека нешто ке промени и хомосексуалец, кој ми иде на парада и ми бара еднакви права, тврди дека е дискриминиран а се крие ко пичка параноична во општеството. :smir:
 
S

smart ass

Гостин
Исто како што противуставниот Закон за семејство, уставната категорија ГРАЃАНИ, противуставно ја замени со две категории (“маж“ и “жена“) за да дискриминира на тој начин.
НЕ Е ПРОТИВ УСТАВНО-БРАК е институција...темел на општеството,и била и ќе биде помеѓу МАЖ и ЖЕНА,значи и кај различни религии...бракот е пак меѓу мажи жена.

Согласно законите на природата.Нема Дискриминација.

Стварно? Каде тоа да аплицирам?
Не сум консултантска куќа,ама имам троа познавање економија,онака од интерес-па ако станува збор за вистински газда,кој се води по економска логика-100% би те избрал ако си попродуктивен..ма како 100% 102%(како амди бајрам):pos2:
 
O

Out Boy

Гостин
За бракот, правото што Куранот ми го има дадено, маж со жена, жена со маж. Детс ит.

За посвојувањето, правото на детето да има нормални родители, а не хомосексуалци или педофили или што ти знам јас. Нормални родители, родители кои преживеале илјадници години и во таква форма ќе преживеат уште илјада.
Хомосексуалците се ризик за човештвото. Ќе го снема човештвото доколку сите станеме хомосексуалци.
Ќе те молам да не мешаш религија со државно право кога дискутираме овде, оти не сме во Иран. Тебе во Куранот може било што да ти пишува, мене тоа не ме тангира, ниту пак ме тангира што некои пишале во Библијата.

Си има Устав оваа држава, си има закони, потпишала еден куп конвенции за заштита на правата, и тоа е тоа што е на сила.

А ова болдираното, извини, ама не можам да разберам како можел да го пише стрејтер кој е сигурен во тоа што е, како што јас сум сигурен во тоа што сум.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom